zamknij

Wiadomości

Lekcje religii obowiązkowe? M. Kopiec: niech Kościół za to płaci

2020-01-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Homilia arcybiskupa Wiktora Skworca o obowiązkowych lekcjach religii i etyki odbiła się szerokim echem, również na naszym portalu. Temat podjął poseł Maciej Kopiec, który wysłał do metropolity katowickiego list otwarty. Ma pewien pomysł, który – jak ma nadzieję – spotka się z akceptacją duchownego.

Reklama

Przypomnijmy, 6 stycznia pisaliśmy o arcybiskupie Wiktorze Skworcu i jego apelu do ministra edukacji. Duchowny chce obowiązkowych lekcji religii i etyki w szkołach >>Abp Skworc chce obowiązkowej religii w szkołach<<

Pamiętna homilia odbiła się szerokim echem w Polsce, województwie śląskim i w Rybniku. Temat podjął poseł na Sejm – Maciej Kopiec. Wczoraj wysłał on do metropolity list otwarty. Jak mówi na wstępie przedstawiciel Lewicy, z uwagą zapoznał się z apelem do ministra edukacji.

- Jako reprezentant państwa polskiego, zobowiązany przez Konstytucję, na którą składałem przysięgę, chciałbym zauważyć, że obecność religii, jako przedmiotu uczącego dogmatu katolickiego, ściśle powiązanego z Kościołem Katolickim, czyli jedną z najzamożniejszych organizacji religijnych na świecie, jako jedynego nurtu teologicznego obecnego w polskiej szkole i jego finansowanie z funduszów państwowych, pozostają w sprzeczności z ustawą zasadniczą – pisze od arcybiskupa Skworca.

Jak zaznacza Maciej Kopiec, wg prawa kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione, a władze publiczne w RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Poseł opiera się również na „Rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych” z 7 stycznia 2020 roku przez MSWiA.

- Tylko jedna instytucja odnajduje swoją reprezentację, finansowaną przez Obywatelki i Obywateli w postaci lekcji w budynkach szkół publicznych. Taka sytuacja w mojej opinii, prócz pozostawania w sprzeczności z prawem, jest również dalece niesprawiedliwa społecznie, ponieważ ogólnodostępne lekcje nie uczą o religioznawstwie, przekazują za to dogmat jednego kościoła – wyjaśnia.

Jednocześnie Maciej Kopiec uważa, że nauka etyki jako działu filozofii powinna być obecna w polskich szkołach. Zaproponował arcybiskupowi kompromis.

- Moja propozycja zakłada zwiększenie sprawiedliwości społecznej i wniesienie realnego wkładu Kościoła Katolickiego w rozwój śląskiej młodzieży. Apeluje o podział ponoszonych kosztów prowadzenia lekcji religii i etyki pomiędzy Państwo i Kościół, polegający na tym, iż samorządy finansują nauczanie etyki w szkołach, a Kościół pokryje wszystkie koszty (w tym wynagrodzenia dla katechetek i katechetów) związane z przekazywaniem dogmatu chrześcijańskiego w budynkach szkół państwowych – pisze poseł Lewicy.

Całą treść listu przeczytacie poniżej:

Co na to Archidiecezja Katowicka? Od ks. dra Tomasza Wojtala, rzecznika kurii dowiedzieliśmy się, że arcybiskup odpowie na wezwanie w odpowiednim czasie. Czekamy zatem na zdanie abpa Skworca.

Czy wg Was kompromis zaproponowany przez Macieja Kopca jest sprawiedliwy?

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół Katolicki?
Oddanych głosów: 3611

Oceń publikację: + 1 + 142 - 1 - 72

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Burek Wojciech 2020-01-15 14:02:57

  i tak ma byc - religia do salek to tylko rozwinie relacje miedzy ludnoscia
  -a i budzet mozna przenaczyc na lepsze cele

  ps. teraz tylko czekam na komentarz Pana Larysza ze gdy on byl prezydentem pieniadze byly na wszystko
  itd i na koncu to wszystko winna P.Kuczery

 • ~siarzewski 2020-01-15 14:04:58

  Odpowiadając na postawione pytanie autora artykułu w ostatnim zdaniu.

  Tu nie ma miejsca na "kompromisy". Jedynym właściwym miejscem dla religijnej propagandy i zabobonów są salki katechetyczne a nie szkoły publiczne.

 • ~ 2020-01-15 14:25:29

  Siarzewski, idąc śladem , choinka z twojego pokoju powinna się znajdować w lesie, po co ją trzymasz hipokryto :-) ?

 • ~rosthost1 2020-01-15 14:44:29

  Popieram. Tęczowy Piątek powinien być finansowany przez Lewicę, godziny nauczycieli do refundacji i udział tylko dla tych co chcą. Plakatowanie i usuwanie na koszt organizatora. Bo na razie to organizuje to społeczność szkolna i mocny przymus jako nietolerancja.

  93 48
 • ~Qwety 2020-01-15 14:46:28

  Przecież Pan Kopiec już zawczasu myśli jak zrobić w szkole miejsce dla takich przedmiotów jak EDUKACJA SEKSUALNA, nauka o klimacie i innych, które są kwintesencją lewicowej ideologii. I założę się, że wtedy będzie się domagał obowizkowego uczęśczania na nie i finansowania przez państwo. Obłudnicy.

 • ~master4k 2020-01-15 14:46:45

  Kościół jest zorganizowany feudalnie, to i myśli feudalnie, więc stanowisko hierarchów jakoś specjalnie mnie nie dziwi. Problem leży w innym miejscu. Za każdym razem, gdy chodzi o jakąś kwestię społeczną lub finansową kościół teoretycznie prosi albo apeluje, ale taka retoryka prawie zawsze jest podszyta jakąś formą zakamuflowanego ultimatum, któremu od zarania III RP ulegał każdy rząd. W końcu jak się ma ambonę, to można uprawiać agitację, a dobra agitacja to najlepszy sposób, żeby pozwolić komuś dorwać się do spiżarni z konfiturami. Co gorsza nawet premier Miller, jeden z najbardziej obcych światopoglądowo premierów, kiedy przyszło co do czego, to całował pierścień biskupi równie namiętnie, jak cała reszta. A Kwaśniewskiego w papamobile ktoś pamięta? Albo jak Krzaklewski mało JP 2 ręki przed wyborami nie urwał?

  O pozycji kościoła w Polsce decydują również ludzie, którzy muszą przestać udawać, że kościół w ich życiu jest dla nich tak ważny, jak lubią o tym myśleć hierarchowie. Nie chodzisz do kościoła? To po co wpuszczasz księdza po kolędzie? Całe życie średnio się religią interesowałeś? Po grzyba Ci katolicki pogrzeb? Itd. Itp. Potem się władzom kościelnym wydaje, że 95% narodu to sami wzorcowi katolicy, a wszyscy dobrze wiemy, jak to w praktyce wygląda. Gdybym samemu myślał o sobie, że popiera mnie lwia część narodu, to też bym pewnie prosił o co chcę nie przyjmując możliwości jakiejkolwiek odmowy, po przecież jako instytucja reprezentuję naród. Czas kościół zacząć wyprowadzać z błędu.

  Kościół chce nauczania religii? Proszę bardzo, ale za swoje. Na biednego nie trafiło. Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie.

  @ goliat

  Czy da się celebrować dowolne święta nie będąc jednocześnie katolikiem? Pytanie retoryczne.

 • ~spirit-of-the-town 2020-01-15 15:33:33

  Niechlubnym fenomenem naszych czasów jest fakt ślepego posłuszeństwa wobec religii, jakiejkolwiek; pomimo braku jakichkolwiek naukowych dowodów wobec proponowanych przez nią prawd. Każdy ma prawo używać w tej kwestii swego umysłu, niestety nie obowiązek.

  73 45
 • ~rybnikus 2020-01-15 15:42:40

  Przypominam, że kościół to my, Polacy, czyli też podatnicy więc to także płacimy z własnych pieniędzy. Ale komuna znowu chce nas okraść, za swoje fanaberie nie chcą płacić. Dodam, że mamy demokrację i większość rządzi.

  63 97
 • ~Jacek Kamiński 2020-01-15 16:29:38

  W szkole nauka - religioznawstwo, by zrozumieć religijne motywacje działań ludzkich.
  Ideologia, czyli to co u nas się naucza dotyczy tylko 18 % ludzkości i powinna być płatna przez tego, kto chce swe treści przekazać.

  77 35
 • ~Basia Jasińska 2020-01-15 17:01:49

  Co z tego że Kościół będzie finansować lekcje religii skoro to państwo (czyli my - podatnicy) finansuje kościół. Wychodzi na to samo

  55 38
 • ~kir76 2020-01-15 18:15:26

  Na co stać posła lewicy....wiadomo...na populistyczne hasła...jakby taki miał podejmować konkretne decyzje... strach pomyśleć... ale temat medialny więc wodę na młyn można lać!!!

  60 51
 • ~tf2 2020-01-15 18:48:33

  Kościół sam sobie jest winny.
  Od normalnych ludzi wymagają udokumentowanego uczestnictwa w zajęciach religii, bierzmowania a w przypadku średnio prominentnej osoby okazuje się, że to wszystko da się szybko załatwić, co więcej ślub kościelny można unieważnić, oczywiście za odpowiednią opłatą.
  Ja nie widzę problemu, salkę w szkole też można wynająć, oczywiście za darmo. Uwielbiana przez partię Pana Kopca religia otrzymuje sale na uczelniach wyższych za darmo. Nie rozumiem dlaczego mielibyśmy dyskryminować inne religie?

  https://www.tysol.pl/b39970-Muzulmanscy-studenci-chca-miec-przerwy-na-modlitwe


  Oczekuję także, że Pan Kopiec równie ochoczo będzie protestował, gdy ziemia pod meczet będzie przekazywana za darmo przez miasto Rybnik.

  56 27
 • ~Wasz Stary 2020-01-15 22:09:46

  @master4k

  O pozycji kościoła w Polsce decydują również ludzie, którzy muszą przestać udawać, że kościół w ich życiu jest dla nich tak ważny, jak lubią o tym myśleć hierarchowie. Nie chodzisz do kościoła? To po co wpuszczasz księdza po kolędzie? Całe życie średnio się religią interesowałeś? Po grzyba Ci katolicki pogrzeb? Itd. Itp.

  Jednym z największych sukcesów Kościoła - przynajmniej tu, w Polsce - jest swoiste "zaprogramowanie" społeczeństwa na przekonanie, iż wszystkie obrządki katolickie są naturalnym i obowiązkowym elementem życia społecznego. Łatwo powiedzieć, że należałoby ich unikać, jeśli nie są zgodne ze światopoglądem danej osoby - ale znacząca większość niewierzących decyduje się na kościelne śluby, chrzty i komunie dzieci oraz wszystkie te pozostałe celebracje, bo są np. przymuszeni przez rodzinę.
  Znam mnóstwo przypadków osób, które robią to dla świętego spokoju - lepiej odbębnić raz na parę lat godzinkę w kościele niż mieć na całe życie konflikt z rodzicami czy dziadkami - a starsze pokolenia potrafią być wyjątkowo napastliwe w tym nacisku. I to właśnie ów nacisk, jeden z licznych elementów ogólnospołecznej presji, pomimo postępującej sekularyzacji przyczynia się znacząco do opisanego przez Ciebie zjawiska.

  Polecam ciekawy artykuł, jeśli jeszcze nie czytałeś: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1729042,1,niewierzacy-w-polsce-pod-katolicka-presja.read

  22 13
 • ~Lahcim 2020-01-16 07:38:19

  ~Qwety
  Edukacja seksualna (psychologia) czy klimatologia (geografia) to jednak dalej nauka i sam fakt tego, że naukę utożsamiasz z ideologią pokazuje jak maszyna propagandowa działa w tym kraju. Religia (nie mylić z religioznawstwem) natomiast z nauką nie ma nic wspólnego i nie powinno być dla niej miejsca w szkole.

  24 19
 • ~Leon59 2020-01-16 07:57:52

  Zacytuję coś:
  prymas Józef Glemp deklarował: +Kościół nie chce ani złotówki z budżetu państwa za nauczanie religii w szkołach publicznych. My do szkół nie idziemy po pieniądze, my tam idziemy z misją+. Tak też było w pierwszych latach katechezy"
  Później, krok po kroku, kolejne rządy - i prawicowe i "lewicowe" - ulegały lobbingowi biskupów katolickich i szły na kolejne ustępstwa.

  23 10
 • ~rzyt 2020-01-16 08:48:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 5
 • ~rzyt 2020-01-16 10:20:22

  Dziękuję redakcji za usunięcie wpisu, bo "łamał regulamin...." czy był inny światpoglądowy, daleki od prawdy...historycznej?

  7 4
 • ~wojtekw1 2020-01-17 08:01:20

  Jeżeli ktoś myśli, że kościół jako instytucja da komuś jakieś pieniądze to jest w głębokim błędzie. Ci ludzie tylko biorą.

  1 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 657