zamknij

Wiadomości

Ireneusz Leśniewski: ten człowiek zniszczył mojej córce życie

2021-08-03, Autor: Wacław Wrana

Podczas drugiej rozprawy w procesie Rafała Szombierskiego zeznawał ojciec pokrzywdzonej. - Ten człowiek zniszczył mojej córce życie – powiedział Ireneusz Leśniewski. Oczekuje, że „Szumina” zostanie skazany na najsurowszą karę – 15 lat więzienia.

Reklama

„Niesłychanie sympatyczny człowiek”

Na początku drugiej rozprawy Rafała Szombierskiego sędzia odczytał listy, który wpłynęły do sądu. Napisały je 2 kluby żużlowe, w których występował kiedyś żużlowiec: Włókniarz Częstochowa i ROW Rybnik.

Działacze klubu z Częstochowy podkreślali w przesłanym piśmie, że Rafał Szombierski był dobrym i lubianym kolegą. Chętnie włączał się w akcje charytatywne, odwiedział przedszkola, szkoły i szpitale, brał udział w zbiórkach publicznych, m.in. na rzecz Kamila Cieślara.

W tym samym tonie wybrzmiał list działaczy ROW-u Rybnik. Podkreślali, że Rafał Szombierski to „niesłychanie sympatyczny człowiek”, otwarty na udzielanie pomocy, anagażujący się w akcje edukacyjne i charytatywne.

Do sądu wpłynęła też opinia dyrektora zakładu karnego w Raciborzu, gdzie w areszcie przebywa Szombierski. Jak poinformował dyrektor, zachowanie aresztowanego jest na „pozytywnym poziomie”, nie był karany, dwukrotnie był nagradzany za dobre zachowanie. Jest regularnie odwiedzany przez żonę i brata.

Ireneusz Leśniewski: córka nie pamięta ostatnich kilkunastu lat

Najważniejszą częścią wtorkowej rozprawy było przesłuchanie ojca Beaty Leśniewskiej, która zostałą poszkodowana w wypadku spowodowanym przez Rafała Szombierskiego.

Sąd szczegółowo wypytywał o przebieg i koszty leczenia Beaty Leśniewskiej. Jej ojciec przypomniał, że kobieta przez 4 tygodnie walczyła o życie w stanie śpiączki, a ze szpitala w Rybniku wyszła po 3 miesiącach. Później rozpoczęła się długotrwała rehabilitacja w Polskim Centrum Rehabilitacji w Krakowie.

Obecnie Beata Leśniewska jest na miesięcznym urlopie od rehabilitacji w krakowskim ośrodku.

- Nadal jednak jest poddawana codziennej, intensywnej rehabilitacji i wymaga pomocy osób trzecich. Rozpoznaje ludzi, ale nie pamięta sytuacji i zdarzeń. Praktycznie nie pamięta ostatnich kilkunastu lat – ojciec poszkodowanej kobiety.

Jej zeznał Ireneusz Leśniewski, koszt tygodniowego turnusu rehabilitacyjnego to 2 tysiące złotych, do tego rodzina płaci miesięcznie za leki około 4 tysięcy złotych.

Sąd szczegółowo wypytywał też o pozyskane przez rodzinę pieniądze na leczenie Beaty Leśniewskiej. Ubezpieczyciel samochodu, którym poruszał się Rafał Szombierski, miał wypłacić jak na razie ok. 168 tys. złotych. Z kolei firma ubezpieczeniowa samochodu pokrzywdzonej - około 21 tys. złotych. Rodzina otrzymała też duże wsparcie od Fundacji Votum za pośrednictwem portalu Siepomaga.pl. Jak referował Ireneusz Leśniewski, podczas pierwszych dwóch zbiórek udało się zebrać odpowiednio 127 i 70 tys. złotych. W trakcie trzeciej zbiórki dobroczyńcy wpłacili 50 tysięcy złotych.

- Fakty są takie, że koszty leczenia mojej córki są ogromne. Z tych wszystkich zebranych pieniędzy zostało nam tysiąc złotych – poinformował Ireneusz Leśniewski.

Na sali sądowej padło też pytanie jak Beata Leśniewska zareagowała na list Rafała Szombierskiego, w którym przeprosił i wyraził skruchę.

- Ze względu na stan córki list przeczytałem jej po pół roku. List wpłynął na nią bardzo źle. Na szczęście się nie załamała. Powiedziała m.in. „Ten skur.... zniszczył mi życie” - powiedział tata pokrzywdzonej.

Nie wierzę w skruchę Szombierskiego

Już po rozprawie, w rozmowie z dziennikarzami, Ireneusz Leśniewski wyznał, że nie wierzy w szczerość skruchy Rafała Szombierskiego.

- Nie mnie to oceniać, ale mam wrażenie, że robi to tylko po to, by uniknąć wysokiej kary – stwierdził.

Dodał, że oczekuje dla „Szuminy” najwyższego wymiaru kary – 15 lat więzienia.

- Nie chodzi tylko o karę dla Rafała Szombierskiego, bo on też na nią zasługuje, ale o „straszak” dla tych, którzy po pijaku za kierownicą. Brak słów na to, co dzieje się w naszym kraju.

Rafał Szombierski wyraził zgodę na upublicznienie jego imienia i nazwiska oraz wizerunku. Następna rozprawa w tym procesie w połowie września.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Franek 7 2021-08-03
  13:15:04

  Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności wypadku to nie wyobrażam sobie innej kary niż 15 lat. Dla takich właśnie przypadków jest górna granica kary w tym artykule kodeksu karnego. Jego udawana później skrucha nie ma żadnego znaczenia.

 • ~waldus 2021-08-03
  13:36:00

  Izolowac od spoleczenstwa jak najdluzej. Ani ROW ani Wlokniarz listow nie pisza tylko osoby z ty klubami zwiazane. Wstyd, ze mozna sie jeszcze za tym typem wstawiac.

 • ~Daria Daria 2021-08-03
  14:35:27

  54 3

  Masakra. W naszym karju sprawy sądowe w mojej ocenie to jakaś niekącząca się opowieść... ile to jeszcze będzie trwać ?!(zresztą nie tylko ta rozprawa)

 • ~Mona Mo 2021-08-03
  14:55:59

  39 24

  ~waldus
  Należałoby odizolować prawie połowę polskiego społeczeństwa...
  Ilu jest takich, którzy po drineczku, czy dwóch, lub po 2, 3 piwach wsiadają za kółko za przyzweniem rodziny, po imprezce rodzinnej?
  Już nie wspomnę tu o tych " wciąż pijanych, już na kacu", którzy "po wczorajszych" ostro zakrapianych imprezach jadą swoimi autami wcześnie rano do pracy...

 • ~Franca77 2021-08-03
  15:41:22

  11 29

  @Mona mo-wg danych policji za śmierć na drogach odpowiada 7% pijanych!!!
  Co pan proponujesz dla tych 93%z ZABÓJCÓW,BEZKARNIŚĆ???

 • ~takiuj 2021-08-03
  15:49:18

  29 14

  Franuś, Ty obłudny opozycyjny sprzedawczyku. Kilka artykułów wcześniej płakałeś że rządzący chcą podniesienia kar dla pijanych i zbyt szybko jeżdżących.

 • ~Franca77 2021-08-03
  15:58:06

  10 20

  Panie takiuj -NIE "płakałem"ale CIESZYŁEM się,no chyba że Ty nie POtrafisz czytac ze zrozumieniemm..

 • ~Franca77 2021-08-03
  16:00:23

  18 14

  Oj przepraszam takiuj pisałeś do uPOśledzonegi leminga Franka.
  Pozdrawiam

 • ~artefaks 2021-08-03
  16:11:46

  13 28

  @Smołka znów dzisiaj brałeś ,,po irlandzku do ust" ?
  Co Cię tak zdenerwowało ?
  Tusku który przyblokował podwyżki ,,które wam się należały "?
  Wiem Tusk to pies ogrodnika i świnia .
  Sam nie musi , bo ma gdzieś zakopane w ogródku sztabki po dziadku z wermachtu..

 • ~artefaks 2021-08-03
  16:35:02

  3 18

  ~takiuj 2021-08-03 15:49:18

  ,,Franuś, Ty obłudny opozycyjny sprzedawczyku. Kilka artykułów wcześniej płakałeś że rządzący chcą podniesienia kar dla pijanych i zbyt szybko jeżdżących. "
  Przybył nr 8 jak widać
  мог бы Smołka он поговорить с самим собой ?

 • ~hub381 2021-08-03
  16:52:54

  51 4

  I po co i na co te listy klubów komu sa potrzebne jak pijak zniszczył kobiecie życie. Pytam-który z tych klubów przyłozył się finansowo dla tej kobiety ? Listy można pisać ale co to daje ???

 • ~Kazik_PISda 2021-08-03
  18:34:42

  6 15

  Jestem Kaziu, mam jeszcze 7 innych wcieleń ( nicków) , chce zaistnieć i piszę bzdury, przepraszam nie gniewajcie się. Mam nudne życie a komputer i pisanie (nie na temat) to jedyna moja rozrywka.

 • ~Abisall 2021-08-03
  18:45:06

  24 3

  Czy było wymienione co do tej pory zrobił dla poszkodowanej oskarżony? Oprócz oczywiście napisania listu


  A tak na marginesie - moderacja portalu potrafi wywalać czasem posty w 2 minuty po napisaniu, a ten gnój jaki w komentarzach robią ci hunwejbini śmierdzi już od godzin czy gdzieniegdzie od kilku dni.
  Ciekawe te standardy redakcyjne

 • ~ 2021-08-04
  00:52:23

  10 2

  Nie rozumiem kompletnie jaki jest cel listów od klubów żużlowych. Co mają do rzeczy sformułowania w nich zawarte?

  A z kart historii - 26.01.2017
  https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/661860/rafa-szombierski-jedni-si-wieszaj-ja-wol-si-napi-eby-odreagowa-emocje/2

  I jeszcze jedna karta z historii - 07.03.2018
  https://sportowefakty.wp.pl/zuzel/741880/prezes-wlokniarza-powinien-wyrzucic-szombierskiego-na-zbity-pysk-jest-niezrownow

 • ~Abisall 2021-08-04
  09:56:21

  15 2

  @~kulfoniasty
  Strategia adwokata
  Coś musi zrobić, a w świetle dowodów:
  - rozpoznany przez świadków
  - pijany
  - uciekający z miejsca wypadku
  nie bardzo ma pole manewru.
  Więc próbuje adwokat stworzyć narrację w której oskarżony wprawdzie jest winien, ale jest miłym i sympatycznym facetem który się pogubił i pił, bo sobie nie radził z problemami. Że po części jest on tak samo ofiarą.
  I może by mu to przeszło gdyby sprawa dotyczyła anonimowego pijusa, ale w przypadku Szuminy mamy gro dowodów ( choćby z linków jakie wkleiłeś) na to że delikwent całe życie jest aroganckim, lekceważącym sobie zasady życia społecznego "królem życia", u którego refleksje przychodzą dopiero kiedy zagrożona jest jego wolność.

 • ~ 2021-08-04
  11:28:26

  11 2

  @Abisall,
  Właśnie to mnie dziwi. Co ma bycie miłym i sympatycznym do winy za popełnione czyny?

  Nie chodzi teraz o tą konkretnie sprawę ale to jestem generalnie problem w wielu sprawach na świcie. Ile to razy była narracja w stylu: jak on mógł to zrobić? To był taki miły i uczynny chłopak z sąsiedztwa. Nie on nie mógł tego zrobić, nigdy nie sprawiał problemów a teraz takie coś?

  30 sekund szukanie w Google i takich spraw jest przynajmniej kilkanaście

  No i?

  Znam ludzi którzy już swoje kilkuletnie dzieci uczą że mają nigdy nie ufać komuś tylko dlatego że jest miły o sympatyczny. Cokolwiek by nie mówił. Tak samo jak nie można ufać sprzedawcy w sklepie czy doradcy w banku tylko dlatego że jest miły i sympatyczny.
  I ci sami ludzie tak samo mówią swoim dzieciom jak coś przeskrobią/zniszczą/kogoś uderzą - "zrobiłeś co zrobiłeś, słodki uśmieszek nic ci teraz nie da. Teraz myślisz i przepraszasz za to co zrobiłeś? Myśleć to miałeś zanim to się stało. Teraz to musisz wziąć odpowiedzialność za to co zrobiłeś. "
  I taka postawa mi się bardzo podoba.

 • ~Abisall 2021-08-04
  12:33:37

  13 2

  @~kulfoniasty

  Taka niestety rola adwokata
  Nawet w tak ewidentnych sprawach musi coś zrobić. On nie walczy o uniewinnienie, a o jak największe złagodzenie kary.
  Dlatego Szumina zasłania się niepamięcią. Dlatego kwestionuje adwokat opinię biegłych. I dlatego stara się też umieścić go, jako osobę, w jak najszerszym kontekście aby było jak najwięcej hmm wątpliwości które sędzia mógłby ocenić wg zasady że niejasności rozstrzygamy zawsze na korzyść obwinionego.
  Bo gdyby skupić się tylko na tym dniu i zdarzeniu to mamy - notorycznego pijusa który poimprezował u kumpla i pijany wsiadł za kierownicę ( tu takie spostrzeżenie - kolega z którym Szumina pił oczywiście nie miał pojęcia że ten pojedzie autem, bo jakby wiedział to by nie pozwolił...) Jechał z dużą prędkością, wyprzedzał itd więc raczej nie był uchlany do nieprzytomności. Po zderzeniu miał na tyle świadomości żeby zacząć uciekać i a po złapaniu przez policjantów kłamać że to nie on prowadził


  Szombierski gdyby faktycznie żałował i był gotów ponieść konsekwencje to powinien na pierwszej rozprawie wstać i powiedzie ć
  "Wysoki Sądzie, tak uznaję w całej rozciągłości swoją winę, nie mam nic na swoje usprawiedliwienie, proszę o wyrok tu i teraz, zobowiązuję się że po odbyciu kary zrobię wszystko żeby wesprzeć panią Beatę"

 • ~tomek13 2021-08-04
  15:27:57

  9 1

  15 lat to za mało ta dziewczyna będzie cierpieć do końca życia

 • ~tomek13 2021-08-04
  15:28:27

  9 1

  Nie wspomnę o całej rodzinie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 252