zamknij

Wiadomości

Znamy wszystkie pytania, które pojawią się na referendum. Pic na wodę, czy dotyczą istotnych spraw?

2023-08-14, Autor: 

Poznaliśmy pytania, które znajdą się na referendum ogólnokrajowym. Będzie ono organizowane wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. Pytania wzbudziły dyskusję i wiele kontrowersji. Co sądzą o nich posłowie z Rybnika?

Reklama

Wiemy, jakie pytania pojawią się 15 października na referendum. Pierwsze z nich zostało przedstawione przez prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego. Brzmi tak: „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.

Drugie pytanie zaproponowała była premier i wiceprezes PiS Beata Szydło: „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”

Trzecie pytanie (przedstawił je premier Mateusz Morawiecki) wywołało najwięcej kontrowersji, a brzmi ono tak: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Dzisiaj poznaliśmy czwarte i ostatnie pytanie, które pojawi się na referendum. Zaprezentował je MON – Mariusz Błaszczak: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”.

Co na to sądzą posłowie na Sejm z Rybnika? Dla posła Marka Krząkały (PO) całe referendum to pic na wodę.

Jeżeli chodzi o wczorajsze trzecie pytanie, to się uśmiałem. Inaczej mówiąc, czy popierasz to, że za zarządów PiS-u sprowadzono najwięcej imigrantów, bo 136 tys. i to imigrantów z krajów muzułmańskich. Rząd to, co zrobił chce usankcjonować. Robią ludzi w balona – zaznacza.

Zdaniem Marka Krząkały, wszystkie pytania referendalne do niczego nie prowadzą i nie zobowiązują.

Nie zostaną wprowadzone w życie. To temat zastępczy dla kampanii wyborczej. PiS szuka tematu, by pozyskać głosy, a faktycznie umocnić swój elektorat, tak naprawdę nie zamierza rozwiązać problemów. Zakładam, że przegrają wybory – dodaje nasz rozmówca.

Poseł PO zauważa, że to dopiero początek kampanii, a premier Morawiecki już brutalizuje język wypowiedzi.

PiS będzie traktował każdego jak wroga publicznego, kto nie myśli tak jak oni – kończy.

Z drugiej sceny politycznej o zdanie pytamy posła PiS – Bolesława Piechę. Jego zdaniem kwestie poruszone na referendum dotyczą istotnych spraw naszego życia i bezpieczeństwa – zarówno gospodarczego, jak i zewnętrznego.

Myślę, że można dać się wypowiedzieć Polakom ws. tych propozycji. Referendum jest zawsze mocno wiążące dla władz i chodzi o to, by pewne zdobycze, które udało nam się uzyskać w ciągu kilku lat, powinny być potwierdzone wolą suwerena, narodu. Nie widzę nic szczególnego powodu do rozdzierania szat za opozycję. Dla nich to jest walka wyborcza – zaznacza Bolesław Piecha.

Jego zdaniem odpowiedzi w referendum będą miały długofalowe skutki. Czy poseł PiS dodałby do czterech propozycji dodatkowe pytanie?

Wydaje mi się, że liczba pytań jest wystarczająca – mówi.

Co Wy sądzicie o pytaniach referendalnych? Czy wypowiecie się w referendum?

Czy weźmiesz udział w referendum ogólnokrajowym?
Oddanych głosów: 2152

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-08-14
  10:40:43

  83 47

  Pytania pokazują, że PiS uważa Polaków za szarą masę bez mózgu, chłopa pańszczyźnianego bez rozumu, którego jak niegdyś szlachta w XVII wieku można traktować za nic.
  Wprost mówiąc, plują ludziom w twarz i się z nich śmieją.

 • ~krycha12 2023-08-14
  10:46:06

  48 85

  Pytania dotyczą bardzo istotnych spraw i sa bardzo ważne dla Polski. PiS i tak wygra wybory!

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-08-14
  10:48:49

  67 35

  Cyt. z Rzeczpospolitej:
  "PiS nie interesuje w referendum opinia obywateli
  W przypadku każdego pytania w podobny tendencyjny sposób PiS wymusza odpowiedź negatywną, po pierwsze, źle nastawiając Polaków wobec opozycji, która ma być kojarzona z takimi, zmanipulowanymi hasłami, po drugie zaś, wykazując poparcie dla PiS. Sama treść pytań nie ma tu w gruncie rzeczy żadnego znaczenia. Władzy wcale nie chodzi o pozyskanie opinii obywateli w ważnych kwestiach."

 • ~WebAdmin 2023-08-14
  10:49:23

  52 58

  Dla folksdojcza opinie Polaka się nie liczą. Rozkazy przecież i tak przychodzą od szefów z niemieckiej SPD. A matrioszka Janina 0. chce terroryzmu na polskich ulicach, bo za to Soros płaci.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-08-14
  10:50:47

  55 33

  Dalszy ciągg Rzczpospolita:
  "Podobny zabieg zastosowali w 1946 roku komuniści, szykując się do przejęcia władzy w Polsce i zniszczenia dysponującej silniejszym poparciem społecznym opozycji. Wtedy chodziło nie o cztery odpowiedzi negatywne, ale trzy pozytywne. Pytania tak dobrano, by wymusić odpowiedź pozytywną, co miało wykazać poparcie dla komunistów, czemu towarzyszyła akcja propagandowa za głosowaniem „trzy razy tak” (z plakatami z niemieckim żołnierzem – jeśli nie chcesz jego powrotu, głosuj „trzy razy tak”). "

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-08-14
  10:52:41

  26 34

  W referendum komunistów w 1946 roku były takie pytania:
  „Czy jesteś za zniesieniem Senatu?”, „Czy chcesz utrwalenia w przyszłej konstytucji ustroju gospodarczego zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienia podstawowych gałęzi gospodarki krajowej z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?”, „Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?”.

 • ~corona 2023-08-14
  11:28:08

  38 64

  To opozycja niech zechce referendum czy ludzie chcą referendum. Ta opozycja to już jest tak żałosna że głowa mała.
  Pytania te sa jak najbardziej na miejscu, bo dotyczą nas wszystkich. A ten kto w tym nie będzie uczestniczył jest po prostu anty demokratyczny.
  Ja osobiście nie chce imigrantów (bo oni zniszczą naszą kulturę i wartości), nie chce by podnosili wiek (bo dotyczy to moich najbliższych) i nie chce by sprzedali polski przemysł tak jak zrobiła to partia rządząca przed PiSem.

 • ~dawiddawid 2023-08-14
  11:33:26

  64 7

  Ludzie! Na litość Boską, otrząśnięcie się!

 • ~dawiddawid 2023-08-14
  11:34:35

  40 9

  Ludzie! Na litość Boską, otrząśnięcie się!

 • ~Franek 7 2023-08-14
  12:19:43

  61 34

  PiS panicznie boi się oderwania od koryta bo wiedza, że za to złodziejstwo pójdą siedzieć. Pytania mają służyć nastraszeniu Polaków tuż przed oddaniem głosu w wyborach. Są oczywiście żałośnie śmieszne bo w zasadzie dotyczą bardziej PiSu ( kto sprzedał Lotos? Kto przyjmuje setki tysięcy uchodźców ? itp). Zrobią wszystko żeby nie przegrać wyborów.

 • ~Kwinto 2023-08-14
  13:38:36

  51 27

  To już lepiej piszcie o tym objawieniu na drzewie niż chorym pisowskim referendum, po co w ogóle o tym dyskutować. Kaczyńskiemu to już chyba codziennie pieluchę zmieniają ze strachu przed wiezieniem.

 • ~dontmove 2023-08-14
  14:10:49

  23 38

  śmieszne te pytania.. czemu nie ma obecnie najważniejszej rzeczy? coś w stylu - czy jesteś za utrzymywaniem wrogiego nam od zawsze państwa, które za bohaterów ma ludobójców, za zbrojeniem go kosztem rozbrojenia Polski, za finansowaniem programów socjalnych należnych Polakom uchodźcom ekonomicznym z upainy, za finansowaniem wakacji dla zdrowych ukraińskich byczków, czy jesteś za zatajaniem narodowości sprawców przestępstw i za dalszym zadłużaniem Polski dla zakłamanego, dwulicowego, roszczeniowego, skorumpowanego, banderowskiego narodu, którego 30 letnia historia zakończyła się koszerną mafią, handlem organami, laboratoriami z bronią biologiczną i wojną

 • ~WebAdmin 2023-08-14
  14:12:21

  26 49

  Każda władza powinna liczyć się z tym, czego oczekuje od nich społeczeństwo. Dlatego trzeba odpowiedzieć na te pytania. Wydaje mi się, że opozycja czegoś się strasznie boi i wzywa do bojkotu.

  Referendum pokazuje jednoznacznie co myślą obywatele. Dla patoopozycji, polskojęzycznych "mediów" i innych zwolenników relokacji uchodźców, jest to negatywne zjawisko. Wynik pójdzie w świat i utrudni im plany jeśli chodzi o politykę migracyjną. Stąd taki skowyt.

 • ~jolaw2 2023-08-14
  14:23:09

  33 11

  Nasuwa się bardzo smutna refleksja niestety nie tylko rządzący w PL ale ogólnoświatową polityka zmierza do sprowadzenia ludzi do poziomu drzewa które sobie żyje gdy dostanie trochę wody trochę słońca ..po co komu myślenie ludzi .ogólnoświatowa ściema w postaci covidu udowodniła tylko jak można nami zarządzać i ubezwłasnowolnić teraz prezydent WHO powiedział jedno zdanie ... przepraszam to była zwykła grypa . Kogo obchodzi koszt ludzki ? .zwłaszcza w naszej psychice ; niedawno dostałam śmieszny obrazek gdzie potwór straszy człowieka a człowiek obojętnie odpowiada spierd..... I o to chodziło o tą naszą obojętność

 • ~ka22 2023-08-14
  14:37:02

  47 21

  Pytanie prezesa dotyczy sprzedaży Lotosu ? Nie powiedzieli mu ?
  Poza tym, pis chyba planuje połączyć wybory z tym pożal się Boże plebiscytem. Czyli jednym podpisem odbieramy karty wyborcze i do plebiscytu. Jak nie chcemy brać udziału w plebiscycie, to trzeba wyrazić sprzeciw i go podpisać. I jak się do tego ma tajność wyborów ? Władza będzie miała czarno na białym, kto wróg i komu trzeba rękę podniesioną na władzę odrąbać.

 • ~kosc88 2023-08-14
  15:00:42

  43 19

  Pytania przedstawione w sposób infantylny i uproszczające bardzo złożone problemy. Równie dobrze mogli by pytać, czy chcesz aby w Polsce żyło się dobrze? Może jedynie pierwsze pytanie w miarę sensownie, jednak o wiele zbyt ogólne (których przedsiębiorstw, na jakiej podstawie, w jaki sposób?) Moim zdaniem jest to kpina z wyborców i demokracji, zaserwowana oczywiście na ich koszt.

 • ~ka22 2023-08-14
  15:03:18

  23 9

  jolaw2, to jest fejk, szef WHO niczego takiego nie powiedział

 • ~Franz Kawka 2023-08-14
  17:03:20

  38 18

  Ja bym zapytał równie tendencyjne ale inne pytania.
  Czy jesteś za dalszym drukowaniem pustych pieniędzy i wysoką inflacją?
  Czy jesteś za polityką rozwalanie Unii Europejskiej od środka?
  Czy jesteś za dalszym upaństwowieniem gospodarki i wprowadzaniem modelu socjalistycznego jak na Kubie i w Korei Północnej?

 • ~Franek 7 2023-08-14
  17:49:37

  34 19

  Ja proponuje takie pytanie: Czy chcesz żeby Kaczyński poszedł siedzieć za doprowadzenie państwa do obecnego stanu?

 • ~corona 2023-08-14
  18:12:23

  22 44

  Słychać wycie? Znakomicie. Anty pisowskie aparatczyki czują że grunt im się pod nogami pali. Tacy z Was demokraci a nie chcecie demokratycznie odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania. Bo co? Jakbyście tak wygrali(ale wiadomo, nie wygracie) to nie moglibyście zrobić tego co jest zawarte w tych pytaniach. Czyli zadupczyć polaka robotą do 70 roku życia, sprzedać cały kraj i nadal być zależnym od rusa czy niemca. I najlepsze. Imigrantów podstawiać pod nasze domy.

 • ~pawlmesten 2023-08-14
  18:31:40

  40 15

  ~corona sorry ale ten kraj jest właśnie rozkradany na skalę jakiej nie widziano od rozbiorów. Ale trzeba mieć co najmniej podstawowe wykształcenie i umieć doliczyć do 5 żeby to zrozumieć.

 • ~Franz Kawka 2023-08-14
  18:33:56

  37 15

  Te pytanie cuchną bolszewikiem na kilometr.

 • ~waria(n)t 64" 2023-08-14
  18:47:08

  42 14

  @Corona. Mama wypuściła cię na słońce bez czapeczki ?
  Jeśli ktoś tu wyje to pis o stołki których czeka bardzo cięzka operacja zagrażająca życiu . Odcięcie ryja od koryta...

 • ~corona 2023-08-14
  22:04:35

  14 28

  Wariat, a co? Widzisz tam rudego teraz przy tym korycie?

 • ~waria(n)t 64" 2023-08-14
  22:27:11

  28 14

  @Corona. Wydaje się że od 8 lat siedzisz w zamknięciu i nie wiesz kto kradnie ? Kto okrada Polaków inflacją ? Kto sprzedał Lotos poprzez saudów Ruskim ? Kto doradzał za kasę przy sprzedaży Azotów ruskiemu żydowi Mosze Kantorowi? Czy to nie był przypadkiem prezes BZWBK i obecny premier ? Gdzie jest kasa z wyborów kopertowych?
  Ostatnim wyczynem jedynie słusznej i sprawiedliwej jest wysłanie przedstawiciela pisu za 1,3 mld w kosmos?
  Czy to nie przypomina Jaruzela jak na półkach był ocet. Ale polska była 10 potęgą gospodarczą świata ?
  Teraz też jedynie słuszna odejmie zwykłym ludziom z garnka i na chwałę pissu wystrzeli w kosmos 1,3 mld

 • ~Karolina# 2023-08-15
  07:55:05

  9 24

  Oczywiście że biorę udział w ł, biorę kartkę i prawie przy wszystkich skreślam okienko TAK, bo:
  pyt. 1 Czy popierasz sprzedaż przedsiębiorstw państwowych? TAK, bo przestaną być skarbonką dla nieuków, łajzów, obiboków, może czas wziąć się do uczciwej pracy i zacząć zarabiać na siebie pracując, nie tylko zasiadając w spółkach państwowych?
  pyt. 2 Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego....?
  NIE, bo decyzja należy do obywatela, to on powinien decydować, czy i kiedy przechodzi na emeryturę, gdy zobaczy swoją decyzję emerytalną, to na emeryturę nie wybierze się,
  pyt. 3 Czy popierasz przyjecie tysięcy emigrantów...? TAK, bo ktoś musi pracować, gdy większości daje się kasę za nic,
  pyt. 4 Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?” TAK, bo jeśli nie zrobimy tego teraz, to za niedługo mogą tak wyglądać nasze granice z każdej strony, wywleczemy się sami z UE, nie będziesz miał/a Boga ani nikogo nad nimi, ponad reżimowych przywódców, którzy zniewolą nas wszystkich, zamkną jak chłopów pańszczyźnianych z zakazem wyjazdu poza miejsce zamieszkania

 • ~antyk23 2023-08-15
  08:50:35

  20 11

  Karolino nie będę oceniał Twoich wyborów, ale Polacy mieszkający blisko lub bardzo blisko granicy z Białorusią bardzo się cieszą, bo wreszcie mają spokój. Nie żyją w ciągłym strachu, czy ktoś nie zapuka/zatrzaska w drzwi, czy w okno o każdej porze dnia, a zwłaszcza nocy. Oni wystawiali na płoty torby z żarciem dla tej dziczy, żeby nie włazili im na posesje. To nie jest takie różowe jak się niektórym wydaje. Poza tym jak nie wejdą od strony Białorusi, to będą wchodzić/ wjeżdżać do nas z innych tzw. wschodnich stron

 • ~Dintojra 2023-08-15
  14:21:26

  17 8

  "Każda władza powinna liczyć się z tym, czego oczekuje od nich społeczeństwo. Dlatego trzeba odpowiedzieć na te pytania. "
  Tak ? ...ciekawe co ta władza zrobi gdy 51% głosujących w tym "referendum" odpowie 4xTak ?
  Poza tym firmująca te pytania władza sama robi z siebie głupka.
  Zmienili wiek emerytalny kilka lat temu, wydają setki tysięcy pozwoleń dla imigrantów z różnych stron świata, sprzedali rafinerię i sieć stacji, wybudowali mur... a teraz przypomniało im się żeby o to zapytać naród ? Dobre :)

 • ~wolf67 2023-08-15
  15:10:22

  13 8

  lotto mi te ich referendum ta kartka to se mogą dac zamiast papieru toaletowego do kibelka

 • ~wolf67 2023-08-15
  15:34:07

  24 9

  A 5 PYTANIE POWINNO BYĆ TAKIE CZY CHCECIE BY JAROSŁAW I JEGO STADO ZOSTAŁO WYWIEZIONE NA SYBIR W CELU GŁASKANIA BIAŁYCH NIEDZWIEDZI

 • ~waria(n)t 64" 2023-08-15
  16:08:50

  11 6

  Diabeł Stockton pisze że na giełdzie nieruchomości pojawiły się nieruchomości spółki Srebrna .Jeżeli się to potwierdzi to będzie oznaczać że się rozpoczęła uporządkowana ewakuacja

 • ~wolf67 2023-08-15
  19:50:54

  13 6

  ~corona pisi krzykacz

 • ~Dintojra 2023-08-16
  00:13:05

  6 7

  @wolf67 - na dodatek nie grzeszący intelektem :)
  corona wypocił: "Ta opozycja to już jest tak żałosna że głowa mała."
  ...no twoja z całą pewnością.
  "Pytania te sa jak najbardziej na miejscu, bo dotyczą nas wszystkich. A ten kto w tym nie będzie uczestniczył jest po prostu anty demokratyczny."
  Co za skrajny imbecylizm... to jest właśnie demokracja, że mogę sobie zignorować jakieś durne referendum.
  Rozumiem, że brak uczestnictwa w wyborach i nieoddanie głosu na pis będzie już nie tyle antydemokratyczne co zdradzieckie co ?
  Pytania są na miejscu ? może i tak, tylko "nieco" spóźnione.
  Poza tym tutaj nie chodzi o opinię obywateli, lecz o darmową dodatkową kampanię pisu, której nie muszą wykazywać do PKW w raporcie finansowym dot. kampanii.
  Ci ludzie uczciwie nie potrafią zrobić nic, za to mają gęby pełne frazesów o uczciwości.
  "Ja osobiście nie chce imigrantów (bo oni zniszczą naszą kulturę i wartości)," nasze co ??? widziałem całkiem niedawno tę "kulturę" w sklepach zamiast dzień dobry, pytają o jakieś karty, w markecie budowlanym pracownik chce mnie orżnąć na raz na 120zł , a chwilę później na 20zł i gdy mu to wytknąłem zamiast przeprosić, dowiedziałem się że to... moja wina.
  Czy w tej kulturze normalne jest okradanie starszych ludzi ? czy to jest normalne, że jedni plują na drugich ?
  Sory nie kupuję takiej "kultury i wartości".
  "nie chce by podnosili wiek (bo dotyczy to moich najbliższych)" a kto chce podnieść wiek emerytalny ? no tak Tusk buhaha... jedynymi, który poproszą o podwyższenie wieku emerytalnego będą ludzie, którzy gdy dowiedzą się jaka będzie ich przyszła emerytura, to sami postanowią pracować dalej.
  " i nie chce by sprzedali polski przemysł tak jak zrobiła to partia rządząca przed PiSem."
  ekhm skro PO JUŻ SPRZEDAŁO ten przemysł, to co teraz mają sprzedać ? brak logiki.
  Poza tym tobie (i twojemu wodzowi) chyba tęskno do minionego PRL-u co ? co mnie obchodzi do kogo należy dana fabryka/firma ? czy będzie to Kowalski, Smith czy Schmidt i tak guano z tego mam... bo taki mamy teraz system zwany kapitalizmem i wolnym rynkiem.
  To nie są czasy polskiej Unitry czy różnych innych Zjednoczeń...choć pis dziarsko walczy żeby to przywrócić.
  Choć przykład z Unitrą nieco nie trafiony, bo prawa do marki kupiło trzech zapaleńców i wznawiają produkcję i owszem będzie to polska firma... tyle, że PRYWATNA co mnie ani grzeje ani ziębi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767