zamknij

Wiadomości

Bił i kopał sędzię. Wkrótce stanie przed sądem

2020-05-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jest akt oskarżenia przeciwko Adamowi K. - oskarżonemu o znieważenie, naruszenie nietykalności cielesnej przewodniczącej składu sędziowskiego Sądu Rejonowego w Rybniku. Mężczyzna z Wodzisławia Śląskiego chciał wnieść nóż na rozprawę. Biegli uznali, że jest częściowo niepoczytalny.

Reklama

Przypomnijmy, w lutym doszło do ataku na Sylwię Rehlis - sędzię prowadzącą rozprawę w Sądzie Rejonowym Rybniku.

Jak relacjonowała nam Agata Dybek-Zdyń - rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Gliwicach, było to posiedzenie sądu w sprawie zażalenia, jakie 39-letni mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego wniósł na odmowę wszczęcia postępowania przez prokuraturę w jego sprawie.

Gdy sędzia utrzymała w mocy decyzję o odmowie wszczęcia postępowania, mężczyzna wściekł się.

- Skierował wobec sędzi obelżywe słowa. Użył m.in. sformułowań „głupia babo”, „jesteś nienormalna”. Sędzia zastosowała wobec mężczyzny karę porządkową w wysokości 500 złotych – mówiła Agata Dybek-Zdyń.

W tym momencie mężczyzna stwierdził, że sąd „nie będzie go okradać” i rzucił się na sędzię. Więcej pisaliśmy >>Napastnik do sędzi: „Głupia babo!”, „Jesteś nienormalna<<

W kwietniu skierowano do Sądu Rejonowego w Rybniku akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu.

- Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa , w dniu 20 lutego 2020 Adam K. przybył do siedziby Sądu Rejonowego w Rybniku, w celu wzięcia udziału w mającym się odbyć posiedzeniu sądowym w sprawie, którego przedmiotem było rozpoznanie zażalenia wyżej wymienionego na postanowienie prokuratora Prokuratury Rejonowej w Rybniku z dnia 12 listopada 2019 roku o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie o przestępstwo z art. 217 § 1 k.k. (naruszenie nietykalności cielesnej – przyp. aut.) - mówi Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Podczas kontroli przy wejściu do budynku Sądu, ujawniono, że Adam K. w zewnętrznej górnej kieszeni kurtki posiadał metalowy przedmiot, był to nóż kuchenny do obierania warzyw z ostrzem o długości 5 cm. Nóż został złożony do depozytu, a Adam K. wpuszczony na teren budynku Sądu.

Przewodniczącą składu Sądu, procedującego w składzie jednoosobowym, była sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku Sylwia Rehlis; obowiązki protokolanta sądowego wykonywał natomiast stażysta sądowy.

- Podczas posiedzenia sądowego, w czasie ogłaszania przez Sąd treści postanowienia, mocą, którego postanowienie utrzymane zostało w mocy, Adama K. zaczął głośno komentować rozstrzygnięcie Sądu, z którego nie był zadowolony. Następnie wymieniony zaczął znieważać sędzię, podbiegł do stołu sędziowskiego i pięścią uderzył ją w okolice obojczyka, potem zaczął kopać pokrzywdzoną po nogach. Protokolant starał się obezwładnić napastnika, uniemożliwić mu dalszy atak, Adam K. cały czas zachowywał się agresywnie i był pobudzony. Ostatecznie został obezwładniony przez pracownika ochrony Sądu oraz funkcjonariusza Policji Wydziału Konwojowego – dodaje Joanna Smorczewska.

Oskarżony naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej Sylwii Rehlis, co spowodowało naruszenie czynności narządów ciała trwający nie dłużej niż 7 dni, jednocześnie ją przy tym znieważając.

- Adam K. , jak wynika z opinii biegłych, popełnił i zarzucane mu przestępstwo w warunkach częściowo ograniczonej poczytalności – dowiadujemy się.

Niemniej mężczyźnie i tak grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Franek7 2020-05-06
  21:55:35

  24 39

  W rankingu wolności i demokracji amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House, Polska została sklasyfikowana jako "półskonsolidowana demokracja". Autorzy raportu zwracają uwagę na sytuację w polskim sądownictwie, a także ograniczanie swobód obywatelskich.

  Amerykańska organizacja pozarządowa Freedom House przygotowuje co roku raport o stanie demokracji i wolności w państwach na całym świecie. Zestawienie jest efektem monitorowania zmian w zakresie respektowania przez władze danego kraju praw politycznych oraz wolności obywatelskich.
  "Załamanie demokracji w Europie Środkowej"
  Jak czytamy w najnowszym raporcie Freedom House, "coraz więcej przywódców w Europie Środkowej i Wschodniej porzuca udawanie, że postępuje zgodnie z zasadami demokracji. Otwarcie atakują oni instytucje demokratyczne i działają na rzecz ograniczenia swobód jednostki".

  Spadek po raz czwarty z rzędu
  W szczegółowym opisie każdemu państwu przyznawana jest ocena w skali od 1 do 7. Polska w tym raporcie otrzymała łączną notę 4,93. Pod uwagę brano takie kryteria jak: praworządność, przebieg procesu wyborczego, funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego, stan wolności mediów, działalność samorządów, niezależność sądownictwa oraz korupcję.
  "Jakość demokratycznych rządów w Polsce nadal się pogarszała w 2019 roku, co powoduje, że wynik kraju w raporcie spada po raz czwarty z rzędu i notuje najniższy wynik w historii zestawienia. Obszary, które najbardziej ucierpiały, to sądownictwo, działalność lokalnych samorządów i pluralizm społeczeństwa obywatelskiego" - czytamy w rozdziale raportu poświęconemu Polsce.

  Spadek oceny niezależności sądownictwa autorzy raportu uzasadniają "zastraszaniem sędziów krytycznie nastawionych do reorganizacji systemu sądownictwa przez rząd". Freedom House zwraca także uwagę na podporządkowywanie sobie przez władze Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa w "drodze upolitycznionych nominacji". Organizacja podkreśla, że w grudniu 2019 roku dwóch znanych byłych posłów PiS zostało sędziami TK, z których jeden był prokuratorem w czasach komunizmu (Stanisław Piotrowicz).
  Pluralizm społeczeństwa obywatelskiego w Polsce zdaniem Freedom House spada "z powodu ataków na społeczność LGBT+ oraz zwiększonej powszechności dyskursu ekstremistycznego i nieliberalnego".
  Według organizacji w 2019 roku w Polsce "w dalszym ciągu pogarszała się sytuacja w zakresie wolności mediów". Freedom House opisuje, że "media publiczne nadal angażowały się w kampanię polityczną na rzecz władzy".

 • ~corona 2020-05-06
  22:07:40

  40 29

  Długo nie trzeba było czekać. Przegrana opozycja się odezwała.

 • ~obserwathor 2020-05-06
  22:26:23

  29 21

  ktoś się dziwi
  pewien posel obecnej partii opozycyjnej namawiał wielokrotnie do "zarżnięcia pisowskiej watahy" co było tolerowane przez władze partii którą reprezentował, jaki był finał, pamietamy
  wystarczy odwiedzić dowolny duży portal i poczytać pierwsze z brzegu komentarze, gdzie widać jak "kwiat narodu" wylewa swoje żale
  nie chcę tutaj stawać w żadnym wypadku po stronie sprawcy, ale wiemy jak działa u nas wymiar sprawiedliwości, niejednokrotnie dzieląc społeczeństwo na rownych i równiejszych
  także tutaj, widać regularne fale hejtu, nagonki i wylewanie żali i frustracji na sprecyzowanego wroga, akurat obecnie górników, po których niektórzy bezkarnie "jada jak po burej suce"
  tolerowanie takich zachowań w celu zachowania ilości wejść, czyli wpływów z reklam w rzeczywistości stacza poziom portalu na dno rynsztoka
  dlatego apeluję do portalowego cenzora o działanie i zachowanie poziomu portalu i z utęsknieniem czekam na czasy, kiedy minie okres wyborów oraz koronawirusa i wrócimy do czasów kiedy większość komentarzy będzie dotyczyła smogu i "nowoczesnych" rozwiązań komunikacyjnych fundowanych nam przez "fachowców" z UM

 • ~Franek7 2020-05-07
  00:00:15

  33 35

  Informacja z ostatniej chwili. Kaczyński się poddał- wyborów nie będzie. To znaczy nie będzie tych nienormalnych. Będą nowe wybory a to oznacza, że presja ma sens a po drugie założę się z każdym, że jeśli będą normalne wybory to Duda przegra w drugiej turze a być może i w pierwszej ale to zależy kiedy te nowe wybory będą. Jeśli na jesieni to przegra w pierwszej. Stawiam 1000 zł że Duda nie będzie prezydentem na kolejną kadencję. Kto chętny się założyć?
  Ta informacja jest dobra z wielu powodów. Po pierwsze Duda to najgorszy prezydent w historii a po drugie będzie odwilż w ograniczaniu naszych praw w związku z epidemią bo będą musieli rozładować społeczne niezadowolenie żeby nie tracić wyborców... PiS jest już na równi pochyłej.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-07
  07:41:51

  27 5

  Polacy chca rownego traktowania.

  Sedziowie niestety bardzo czesro maja problemy z prawidlowa ocena sytuacji - ich wyroki sa “obalane” w kolejnych instancjach.

  Kazdy sedzia powinien podlegac ocenie - jezeli chodzi do pracy tylko po to, zeby “klepnac” wyrok niezgodny z prawem - obalony w kolejnej instancji to powinien zostac zeslany na egzamin sprawdzajacy stan jego wiedzy z Prawa - jezeli go nie zda to nie powinien wykonywac tego zawodu.

  Ludzie maja dosc tego balaganu w sadach i bezkarnosci sedziow.

  Maja tak tego dosc, ze w skrajnych przypadkach wymierzaja im “sprawiedliwosc”.

  Chcialbym powiedziec, ze ufam i wierze sedziom - ale nie moge.

  Dla mnie sprawa w sadzie jest jak rzut moneta - 50% szans na wygranie nawet w tej najlatwiejszej i najbardziej oczywistej - do tego doprowadzilo brak odpowiedzialnosci sedziow za wyroki niezgodne z prawem - obalane w kolejnych instancjach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 258