zamknij

Wiadomości

„Nie psujcie szkoły!” W Rybniku ruszyła akcja referendalna przeciwko reformie edukacji

2017-02-16, Autor: bf

Reforma edukacji budzi wiele kontrowersji wśród nauczycieli, związkowców, ale i samych rodziców. Zdaniem wielu osób zmiany te doprowadzą do chaosu w polskiej oświacie i narażą samorządy na spore wydatki finansowe. Dzisiaj w Rybniku rozpoczęła się akcja referendalna zbierania podpisów przeciwko temu planowi rządu.

Reklama

Dzisiejsze spotkanie zainicjowało akcję zbierania podpisów pod referendum szkolne dla Rybnika, Żor, powiatu rybnickiego oraz wodzisławskiego. - Czy te referendum jest nam potrzebne skoro Sejm już przyjął ustawę o reformie oświaty, a pan prezydent złożył podpis? Uważamy, że to jest ostatnia szansa zatrzymania złej reformy, co do jej złej jakości jesteśmy głęboko przekonani i uważamy, że zatrzymanie zmian może się odbyć dzięki inicjatywie obywatelskiej – zaczął Kazimierz Piekarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Rybniku.

Z kolei poseł Platformy Obywatelskiej - Marek Krząkała mówi wprost. - Ta cała reforma jest zła, niedobra dla rozwoju młodych ludzi. Apeluję, byśmy połączyli siły i doprowadzili do referendum. Jesteśmy przekonani, ze uda nam się zmobilizować ludzi, bo ten problem nie tylko dotyka nauczycieli, uczniów ale również rodziców. – dodaje.

W spotkaniu brała tez udział przedstawicielka rady rodziców. - Chciałabym dodać, by wszyscy rodzice zmobilizowali się i podpisał listy pod referendum. To dla naszych dzieci najlepsze rozwiązanie. Trzymajmy się razem, nie dajmy się zwariować i weźmy się w garść – zaapelowała Beata Draga.

Jak podkreślił Kazimierz Piekarz, inicjatywy akcji nie spodziewają się „cudu nad Wisłą” jeżeli chodzi o zaangażowanie ludzi podczas samego referendum. Zwraca jednak uwagę, że społeczeństwo zaczyna się powoli budzić. - Władza dzieli Polaków i jej to wychodzi. Dzieje się to nawet wzdłuż rodzinnego stołu – dodaje.

Zdaniem prezesa ZNP w Rybniku, nauczyciele powinni mieć warunki do nauki i wychowywania. Zamiast tego muszą skupiać się ciągle skupiać na sprawach organizacyjnych. - Brakuje szacunku władzy dla dorobku nauczycieli, którzy przez 17 lat zrobili coś z niczego i zaczęło przynosić efekty. Nie ma szacunku dla pieniędzy, bo samorządy zainwestowały w gimnazja 1,5 mld złotych. To jest marnotrawstwo pieniędzy – mówi bez ogródek.

Podpisy będą zbierane do 31 marca, a 4 kwietnia zostaną złożone do Sejmu. Listy z podpisami będą krążyły wśród nauczycieli i rodziców. Swój podpis będzie można też złożyć za tydzień na rybnickim rynku.

Co sądzicie o reformie edukacji? Podpiszecie się pod akcją zbierania podpisów przeciwko zmianom w oświacie?

Oceń publikację: + 1 + 346 - 1 - 196

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~tf2 2017-02-16 14:39:21

  Żałosne, bo najpierw ci, którzy dziś przeżywają publicznie zbiorową histerię w sprawie tej naprawy, wprowadzili nieefektywne i bezproduktywne gimbazy. Nie każdy w Polsce mieszka w centrum dużego miasta, należy myśleć trochę dalej poza czubkiem własnego nosa. Dzieciaki musiały przez was dojeżdżać wiele kilometrów dziennie GIMBUSAMI do szkoł, bo bezmyślnie polikwidowaliście im miejscowe podstawówki. Masowo też dochodziło do absurdów: zdublowana administracja w tym samym budynku, którym mieściło się sztucznie wydzielone do podstawówki gimnazjum. Trzeba było najpierw trochę pomyśleć a potem propagandowo pluć na ludzi, którzy po was sprzątają i manipulować znowu na masową skalę opinią publiczną w imię swoich partyjnych interesów.

 • ~ 2017-02-16 14:52:16

  Po ilości rocznych patentów ( Polska 200 ) to edukacja była cały czas na niskim poziomie. Panie Marku Krząkała ta reforma jest potrzebna .

 • ~Arteks 2017-02-16 14:58:49

  Dziwię się PO, że protestuje akurat w tej sprawie. Wszyscy wiedzą, że w czasach Buzka zdemolowano szkolnictwo zawodowe, zniszczono wiele małych wiejskich podstawówek, wprowadzono licea 3 letnie - o jeden rok mniej na przygotowanie się do matury, doprowadzono do chaosu w siatce szkół... Wprowadzono gimnazja do których spędza się dzieci z wielu przeróżnych miejscowości czy dzielnic. Nauczyciele wiele razy krytykowali gimnazja, a jedynym powodem przez co obecnie protestują przeciw zmianom to obawa o miejsca pracy, a nie w obronie systemu gimnazjalnego który się najzwyczajniej nie sprawdził.

 • ~ 2017-02-16 15:40:49

  Nauczyciele musieliby nie przyjść na matury, żeby odczuwalne były ich protesty. Górnicy nie mieliby najmniejszych oporów, żeby robić zadymę pod sejmem itd.
  Nie wrócą wyniki jak za komuny. Młodzież jest inna a bezstresowe wychowanie także robi swoje. Większość myśli byle zdać a potem jakoś to będzie. I najcześciej nie jest i nie będzie. Jak zdolne i ambitne dziecko trafi do klasy osiedlowych osłów to będzie stratne o dodatkowe dwa lata. A tak podstawówka już robiła wstępna selekcje. PiS boi sie inteligentnych, zdolnych i kreatywnych to proste.

 • ~master4k 2017-02-16 16:06:51

  Jeśli prawdą jest to, co mówią nauczyciele, to szczerze mówiąc jakoś kiepsko tę reformę widzę. Zgodnie ze światowym rankingiem jesteśmy obecnie tj. przed reformą, na 10 miejscu. Wyprzedzamy m.in Niemcy, Belgię, USA, Danię, Włochy czy Węgry więc jest lepiej niż przezwoicie. Najpewniej po jakimś czasie okaże się ile tak naprawdę ta cała reforma była warta.

 • ~rybnikus 2017-02-16 16:08:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  38 5
 • ~Łukasz Cesarski 2017-02-16 16:12:20

  PANIE POSLE KRZAKAŁA NIECH PAN TAKICH BZDUR NIE GADA BO SAMI Z WASZA PARTIA PO I Z BYŁYM PREMIEREM TUSKIEM I JESZCZE DAWNIEJ BUZKIEM ZDEMOLOWALISCIE SYSTEM EDUKACJI I BARDZO POTRZEBNA JEST REFORMA I RZAD PISOWSKI SŁUSZNIE ROBI I PROSZE NIE ROBIC ZADNYCH REFERENDUM BO JA MYSLE ZE TE REFERENDUM BEZSENSU JEST ROBIONE I PROSZE NIE ROBIC ZADNYCH PIKIET MOWI TO MIESZKANIEC RYBNIKA NOWINY FLORIANSKA WOJ SLASKIE ŁUKASZ

 • ~ 2017-02-16 16:29:50

  ARTEKS to jest nie możliwe. Czasami coś cię oświeci i trzeba ci przyznać racje. Ostatnio w Rybniku oświadczyli, że żadna szkoła nie zostanie zamknięta a nauczyciele mogą liczyć nawet na podwyżkę... Krząkała i twoi nauczyciele. Weźcie się wiec za robotę, bo nasze dzieci nie są dla was tylko wy dla dzieci.
  Ps. Na tym zdjęciu brakuje obok krząkały tylko kijowskiego i swetru

 • ~ 2017-02-16 16:51:08

  Jakaś reforma jest potrzebna, ale tryb wprowadzania jest skandaliczny. Popieram akcję całym sercem, ale wiem, że to nic nie da - jaśnie panujący Prezes JK i jego ślepe owieczki nie odpuszczą

 • ~zak 2017-02-16 17:30:15

  KaziaT ....a dlaczego mamy odpuszczać jeśli to my mamy rację ?
  PO ma zawsze rację .....zapomniałem o tym , tym bardziej , że teraz mamy ichszego prezydenta.

 • ~ 2017-02-16 17:49:36

  KasiaT
  Masz chłopaka :)

  33 8
 • ~Extraliga_1 2017-02-16 18:05:06

  Maturę zdałem w latach 70-tych. Nie byłem w szkole żadnym orłem ale dzisiaj maturę podstawową z matematyki piszę na poziomie 80% bez żadnego przygotowania. Jak potem słyszę, że 25% maturzystów nie potrafi osiągnąć wymaganych 30% to wniosek jest taki, że w obecnym kształcie szkolnictwo osiągnęło dno.
  Inna sprawa to taka, że tygodniowo w LO a potem na studiach było dobrze ponad 30 godzin nauki. Teraz chyba tylko połowa z tego pozostała.

  99 74
 • ~rybnikus 2017-02-16 18:39:50

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  18 35
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-02-16 18:47:21

  Panie Krząkała jakoś nie pamiętam aby PO rozpisał referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego do granicy życia ludzkiego mimo, że petycję o ogólnopolskie referendum podpisało 2,5 miliona obywateli.

 • ~Kajzer 2017-02-16 18:47:42

  Ludu mój Ludu posłuchaj o co cię błaga . Ponad 50 procent społeczeństwa jest za likwidacją gimnazjów jak wykazują sondaże !!
  .
  Nawet prezydent Rybnika który nie jest z PiS nie wspiera tej akcji.
  Bo trzeba jasno powiedzieć ludzie zwykli ci co pracują na KAWAŁEK CHLEBA w Rybniku chcą likwidacji gimnazjów..
  Zapytajcie prostych ludzi..

  Kto najbardziej broni gimnazjów..??
  Bronią dyrektorzy tych instytucji bo oni stracą na tej reformie.. To ich protest. A nie protest społeczeństwa.. Nigdy nie podpisze takiej listy protestu..

  Przypomnę działaczom SLD co tak ochoczo garną się do fotki na tym proteście .. Kiedy wprowadzano Gimnazjum SLD było przeciwko gimnazjom.. Co się zmieniło przez 18.. lat..?? Że niektórzy z SLD w jednym szeregu z PO..?
  Co niektóre już zgrane karty chcą coś dla siebie ugrać..
  Pytanie tylko co..??

 • ~ 2017-02-16 19:27:37

  Serio uwazacie, ze jest w porzadku gdy dziecko z 6 klasy w połowie roku szkolnego dowiaduje się, że będzie chodziło kolejne 2 lata do szkoly? Serio uwazacie, ze napisanie DOBRYCH podstaw programowych i podrecznikow zajmuje kilka miesiecy? Serio uwazacie, ze dwa roczniki naraz konkurujace na tyle samo miejsc w liceum jest ok? Serio uwazacie, ze nauka chemii/fizyki bez pracowni jest ok? I ze pozostawienie wiejskich dzieci 2 lata dluzej w wiejskiej podstawowce jest wyrownywaniem szans? Jesli serio, to jestescie bardziej slepymi owieczkami niz myslalam... Ale mozliwe, Prezes wlasnie takich lubi i takimi sie otacza. Najlatwiej kierowac niewyksztalconym niemyslacym narodem...

 • ~Mael 2017-02-16 19:43:36

  Nauczyciele by chcieli aby każda klasa uczyła się w innej szkole. Większość by mogła zostać dyrektorami lub zastępcami. Dzieci można wozić do szkół po całym powiecie.

 • ~Kajzer 2017-02-16 19:45:20

  No nie !! Re KasiaT.
  Dziecko w szóstej kasie dowiaduje się ,że ze swoimi kolegami będzie jeszcze dwa lata .. I z nimi będzie się uczyć dorastać...

  Niech pani przeczyta dokładnie swój wpis.. Pisze Pani absurdy , których nie ma sensu komentować.

 • ~Damian Ober Piasecki 2017-02-16 19:58:42

  Dziecko mające konkretne zainteresowania mogło pójść do gimnazjum o profilu sportowym, artystycznym, językowym. Skad sie wzięli różni Lewandowscy, Stochy czy zdolni Blechacze? Z wczesnego ukierunkowania i doskonalenia

 • ~ 2017-02-16 20:04:31

  KasiaT
  diamenty się szlifuje a nie tylko produkuje .

  63 69
 • ~ 2017-02-16 20:27:07

  Damian Ober - ale obecnemu rządowi bynajmniej nie chodzi o to, by ludzie się rozwijali i ksztalcili - czy wtedy dałoby się nimi tak kierować jak teraz? Poczytaj tu czasem komentarze, popatrz jakie wypowiedzi są minusowane - mamy duży procent ciemnego spoleczenstwa. I chodzi o to, by ta grupa rosla...

 • ~hanys123 2017-02-16 21:30:40

  Czytając te wszystkie wypowiedzi, dochodzę do wniosku, że Polacy to znają się już na wszystkim(kiedyś tylko na piłce nożnej i leczeniu chorób).Gdyby tym wszystkim "mądrym głowom" dać decydować to była by tu druga Japonia. Dobranoc. Ida oglądać Ległę.

  37 42
 • ~Grzegorz Muras 2017-02-16 21:37:58

  Dajcie już SPOKOJU trochę. Oj jak PO rządziło to WSZYSTKIM nauczycielom żyło się lepiej bo to jest elektorat partyjny PO. Teraz wam się krzywda dzieje a nie uczniom tę referendum to jest tylko DLA was

  85 87
 • ~master4k 2017-02-16 21:51:02

  Chyba jakoś tak to było: "Każdy Polak uważa, że to, co myśli ze szwagrem, to opinia całego narodu."

  A od kiedy to referendum przestało być O.K.? Uważam, że referenda w naszym kraju są zdecydowanie zbyt rzadko. Tak przynajmniej mam gwarancję, że mój głos coś będzie znaczył, a nie jak to ma miejsce po każdych prawie wyborach, kiedy głosuje za jednym, a dostaję coś zupełnie innego.

  72 34
 • ~Luty 2017-02-16 23:35:28

  Miażdżąca większość rodziców i nauczyciel jest za reformą. Mało kto przy zdrowych zmysłach chce posłać swoją pociechę do słynących z patologizowania młodych osób gimnazjów. Referendum byłoby tylko stratą pieniędzy. Polityki kosztem dzieci nie wypada uprawiać. Dajcie sobie spokój, zajmijcie się czymś bardziej sensownym dla dorosłych.

 • ~goliat 2017-02-17 00:38:12

  Kasia T przypomnij sobie jakie kryteria wyboru podręczników były w szkołach: przychodził przedstawiciel i mówił" bierzecie podręczniki te i te a szkoła dostanie nową pracownię komputerową, i etc- i co było badziewie, każda szkoła miała inne podręczniki . Nikt tego nie kontrolował i wszystkim było dobrze , teraz płacz i lament, dlaczego wtedy nie protestowaliście?

  65 76
 • ~templariusz 2017-02-17 01:24:26

  Panie Krząkała: Pan się myli!! Kto wprowadził kiedyś, lata temu reformę która tak naprawdę była zła? Kto wprowadził gimnazja? Chcieliście zrównać do poziomu II RP? Śmieszni jesteście. To wy wtedy porozbijaliście roczniki !!! Panie Piekarz? Pan protestuje? A pana główny prezes ZNP lata temu protestował przeciwko reformie która wprowadziła gimnazja. Więc co? I co to za słowa że "Władza dzieli Polaków i jej to wychodzi. Dzieje się to nawet wzdłuż rodzinnego stołu "?! Co to ma być? ! To PO dzieli i dzieliła Polaków. Do roboty się pan weź. Za takie teksty to powinien pan wylecieć.

  79 87
 • ~coco39 2017-02-17 08:10:34

  KasiaT co ty za pierdoły piszesz naćpałaś sie czy co? przypomnę ci kobieto iż to PO wprowadziło obowiacek dla 6 latków czy się rodzicom podobało czy nie(Ipołowa rocznika 2008 obowiązkowo!!!!!) kto wtedy pytał rodziców dlaczego nikt nie słuchał rodziców że szkoły nie są na to przygotowane? co ty myślisz że rozwinięcie dywanu na korytarzu załatwiło sprawę dla takich dzieciaków? z gimnazjami podobnie zrobiono tak samo wprowadzono w przeciągu kilku miesięcy a wtedy tez rodzice protestowali ale uwczesna włada miała to gdzies tak jak podwyższajac wiek emerytalny

  75 76
 • ~gadzeto 2017-02-17 08:58:47

  Rzygać się chce tymi waszymi pisowsko rydzykowymi wypocinami.Jak można sprzedać swoją godność tym mocherom

  95 79
 • ~Targenor 2017-02-17 09:57:15

  Szkoły są dla uczniów, a nie dla nauczycieli, a już na pewno nie dla polityków. Z tego co widzę protestują tylko ci, którzy nie powinni. Gdzie są ci oburzeni gimnazjaliści? Dlaczego na ulicę nie wychodzą, albo nie zalewają fejsbuków protestami? Bo mają to w d…! Cały protest to pożywka dla opozycji żeby nie było o nich za cicho. Gimnazja nie były dobrym pomysłem i należy je zlikwidować czy to się komuś podoba czy nie. Cieszę się, że mojemu dziecku oszczędzone będzie przynajmniej to, bo pseudoreformy z sześciolatkami w pierwszej już nie uniknęło.

  74 79
 • ~marcin_o 2017-02-17 10:18:21

  Wczoraj wieczorem czytałem komentarze i była zdecydowana przewaga zwolenników likwidacji gimnazjów dzisiaj widzę tendencja się odwróciła - albo jest manipulacja na tym portalu, albo ktoś kto jest za pozostawieniem gimnazjum jest dobrze zorganizowanym - nie dajcie się nabrać

  58 31
 • ~bartezz 2017-02-17 12:58:35

  ~templariusz - waszą domeną jest obracanie kota ogonem i tu jest tego kolejny przykład tego co piszesz. Wg. ciebie PO dzieliła i dzieli Polaków?? a lepszy i gorszy sort - to czyje to są słowa PO czy PIS ?? skleroza??

  61 36
 • ~czorcik 2017-02-17 14:01:17

  bartezz:"1) likwidacja stoczni Gdynia i Szczecin
  2) afera hazardowa
  3) mimo kasy z Unii nie będzie gotowej w całości żadnej drogi na Euro
  4) podwyżka VAT
  5) zamach na OFE
  6) zakup samolotów Bryza bez przetargu
  7) afera z kupowaniem głosów w Wałbrzychu
  8) afera senatora Misiaka (ustawione przetargi)
  9) afera ministra Grada (firma jego zony przypadkowo wygrywa przetargi dla ministerstwa którym kieruje Grad...)
  10) afera ministra Grabarczyka (obsadza on stanowisk10) afera ministra Grabarczyka (obsadza on stanowiska w PKP kolegami i ich zonami a potem w święta PKP leży i kwiczy)
  11) kolejne przetargi na drogi są odwoływanie (S5 Wrocław - Poznań, S7 Gdańsk - Elbląg, S7 pod Radomiem, S8 pod Białymstokiem itd), ale jest kasa na nowych urzędników!
  12) wyprzedaż firm przynoszących krociowe zyski jak np PKO (4 mld zysku w 2010) KGHM (11 mld zysku w 2010), PZU , Bogdanka itd
  13) podwyżka akcyzy na gaz
  14) podwyżka akcyzy na piwo
  15) Premier jeździ na narty i nie reaguje na kłamliwe oskarżenia Rosji pod adresem polskich oficerów (raport MAK)
  16) PO buduje najdroższe drogi na świecie - cena za kilometr w nizinnej Polsce wyższa niż w górzystej Chorwacji...
  17) mimo obietnic "odpolitycznienie" TVP, PO obsadziło TVP swoim ludźmi natychmiast po tym jak Komorowski został Prezydentem.
  18) posłanka PO Sawicka i kręcenie lodów - przyznała się przed kamerami - za to Tusk zniszczył CBA i uczynił z tej służby marionetkę
  19) koleje rozbite na 8 spółek, obsadzane koleżkami nawet na święta puszczają pociągi po 4 wagony... ...to ledwo trzecia część dokonań PO i PSL

  39 35
 • ~ 2017-02-17 14:49:42

  A skąd założenie, że jak ktoś jest przeciwko PiS, to musi być za PO? Bardzo prymitywne myślenie. Ja na przykład jestem przeciwko głupocie - bez względu na to, jaka partia ją przejawia. Niestety miłościwie nam rządząca ma mistrzostwo... Co do reformy - nie podoba mi się sama w sobie, ale to nie ma nic do rzeczy. To mój problem. Natomiast sposób jej wdrażania niestety będzie problemem bardzo wielu dzieci. Ale to z kolei nie obchodzi tych, których powinno

  70 29
 • ~ 2017-02-17 15:05:00

  KasiaT
  ty dalej fedrujesz :)

  23 29
 • ~rybnikus 2017-02-17 16:07:01

  Znowu komentarz usunięty a zacytowałem tylko Konstytucję RP o wolności słowa.
  Takie to tu forum i miasto w którym żyjemy. Do wyborów na pewno nie zapomnimy.

  18 2
 • ~mewa74 2017-02-17 16:37:01

  Damian Ober Piasecki, ciekawe skąd się wzięli: Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Jacek Wszoła, Kusociński, Marusarz, Szewińska, Szurkowski itd. pewnie z gimnazjum sportowego...

  20 25
 • ~Damian Ober Piasecki 2017-02-17 19:34:30

  Mewa74 Ok, przekonałaś mnie -nie ma sensu rozwijać zdolności dziecka od najmłodszych lat (sarkazm). W sumie to mając córcię w gimnazjum powinienem sie cieszyć, że młodsze roczniki bedą dla niej mniejszym zagrożeniem na rynku pracy (drugi sarkazm). Fakt jest taki, że PO dla nauczycieli nie zrobiła nic (to już na poważnie).

  11 10
 • ~mewa74 2017-02-17 20:01:32

  Damian Ober Piasecki, to może jaśniej- dzieci rozwijały, rozwijają i zapewne będą rozwijać swoje talenty bez względu na istnienie sportowych gimnazjów.

  20 31

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296