zamknij

Wiadomości

Podatek od nieruchomości podniesiony. Radny pyta się o 600 tys. euro, prezydent wspomina o stanie psychicznym rządzących

2022-10-21, Autor: 

Radni podwyższyli wczoraj (20 października) stawkę podatku od nieruchomości. Głosowanie poprzedziła momentami żywiołowa dyskusja, która przypominała bardziej zapowiedź kampanii wyborczej. Radny Andrzej Sączek wyliczał dokonania rządów PiS, a prezydent Piotr Kuczera zastanawiał się nad kondycją psychiczną „niektórych członków tej formacji”.

Reklama

O tym już wcześniej pisaliśmy. Wśród projektów uchwał na wczorajszej sesji Rady Miasta Rybnika znalazł się między innymi ten dotyczący przyszłorocznych stawek podatków od nieruchomości, które dla Rybnika znów zostały ustalone w maksymalnej wysokości. Władze miasta tłumaczyły, że wzrost podatku podyktowany jest wysoką inflacją.

Czemu jest tak źle, jak jest tak dobrze?

Dyskusja rozpoczęła się od spokojnego tonu radnego Łukasza Dwornika (PiS).

Czy oprócz wskaźnika inflacyjnego były brane pod uwagę inne czynniki lub analizy wskazujące na okoliczność podniesienia podatku? - zapytał.

Wyjaśniania prezydenta rozpaliły emocje, zwłaszcza wśród opozycyjnych radnych.

Analiza może być tylko jedna. Dzisiaj inflacja wynosi blisko 18%. Po drugie, środki z KPO są wstrzymane. Po trzecie, perspektywa unijna 2021 – 2027 nie będzie wypłacana, dopóki rząd nie zmieni stosunku do wymiaru sprawiedliwości. Po czwarte, stajemy w przededniu wypłaty zwiększonej płacy minimalnej, a od 2019 roku strona dochodowa samorządów jest ograniczana. Dodatkowo wskaźnik inwestycji w polskim PGB spadł od 20,4% do 16,5% i jest to tendencja spadkowa. Sama ta analiza pokazuje, że czynników niepewności jest dużo, a otwartym tekstem mówi się, że inflacja będzie nam towarzyszyła przez długi okres. Zaciskania pasa przez rząd nie słyszałem. Już dzisiaj każde 100 złotych jest warte -11 zł, a realnie -17 zł. Wartość pieniądza spada – wyliczał prezydent Rybnika.

Na te słowa postanowił zareagować radny Andrzej Sączek.

Mijają 4 lata od wyborów, wtedy była już cisza wyborcza. Mam nadzieję, że nie zafundujemy prezentu dla mieszkańców i nie zafundujemy podniesionego podatku od nieruchomości – oznajmił.

Radny rozpoczął też swoją „wyliczankę”.

Rząd obniżył PIT z 17 do 12%, młodzi do 26, roku życia mają zerowy PIT. Wypłacane są liczne fundusze inwestycji lokalnych, 100 mln złotych przeznaczono na drogę Racibórz-Pszczyna, 40 mln zł poszło na zakup autobusów wodorowych. Tak możemy wyliczać – zaznaczył.

Na koniec rzucił, że Rybnik się wyludnia.

Nie ma nowych przedsiębiorstw. Biznes do Rybnika nie dociera. Zamiast iść w kierunku mieszkańców, to na 4. rocznicę wyborów fundujemy kolejny prezent w postaci podwyżek, podatków – powiedział radny Sączek.

Na te słowa zareagował przewodniczący rady – Wojciech Kiljańczyk. Zwrócił uwagę radnemu, że dzisiaj 100 mln zł jest warte 17 mln zł mniej niż w rzeczywistości.

Z kolei prezydent posłużył się powiedzeniem, które było znane w Cesarstwie Rzymskim.

Cezar zabiera po cichu, a daje bardzo głośno. Myślę, że dzisiaj dokładnie tak rząd czyni, tylko niestety – to nam się nie bilansuje w żaden sposób – zwrócił się do radnych.

Uwaga: wchodzi polityka!

O ile wcześniejsza dyskusja była jeszcze merytoryczna, a tyle nie można tego już powiedzieć o kolejnych głosach, które padły podczas sesji. Andrzej Sączek zapytał się prezydenta, ile warte jest 600 tys. euro. W ten sposób nawiązał do kwoty pieniędzy jako łapówki, którą otrzymać miał w reklamówce Michał Tusk.

Wojciech Kiljańczyk życzył radnemu więcej spokoju.

Pan zaraz może wybuchnąć. Proszę o chwilę spokoju.

Z kolei Piotr Kuczera zastanawiał się nad stanem psychicznym przedstawicieli rządzącej opcji politycznej.

Sytuacja dla PiS w kraju jest bardzo trudna, to napięcie społeczne ma wpływ na kondycję psychiczną niektórych członków tej formacji – zaznaczył.

Postanowił jednak odpowiedzieć na pytanie radnego.

Gdyby polska była w strefie euro, to byłyby hamulce Europejskiego Banku Centralnego. Obowiązywałby system taniego kredytowania, nie dopuszczono by do drukowania pieniędzy, nie byłoby tragicznych wypowiedzi prezesa NBP Glapińskiego - publicznych na molo i konferencjach. Jeżeli pan pyta o 600 tys. euro – tak, jest dzisiaj warte – oznajmił.

Jego adwersarz z PiS nie czekał długo z ripostą.

Dobrze, że mylimy euro z rublami – rzucił.

„Dostało” się też Leszkowi Balcerowiczowi. Radny Karol Szymura (PiS) stwierdził, że to on wygaszał gospodarkę, a ludzie nie mieli z czego żyć.

Jako PiS chronimy miejsca pracy, to jest najważniejsze – dodał.

Z kolei prezydent odparł, by radni sięgnęli do danych GUS i działu dotyczącego sfery ubóstwa.

Ona rośnie, a nie maleje, mimo zabiegów PR. To nie jest moje marzenie, by stawki były maksymalne, ale to konieczność I tak jesteśmy stratni już na wejściu.

Tę część dyskusji podsumował radny Łukasz Kłosek (PO).

Ubytek z PIT-u dla Rybnika wynosi 234 miliony zł. Rządowa rekompensata to 59 mln zł. Jesteśmy 175 mln na minusie. Dźwigamy podatek o 11,8%. Inflacja jest dużo wyższa, niektóre usługi są na poziomie powyżej 20%. Dziwię się radnym, że podnoszą larum, nie kto inny jako oni dźwigają węgiel o ponad 100 procent, marszałek województwa śląskiego dźwiga cenę wody o 32%. Nie podaje żadnych analiz. Przedsiębiorcy płacą więcej za prąd, gaz. Czasem trzeba nic więcej nie mówić – stwierdził.

Patrzyli na dyskusję z niesmakiem

Wymiana ciosów nie podobała się radnemu niezależnemu Arkadiuszowi Szwedzie. Podziękował przewodniczącemu rady za próby przywrócenia dyskusji na właściwe tory.

Patrzę z niesmakiem na... początek kampanii wyborczej. Jak ktoś chce wystartować w kampanii i się „zabijać” za taką, a nie inną Polskę - to proszę bardzo. Skupmy się na sprawach samorządowych – zaapelował.

Głos zabrał również drugi niezależny radny – Jacek Mularczyk.

Dzisiaj mówi o uchwale, która nie ma czyścić kieszeni rybniczan do zera, ale o standardzie, by miasto miało ofertę. Mieszkańcy, który rozumieją zasady finansowania samorządu, przyjmą propozycję. Mieszkaniec niezadowolony nie rozumie do końca na czym polega finansowanie samorządu. Musimy o tym opowiadać, informować. Mam wrażenie, że niektórzy radni nie wiedzą, na czym to polega. Co należy wyłączyć, zamknąć, komu nie dać podwyżki? Pytam się, bo zdaje się, że macie państwo to policzone, skoro jesteście przeciwko podatkowi – zwrócił się do radnych PiS.

Dodał, że dzięki budżetowi miasta na 2022 rok udało się zabezpieczyć środki na ewentualne podwyżki cen prądu czy gazu.

Odpowiedzialnym było to poprzeć, bo dzisiaj nie musimy zamykać infrastruktury i jej gasić – wytknął.

Uchwałę dotyczącą podwyżki podatku od nieruchomości poparło 13 radnych, 9 było przeciwko, jedna osoba wstrzymała się.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 126

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~znawca again 2022-10-21
  10:06:17

  No niestety, miasto nie dodrukuje pieniędzy jak PiS z NBP. Szymura faktycznie infantylny.

 • ~waldus 2022-10-21
  10:15:58

  Kuczera poziomem kultury dostosowal sie do pozostalych czlonkow partii zdrady i zaprzanstwa. Jak brakuje argumentow, to trzeba wyciagnac albo argument domniemanej agentury, albo choroby psychicznej. Ach, jeszcze antysemtiyzm jest na czasie. Stare metody, ale jakie skuteczne.

 • ~Arteks 2022-10-21
  10:40:11

  94 63

  Cenię PiS za to, że zajęli się poważnie tematem poprawy powietrza. Braki w zaopatrzeniu węgla też interpretuje na wasz plus bo pęknął filar "pewnego" i łatwego w zakupie opału. Podoba mi się, że PiS chce inwestować w kolej - tak jak większość krajów europejskich. Chwalebne jest też zadbanie o najbiedniejszych przez różne programy socjalne. Niestety lista szkód wyrządzonych Polsce i samorządom jest znacznie dłuższa. Inflacja najwyższa od 25 lat, złotówka najsłabsza w historii, kary wobec EU, straty w postaci braku pieniędzy z KPO (Piecha obiecał dla Rybnika z tych pieniędzy 3 miliardy, a ostatnio ogłosił "sukces", że Rybnik dostanie 27 milionów). Zagrożone pieniądze z innych programów unijnych. Koleje Śląskie w głębokiej stagnacji. Szpital w Rybniku omal nie został zdegradowany do roli małego szpitalika przez niekompetentne decyzje i niekompetentną dyrektor... Dziwię się więc grze radnych PiS którzy sprzeciwiają się podwyżkom podatku od nieruchomości o kilka groszy, a akceptują ubytek finansów naszego miasta przez decyzje rzędu o... 175 milionów złotych!

 • ~conte777 2022-10-21
  11:11:00

  47 2

  Ma ktoś może informacje na temat umów na granty na wymianę źródeł ciepła edycja II. Wg strony urzędu umowa miała być podpisywana od lipca i do tej pory cisza. Po telefonie do UM informują że jest poślizg i na pewno w przyszłym tygodniu itp i tak zwodzą od miesięcy.

 • ~Arteks 2022-10-21
  11:23:39

  72 51

  Czy radni PiS wystosowali jakieś pismo do swojego marszałka ze sprzeciwem wobec podniesienia cen biletów na Koleje Śląskie na trasie Rybnik-Katowice z 9 zł na 15 zł czyli o 67%? Czy radnym PiS podobają się podwyżki za energię jaką dostają samorządy i przedsiębiorcy np. o 500-700%? Według specjalistów przeciętny koszyk zakupowy między sierpniem 2021, a sierpniem 2022 podrożał o 13,6%. Czy jest sprzeciw radnych PiS? Jeśli nie to dlaczego żałosny spektakl "zatroskania" o nasze finanse z powodu podwyżek podatku o kilka procent, czego prawie się nie odczuwa bo to nie są duże różnice wobec poprzednich lat?

 • ~MatiW 2022-10-21
  11:27:56

  81 50

  PiS chce zarżnąć samorządy, bo w 90% nie rządzą oni tylko opozycja. I teraz im gorsza sytuacja będzie w samorządzie, im mniej pieniędzy, im większe cięcia tym większe szanse PiSu na wygraną. Bo ludzie będą obwiniali za wyłączona latarnie czy wyższy podatek swojego prezydenta a nie PiS. Oni myślą, że ludzie są aż tak głupi by tego nie widzieć co robią z Polską.

 • ~Humble 2022-10-21
  11:33:16

  84 67

  Ja tak po ludzku współczuję Kuczerze rządzić w tym czasie. Najpierw pandemią, teraz wojna i rządy PiSu, czyli wybory kopertowe, brak węgla, ciągła nagonka na samorząd, wojna z Unią i zablokowane fundusze.

 • ~jestemzerybnika 2022-10-21
  11:51:11

  65 72

  ~Humble, można Mu współczuć być Prezydentem. Bo czy z rządzeniem w Rybniku ma to coś wspólnego…

 • ~rzyt 2022-10-21
  12:18:42

  89 44

  Ja na te podwyżki mam bardzo prosty sposób; gdy podnoszą płacę minimalną to ja redukuję etaty, by koszty pozostały na tym samym poziomie. Gdy podnoszą podatki od nieruchomości to tak samo likwiduję część powierzchni, by płacić tyle samo lub mniej.

  Pytanie: czy radni zajęli się obniżeniem sobie stawek diet lub przekazaniem ich na szczytne cele? Jacek daj przykład, jesteś najlepiej radzącym sobie radnym w kwestii zarobku. Radny Mura zaś pomimo najgorszych dochodów używa najlepszego samochodu.. Może czas zacząć od siebie?

 • ~Franciszka Tania 2022-10-21
  15:12:01

  59 77

  zwolnić połowę urzędu.Pisze to jako obywatelka tego miasta.Co będzie to bedzie jest mi to wszystko obojetne.

 • ~ 2022-10-21
  16:00:54

  28 68

  Etatowy minusowacz komentarzy w natarciu.

 • ~Franek 7 2022-10-21
  19:17:40

  61 25

  „Radny Andrzej Sączek wyliczał dokonania rządów PiS, „

  Buaaaahaahahahaba

  Kompletna dewastacja i zniszczenie wszystkiego w tym kraju to jedyne dokonania PiSuaru. Dodajmy, że dewastacja trwa. Aktualnie PiS dewastuje polski przemysł wydobywczy węgla kamiennego, Czarnek dewastuje szkolnictwo a Sasin prawo próbując ustawą obronić przestępców z okresu wyborów kopertowych oraz polską giełdę papierów wartościowych. O zdewastowanym systemie sądownictwa, zdrowia oraz drobnego biznesu nie wspomnę bo już wszyscy przywykli.

 • ~przykopa 2022-10-21
  20:40:21

  25 15

  Nie bądźcie tacy niesprawiedliwi , bo piss cały szereg sukcesów ma:
  wiesci24.pl/2018/11/08/lista-100-afer-pis-solidarnej-polski-oraz-polski-razem-oto-obraz-dwoch-rzadow/
  Na razie naliczono 804 sukcesów. Ale się nie stopują i dalej pracują dla dobra Polski i Wolaków. I codziennie mają dopisywane nowe sukcesy.
  Piss ma rację że PO stanęło nad przepaścią , ale oni tu wykonali ogromny krok naprzód...

 • ~stam55 2022-10-21
  23:31:48

  45 66

  Hipokryzja kuczery nie zna granic,zbierają na remont familoka dla patologii

 • ~Lateks 2022-10-23
  11:46:28

  31 47

  Panie radny Jacek Mularczyk odpowiadam, podwyżki powinno się zabrać najmniej wydajnym pracownikom samorządu. W przypadku UM Rybnik są to prezydenci oraz radni. To nie jest śmieszne ale tragiczne, że pierwsze podwyżki to są dla radnych i prezydentów, potem idą podwyżki dla wszystkich tylko nie dla tych którzy najwięcej pracują za najniższe wynagrodzenie. Dla przeciętnego mieszkańca miasta macie cały pakiet podwyżek opłat i podatków, naprawdę przykro się patrzy kiedy z roku do roku wpływy do budżetu miasta są coraz większe chociaż ciągle ubywa mieszkańców, wtedy ten płacz że w mieście brakuje pieniędzy a stać miasto na stawianie palm za kilkanaście tysięcy złotych... za to nie stać miasta by panie sprzątające zarabiały trochę więcej niż minimalne wynagrodzenie...

 • ~rzyt 2022-10-23
  12:46:53

  28 35

  ~Lateks, załapałeś się na minusy mechaniczne. A radni nie mają cojones, by pokazać wyborcom, że troszczą się o nich. Oni są jednomyślni przy podwyżkach diet i pensji zarządowi. Proszę jednego odważnego, który zdeklaruje swoją dietę na szczytny cel w dobie kryzysu. Nie będzie takiego, bo to dietetycy, żerujący na ugorze słabo zarządzanym.

  ~Lateks, teraz Cię przebiję w ilości minusów ;)

 • ~Lateks 2022-10-23
  21:53:27

  14 20

  ~rzyt leje na te minusy automatyczne, prawda jest taka że głosowanie o podwyżkach diet dziwnym trafem nie było transmitowane.
  Ale z drugiej strony to fajnie pokazuje jakie intencje mają Ci ludzie. Niestety dla kilkuset złotych są w stanie się sprzedać. Ale wyborcy i tak na nich zagłosują...

 • ~Arteks 2022-10-24
  09:40:25

  7 11

  @lateks - nie da się nie zauważyć, że masz kompleksy wobec tych którym się udało i mają lepszą sytuację od ciebie... ;) A pracownicy urzędu dostali w zeszłym roku podwyżkę. Idzie na to 3 mln zł z budżetu miasta dodatkowo.
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-beda-podwyzki-dla-pracownikow-miejskich-i-urzedu-miasta,wia5-3266-48772.html

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1647