zamknij

Wiadomości

Część Mikołowskiej czeka remont? DW 925 osią priorytetową w urzędzie marszałkowskim

2021-08-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Drogę Wojewódzką 925 (Rybnik-Ruda Śląska) czeka remont. Tak wynika z uchwały podjętej pod koniec czerwca przez Sejmik Województwa Śląskiego. Inwestycja ma kosztować ponad 150 mln złotych.

Reklama

O remoncie drogi prowadzącej z Rybnika w głąb aglomeracji katowickiej pisze dzisiaj poseł Marek Krząkała.

- Po 10 latach od mojej pierwszej interwencji (dalej 2013, 2014, 2015, 2018, 2021) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wpisał do Wieloletniej Prognozy Finansowej remont drogi wojewódzkiej DW 925 (do realizacji w latach 2021-2023) – informuje.

Jak podaje poseł Krząkała, na modernizację odcinka Rybnik-Ruda Śląska zostanie przeznaczone ponad 150 mln złotych, a inwestycja będzie podzielona na 4 etapy:

- Ruda Śl. - Halemba - Mikołów Paniowy
- Mikołów
 - Paniowy - Orzesze
Orzesze - Stanowice
Stanowice - Rybnik.

- Ta droga stanowi bezpośredni dojazd do autostrady A1 i jest alternatywną trasą do Katowic zatem codziennie korzysta z niej wiele samochodów osobowych, ciężarowych oraz dostawczych. Od lat ulega stałej degradacji, pozbawiając kierowców i pieszych bezpieczeństwa – przypomina parlamentarzysta.

Potwierdzenie słów polityka znajdujemy w wykazie przyjętych uchwał Sejmiku Województwa Śląskiego. W wieloletniej prognozie finansowej woj. śląskiego na lata 2021 – 2023 czytamy, że inwestycja traktowana jest jako oś priorytetową. Cała nazwa projektu brzmi tak:

„Przebudowa DW 925 od granicy miasta na prawach powiatu Ruda Śląska – A1 – do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik” – Wsparcie przebudowy, budowy kluczowych elementów i odcinków dróg wojewódzkich prowadzące do zwiększenia płynności ruchu i bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach pytania dotyczące szczegółów tej inwestycji. Warto jednak zauważyć, że jeżeli już ruszy, to nie obejmie ul. Mikołowskiej znajdującej się w granicach Rybnika. Remontem drogi w obrębie gminy muszą się już zająć władze miasta. Tymczasem rybnicki magistrat jak mantrę powtarza, że brakuje środków na remont.

Szacunkowy koszt przebudowy ok. 3,5 km ul. Mikołowskiej, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, to 70 mln zł. Wysokość tej kwoty wynika głównie z tego, że projekt modernizacji drogi przewiduje nie tylko rozbudowę samej drogi, ale również kompleksową rozbudowę skrzyżowania ulic Mikołowska –Wielopolska- Stawowa, most nad rzeką Rudą oraz wiadukt nad dawną linią kolejową „Kotlarnia”.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~CASJU64 2021-08-10
  10:26:51

  5 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~MatiW 2021-08-10
  11:49:23

  21 18

  Rząd zabiera kasę samorządom, ale jak przychodzi do remontu, to tylko do granicy miasta, a potem róbcie już sobie sami. No to oddajcie kasę, co zabraliście, to wtedy na pewno Rybnik wyremontuje za te 70 mln drogę.

 • ~Dador 2021-08-10
  13:32:47

  18 1

  Bardzo ciekawa dysproporcja wydatków. 150 ml za całą drogę / 70mln za krótki odcinek z 2 obiektami inżynierskimi. Ja rozumiem, że most i wiadukt na Mikołowskiej zostaną wyburzone, wybudowane od nowa z opcją poszerzenia, ale... Most nad Rudą jest wyjątkowo małą przeprawą, wiadukt nad nieczynną już linią kolejową podobnie. To nie są obiekty pokroju niedawno oddanego do użytkowania wiaduktu na Żorskiej, którego koszt to ok. 15mln. Wychodzi na to, że któraś z wycen jest niedoszacowana lub przeszacowana. Wszystko zależy też, co kryje się pod pojęciem "remont". Czy będzie to kompleksowa wymiana całego profilu drogowego, czy tylko kosmetyka pod postacią nowych chodników i nowej warstwy ścieralnej? Oczywiście jestem jak najbardziej za jakąkolwiek modernizacją tej drogi. Osobiście, ze względu na jej stan techniczny, wolę nadrobić 10km i dojeżdżać do A1 przez rybnicką ekspresówkę.

 • ~kasienkaRybnik20 2021-08-10
  15:25:27

  6 5

  Kolejny remont drogi ja rozumiem ze każdy chce aby podróż byla w miarę...ale jedno zaczynacie i kolejne a człowiek wyjeżdża z pracy i stoi w korku 35 minut
  Zenujace naprawdę sa tłumaczenia ze nie można pracować w innych godzinach gdzie ruch jest mniejszy

 • ~artefaks 2021-08-10
  16:49:33

  8 7

  @~Dador. Dzięki geniuszom z rządu inflacja wynosi oficjalnie 5%. Ale jak zajrzysz do obajtka na stację to tam ceny powędrowały w górę o 40 %.
  Podobnie wyglądają wzrosty cen materiałów budowlanych.
  Pinokio mówi że za to co zarobią robotnicy na budowie to będą sobie mogli łoni kupić wiyncy mlyka ,jajec , leberwosztu... Kiere te towary też drożeją. A jak zaś podrożeją , to robotnicy bydom chcieli zaś wiyncy.
  I tak dalej w koło Macieju , jazda bez trzymanki..
  Więc ceny na wykonanie są jakie są. I z ewentualnymi pytaniami na nowogrodzką. A tam ci to wszystko piyknie wytłumaczą ...

 • ~CASJU64 2021-08-10
  17:30:08

  5 9

  kasienko20-Witamy w Rybniku korkami i dziurami,hejwitej doma,jeszcze tylko3lata do wyborow samorządowych hej(jak mieszkańcy to POwytrzymują???)

 • ~rosthost1 2021-08-10
  20:56:06

  5 4

  MatiW miasta i rządy będą zawsze się spierać ze ten temu zabiera. A Rybnik to takie miasto ze wszystko przeje przez urzędników.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1700