zamknij

Wiadomości

Najjjka: Chciałabym mieć spokojne życie, ale OMZRiK tego nie chce. Tiktokerka skarży OMZRiK

2023-06-16, Autor: 

Wracamy do sprawy Natalii Ruś, influenserki "Najjjki" z Rybnika, której sprawą głoszenia swoich prawd w internecie, w 2021 roku zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Teraz, to Najjjka oskarża Ośrodek.

Reklama

Przypomnijmy, Natalia Ruś posługująca się w mediach społecznościowych pseudonimem „Najjjka” jest katolicką influenserką, która w bardzo radykalny sposób wygłasza swoje poglądy. OMZRiK wszedł z nią na ścieżkę sądową, po wypowiedziach na temat Ukraińców i pomoc uchodźcom. Najjjka otrzymała wyrok nakazowy, o czym pisaliśmy w kwietniu. Nie był prawomocny, a Najjjka odwołała się od niego. Z naszych informacji wynika, że obecnie oczekuje na dalsze decyzje sądu.

Jak twierdzi Natalia Ruś, jakiś czas temu Ośrodek przeprowadził szereg akcji szykanowania jej osoby, w konsekwencji czego była zawiadomiona prokuratura. Po przeanalizowaniu sprawy prokuratura złożyła wniosek do sądu. Ponieważ Natalia nie czuje się winna, postanowiła złożyć prywatny pozew przeciwko OMZRiK o naruszenie dóbr osobistych. Dzisiaj (16 czerwca) w Sądzie Rejonowym w Rybniku odbyło się posiedzenie pojednawcze, na którym strona oskarżona nie pojawiła się.

- Sprawa jest w toku i ja na razie nie chcę jej komentować. Nasz prawnik przygotowuje odpowiedź na pozew. Ja nie widziałem specjalnie szansy na porozumienie, więc nie pojawiłem się na posiedzeniu pojednawczym. Pani Natalia cały czas udziela licznych wywiadów, komentuje wszystko. Pani Natalia złożyła prywatny akt oskarżenia. Niedawno ten akt oskarżenia otrzymałem i powstrzymam się od komentowania. Głos zabiorę podczas rozprawy sądowej — mówi w rozmowie z Rybnik.com.pl Konrad Dulkowski z OMZRiK.

Do sprawy włączyć chce się strona społeczna, czyli Fundacja Polskie Veto, która wspiera działania Najjjki. Jednak na posiedzeniu pojednawczym ich wniosek został odrzucony. Zostali wyproszeni z sali rozpraw. 

- Weszliśmy na rozprawę i złożyliśmy wniosek jako strona społeczna, na podstawie art. 90 kpk. Artykuł ten mówi, w jaki sposób organizacja społeczna może dołączyć do sprawy. Przepisy są jednoznaczne, że sąd dopuszcza stronę społeczną. Powołując się na art. 95b kpk, który mówi o tym, że posiedzenia sądowe odbywają się z wyłączeniem jawności, chyba że ustawa stanowi inaczej albo prezes sądu, albo sąd zarządzi inaczej, pani referendarz sądowa nie włączyła strony społecznej do sprawy. Argumentem było, że skoro nie ma drugiej strony, to sprawa przejdzie w tryb normalny. W podobnej sprawie, która odbywała się w Katowicach, również na posiedzeniu pojednawczym nie było problemu, aby strona społeczna uczestniczyła — mówił po opuszczeniu sali rozpraw Adam Kania z Fundacji Polskie Veto.

Posiedzenie z powodu nieobecności strony oskarżonej ograniczyło się w zasadzie do spraw formalnych. Sprawa została skierowana do trybu zwykłego, co oznacza, że wyznaczony zostanie termin rozprawy z oskarżenia prywatnego Natalii przeciwko OMZRiK.

- Sąd w osobie pani referendarz skierował sprawę do trybu zwykłego, do czego obligują przepisy w przypadku niestawienia się oskarżonego prywatnego — mówił po wyjściu z sądu mecenas Sławomir Korbela, reprezentujący Natalię Ruś.

Sama Najjjka nie kryła emocji związanych z niechęcią dojścia do porozumienia strony oskarżonej.

- Jest mi bardzo przykro, że strona oskarżona, czyli nikt z Ośrodka się nie stawił. Jest mi przykro, że nie dążą do pojednania, tylko chcą iść na sądową wojnę. Jako 24-latka widzę, że zaczęłam życie na jakimś wyższym poziomie, skoro muszę wychodzić z nimi na wojnę. Ośrodek nie chce zakończyć tego, nie chcą pokoju między nami. Od 2021 roku cały czas mnie atakują, nieważne co zrobię, czy co powiem. Ja tylko w mediach społecznościowych staram się pokazać, jak po prostu żyje katoliczka w Polsce, która wyznaje taką zasadę jak czystość małżeńska. Oni nazywają mnie "szkodliwą", podczas gdy ja staram się młodych ludzi nauczyć jak najlepiej dobrych zasad, by nie było takiego zniewolenia, które oferuje teraz cały świat — mówiła po opuszczeniu sądu Natalia Ruś.

- Jest mi przykro, że moje życie zostało zrujnowane w wieku 21 lat. Przez to nie mogę znaleźć pracy, bo każdy pracodawca powołuje się na to, co publikuje OMZRiK o mnie. Nikt nie słucha moich wyjaśnień tego, że nic mi nie grozi, nie mam żadnego prawomocnego wyroku. Chciałabym mieć spokojne życie, ale OMZRiK tego nie chce — dodała stanowczo.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-06-16
  14:57:37

  115 9

  Dorosłość polega na braniu odpowiedzialności za swoje słowa.
  Co posiejesz to zbierzesz.
  Internet ma dużą moc oddziaływania na dzieci i młodzież, o czym każdy odpowiedzialny człowiek powinien pamiętać.

 • ~Kaczor Karakan 2023-06-16
  15:15:26

  74 10

  STOP MAKING STUPID PEOPLE FAMOUS

 • ~Kurt_Wallander 2023-06-16
  17:18:38

  88 26

  Mam nadzieję. że Najjjka czuje się teraz potępiona w czambuł i zrozumie, co to odpowiedzialność na swoje czyny. Nauczycielka od siedmiu boleści się znalazła — jak to szło? Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów? Kiedyś internet był egalitarny, drogi i niewielu na niego było stać a jak już, to korzystał z niego z rozwagą. A teraz trafił pod strzechy i za jego pomocą, po świecie rozbiegli się wszyscy wsiowi głupcy...

 • ~waldus 2023-06-16
  18:12:22

  Zuch dziewczyna. Niestety "lewackie jaczejki" w Polsce kwitną i kwitnąć będą. Takie dziadowskie czasy nastały.

 • ~qwer 2023-06-16
  19:11:56

  43 64

  Przecież mamy wolność słowa a może już nie?
  Czyli demokracja to też utopia która służy temu aby politycy podcierali sobie nią...

 • ~rosthost1 2023-06-16
  20:24:04

  48 54

  Fundacja Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, której założycielem jest Rafał Gaweł, osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę więzienia za defraudowanie pieniędzy, A sądy niezależne. Lubi niszczyć życie kobietom. Mam nadzieję że #StrajkKobiet się za niego weźmie

 • ~svetomir 2023-06-16
  20:28:41

  31 2

  @Kurt_Wallander elitarny z egalitarnym się Panu pozajączkowały.

 • ~Franek 7 2023-06-16
  21:32:27

  53 48

  Fajnie, że w tym chorym i zdewastowanym przez PiS świecie, jest OMZRiK i ściga z taką stanowczością różnych prawicowych oszołomów jak np. ta niemądra dziewczyna. Ścigać każdego kto nawołuje do nienawiści tylko dlatego, że ktoś jest takiej albo innej narodowości. Ta pani powinna choć na kilka miesięcy trafić za kraty to może wtedy zmądrzeje…

 • ~Franek 7 2023-06-16
  21:37:23

  33 34

  Swoją drogą etymologia nazwiska Ruś wskazuje, że ta Pani ma korzenie ukraińskie. Ruś Kijowska to kraina z której wywodzi się naród ukraiński.

 • ~Abisall 2023-06-16
  22:06:13

  27 14

  "Swoją drogą etymologia nazwiska Ruś wskazuje, że ta Pani ma korzenie ukraińskie"

  I kolejny raz obywatel Franek7 pisze coś z wielką pewnością siebie, żeby nie powiedzieć - autorytarnie- i kolejny już raz jego wywody są, delikatnie mówiąc, nieścisłe . Ale co się dziwić - skrzywdzony przez Mickiewicza jest

  Nazwisko Ruś ma co najmniej trzy różne etymologie, a z racji tego że rzeczona Natalia na Śląsku mieszka i chyba nawet jest z pochodzenia autochtonką, to prędzej "ślad niemiecki" należałoby rozważać - tym bardziej że nazwisko Ruś najśliczniej występuje, o dziwo, nie we wschodnich rejonach Najjaśniejszej, a w łódzkim, śląskim i dolnośląskim

 • ~RMG 2023-06-16
  22:43:12

  46 23

  Natalia nawoływała do nienawiści, tego nie da się zapomnieć. Natalio nie idź tą drogą.

 • ~Moneta 2023-06-17
  02:12:18

  22 11

  @~qwer
  Ale nie rozumiem Twojego zdania. no wlasnie jest wolnosc slowa. Panna moze pisac, co tylko jej sie podoba i (tego nie powiedzieli?) ponosic za nie odpowiedzialnosc. Boris Johnson w ramach wolnosci slowa wielokrotnie klamal, i byl za kazdym razem zwalniany z tego powodu z roboty (kilka razy jako dziennikarz), teraz sie sam wyrzucil z parlamentu bo zlapano go jak klamal jako premier. Nikt go nie cenzurowal. Jej tez nie. A to, ze jak sie klamie, albo lamie prawo mowiac - moze miec to konsekwencje - to nie ma nic wspolnego z wolnoscia albo jej brakiem - slowa. Gdyby nie mogla pisac - nikt by nie mial pretensji.

 • ~rob78 2023-06-17
  08:05:50

  43 20

  Jak sie kumpluje z Braunem, to normalna nie jest.

 • ~Lateks 2023-06-17
  10:46:30

  24 30

  Jak widać powyżej, tolerancja lewicy kończy się na nietolerancji normalności. Jak ktoś jest normalny, biały albo katolikiem to już można pluć jadem, oczerniać i szkalować.
  Tyle gadania i pitolenia, ale nigdzie nie znalazłem fragmentu gdzie ta dziewczyna miała by namawiać do czegoś złego. Czy jeśli ktoś się boi pedofilów, złodziei, kryminalistów to jest rasistą?

 • ~RybnickiPatriota 2023-06-17
  12:27:43

  25 34

  Przykład tej dziewczyny pokazuje dokładnie że nie ma wolności i demokracji,to że ktoś nie lubi ukraińców a jest nas wielu pokazuje co chcą z nami zrobić ,za niedługo będzie zakaz zle mówić o banderowcach,nie można na to pozwolić ,kazdy ma prawo do swoich poglądów tym bardziej że to nasza ojczyzna a nie ich,oni tam na ukrainie cały czas nas obrażają i jesteśmy mniejszością ,nie wspomne już co zrobili na cmentarzu orląt Lwowskich zasłaniając nasze lwy,ŻADEN UKRAINIEC NIE JEST MOIM BRATEM,KONFEDERACJA :-)

 • ~Iwona Knop 2023-06-17
  23:49:41

  20 21

  Kochana tylko się nie daj ,bo cię zniszczą..wiesz jak jest teraz zło na każdym kroku.a dobro mało go wokół nas ,powodzenia ?

 • ~Kaczor Karakan 2023-06-18
  00:41:15

  15 8

  @~Lateks Jak nie potrafisz nic znaleźć to chyba ślepy jesteś są godziny materiałów na YT na jej temat. To jest osoba która jest toksyczna, ma skrajne poglądy, przekłamuje fakty i manipuluje. Mówi tylko wybiórcze rzeczy które pasują do jej narracji i robi z siebie ofiarę losu. Tak na prawdę to jest szkodnik w Polskim internecie z swoimi skrajnymi poglądami. Heh a ten cały omzrik to też patologia taka, że powinni ich usunąć z internetu, dlaczego założyciel nie przyjedzie na sprawę w sądzie, bo ma wyrok do odsiedzenia i ukrywa się za granicą. Materiałów na ich temat jest masa na YT jaka to patologia.

 • ~rzyt 2023-06-18
  10:15:25

  11 3

  Prawo Kalego czyli Kali ukraść...
  Gdyby za rozpowszechnianie "mijania się z prawdą" zamykali to wpierw oczyszczona zostałaby "klasa polityczna".

  Największym problemem dla demokracji są demokraci, którzy skutecznie zwalczyli autorytety... i nie ma się na kogo powoływać. Tragedia blisko.

 • ~Lateks 2023-06-18
  14:31:05

  9 10

  ~Kaczor Karakan
  Co mnie obchodzi że ktoś godzinami pitoli o tym co sądzi o katolikach?
  Jejku dziewczyna żyje według zasad i się tego trzyma. Każdy ma prawo obawiać się cudzoziemców. Nikt w Holandii, Francji nie zabraniał obawiać się imigrantów, jedynie niemcy żyją niby przymusową tolerancją, ale im to się nie dziwię...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1484