zamknij

Wiadomości

Nowe obostrzenia są nielogiczne i krzywdzące? Będzie protest

2020-10-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To już wiecie – jutro (17 października) zaczną obowiązywać nowe obostrzenia – zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej. Rybnik znajduje się w tej pierwszej grupie. Decyzja rządu wywołuje jednak wiele emocji. W gastronomii już liczą straty, a branża fitness zamierza protestować w Warszawie. Rozmawialiśmy z lokalnymi przedsiębiorcami.

Reklama

Rybnik, powiat rybnicki, powiat wodzisławski, Żory i Jastrzębie-Zdrój utrzymały się żółtej strefie. Wczoraj informowaliśmy Was też o tym, że pojawią się nowe obostrzenia. W naszym przypadku:

- działalność gastronomii obowiązuje jedynie w godzinach 6.00 – 21.00. Potem jedzenie może być wydawane tylko na wynos. W lokalu można zajmować co drugi stolik;

- transport publiczny zapełniony będzie tylko w 50% (miejsca siedzące) lub 30% (wszystkie miejsca);

- wesele, imprezy okolicznościowe – uczestniczy maksymalnie 20 osób. Nie może być zabawy tanecznej

- maksymalnie 1 osoba na 4 mkw podczas uroczystości religijnych;

- zgromadzenia publiczne do 25 osób;

- szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą do nauczania hybrydowego

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

- wydarzenia kulturalne do 25% udziału publiczności;

- działalność basenów, aquaparków i siłowni zostanie zawieszona.

Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, rząd musi „wcisnąć hamulec z całej siły”.

- To wciśnięcie jest konieczne, by obronić nasz system opieki zdrowotnej. Jeżeli nie zostanie skutecznie naciśnięty, to rzeczywiście scenariusze mogą być niestety groźne – powiedział.

Brakuje logiki

Skutki nowych obostrzeń na pewno odczuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku, który dysponuje przecież dwoma krytymi pływalniami – Yntka i Akwarium. One od jutra do odwołania zostaną zamknięte. To samo stanie się z siłowniami w Bushido i w Hali Widowiskowo-Sportowej w Boguszowicach.

- Jesteśmy zaskoczeni tą niekonsekwencją. Zamykamy baseny, ale sal gimnastycznych już nie. Woda chlorowana nie przenosi wirusa, a na salach wszystko się może odbywać. Rozumiem, że rząd wprowadza ograniczenia kontaktów, ale brakuje nam w tym logiki – zauważa Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR-u.

Decyzją rządu zbulwersowane są środowiska pływackie. Zbierają podpisy pod petycją.

- Zgodnie z procedurą bezpieczeństwa: "nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. (...) COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne. Również chlor (podchloryn sodu) (...) stosowane powszechnie w uzdatnianiu i dezynfekcji wody w publicznych basenach kąpielowych skutecznie eliminują cząstki tego mikroorganizmu.” - czytamy w petycji.

Zdaniem środowisk pływackich, decyzja rządu to akt dyskryminacji pływania, pływania artystycznego, piłki wodnej i skoków do wody.

- To zrujnowanie wysiłku całego środowiska od lat wkładanego w szkolenie zawodników oraz zniszczenie wszystkich czterech wymienionych dyscyplin sportowych – dowiadujemy się.

Gastronomia będzie liczyła straty

Obostrzenia dotkną też branżę gastronomiczną. Jakub Grzybek z restauracji „Szwajcaria” w Wodzisławiu Śląskim przyznaje, że ma mieszane uczucia co do nowych zasad.

- Część z nich jest dla mnie zupełnie absurdalna. Jak mam rozumieć obostrzenie o zajmowaniu co drugiego stolika? W mojej restauracji mam dużą odległość pomiędzy takimi miejscami. Na chłopski rozum ktoś mógłby też wstawić miniaturki stolików między tymi, które ma i powiedzieć, że zasada jest spełniona – mówi Jakub Grzybek.

Nasz rozmówca podejrzewa, dlaczego rząd ograniczył działalność lokali od godz. 6.00 do 21.00.

- Rozumiem, że ta zasada została wprowadzona ze względu na kluby, niektóre podciągnęły swoją działalność pod restauracje, organizując przy okazji dyskoteki – zauważa.

Właściciel „Szwajcarii” nie ma złudzeń – przedstawiciele gastronomii będą liczyli straty, choć po zniesieniu lockdown'u ich obroty wzrosły.

- W strefie czerwonej nie można w ogóle organizować imprez. Kto da nam gwarancję, że za tydzień się w niej nie znajdziemy? A w swoim grafiku już mam zapisanych parę wydarzeń. Boję się reakcji ludzi – tego, że przestaną nas odwiedzać. Nasz rząd nie ma już raczej środków na to, by dać dofinansowania. Udało nam się przetrwać wiosnę, nikogo nie zwolniłem, ale teraz to może być trudniejsze – przyznaje Jakub Grzybek.

Będą protestować

Michał Sobik z Best-Fit w Rybniku mówi wprost – branża fitness jest w szoku.

- Tego nikt się nie spodziewał i ciężko się z tym pogodzić. Wprowadziliśmy wszystko, by spełniać wymogi. W nagrodę dostaliśmy karę – mówi.

Zdaniem naszego rozmówcy branża fitness zdoła wytrzymać 2 tygodnie. Jeżeli obostrzenia będą obowiązywały kolejne 2,5 miesiąca – może być naprawdę ciężko.

- Nie chcę wsparcia państwa, poradzę sobie. Chodzi o to, by móc pozwolić prowadzić biznes. W tej branży pracują ludzie z pasją, oddają swojej pracy serce. To o tyle niezrozumiałe, bo nie słyszałem, by w siłowniach czy klubach fitness stwierdzono kiedykolwiek zakażenie koronawirusem. Nawet jakbyśmy nie wprowadzili u siebie obostrzeń, to i tak nasi klienci zachowują przestrzeń. Powód jest prosty – nie chcą wpaść na siebie podczas ćwiczeń – zauważa Michał Sobik.

Polska Federacja Fitness nie zamierza przejść do obostrzeń na porządku dziennym. Szykuje się do protestu w sobotę w Warszawie, jeśli rząd nie zmieni zdania.

„Branża fitness nie zawiodła podczas pandemii. Natomiast nasz rząd zawiódł na całej linii. Oo soboty 17.10.2020 niezależnie od strefy planowane jest zamknięcie siłowni, klubów fitness, basenów. Nie ma na to zgody nikogo z nas, nie ma ku temu żadnych podstaw.... W przypadku braku wypracowania jakichkolwiek rozwiązań, musimy stanąć zjednoczeni w Warszawie oraz przedstawić wspólnie nasze postulaty dot. pozostawienia naszej branży otwartej. Zamknięcie oznacza dla większości z Nas definitywny koniec.”

Pod wpisem posypało się mnóstwo komentarzy, w tym właścicieli klubów fitness i siłowni. Niektórzy zapowiadają, że będą dalej otwarci, nawet, jeśli będzie się to wiązać z mandatami.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Qwety 2020-10-16 17:32:08

  Widać, że szpital w Rybniku ma jeszcze dużo wolnych miejsc, skoro takie protesty przeciw obostrzeniom promujecie.

 • ~ 2020-10-16 17:36:36

  Qwerty... I jest pierwszy coviparanoik..... Żyjesz z emerytury czy z czego....?
  Jak ludziom zacznie zaglądać w oczy pusty portfel i garnek to też się wszyscy ruszycie na protest...bo jak brzuszek pełny to wiadomo... Nie chce się.

 • ~Kwinto 2020-10-16 17:42:34

  Poczekajcie jeszcze! Za tydzień będziemy w strefie czerwonej to będziecie sobie protestować. Siłownie i baseny są teraz wszystkim najbardziej potrzebne . Możecie narzekać na rządzących że kompletnie nie przygotowali się do drugiej fali pandemii ale miejcie chociaż trochę instynktu samozachowawczego.

 • ~Longina b 2020-10-16 17:43:53

  Zamknąć Polskę,pogasić światła i co dalej.

 • ~corona 2020-10-16 17:46:05

  Branża fitness. A Ci z kursami internetowymi też się w to zaliczają?

  25 39
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-16 17:46:08

  No to zostal nam juz tylko 100% lockdown - zeby nikt z przedsiebiorcow nie poczul sie niesprawiedliwie potraktowany :)))

  50 31
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-16 17:51:17

  szymon088,

  przez takich jak ty - idiotow - co „szmaty nie beda nosic na pysku” - to mamy.

  Powiedz jak sie nazywasz - zeby ludzie, ktorzy przestrzegali zalecenia epidemiologiczne mogli ci napluc w twarz.

  Masakra jak ja nienawidze takiej glupoty.

 • ~ 2020-10-16 17:52:07

  Kwinto... To nie są siłownie i baseny! To są ludzie tam pracujący którzy z tego żyją i zarabiają pieniądze żeby do garnka mieli co włożyć, dać coś do zjedzenia swoim dzieciom.
  Za chwilę więcej ludzi poniesie ciężkie konsekwencje tej paranoi stworzonej przez media, niż sam "virus"
  Ale się dalej śmiejcie z antycovidowców itp.

 • ~Longina b 2020-10-16 18:00:14

  Morawiecki powiedział,"kto umrze,to umrze trudno"

  61 54
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-16 18:01:01

  szymon088,

  Pajacu antycovidowu - ludzie umieraja przez takich jak wy.

  Powinni was pozamykac w wiezieniach za te bzdury, a spoleczenstwu powinniscie placic odszkodowanie - jakie wyrzadzacie tym pierd..leniem.

 • ~ 2020-10-16 18:02:29

  Pogromca szkodników.... Tutaj masz dwa wideo dwóch superpromowanych w mediach TVN,Polsat, TVP znanych wirusologów i tego co mówią na temat maseczek
  https://youtu.be/IH3LqtivbAg
  https://youtu.be/tsf1HL4deH4

  45 25
 • ~piotruos 2020-10-16 18:05:14

  Jak już wczoraj pisałem.
  Ludziska po co sie ścieracie z kimś takim jak PogromcaSzkodnikow z daleka widać że to NIEUDACZNIK ŻYCIOWY. Jak nie sektora prywatnego sie czepia to górnictwa, wiecznie coś mu nie pasuje. Do pracy fizycznej za słaby a do umysłowej za głupi więc ma pretensje do wszystkich :) A przypominaniem o Amber Gold nic nie da bo od razu napisze że to znowu milion ludzi głupich i pazernych było. Prawda jest jednak taka że on z ZAZDROŚCI, że inni coś osiągnęli i próbują zainwestować dalej,a on nie ma za CO bo jest NIEUDACZNIKIEM ŻYCIOWYM.

  91 23
 • ~ 2020-10-16 18:10:25

  Tu jest drugie
  https://youtu.be/Wko0HP2HdTQ

  A tutan jeszcze inne fajne wideo kto jest temu winny:
  Apropo plucia w twarz... Tytan wszystko jak nam pluli w twarz... I polecam inne filmy tego pana:
  https://m.youtube.com/watch?v=FuLcH5ZR5CQ&t=3s

  A jeszcze Witolda dodam: on też racjonalnie na to patrzy:
  https://youtu.be/dnSr0kZLCUY

  21 18
 • ~kurier 2020-10-16 18:10:34

  Do siłowni przychodzą zdrowi, wysportowani ludzie odporni na choroby. Po każdym użyciu sprzętu można łatwo zdezynfekowac. Dlaczego nie zostaną zamknięte kościoły gdzie dominują seniorzy którzy najbardziej mogą się obawiać zakażenia.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-16 18:11:36

  szymon088, piotrus

  jestes idiotami - niestety.

  Przez takich niedorozwojow mamy te bagno..

  naprawde mam nadzieje, ze tym razem covid zabije kogos z waszej rodziny - zeby na wlasnej skorze poczuliscie szkodliwosc spoleczna jaka robicie.

  a jak juz ktos z waszych bliskich bedzie zdychac - duszac sie przed szpitalem - z powodu braku miejsc - to pomyslcie o mnie i o tym komentarzu.

 • ~absurdalny 2020-10-16 18:13:38

  NFZ już ograniczył świadczenia medyczne więc lepiej się módlcie aby wam zdrowie jak najdłużej dopisało. Do ortopedy prywatnie już się czeka 3 miesiące na wizytę. Za chwilę dojdą nowe obostrzenia, dotknie to każdej branży gdzie zatrudnieni są ludzie, a to oznacza zwolnienia. Wy się nie bójcie koronawirusa a tego w jaki sposób dobije on gospodarkę. Lepiej już zacznijcie robić zapasy żywieniowe.

  80 9
 • ~blamaż 2020-10-16 18:14:58

  No to tak a własnego doświadczenia. Idziesz do klubu fitness a tam w poczekalni 1/3 osób bez maseczek, drugie tyle ma maseczki pod brodą. A tylko niedobitki mają maseczkę lub przyłbice prawidłowo założona. Z czego większość ma przyłbice które nie chronią przed niczym poza ochlapaniem wodą.
  Czy ktokolwiek zwraca uwagę na brak maseczki lub nieprawidłowo założona? Nie.
  Faktycznie wszystko...

  Idziesz do sklepu a tam co druga osoba ma maske pod brodą lub pod nosem (z pracownikami włącznie). Odległość 1,5m? Fikcja.
  Faktycznie wszystko...

  No to ustalmy. Albo nosimy maseczki prawidłowo i mamy prawo narzekać na kolejne obostrzenia. Albo nie nosimy prawidłowo lub wcale i nie narzekamy.

  Bo to czy przygotowaliśmy się jako Państwo do aktualnie będącego wzrostu zachorowań to jest temat na inną dyskusję.

  58 25
 • ~Kwinto 2020-10-16 18:18:44

  ~kurier 2020-10-16 18:10:34
  Do siłowni przychodzą zdrowi, wysportowani ludzie odporni na choroby.

  Nowa teoria!
  Znasz kogoś odpornego na covid 19? każdy może zachorować, kwestia samego przejścia zakażenia.
  Druga sprawa ludzie uprawiający sport najbardziej mogą pożałować zakażenia, z racji różnych dziwnych i długich powikłań po chorobie. Sam jestem poza grupą najwyższego ryzyka, uprawiam sporty, a mimo to nie zamierzam zgrywać kozaka.

  70 18
 • ~ 2020-10-16 18:25:55

  do longiny - łżesz, - nawet media nie polskie napisały, że to fake news i słowa Morawieckiego zostały przekręcone. Na szczęście program cela+ zaczął działać.

  27 29
 • ~gadzeto 2020-10-16 18:37:39

  ~PogromcaSzkodnikow co ty za śmieci bierzesz że tak pier...lisz. Chłopie tyś jest nawiedzony.

  66 16
 • ~Longina b 2020-10-16 18:59:15

  artefakc-ja nie łżę,to Morawiecki ma dwa wyroki za kłamstwa.

  32 20
 • ~ 2020-10-16 19:15:01

  do longiny - Jesteś uwięziony w mentalności anty-PiSu i niezdolności realistycznej oceny aktualnej sytuacji. Każdy twój wpis to kłamstwo i wprowadzanie nienawiści do obecnego rządu - co jest bardzo akceptowane na tym portalu. Jako typowy totalniak wciąż kłamiesz, notorycznie i natrętnie i z premedytacją. Dzięki takim twoim komentarzom, PIS będzie rządził następną i jeszcze następną kadencję, co po cichu przyznaje sama PO.

  23 38
 • ~Longina b 2020-10-16 19:34:44

  artefakc-Dlaczego zmieniłeś moją płeć.Ty lecz ząćmę bo widzisz tylko PiSuar.Jednak przy tych rządach to raczej, nawet napewno to niemożliwe

  27 16
 • ~Fidzi 2020-10-16 19:46:36

  -szymon088,
  Już Ci kiedyś radziłam:
  - przestań pisać na jakimkolwiek forum, bo udowadniasz, że przedwcześnie zostałeś wypisany ze szpitala psychiatrycznego.
  Twoje ciągłe odniesienia do "paranoi" podpowiadają tylko z czym sam się borykasz !
  Z drugiej strony: w ramach wolności słowa, każdy może robić z siebie kretyna. Zatem: do dzieła Szymonie !!! ;))))

  19 22
 • ~artefaks 2020-10-16 21:22:58

  Branża fitnes nie dojedzie do w-wy. Ponieważ ciemnogrodzka zaleciła ograniczenia w podróżach i mogą postawić na skrzyżowaniach tankietki i koksiaki

  12 20
 • ~Teoretyk 2020-10-16 23:13:43

  @PogromcaSzkodnikow - na każdym innym forum masz bana za podżeganie do nienawiści. Napuszczasz prywatne firmy na państwowe, petentów na urzędy i na odwrót. Widocznie portal Cię trzyma jako pracownika albo generujesz im wejścia swoim sposobem bycia i tak Cię trzymają.

  33 4
 • ~mastif 2020-10-17 06:40:54

  Ludzie sa sobie sami winni.
  Pieniadze ponad wszystko.
  Tak jest od poczadku gdy czlowiek dostal pare srebrnikow.
  Walczycie na tym forum w sumie o to samo
  jak za dawnych czasow.
  Tego nie pokonacie silowniami,pieniedzmi itp.

  15 7
 • ~nostrzyk 2020-10-17 08:46:54

  Zawsze można przecież zmienić nazwę klubu na Kościół wyznawców żelastwa ,lub Kościół wyznawców wody i wtedy będzie to miejsce kultu. I 1 osoba na 7 m2.... Zostaje jeszcze zmniejszenie limitu osób.... I litości. Przecież nikt na nikogo nie pluje

  12 6
 • ~rob78 2020-10-17 09:59:56

  ~artefakc akurat ty tu jesteś ostatnią osobą która może zarzucać komuś łgarstwo lub kłamstwo. Ty tu jesteś notorycznym kłamcą!

  14 5
 • ~brandonn 2020-10-17 17:18:33

  Rybniczanie wzywam was do pospolitego pokazu swojej inteligencji i w końcu do zastosowania się do restrykcji ponieważ jak tak dalej pójdzie to nawet wasz szpital wojewodzki was nie uratuje .

  9 3
 • ~Róża1980 2020-10-17 17:50:48

  Nowe obostrzenia są nielogiczne ale ograniczenia pracy w rybnickim urzędzie miasta już tak? Trochę racji w tym jest bo rybniccy urzędnicy nie będą mieli gdzie się rozruszać po godzinach spędzonych za biurkami. Śmiać się czy płakać?

  6 1
 • ~Kowalczyk Izabela Tomasz 2020-10-17 19:54:20

  Tresury ciąg dalszy jak niewiele trzeba żeby ogłupić i zniewolić ludzi a te marionetki z góry tylko próbują na ile mogą sobie pozwolić...i tak coraz bardziej przykręcają śrubkę...ludzie przestali już całkowicie myśleć☹to wszystko nie trzyma się kupy...nasi dziadkowie walczyli o wolność gdzie dzisiaj tak łatwo ją się oddaje...bo parę dobrze opłaconych pajacy wprowadza terror zastraszając społeczeństwo a ludzie łykają wszystko co się im powie czy pokarze bo przecież samodzielne myślenie boli...

  7 6
 • ~Kowalczyk Izabela Tomasz 2020-10-17 19:57:24

  Tresury ciąg dalszy jak niewiele trzeba żeby ogłupić i zniewolić ludzi a te marionetki z góry tylko próbują na ile mogą sobie pozwolić...i tak coraz bardziej przykręcają śrubkę...ludzie przestali już całkowicie myśleć☹to wszystko nie trzyma się kupy...nasi dziadkowie walczyli o wolność gdzie dzisiaj tak łatwo ją się oddaje...bo parę dobrze opłaconych pajacy wprowadza terror zastraszając społeczeństwo a ludzie łykają wszystko co się im powie czy pokarze bo przecież samodzielne myślenie boli...

  5 4
 • ~MaciejK 2020-10-18 12:42:03

  Dopóki będą funkcjonować szkoły, dopóty inne obostrzenia nie mają sensu. Zakaz pobytu w siłowni (kilka osób, w bezpiecznych odległościach, przez godzinę, w maskach), a w szkole 30 osób, ciasno, bez masek, przez 8 godzin... Bez głowy

  4 1
 • ~MaciejK 2020-10-18 12:44:15

  Kowalczyk Izabela Tomasz. Ilu znasz lekarzy? Obstawiam, że zero. Widać, że wiedzę masz żadną, smutne. A nie myślałaś, żeby podszkolić się chociaż w ortografii? (skoro medycznych spraw nawet w minimalnym stopniu nie jesteś w stanie ogarnąć)

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4042