zamknij

Wiadomości

Abp Skworc chce obowiązkowej religii w szkołach

2020-01-06, Autor:  bf

Metropolita katowicki – arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował do Ministra Edukacji Narodowej, by ten wprowadził obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki w szkołach - Najwyższy czas tę sprawę uporządkować – powiedział podczas homilii.

Reklama

Abp Wiktor Skworc poruszył ten temat w minioną środę uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
W homilii metropolita katowicki odniósł się do szkolnej katechezy.

– W polskich realiach podstawową drogą wychowania dzieci i młodzieży do pokoju jest nauczanie religii w szkole i ich udział w Eucharystii – mówił.

Wyjaśniał, że z perspektywy prawie 30 lat wprowadzenie katechezy do szkoły – instytucji, która ma nie tylko przekazywać wiedzę, ale wychowywać do dojrzałych postaw – miało charakter opatrznościowy i to z trzech powodów.

– Po pierwsze, jednym z celów, dla których szkoła istnieje, jest kształcenie i wychowanie osoby ludzkiej, zaś integralnie z osobą, a więc i z wychowaniem, związana jest religia, która właściwie ustawia nie tylko relację człowieka do Boga, ale również relacje międzyludzkie. Po drugie: szkoła, jako instytucja publiczna powinna wprowadzać ucznia w kulturę. Obecność religii w kulturze jest faktem bezspornym. Religia spełnia funkcje kulturotwórcze i ma zasadnicze znaczenie dla kultury, której fundamentem jest pokój. Po trzecie: religia niesie w sobie wartości niezbędne w wychowaniu. Bez nich zachowanie pokoju nie będzie możliwe – wyliczał abp Wiktor Skworc.

Zaznaczył, że choć „trwająca reforma systemu edukacji przypisuje decydujące znaczenie wychowaniu w klimacie wartości”, to jednak „wielu młodych ludzi, uczniów szkół ponadpodstawowych z własnej woli czy wręcz przy akceptacji rodziców zeszło z tej drogi wzrastania, wypisując się z lekcji religii”.

– Młodzi nie uświadamiają sobie jeszcze w pełni, czym są lekcje religii i jakim dobrem owocują teraz i przyszłości – podkreślił metropolita katowicki.

Wśród przyczyn wypisywania się uczniów z religii wymienił sytuacje kryzysowe w Kościele, brak oparcia dzieci w rodzinie oraz niesprzyjającą katechezie organizację zajęć w szkole, zwłaszcza, gdy „nauczanie religii odbywa się na pierwszej, bądź na ostatniej godzinie zajęć”.

W obliczu tych trudności metropolita katowicki zwrócił się do rodziców przypominając im powzięte zobowiązania chrzcielne względem dzieci do wychowania ich w wierze. Prosił też, by nie ulegali presji ze strony swych dzieci wycofując deklarację ich uczestnictwa w lekcjach religii w myśl zasady „świętego spokoju”, lub „zera wymagań”.

Abp Skworc zaapelował do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zmianę istniejących regulacji prawnych, „tak, aby młode pokolenie wychowywać do pokoju na lekcjach religii bądź etyki, które powinny być obowiązkowe dla wszystkich – z zachowaniem możliwości wyboru zgodnego z sumieniem”.

– Najwyższy czas tę sprawę uporządkować i wrócić do zamysłu organizatorów powrotu nauczania religii do szkoły: albo religia, albo etyka, jako zajęcia obowiązkowe – mówił.

Arcybiskup wyraził też nadzieję, że nauczanie religii w szkole i zajęcia z etyki będą odpowiedzią na poczucie zagubienia, dezorientacji, niezadowolenia i braku poczucia sensu wśród młodego pokolenia, czego krańcowym wyrazem są samobójstwa młodocianych.

Czy lekcje religii lub etyki powinny być obowiązkowe?
Oddanych głosów: 3987

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 141

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2020-01-06
  10:28:25

  W pełni popieram, a komu się nie spodoba, tego do obozu pracy ;-)

  Ludzie, w jakim my średniowieczu zaczynamy żyć w tym zaścianku Europy?

  Najgorsze, że wielu to pasuje.

 • ~bentlej 2020-01-06
  10:33:30

  Może niech się rodzice wypowiedzą czy chcą żeby ich dzieci miały obowiązkową religię.

 • ~trywialny 2020-01-06
  10:40:00

  Ja jestem za obowiązkową wazektomią każdego księdza i zakonnika!

 • ~spirit-of-the-town 2020-01-06
  10:44:53

  Panie Skworc, czyż to nie konstytucja gwarantuje wolność wyznania lub jego brak? A ową "kulturotwórczość" kościoła to od setek lat już przerabiamy, pełną ucisku, zakłamania i przemocy.

 • ~master4k 2020-01-06
  10:45:09

  Obowiązkowe powiada arcybiskup? Może niegłupim pomysłem byłoby najpierw ludzi zapytać?

  Pomijając dyskusyjną argumentację stojącą za tym postulatem (z tym pokojem i relacjami między ludzkimi różnie w przeszłości bywało), to takie myślenie jest mocno uwstecznione. Nikt nie lubi być do czegokolwiek zmuszany i nie ma znaczenia o jaki obowiązek chodzi. Kiedyś religia była na salkach katechetycznych i jakoś świat się ani nie zawalił, ani nic złego się nie stało. Ba, było nawet o tyle lepiej, że kościół się nie wtrącał do szkoły, a szkoła do kościoła. Mieszanie nauki i religią zawsze było karkołomne. Uczyńcie kościół atrakcyjnym dla wiernych, a nie będziecie musieli ludzi widłami zaganiać. Wolne niedziele nie podniosły frekwencji na mszach, dlaczego? Są inne powody spadku religijności w Polsce, których kościół nie potrafi albo nie chce zauważyć. Jak się nadal odstawiają takie akcje jak np. przy zbiórce na drzwi za 30.000 zł, to niech się potem wielebny nie dziwi, że ludziom się ulewa.

 • ~ 2020-01-06
  10:47:42

  Oni to naprawdę wiedzą jak zniechęcić ludzi do kościoła. Gratulacje.

 • ~wojto 2020-01-06
  10:53:32

  Im więcej takich radykałów - oszołomów w hierarchia polskiego koscioła, tym szybciej wróci od do normalności ewangelicko chrześcijańskiej, po uprzednim niechybnym upadku. Krecia robota panie Skworc - tak trzymać, trzymam za takich jak Pana kciuki.

 • ~Sergej84 2020-01-06
  10:55:06

  18 65

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~dontmove 2020-01-06
  11:12:23

  że co? To tylko pokazuje jak oderwami od rzeczywistości są ludzie pokroju tego dziadka - zapatrzenie w siebie, przekonanie o własnej nieomylności, stawianie się ponad prawem, pogarda dla bliźniego, polityka, wystawny tryb życia, ukrywanie pedofilii - to jest problem dzisiejszego kościoła a od szkoły jak najdalej. No ale gdyby religia odbywała się w salkach to pan ksiądz nie miałby kolejnej pensji nauczyciela a i pewnie katechetom coś trzebaby odpalić :)

 • ~Jan Korzeński 2020-01-06
  11:48:10

  Jestem katolikiem i jestem przeciwko .Co to za wiara którą wbija się na siłę do głowy czy Jezus tak uczył ?. Są już w szkoły w Polsce w których nie uczęszcza ani jeden uczeń na religię . Kościół sam na to pracuje za wszystko pieniądze niby Bóg zapłać ale bez 1000 nie obleci pojedzie się w Polskę stawiasz pomnik dziesiątą część ceny albo i więcej powie bo wiem ile kosztuje pomnik .Śluby które daje jeden ksiądz i rozwód udzieli drugi zapłacisz górę pieniędzy a podobno są to sakramenty co one warte jak za pieniądze można je kupić . Jak ksiądz ślubuje celibat i złamie to zapłaci nie jemu wolno . To święte ciało . Kiedyś nikogo nie zmuszano do religi i wszyscy chodzili oby tak dalej biskupie to będą kolejki

 • ~Lahcim 2020-01-06
  11:49:34

  A ja bym chciał, żeby czarni siedzieli w kościołach i z nich nie wychodzili. I przestali się wtrącać w sprawy państwowe.

 • ~Ancymon 2020-01-06
  11:55:19

  11 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~siarzewski 2020-01-06
  11:57:17

  Muszę przyznać że jestem mile zaskoczony czytając poprzedzające komentarze.

  Powiedzmy sobie szczerze. Aktualnie relatywnie wysoki odsetek udziału młodzieży w szkolnych lekcjach religii wynika nie z wiary, a z obawy "aby dziecko nie miało problemów w szkole" i "co ludzie powiedzą".

  Wszystko to wisi na włosku i tylko czeka na lawinę odejść z religii i kościoła.

  Sam ponad 20 lat temu zrezygnowałem z KK, mimo że pochodzę z bardzo religijnej śląskiej rodziny. Ale moje normy przyzwoitości wykluczają jednoczesne czlonkowstwo w KK i bycie dobrym człowiekiem.

 • ~Ancymon 2020-01-06
  12:10:23

  14 12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2020-01-06
  12:22:38

  32 12

  Ancymon, pisze jak byk ....” wprowadził obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki w szkołach - ”....

 • ~Ancymon 2020-01-06
  12:42:59

  38 77

  ~goliat a czy etyka to lekcja religii ? Każdy może sobie wybrać , katolik lekcja religii , niewierzący lekcja etyki , nikt nie zmusza dziecki z rodziny niewierzącej do chodzenia na religię , proste. Tytul artykułu jest zafałszowany i insynuuje jakoby wszystkie dzieci ( i z rodzin niewierzących) musiały chodzić na religię .

 • ~lewy_gwint 2020-01-06
  12:51:32

  Religia jako obowiązek, to już nie jest wiara.

 • ~Dariusz Zawadzki 2020-01-06
  13:08:43

  84 20

  Kasa z budżetu ucieka Kościul s ię boi

 • ~artefaks 2020-01-06
  13:11:08

  96 13

  Z największym trudem przekonałem swoją latorośl , aby mimo wszystko poszła jednak jeszcze w tym roku na religię kończąc ten etap bierzmowaniem. Obiecując że w przyszłym roku pozwolę zadecyduje o tym sama.I zamierzam dotrzymać słowa

 • ~ 2020-01-06
  13:23:16

  38 52

  Nie. Pod warunkiem, że lekcje indoktrynacji LGBT także będą nieobowiązkowe i będą mogły się odbyć tylko za zgodą rodziców.

 • ~Ancymon 2020-01-06
  13:48:43

  20 86

  ~artefaks a co byś zrobił ( jeśli to nie jest dla ciebie zbyt osobiste )jeśli twoja latorośl powiedziałaby że nie chce chodzić na lekcje matematyki i polskiego ?

 • ~ 2020-01-06
  13:50:59

  54 16

  Skworc przyznal, ze kosciol nie panuje nad odejsciami mlodych z kosciola (i lekcji religii).
  I nie nie stawiajmy tu LGBT jako przeciwstawienia, ta mlodziez ktora olewa katecheze moze byc tak samo liberalna jak i konserwatywna. Konserwatyzm to postawa niezalezna od religii chrzescijanskiej - byla przed nia i jest w krajach niechrzescijanskich - np Rosja.
  Mlodzi po prostu wybieraja "netflix and chill" - i nie chodzi w tej zbitce o ogladanie filmow, niz sluchanie nudnych zgredow w kieckach, ktorzy sie niemoralnie prowadza. To nie musi miec nawet zabarwienia pro LGBT - czyli tego czym te zgredy strasza...

 • ~Kwinto 2020-01-06
  14:08:29

  71 18

  ~spirit-of-the-town 2020-01-06 10:44:53
  Panie Skworc, czyż to nie konstytucja gwarantuje wolność wyznania lub jego brak?

  Przecież niedawno jeden z biskupów jasno stwierdził że konstytucja nie może być ważniejsza od koscioła i katolicyzmu w Polsce, zresztą zrobił to aby przypodobać się obecnej władzy która ma takie samo zdanie.
  Tutaj dziwią mnie poniższe wpisy i narzekania? Przecież głosując na pis byliście świadomi zmian które nas czekają. 21 wiek w Polsce już się skończył wracamy do średniowiecza.

 • ~bikerek 2020-01-06
  14:17:17

  31 45

  Juz widzę jak redakcja Rybnik.com.pl słucha homilii arcybiskupa Skworca w Radio EM. Kto wam przekazał że arcybiskup to powiedzia ?

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-06
  14:17:41

  47 13

  A gdyby tak religioznawstwo wprowadzić? Naukowo wyjaśniałoby religijne motywacje różnych działań jakże zróżnicowanej ludzkości, a nie tylko jej 18 procent.

 • ~Kwinto 2020-01-06
  14:29:40

  28 15

  ~bikerek siej propagandę, pewnie Rybnicki portal sam to wymyślił.
  Żebyś nie powiedział że jakieś antypolskie media to wymyśliły:
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Lekcje-religii-w-szkole-obowiazkowe-Arcybiskup-Skworc-apeluje-do-MEN

 • ~77Monia 2020-01-06
  14:48:58

  94 22

  A, ja jestem za tym, aby księża przechodzili obowiązkową kastrację. Nowy kandydat musiałby najpierw zostać eunuchem. To by było prawdziwe poświęcenie się dla wiary.

 • ~ 2020-01-06
  15:02:34

  14 38

  77monia
  Z calym szacunkiem sama sie wykastruj. Oni by to wprowadzili jako sakrament dla jakiegos odsetka ludnosci ;-)

 • ~auralfloat 2020-01-06
  15:04:03

  44 14

  Jeśliby obecnie panujący jaśniepan naczelnik państwowy posłuchał tegoż, to znaczyłoby jedno, a raczej byłoby dobitnym potwierdzeniem, że to kościół (który niewiele ma wspólnego z wiarą i Bogiem) dyktuje warunki w Polsce. Ludzie odchodzą od kościoła, a nie od Boga. Więc zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek, jeśli nie jest nakazane prawem, nie jest płaceniem podatków to jest wręcz niesmaczne.

 • ~MTWWD 2020-01-06
  15:04:29

  48 13

  ~77Monia Mosz racja! Po co takiemu jaja i reszta? Przynajmij nikt by go nie oskarżoł o gwałt na małolatach.

 • ~77Monia 2020-01-06
  15:19:02

  43 16

  Takie klejnoty mogli by później jako relikwie sprzedawać.

 • ~pprywatne 2020-01-06
  15:33:46

  30 15

  ~77Monia - Jeszcze by na tym zarobili, wyobraźcie sobie takiego świętego fiu...a jakiegoś biskupa albo innej świątobliwości, mogli by na tym majątek zbić i nie trzeba by o koperty prosić.

 • ~ 2020-01-06
  15:35:31

  27 21

  Polska już dawno sprzedana - wschodnia flanka NATO :)

 • ~Barakuda 2020-01-06
  16:53:51

  40 22

  Widać ludzie mądrzeją i nie posyłają dzieci na lekcje ogłupiania, że chcą wprowadzić przymus. Najlepiej za nieobecności na lekcjach religii wprowadzić kary pieniężne jak w średniowiecznej Polsce....

  A tak na poważnie to we wszystkich normalnych i rozwiniętych krajach czymś nie do pomyślenia jest religia w szkołach publicznych...

 • ~Barakuda 2020-01-06
  17:17:55

  77 20

  Ja proponuję zlikwidować religię w szkołach a za te pieniądze przywrócić higienistkę na pełny etat i dentystę raz w tygodniu.

 • ~Abisall 2020-01-06
  17:29:18

  17 22

  "A tak na poważnie to we wszystkich normalnych i rozwiniętych krajach czymś nie do pomyślenia jest religia w szkołach publicznych..."
  Odważne stwierdzenie w którym wykluczasz z grona krajów normalny i rozwiniętych m.in Austrię, Belgię, landy niemieckie, Grecję, Hiszpanię, Finlandię, Wielka Brytanię, Szwecję...
  To czym się od nas różnią to raczej to jaki wpływ na życie społeczne uzurpują czy tam mają tam instytucje religijne.

 • ~Barakuda 2020-01-06
  18:07:29

  31 20

  Kolego Abisall w krajach, które wymienisz są raczej lekcje religioznawstwa bo uczą tam o wszystkich religiach. U nas mamy lekcje i nauczanie oraz utrwalanie religii katolickiej i to jest nie do pomyślenia w normalnych krajach... Pomysł co by było gdyby w naszej szkole ktoś chciał nauczać o religiach w ogóle a w tym o religii muzułmańskiej?

 • ~Barakuda 2020-01-06
  18:38:55

  26 16

  No właśnie. W krajach, które wymienisz na jednej lekcji siedzą dzieci różnych wyznań i uczą się o swoich różnych religiach. Wyo razasz sobie u nas dziecko muzułmanina na naszej lekcji religii? Nie wiem co by na to powiedzieli Rycerze Maryii albo ONR?

 • ~Abisall 2020-01-06
  19:24:09

  15 10

  Ależ ja nie neguje sedna Twojej wypowiedzi a jedynie wskazują na zbyt daleko idący skrót myślowy, w skutek którego można odnieść wrażenie że poza Najjaśniejszą nie ma nauczania religii ( abstrahując od takiej nauki sensu) w formach poza ściśle naukowych - bo nawet w bardzo liberalne wszak Szwecji uczą się modlitw liturgii itd zgodnej z zadeklarowanym wyznaniem.
  Gdybyś napisał że nie ma nauczania w formie jaka prowadzi KK w Polsce - słowem bym się nie odezwał.
  A co do nauczania islamu - nie trzeba aż tak daleko idącego przykładu - wystarczy być np ewangelikiem i już nie będzie nauki zgodnej z wyznaniem.
  Dlatego ja uważam że wszelkie nauczanie religijne powinno być w pełni dobrowolne i realizowane poza szkołą ale pod kontrolą i nadzorem kuratorium.
  Obrońcy wypowiedzi pana superbiskupa Skworcy oczywiście użyją argumentu że jest etyka ale nie uwzględnia tego że nauczaniu etyki robi się wybitnie "pod górkę "

 • ~ 2020-01-06
  19:51:35

  15 8

  O tak, to prawda, ze nauczaniu etyki robi sie pod gorke.

 • ~arkussinus 2020-01-06
  20:24:34

  6 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~VeB 2020-01-06
  20:33:31

  22 8

  Niech tak się stanie ale pod warunkiem że w pierwszej kolejności kościół zostanie opodatkowany !!!

 • ~Fischer 2020-01-06
  21:04:55

  16 6

  Dla pełnego wyrobienia sobie zdania polecam lekturę tzw. protokółu przedślubnego. Ileż tam jest informacji tzw. wrażliwych. Czy słyszał ktoś o odmowie udzielenia ślubu wydanej na podstawie tych informacji? Po co więc są zbierane? Coś co polega na zaufaniu na wszelki wypadek można wzmocnić "zeznaniem na piśmie"? To się stało niestrawne.

 • ~Barakuda 2020-01-06
  21:07:21

  15 20

  Kolego Abisall ja idę dalej. Uważam, że podawanie dzieci obrzędom religijnym i indoktrynacji ("nauczanie") religijna powinno być tak samo zabronione jak sprzedaż alkoholu czy papierosów nieletnim bo jest podobnie szkodliwe a nawet bardziej. Skończy 18 lat to proszę bardzo niech każdy wierz w co chce.

 • ~ultramaryna 2020-01-06
  21:13:41

  22 11

  Do wszystkich, którzy komentują: warto najpierw zapoznać się z treścią artykułu, a nie jedynie mylącym tytułem i od razu komentować. Przytoczę lead, który warto przeanalizować: "Metropolita katowicki – arcybiskup Wiktor Skworc zaapelował do Ministra Edukacji Narodowej, by ten wprowadził obowiązek uczęszczania na lekcje RELIGII LUB ETYKI w szkołach".

 • ~Cagliostro 2020-01-06
  21:15:39

  19 11

  To wprost fascynujące obserwować jak z uporem godnym lepszej sprawy hierarchowie kk podcinają gałąź na której siedzą. Jak słusznie zauważył ~master4k nikt nie lubi być do czegoś zmuszany. Całe szczęście że resztkami przyzwoitości wspomniano też o etyce, a nie ograniczono się jedynie do obowiązkowego nauczania religii. Ilu jeszcze takich akcji musimy być świadkami, zanim ludzie obudzą się i przestaną być podatni na otumanianie?

 • ~1floyd 2020-01-06
  22:12:06

  15 5

  Gdy jest nacisk z jednej strony, powoduje to kontrreakcję z drugiej. Jeśli ktoś tak stawia sprawę, nauczania religii w szkołach czyni więcej złego niż dobrego. Należę do pokolenia, które lekcje religii pobierało w przykościelnych salkach. Nikt nikogo nie przymuszał, by tam chodzić. No może rodzice dawali jasny sygnał, gdy któryś z kolegów,lub ich rodzic ,podkablował że się tam nie dotarło. I to pokolenie, obecnie uczęszcza na msze, z potrzeby serca i obcowania z bogiem. Nie z przymusu mszy szkolnych, rekolekcji dla ocen. Już teraz, wśród rodziców mających dzieciaki w klasach przed komunijnych, coraz częściej panuje powiedzenie: Byle do komunii. Potem koniec z chodzeniem, na msze. A te pokolenie jest owocem nauczania religii w szkołach.

 • ~Abisall 2020-01-06
  22:12:26

  16 7

  ~ultramaryna
  Pan Skworc, z cynizmem typowym dla swojej grupy zawodowej, wspomina o etyce bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego ,że ewentualne lekcje etyki są organizowane w sposób skrajnie niewygodny dla potencjalnych uczniów. W przeciwieństwie do religii są one wywalane albo na wczesne godziny, albo tak że uczeń musi czekać czasem kilka godzin lekcyjnych. Albo z racji tego że nie ma kadr są i tak prowadzone przez nauczycieli z nadania KURIOzalnego

 • ~ 2020-01-06
  22:39:42

  16 13

  Czy ktoś ten artykuł w ogóle przeczytał, czy tylko komentuje na podstawie tytułu? Typowy chwyt, żeby zmanipulować czytelnika. Przecież powiedział jasno - religii lub etyki. Swoją drogą zawsze wydawało mi się, że religia lub etyka są obowiązkowe.

 • ~ultramaryna 2020-01-06
  23:02:07

  10 8

  ~Abisall
  I właśnie dlatego obowiązkowe lekcje religii lub etyki ukrócą ten proceder utykania lekcji etyki w niewygodnych godzinach. Byłby to przedmiot na równych prawach z innymi, a nie tak jak teraz.

 • ~Azaia 2020-01-07
  00:58:46

  23 7

  Kler wiernych swoją arogancją, obojętnością na problemy zwykłych ludzi, pychą i rozpasaniem do siebie zraził, spowodował masową ucieczkę z KK, rezygnację z udziału w mszach i na zajęciach religii, to teraz kombinują jak tu siłą ich do siebie przywiązać.
  To nie tędy droga, Abp Skworc!

 • ~jedrek_1_1 2020-01-07
  12:36:58

  10 0

  Jestem za obowiązkowymi lekcjami religii lub etyki, o ile religię sfinansuje kościół zgodnie ze swoją misją - a wtedy znajdzie się pieniądz na dobre lekcje etyki dla zainteresowanych. Każdy zajmie się tym co do niego należy i wszystkim wyjdzie to na dobre. Co na to hierarchowie?

 • ~wolfhorse 2020-01-07
  13:42:35

  8 2

  green - i tu jest problem, bo na lekcje religii katolickiej fundusze są, a na opcjonalne zajęcia etyki już nie.
  ancymon - mylisz pojęcia, matematyka i język polski to obowiązkowe przedmioty maturalne, a poza tym naprawdę przydatne w życiu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 861