zamknij

Wiadomości

Palikot szukał poparcia w Rybniku

2011-05-25, Autor: Redakcja
Eksposeł Janusz Palikot podróżuje po kraju w ramach akcji "Wyzwalamy Polskę". Rybnik był jednym z 250 miejsc w kraju, które znany polityk zamierza odwiedzić.

Reklama

Spotkanie odbyło się 24 maja na auli Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego. Mimo kampanii promocyjnej w centrum miasta nie przyciągnęło wielu rybniczan. Zjawiło się blisko 40 słuchaczy, w większości żywo uczestniczących w dyskusji i zadających kilkanaście pytań.

 

Wystąpienie Palikota skupione zostało na krytyce polityki rządu. - Rząd nie ma żadnych koncepcji społeczno-gospodarczych. Nie planuje w dłuższej perspektywie. W jego interesie nie leżą zmiany, lecz utrzymanie status quo - przekonywał polityk. Zgodnie z hasłem "Gospodarka jest najważniejsza" widniejącym na plakatach promujących spotkanie, poruszane były przede wszystkim tematy związane z prywatyzacją sektora energetycznego. Eksposeł sprzeciwił się planom Ministerstwa Skarbu zakładającym sprzedaż rentownych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej. Energetyka - jak sądzi Palikot - powinna być kołem zamachowym gospodarki i oddawanie jej w ręce prywatne jest błędem, kiedy nie ma się pomysłu na to, który zakład powinien zostać sprzedany, a który pozostawiony w rękach państwa. Polityka rządu w tym aspekcie przypomina według gościa łatanie dziury budżetowej przypadkowymi i nieprzygotowanymi prywatyzacjami.

Palikot czasem zaskakiwał. Przedstawiał się jako zwolennik starej PRL-owskiej tezy o pełnym zatrudnieniu, z tym jednak wyjątkiem, że nie na fikcyjnych etatach. - Stawiajmy na przemysł. Polska nie może pochwalić się dziś żadną firmą rozpoznawaną na świecie, czas to zmienić – przekonywał. Palikot poddał krytyce tych, którzy całą nadzieję pokładają w mechanizmach wolnego rynku. Argumentował, że regulacja konieczna jest choćby w sektorze szkolnictwa wyższego, w sposób umożliwiający dostosowanie oferty studiów do potrzeb rynku pracy.

 

Dostało się również opozycji. Zdaniem byłego członka PO, lewica jest niewyraźna i bezideowa, a PiS cały wysiłek pożytkuje na bezproduktywną dyskusję o trupach, pomnikach i przeszłości. Polityk przekonywał, że zmianę na scenie politycznej blokuje system finansowania partii z budżetu. - Ja wydam na kampanię 5 mln z prywatnych pieniędzy moich własnych i moich sympatyków, rząd ma do dyspozycji 70 mln z kieszeni podatników - wyliczał prelegent.

 

Na zadających pytania czekały książki z autografem.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~charlie 2011-05-25 11:21:50

  Gdyby jakiś matoł wpadł na to żeby jakoś rozreklamować to spotkanie to pewnie byłoby trochę więcej osób. Szczerze to dopiero teraz się dowiedziałem, że on będzie w Rybniku...

  0 0
 • ~Maja_1 2011-05-25 12:40:40

  Te czterdzieści osób, to pewnie organizatorzy i ich rodziny.
  Do charlie01:czy warto zawracać sobie głowę kimś, kto sam nie wie czego chce, zmienia poglądy (od OZON-u do antyklerykała)? Słusznie zauważyłeś, że zaprosiły go matoły. Tylko matoły chcą słuchać ludzików, którzy zapełniają aktualnie obie izby naszego parlamentu, tudzież ledwo co przehandlowały poselską legitymację. Show must go on! jak śpiewał nieodżałowany Fredi. Najwyższa pora, by powiedzieć: Tym panom już dziękujemy.

  0 0
 • ~tomek399 2011-05-25 13:02:33

  Zgadzam się charlie.... Gdybym wiedział o tym spotkaniu to z chęcią bym tam przybył, no ale...dowiedziałem się teraz, a czasu cofnąć nie można ;D

  0 0
 • ~ 2011-05-25 13:23:15

  wszystkim "politykom", którzy maczali ręce w tworzeniu Polski od 1948r po dziś dzień już dawno podziękowałem. NIE CHCE WAS WIĘCEJ OGLĄDAĆ!

  0 0
 • ~grzesnick 2011-05-25 14:49:50

  jak widać po organizacji inicjatywa, przynajmniej na teraz nie ma szans. Kto o tym wiedział?? A te pełne zatrudnienie jako cel to jest norma w Europie .. u nas połowa doroslych nie pracuje, ale służbę zdrowia wszyscy chcą mieć publiczną, szkoly darmowe i wysokie emerytury. Szkoda , że 2+ 2 jest 4, ale tak jest i kasy ni ma i będzie coraz mniej. Palikot gada o ważnych rzeczach, ale miesza to z jakimis głupotami które wyciągaja dziennikarze i na tym kształują jego obraz. Jak chce mieć realny wpływ to musi to zmienić

  0 0
 • ~zxr9 2011-05-25 14:58:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  0 0
 • ~Lurker 2011-05-25 16:21:40

  Władze kampusu chyba nie wiedza już kogo zapraszać. A szkoda, że nie wiedziałem o tym wcześniej... może by się plakat zrobiło z dumnym "WYPIE*DALAJ!"

  0 0
 • ~kurier 2011-05-25 19:57:36

  Przyłączam się do tych którzy chętnie by przyszli gdyby wiedzieli. Jak jakieś matoły przyjeżdżają to wszystkie media o tym trąbią ale jak przyjeżdża jedyny człowiek który mówi odważnie o tym o czym inni myślą ale boją się mówić na głos - to się ignoruje jego przyjazd. Nie żebym był jakimś wielkim sympatykiem Palikota bo to liberał ale cenię go bardzo za odwagę, antyklerykalne poglądy i cięty język oraz poczucie humoru.

  0 0
 • ~charlie 2011-05-25 20:33:09

  kurier nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to Ty jesteś liberałem ;)

  0 0
 • ~SRrulez 2011-05-26 08:59:49

  No proszę. A Przybył wiedział i przybył.

  0 0
 • ~ 2011-05-26 19:26:24

  @Lurker, aleś mocny w gębie cwaniaku. Czego ty byś nie zrobił, buahaha

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 651