zamknij

Wiadomości

Za niecały miesiąc referendum. Czy jesteście za JOW-ami?

2015-08-10, Autor: bf
Dokładnie 6 września obędzie się referendum. Obywatele naszego kraju (w tym i rybniczanie) odpowiedzą na trzy pytania. Kto może wziąć udział w referendum? Gdzie będą rozlokowane siedziby obwodowych komisji?

Reklama

Osoby, które zdecydują się wyrazić swoje zdanie w referendum, otrzymają kartkę z trzema pytaniami:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Podobnie jak w przypadku wyborów obowiązuje cisza referendalna, która rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 5 września od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 22.00 w dniu 6 września 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji do spraw referendum, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie tym zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób kampanii referendalnej.

W trakcie trwania ciszy referendalnej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania

Prawo udziału w referendum ogólnokrajowym ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, 
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, 
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu, 
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. 

Osoby uprawnione do udziału w referendum może głosować w wybranym przez siebie lokalu obwodowej komisji do spraw referendum, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jej miejsca stałego zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu referendum. Jest jeden warunek - złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu osób uprawnionych do udziału w referendum.

Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której znajduje się wybrany lokal obwodowej komisji do spraw referendum (w przypadku Miasta Rybnika wniosek należy złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich, ul. Bolesława Chrobrego 2, I p. pok. 158), najpóźniej w 5. dniu przed dniem referendum, tj. do dnia 1 września 2015r. 

Listę lokali obwodowych komisji znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miasta w Rybniku.

Referendum rozpocznie się 6 września o godzinie 6.00 i potrwa do 22.00. Najwięcej emocji budzi punkt dotyczący jednomandatowych okręgów wyborczych. Dwa miesiące temu w bibliotece głównej toczyła się na ten temat żywiołowa dyskusja. Jesteście za JOW-ami, czy przeciwko? 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~piotr0904 2015-08-10 07:44:35

  Jowy to głupota jakich mało

  0 0
 • ~Stepheck 2015-08-10 08:08:22

  A system partyjniaków jest niby lepszy? Nie uważacie, że czas troszkę zamieszać w tym sejmowym burdelu?

  8 0
 • ~GieKSa2 2015-08-10 08:17:17

  redakcjo: za" półwulgaryzm", za obrazę "waszego" arteksa usuwacie komentarz, a za obrazę Sejmu RP(i NIE żebym jakoś posłów uwielbiał) jakoś nic? Zaiste dziwna i niezrozumiała jest wasza "cenzura"...

  6 0
 • ~Stepheck 2015-08-10 08:55:26

  GieKSa2 - miałem na myśli oczywiście nieład tudzież bałagan sejmowy i wojenki PO-PIS. Czas na zmiany. Wolałbym głosować na człowieka nie na listę partyjną! Nie wiem ile to zmieni, ale z pewnością może coś zmienić, bo dzisiaj Prezesi partii ustalają na kogo będziemy mogli głosować.

  3 0
 • ~wulec 2015-08-10 09:16:36

  Jestem przeciwny JOW-om. Powód prozaiczny-Senat jest wybierany w JOW-ach i co? zmieniło się coś? Jeden senator bezpartyjny ale za to bardzo dobrze sytuowany. Zastanówmy się kogo z nas będzie stać na start w wyborach. Jeden człowiek nie da rady,a jak powstanie grupa wsparcia kandydata to po ewentualnym wyborze będzie wybraniec zakładnikiem owej grupy. Dokładnie tak jak dotychczas.Pytanie nr 3 pozbawione sensu. To w cywilizowanym kraju powinno być normą. Pozdrawiam

  13 0
 • ~Kajzer 2015-08-10 09:31:32

  Nie wybieram się na wybory.. Tym samym zagłosuję negatywnie na JOW!! Najważniejszy wymóg referendum to frekwencja .. Musi przekroczyć 50 procent.. Jak przekroczy 30 procent to będzie sukces.!!

  4 0
 • ~wojok 2015-08-10 10:05:41

  Co jak co ale najbardziej podoba mi się drugi punkt.

  2 0
 • ~ 2015-08-10 11:35:56

  PO PIS SLD już działają i sieją tu swoje wypociny. JOW to jedyna szansa że poseł z Rybnika będzie działał dla Rybnika – bo jak nie to go nie wybierzemy. A teraz jak Warszawa mówi tak poseł rybnicki robi.

  0 3
 • ~minowa 2015-08-10 12:32:24

  Ludzie myślą, że przy JOWach będą mieli "swojego" posła, który załatwi ich sprawy. GUZIK PRAWDA ! Wybrany zostanie tylko 1 poseł, z danego okręgu (okręgów byłoby w Polsce 460). ALE ON BĘDZIE REPREZENTOWAŁ KONKRETNĄ PARTIĘ, a nie wszystkich wyborców z danego okręgu ! Nie będzie zmuszony tego robić !

  7 0
 • ~Stepheck 2015-08-10 13:06:21

  minowa - Kandydat na posła w JOW nie będzie musiał być w partii, ale będzie mógł być. Nie będzie mógł startować Rybniczanin w Katowicach, ale tylko w okręgu gdzie jest zameldowany/mieszka. Unikniemy w ten sposób cyrków jak z p. Kluzik. Ponadto zwolennicy JOW chcą wprowadzić możliwość odwołania Posła. Jeśli poseł złamie kontrakt społeczny jakim są obietnice, będziemy mogli go wywalić - tak samo jak pracodawca nieuczciwego pracownika. To posłowie mają być na naszych usługach. To poseł jest dla obywatela nie odwrotnie...

  4 0
 • ~Stepheck 2015-08-10 13:17:14

  No i ważne w JOW jest to, że przy głosowaniu zniknie dyscyplina partyjna. Przykład Wielkiej Brytanii, USA czy Australii pokazuje, że w JOW w sejmie są dwie partie, bo posły muszą się jakoś dogadać. Może pozwoli to uniknąć głupich obietnic bez pokrycia, może przestaniemy wiecznie gadać o związkach partnerskich, in-vitro czy aborcji, bo to sprawy ideaologiczne a zaczniemy mówić o sprawach istotnych dla całego społeczeństwa - np. umowy śmieciowe, socjal itp. Dzisiaj, żeby zostać posłem musisz być dobrze zakorzeniony w partię, by szef Cię zauważył, w JOW musisz być rozpoznawalny w okręgu i mieć zaufanie w społeczeństwie większość posłów tego nie ma. Ponadto wolałbym, by rządzili nami ludzie, co się na tym znają a nie elektrycy, nauczyciele i Bóg wie kto. Jak mogą prawo ustanawiać ludzie, którzy na prawie się nie znają, albo gospodarką ludzie, którzy jedynie potrafią liczyć pieniądze we własnym portfelu bez żadnej odpowiedzialności przed Obywatelem.

  5 0
 • ~Tomek_81 2015-08-10 15:01:24

  Kolejny raz ludzie zagłosują nie rozumiejąc o co chodzi. Polityka przeprowadziła symulację wyborów z 2011 w przy ordynacji JOW i wyszło że duże partie miały by więcej posłów a np Palikota w ogóle by nie było. Tego chcecie zwolennicy jow?? http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1539641,1,jednomandatowe-306-poslow-platformy.read

  0 0
 • ~minowa 2015-08-10 15:16:00

  Stepheck - to po co głosowano na Kluzik ? Bo chciano glosować na PO ? Przecież Kluzik jest z PO. O co więc chodzi ? Kontrakt ? Z kim ? Z przyszłym posłem ? A co z dyscypliną klubową ? Będzie zakazana ? Nie będzie klubów poselskich ? Będzie 460 niezależnych posłów ?

  0 1
 • ~ 2015-08-10 15:26:11

  Referendum uważam za święto demokracji. Każdy płaci podatki na utrzymanie państwa i każdy powinien mieć możliwość wypowiedzenia się w istotnych sprawach dla ogółu. Oczywiście, ja będę głosował „ZA” wprowadzeniem JOW do Sejmu. Rozumiem nieliczną grupę przeciwników. Są jeszcze tacy co namawiają do bojkotowania referendum. Tych nie popieram i uważam że szkodzą demokracji. Ponieważ im niższa frekwencja, tym większa kompromitacja demokracji i tym większa obawa że zamordyzm i arogancja partyjniacka będzie święcić tryumfy nad Narodem. Drugie pytania uważam za bilateralne. Albo partie przestają być „wodzowskie”, a w strukturach partii będzie pełna demokracja od dołu do góry (do Rady Krajowej), a publiczne pieniądze przekazane będą publicznie rozliczone, to jestem „ZA”. Albo partie polityczne nadal będą wodzowskie o strukturze klasycznej drabiny feudalnej, to jestem na „NIE”. Bo niby dlaczego mamy fundować kawior i najdroższego szampana aroganckim towarzyszom, jak wielu z nas nie stać często na salceson? Natomiast trzecie pytanie uważam za ambiwalentne. Albo ja go nie rozumiem i potrzebna jest wykładnia, albo to pytanie jest pytaniem poniżającym godność obywateli. Chciałbym zapytać autora tego pytania czy państwo ma służyć obywatelom, czy obywatel ma służyć funkcjonariuszom państwa.

  4 0
 • ~dadon 2015-08-10 16:41:24

  JOWy to jedyny sposób na realne wybory. Tylko w ten sposób można głosować na konkretną osobę a nie na grupę osób jak to jest teraz. Taki mały przykładzik z ostatnich wyborów samorządowych, Pan Wojaczek zbiera tak dużą ilość głosów w swoim okręgu, że "zabiera" ze sobą do RM jeszcze kolejne osoby ze swojej listy które miały mniej głosów niż ci którzy się niedostali. Czyli duża część głosujących nie ma swojego reprezentanta. Stąd cała walka o "jedynki" na listach, po to się wstawia celebrytów itp. Aktualny system wyborczy promuje duże partie ( w końcu to one go uchwaliły ). Do tego dochodzi kosmiczny próg wyborczy i mamy to co mamy, jak ktoś jest pupilkiem partii to nie musi nic robić i m dożywocie przy korycie bo inni na niego będą zbierali głosy. Idea JOW'ów uniemożliwia ( prawie uniemożliwia ) układanie list w Warszawie nie ma "podciągania" kolejnych przez znane nazwisko, każdy zbiera na siebie. W obecnej chwili to jest jedyny sposób na przeczyszczenie Sejmu z etatowych pupilków. Że się nie sprawdza w wyborach do senatu - sprawdza się głosujesz na osobę x i jak zbierze najwięcej to jest, inne rzecz, kogo nam proponują w tych wyborach, ale to jest związane też z wyborami do sejmu gdzie głosuje się na partie i wmawiają nam, że nie warto głosować na innych.

  0 0
 • ~ 2015-08-10 19:00:09

  Więkoszść nawet nie wie co oznacza JOW, a jak wie to wie też że głosowanie na JOW to samobójstwó. Wybiera się jednego kandydata, który i tak będzie reprezentował tę partię, która zapłaci za jego kampanie :). Każdy kto mówi, że glosuje się na swojego kandydata powinien zamknać się w domui w ten dzień i z niego nie wychodzić. JOW to jeszcze wieksze zabetonowanie obecnej sceny politycznej, a nie jej kruszenie. Poza tym takie referendum to nawet ja se moge napisać. Co to są w ogóle za pytania? Czy chcesz..... Czy uważasz... Ja w swoim referendum napiszę: Czy chcesz mieć milion dolarów na koncie. Większosć z was odpowie, że chce i co dalej?

  0 1
 • ~Stepheck 2015-08-11 08:31:04

  minowa - Kontrakt Obywatel - Poseł! Dzisiaj partię sejmowe zrobią wszystko, żeby ludzie na nich zagłosowali. Powiedzcie sami, która z partii spełniła swoje obietnice wyborcze, spełniła program? PO miała to tego największe szanse, bo jako jedyna partia rządziła dwie kadencje mając prezydenta ze swoich struktur, który podpisywał niemalże wszystko, co dostał od nich do podpisania. Gdzie jest słynne 4xTAK?? Teraz nagle poprawiają program i znów obiecują, bo ludzie to łykną! Niestety bardzo często oddany głos przez tę Mniejszość chodzącą na wybory zależy od "nastroju" i niestety naiwności, że znów się coś zmieni... Bez prawdziwych zmian personalnych nie będzie zmian w sposobie "rządzenia"... Musicie pamiętać, że rządzące partie nie wprowadzą prawa, które może ich odciągnąć od koryta. A wiecznie zajmują się tematami zastępczymi a jest tyle absurdalnych przepisów w Polsce... JOW nie jest systemem idealnym, ale takim też nie jest proporcjonalna ordynacja wyborcza. JOW mimo to da nam szansę zamieszać w sejmie, bo dzisiaj władze poszczególnych list doskonale wiedzą jak manipulować nami przy wyborach. Każdy wie, że najczęściej wybierane są jedynki, dwójki i (jak się nie mylę) ostatni na liście, bo ludzie nie głosują na CZŁOWIEKA lecz na PARTIĘ a to trzeba zmienić! Partiokracja to system naczyń połączonych. Oni dziś się kłócą a jutro razem się bawią!

  0 1
 • ~Stepheck 2015-08-11 08:34:40

  A co to jest w ogóle za pojęcie dyscypliny partyjnej?? Wychodzi na to, że posłowie często nie wiedzą na co głosują, bo dostają rozkazy z góry?! KATASTROFA! Każdy polityk powinien głosować wg swojej wiedzy, przekonać i dobra swoich wyborców, wtedy przynajmniej będzie musiał się zastanowić i zainteresować. A dziś jest tak, że w sejmie gdy są propozycję ustaw i przedstawianie danego pomysłu na sali jest kilku posłów! Szkoda gadać...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296