zamknij

Wiadomości

Padają ryby w Zalewie Rybnickim. Jaki jest powód?

2024-05-10, Autor:  lk

Od kilku dni otrzymujemy informacje, że na Zalewie Rybnickim pływają padnięte ryby. Urząd potwierdza, że sytuacja miała miejsce, a wydział wodny Elektrowni Rybnik wie o problemie i odławia śnięte ryby. Co spowodowało taki stan rzeczy?

Reklama

Widok śniętej ryby unoszącej się na wodach Zalewu Rybnickiego od kilku dni nie jest rzadkością. Teren rekreacyjny, z którego chętnie korzystają mieszkańcy, spacerując, czy jeżdżąc na rowerach, serwuje w ostatnich dniach takie "atrakcje". Chcąc wyjaśnić sytuację padających w Zalewie Rybnickim ryb, skierowaliśmy zapytania do Wód Polskich oraz Inspektoratu Weterynarii w Rybniku. Czekamy na odpowiedzi.

Z wyjaśnieniami przyszedł Urząd Miasta Rybnika.

- Otrzymaliśmy dwa zgłoszenia, kolejno 7 i 8 maja. W obu przypadkach zgłoszenia zostały przyjęte, a na miejsce skierowani byli strażacy OSP Stodoły (7 maja), a kolejnego dnia patrol Straży Miejskiej. W obu przypadkach potwierdzono obecność padłych ryby. Zdarzenia te nie były zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ani do Wód Polskich, z powodu braku zagrożenia dla środowiska naturalnego. Powiadomiony został pracownik wydziału wodnego Elektrowni Rybnik, który zapewnił, że padłe ryby są na bieżąco odławiane przez zewnętrzną firmę — dowiadujemy się od Agnieszki Skupień, rzecznik prasowej UM Rybnik.

W dniach 7-8 maja z Zalewu Rybnickiego odłowiono łącznie siedem śniętych ryb. Nieoficjalnie powodem śnięcia ryb jest małe natlenienie wody w zbiorniku. 

- Na podstawie nieoficjalnych informacji uzyskanych od pracownika ER wiemy, że ryby padają z powodu zmiany charakteru zbiornika. Jest słaby stan napowietrzania wody, przez zmiany, jakie zaszły w elektrowni i największe ryby nie radzą sobie z tą sytuacją. Zjawisko to często występuje na takich obiektach hydrotechnicznych, jakim jest Zalew Rybnicki, który nie jest naturalnym zbiornikiem — zdradza urzędniczka.

Śniete ryby przedostały się także z Zalewu Rybnickiego do rzeki Ruda, w okolice tamy przy ulicy Stalowej, gdzie 7 maja po otrzymaniu zgłoszenia rybniccy strażacy zabezpieczyli teren.  

O problemie wie również katowicki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, który nie udziela żadnych informacji, dopóki nie będzie potwierdzona oficjalnie przyczyna padania ryb.

- Obecnie są prowadzone czynności innych służb, do których problem zgłosiliśmy. Nie jest jeszcze znana dokładna przyczyna śnięcia tych ryb, więc na razie się nie wypowiadamy na ten temat. Problem jest nam znany od około dwóch tygodni — informuje Henryk Brylski z PZW Okręg Katowice.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 84

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~norton 2024-05-10
  12:26:17

  22 10

  Dzisiaj naliczyłem 20 padniętych, dużych ryb. Wiatr przygonił je w stronę mostu i Orzepowic. Śmierdzą strasznie i nikt ich nie wyciąga.

 • ~zbik 2024-05-10
  13:26:17

  32 3

  Nikt sie nie opiekuje tym zbiornikem.
  Nie zarybiala a rzadaja co roku wiekszych oplat.
  Dla wedkarza nie zrzeszobego to 50 zl na dzien za lowisko.
  Wstyd i hanba dla pzw w tym wypadku.

 • ~tuptyś 2024-05-10
  14:44:20

  38 5

  "Zdarzenia te nie były zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ani do Wód Polskich, z powodu braku zagrożenia dla środowiska naturalnego" Pani Skupirń, czy Pani się słyszy? rozumie Pani co mówi, Śnięte ryby nie stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego? to dlaczego są martwe? popełnioły publiczne samobójstwo? Macie zas...ny obwiązek powiadomić odpowiednie organy państwa o sytuacji. Pani kompetencje jako rzecznika się wyczrpały.

 • ~tajoha9659 2024-05-10
  21:55:16

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rosthost1 2024-05-10
  22:00:03

  10 8

  ~kurier pisal" Przypomnij sobie jak w całej Polsce płonęły wysypiska śmieci. W Żorach chyba przez tydzień. Co ciekawe od października nic nie płonie" Towarzyszu kurier dzisiaj płonie wysypisko w Siemianowicach a w Rybniku rządzi PO więc ryby nie padają a wykończyło je PIS.

 • ~Karolina# 2024-05-11
  04:03:12

  13 2

  ryby w tym zbiorniku padają jak muchy, a wędkarze wędkują, grilują.... fuj

 • ~romcost 2024-05-11
  07:16:44

  13 2

  Słabe natężenie powietrza, o tej porze roku, w zalewie? Jasne ... A tak Nacynie się ktoś przyglądał, co tam z Rydułtów przypłynęło?

 • ~hub381 2024-05-11
  10:48:09

  13 4

  Zbiornik wodny praktycznie jest wyłączony z eksploatacji (Bloki 1-4). Nie ma wymuszonego obiegu wody(pompy nie pracują). A więc natlenianie zbiornika powolne a ryby powoli umierają.

 • ~romcost 2024-05-12
  20:33:57

  3 1

  ~hub381
  Tak tylko, spytam, czy zalew nie jest tamą na rzece i woda przez niego ciągle nie przepływa? Czy inne zbiorniki wodne (stawy, jeziora, rzeki) są sztucznie napowietrzane, czy ryb w zalewie jest tyle, że się duszą, czy stan wody jest jakoś strasznie niski a na dworze są upały, aby przyducha wystąpiła? Coś mi się wydaje, że Twoja teza ma akwarystyczne źródła :)

 • ~hanys21219 2024-05-13
  07:45:14

  6 0

  Kiedy ktoś wreszcie ruszy dupę żeby te śnięte ryby pousuwać z wody, gdzie jest sanepid i inne służby które powinny reagować. Wczoraj ryb było około 50 ale takich wielkich chyba po 30kg.
  Poza tym to co wpływa do zalewu od strony Nacyny to taki syf że szok.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 169