zamknij

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc rezygnuje ze stanowisk. W tle śledztwo Watykanu ws. wykorzystywania seksualnego

2021-07-09, Autor: 

Metropolita Katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zrezygnował z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Nie jest już też przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. To pokłosie śledztwa Watykanu ws. wykorzystywania seksualnego, a konkretnie zaniedbań tego duchownego z czynami pedofilskimi dwóch kapłanów w diecezji tarnowskiej.

Reklama

Arcybiskup Wiktor Skworc rezygnuje

Dzisiaj na stronie Arichidiecezji Katowickiej pojawił się komunikat dotyczący abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego, biskupa tarnowskiego w latach 1998-2011

- Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji – czytamy.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc:

1. złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski;

2. złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski;

3. zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego;

4. poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora.

Komunikat wydała Archidiecezja Krakowska, która jest odpowiedzialna za prowadzenie śledztwa na terenie diecezji tarnowskiej.

Arcybiskup krył pedofilów?

Sprawą Wiktora Skworca zainteresowała się Stolica Apostolska, która wszczęła powstępowanie – sprawdzała, czy zaniedbania tego duchownego (jako biskupa tarnowskiego) polegały na prawdzie. Chodziło o czyny pedofilskie dwóch kapłanów z tej diecezji.

Jak pisze Onet.pl, sprawa zaniedbań abp. Wiktora Skworca była badana w Watykanie od września ubiegłego roku. Portal opisał historię księdza Mariana W., który w diecezji tarnowskiej mógł dopuścić się wykorzystywania seksualnego nawet kilkudziesięciu dzieci i młodych chłopców.

- Jak wynika z ustaleń naszych dziennikarzy, Marian W. był przerzucany z parafii na parafię, a w wielu z nich dopuszczał się molestowania – czytamy.

Na jaw wyszło również to, że w sprawę zamieszany jest jeszcze jeden ksiądz – Stanisław P. który również w diecezji tarnowskiej miał wykorzystywać seksualnie.

- Z materiałów, które posiadał skrzywdzony, wynikało, że w 2002 r. ówczesny biskup diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc odwołał ks. Stanisława P. z urzędu proboszcza w parafii, a jako powód podał względy zdrowotne. W rzeczywistości rezygnacja ta była wymuszona przez władze diecezji, gdyż do kurii wpłynęły skargi od rodziców skrzywdzonego chłopca. Po tym P. został wysłany za granicę, a gdy po kilku latach wrócił do Polski, znowu uczył w szkole i prowadził rekolekcje – czytamy w Onecie.

Z kolei zajmujący się sprawami pedofili w polskim Kościele - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w rozmowie z Rybnik.com.pl zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz:

- Specjalna komisja watykańska bada czyny księdza Stanisława P. nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Cały czas zgłaszają się do mnie osoby, które twierdzą, że były ofiarami tego człowieka - mówi ks. Isakowicz-Zaleski.

Skworc prosi o przebaczenie

Tuż po publikacji komunikatu, na stronie Archidiecezji Katowickiej słowo do wiernych i duchowieństwa zawarł sam Metropolita Katowicki.

- Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Drodzy Księża i Osoby Życia Konsekrowanego! W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu Archidiecezji Krakowskiej z dnia 9 lipca 2021 r. pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił – pisze abp Wiktor Skworc.

Jak następnie dodaje, w ciągu niespełna 10-ciu już lat posługi w archidiecezji uruchomił wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich.

- Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi – dodaje.

Duchowny nie ukrywa, że przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile w życiu.

- Dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego – zaapelował.

Wg tego, co powiedział nam ks. dr Tomasz Wojtal, abp. Wiktor Skworc zachował (na razie) stanowisko Metropolity Katowickiego.

 

Oceń publikację: + 1 + 56 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~burecki 2021-07-09
  13:21:36

  Obyś cierpiał stokrotnie bardziej niż ofiary przestępców, których kryłeś, podła mendo.

 • ~waldus 2021-07-09
  13:53:21

  czy ten artykul zostal dodany ,bo ta sprawa ma zwiazek z Rybnikiem, czy po to by morlana holota mogla sobie przedweekendowe frustracje wyladowac w necie?

 • ~ 2021-07-09
  14:10:03

  17 41

  30 Lat .Rybnickie lemingi wam pasowało .A teraz co ???

 • ~Marco2 2021-07-09
  14:34:33

  81 13

  Proboszcz ze św. Jadwigi przeniesiony...a kiedy arcybiskup opuści naszą diecezję ?

 • ~Abisall 2021-07-09
  14:47:33

  114 8

  Za każdym razem poraża to, że tacy delikwenci mają obrońców wśród "owieczek"
  Pomimo wyraźnych dowodów tego, że świadomie pozwalali przez lata całe unikać odpowiedzialności pedofilom, a tym samym godzili się na krzywdzenie kolejnych dzieci...
  I to się dzieje od zawsze - jeszcze moja mama za dzieciaka, w latach 50, wiedziała że do pewnego księdza nie zbliża się samej. Cała okolica, kilka wiosek wiedziało i nikt księdza nie "prześwięcił" kłonicą bez łeb
  Nie wiem kto jest bardziej obrzydliwy - taki "kapłan" czy jego obrońcy.

 • ~Lokalny 2021-07-09
  15:02:28

  73 32

  Przez posyłanie dzieci na lekcje religii wspieracie tych pedofilów i ich kolegów z kościoła.

 • ~ARTBR 2021-07-09
  17:26:50

  57 6

  Uwaga!!!

  Prosimy naszych ,,duszpasterzy ", żeby na mszach świętych nie odczytywali jakichkolwiek komunikatów, listów pod którymi podpisuje się bądź autorem jest ta biedna ,,owieczka" - Skworc.
  Tym samym, nie zapraszajcie na uroczystości w których mowa o Skworcu, a także w modlitwach, nie proscie: módlmy się za naszego arcybiskupa Skworca!!!

  Duszpasterzy, posłuchajcie głosu ludzi, waszych parafian!!!

  Uwaga!!!
  Radio RMF FM w marcu 2020r informowało nas wszytskich:
  Katowicki biskup Wiktor Skworc w 2002 roku, kiedy był ordynariuszem diecezji tarnowskiej, nie zgłosił do Watykanu sprawy księdza Stanisława P., który molestował dzieci. W oświadczeniu wydanym przez archidiecezję katowicką jej rzecznik tłumaczy, że mógł się do tego przyczynić „brak doświadczeń w dziedzinie stosowania przepisów”.
  O sprawie księdza Stanisława P. jako pierwszy napisał na swoim blogu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Kilka dni temu diecezja tarnowska wydała oświadczenie w tej sprawie. Jak stwierdziła, wykryła w postępowaniu bp Wiktora Skworca "niedociągnięcia i zaniechania".

  Pierwsze zawiadomienie w przypadku tego duchownego wpłynęło do kurii w 2002 roku. Zgłosili się rodzice dzieci, których ksiądz uczył religii. Zarzuty dotyczyły niewłaściwego zachowania księdza, który podczas lekcji religii miał dotykać uczniów w intymnych miejscach ciała.

  Wtedy biskup Wiktor Skworc, ówczesny ordynariusz diecezji zlecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, a w listopadzie 2002 roku zwrócił się z prośbą o zwolnienie z urzędu proboszcza. Została mu udzielona zgoda na urlop.

  Jak pisze diecezja tarnowska, wtedy sprawa "nie była dalej kontynuowana".

 • ~rybnikus 2021-07-09
  17:28:07

  6 19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rybnikus 2021-07-09
  17:29:34

  27 40

  ~ARTBR od tego jest Kościół aby modlić się za wszystkich grzeszników.

 • ~Monika898 2021-07-09
  18:27:07

  1 16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2021-07-09
  22:13:17

  36 13

  Kolego Waldus, moralna hołota to kler. Na pokaz udają świętych mędrców a w rzeczywistości zgnilizna i patologia. Ja nie wiem kto po tylu skandalach pedofilskich i innych jak np. za Iranie i zakopywanie dzieci w ogródku w katolickich szkołach w Kanadzie i setki podobnych ktokolwiek może pójść do kościoła i słuchać tych zboków i patoli? Kto może wysyłać dzieci na lekcje religii ? To powinna być tak samo zakazana ideologia jak faszyzm czy komunizm…

 • ~artefaks 2021-07-09
  22:57:30

  25 8

  Rybnikus masz rację . Kościół jest po to aby się modlić się za ich własnych grzeszników. Jest ich tyle że będziesz się modlił do końca świata i o jeden dzień dłużej. A rozumu to i tak ci nie przybędzie...
  Jak co sobie ubrda w głowie, To i klinem nie wybije. Jeśli przy zderzeniu się książki i głowy powstaje pusty dźwięk, czy jest to zawsze winą książki? Kapusta – głowa pusta. A ty jesteś rybnikus głomb

 • ~AnnaKatarzyna 2021-07-10
  00:30:34

  24 7

  "Nie będziesz mial bogow cudzych przede mna" to przykazanie jasno mówi że księdza trzeba omijać szerokim łukiem.

 • ~ 2021-07-10
  14:03:55

  25 3

  @rybnikus ludzie się mają modlić, kościół powinien zajmować się posługą, ewangelizacją, pomocą innym, a nie... ukrywaniem pedofili czy bogaceniem się. A z tym się niestety najbardziej kojarzy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767