zamknij

Wiadomości

Ewa Fica chce uciszyć nieprzychylne jej media

2021-07-16, Autor: Redakcja

Dyrektor rybnickiego szpitala Ewa Fica uważa, że nasze artykuły na temat sytuacji w rybnickim szpitalu naruszają jej dobra osobiste. Za pośrednictwem jednej z warszawskich kancelarii prawnych wysłała redakcji i wydawcy Rybnik.com.pl już dwa wezwania. Żąda w nich m.in. publikacji przeprosin i zapłaty zadośćuczynienia na cele dobroczynne. Grozi też skierowaniem spraw do sądu.

Reklama

Jak wiecie od wielu miesięcy monitorujemy sytuację w Wojewódzkiem Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. W kilkunastu artykułach informowaliśmy Was m.in. o wypowiedzeniach umów dla lekarzy pracujących na etacie, o tym jak swoje decyzje tłumaczy dyrektor Ewa Fica, o zawieszeniu oddziału pediatriiewakuacji oddziału wewnętrznego czy o dramatycznych scenach w stacji dializ.

Dwie z naszych publikacji nie spodobały się dyrektor lecznicy – Ewie Ficy. Chodzi o artykuły:

Parodia! Szpital ma sprzęt do testowania za prawie 1 mln zł. Wysyła próbki do Katowic

oraz 

Szpitalowi w Rybniku grozi paraliż? Lekarze: przyjmiemy wypowiedzenia.

Za pośrednictwem jednej z warszawskich kancelarii prawnych Ewa Fica wysłała autorowi artykułu, redaktorowi naczelnemu portalu oraz wydawcy wezwania do zaprzestania naruszania jej dóbr osobistych. W obu wezwaniach reprezentująca Ewę Ficę adwokat Aleksandra Pyrak żąda:

1. natychmiastowego zaniechania publikowania materiałów prasowych naruszających dobra osobiste swojej mocodawczyni
2. usunięcia wskazanych artykułów
3. opublikowania przeprosin przez redaktora naczelnego – Wacława Wranę
4. opublikowania przeprosin przez wydawcę portalu – tuPolskę Sp. z o.o.
5. opublikowania przeprosin przez autora artykułów – Bartłomieja Furmanowicza
6. zapłaty przez Wacława Wranę i Bartłomieja Furmanowicza po 5 000 zł na rzecz Caritas Polska.

„Uprzejmie informuję, iż w przypadku braku zadośćuczynienia wskazanym żądaniom, moja mocodawczyni zobligowała mnie do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego i dochodzenia najdalej prawem przewidzianych roszczeń” - czytamy w przesłanych wezwaniach.

Wszystkie wezwane do zadośćuczynienia strony odmówiły spełnienia żądań Ewy Ficy.

- Czy pani Ewa Fica zapomniała, że zarządza nie prywatnym a publicznym szpitalem, że na jej wynagrodzenie składamy się my - podatnicy, a rolą mediów jest monitorowanie sytuacji w publicznej lecznicy?  Zapewniam, że nie damy się zastraszyć i nadal będziemy pilnie śledzić poczynania pani dyrektor. Nawet jeśli swojej niezależności będziemy musieli bronić w sądzie – komentuje sprawę redaktor naczelny Rybnik.com.pl – Wacław Wrana.

Mecenas Konrad Siemaszko, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka nie ma wątpliwości, że działania Ewy Ficy mogą być uznawane za próbę wywołania tzw. efektu mrożącego na dziennikarzy.

- Tego rodzaju wezwania mogą budzić wątpliwości w świetle gwarancji wolności słowa. Choć wolność ta nie jest nieograniczona, to osoby pełniące funkcje publiczne, zarządzające środkami publicznymi muszą godzić się z tym, że ich działania związane z pełnioną funkcją będą komentowane i oceniane w debacie publicznej. Kwestia prawidłowego funkcjonowania szpitali publicznych niewątpliwie jest sprawą budzącą uzasadnione zainteresowanie opinii publicznej i społeczeństwo ma prawo otrzymywać informacje na taki temat. Media oczywiście mają przy tym obowiązek przestrzegania standardów rzetelności, ale należy też pamiętać, że jeżeli zdaniem osoby opisywanej dany artykuł miałby zawierać jakieś nieprawdziwe informacje, może ona wystąpić np. z wnioskiem o sprostowanie konkretnych treści. Kierowanie wezwań z żądaniami zapłaty i usunięciem całego artykułu może być uznawane za próbę wywołania tzw. efektu mrożącego, czyli zniechęcenia do podejmowania w przyszłości danego tematu - ocenia mecenas Siemaszko.

Czy wysyłane przez dyrektor szpitala wezwania nie są przypadkiem próbą nacisku na niezależne media - to pytanie zadaliśmy również Zarządowi Województwa Śląskiego, który powołał Ewę Ficę na to stanowisko. 

- Nie komentujemy działań podejmowanych przez Panią Dyrektor, które są realizowane z powództwa cywilnego i opłacane z prywatnych środków. W trudnej sytuacji, w której szpital jest od wielu lat, kluczową sprawą jest ustabilizowanie placówki oraz troska o jej rozwój. W tym zakresie podejmowane są liczne działania – odpowiedział Sławomir Gruszka – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy wskazane wyżej artykuły naruszają dobra osobiste Ewy Ficy? Czy redakcja i wydawca powinni spełnić żądania dyrektor szpitala?

Oceń publikację: + 1 + 275 - 1 - 45

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~MNovak 2021-07-16
  11:52:10

  Panie Redaktorze, pewność siebie może zgubić....w artuykule w dwóch akapitach minęliście się ostro z prawdą dodatkowo wyraziliście swoją opinię... no ale bogata redakcja to i ściągać będzie z kogo.

 • ~raffo85 2021-07-16
  11:58:35

  Typowe w kaczystanie. Nie podobasz się, pozwą Cię za byle co do sądu, a upolitycznione sądy wydają wyrok zgody z intencją sz.p. ZZ

 • ~Monika Bugdol 2021-07-16
  12:16:44

  brawo WY

 • ~Maksymilian Popeć 2021-07-16
  12:24:58

  Kurcze, a na Białorusi można zabić obywateli i w żadnej telewizji ani gazecie czy portalu internetowym nikt się o tym nie dowie. Można? Można. Jeszcze tylko chwilkę, zaraz jak wyjdziemy z UE, a w tej chwili powoli właśnie to robimy, będziemy mieli identyczne STANDARDY jak na Białorusi. Do boju PiS... Wstajemy z kolan. Kupujemy czołgi za 30mld, odgrodzimy się drutem kolczastym naokoło i będziemy mieli dobrobyt jak w Korei Północnej. Szkoda tylko że codziennie z głodu będą umierać setki osób, ale ludzie pokroju Ficy, Obajtków i Misiewiczów będą jak bułki w maśle.

 • ~burecki 2021-07-16
  12:54:53

  BRAWO. A Pani Fica pokazała swoją prawdziwą twarz - nie ma argumentów, nie ma kompetencji ani nie potrafi się bronić, więc atakuje poniżej pasa.
  Cóż, hattrick 3 uwalonych szpitali to niewątpliwie wielki sukces tej pani i jej partii.

 • ~mordarscy77 2021-07-16
  13:29:51

  Najlepszą obroną jest atak. I Pani dyrektor stosuje tę zasadę. A tak swoją drogą nie mają dla niej innego stołka tylko do Rybnika musieli ją dać? W centrum województwa jest dużo szpitali do wykończenia, dlaczego akurat nasz padł łupem?

 • ~artefaks 2021-07-16
  13:38:12

  50 19

  A nie mówiłem żeby dobrem dobro odpłacać ?Jako trwałe zapisana w historię Rybnika powinna
  mieć pomnik a jej imieniem nazwać ulice....Gdzie Rybnika może trzymać warte chonorofą

 • ~artefaks 2021-07-16
  13:40:29

  62 17

  Dobrze by też było zorganizować spotkanie mieszkańców z ciekawym i zasłużonym człowiekiem. Ja bym poszedł. A wy?

 • ~Franek 7 2021-07-16
  14:12:07

  98 29

  To takie bardzo w PiSowskim stylu. A w zasadzie w Ruskim stylu ale PiS równy bolszewikom więc nie dziwi mnie to.

 • ~Arteks 2021-07-16
  14:30:52

  Dla PiS to w ogóle nie byłyby potrzebne ani wolne media ani nawet sądy. Im wystarczyłoby chwalące ich poczynania TVP, prokuratura i policja do straszenia obywateli. Wstyd dla tej osoby, że jeszcze się obraża na artykuły po tak ogromnej szkodzie jaką wyrządziła naszemu szpitalowi. Co Fica powie chorym ludziom, którzy nie mogą się przez jej poczynania leczyć w naszym szpitalu?

 • ~ 2021-07-16
  15:08:06

  46 72

  No takie jej prawo to tak zrobiła. Mało to takich spraw jest w Polsce?

  A przypomnijcie jak działa Wasza akcja karny kopciuch? Czy nie jest to piętnowanie ludzi używających legalnego paliwa w legalnym źródle ciepła?

 • ~kallimach 2021-07-16
  16:36:11

  Pani Fica, będąc dyrektorką szpitala, nie traci przez ten fakt praw publicznych. Ma więc prawo do wystąpienia, na drodze cywilnej, do sądu, w związku z naruszaniem (jej zdaniem) dóbr osobistych. Jeżeli redakcja nie widzi swojej winy to o co chodzi z tym artykułem? Idziecie do sądu i pokazujecie, że jesteście ok. Szczucie na dyrektorkę nieładnie wygląda. Ona nie może się bronić. Że szczujecie to oczywiste. Wystarczy przeczytać wasz tytuł : Ewa Fica chce uciszyć nieprzychylne jej media. Po pierwsze: żądanie wycofania artykułu, który, jej zdaniem, ją szkaluje jest zrozumiałe i trudno to nazwać uciszaniem mediów. Ponadto, w tytule zawarta jest informacja, że rybnik.com.pl jest nieprzychylna pani dyrektor. Rozumiem, że redakcja może być nieprzychylna jej decyzjom, ale nieprzychylna samej osobie? Wygląda to na jakiś ukryty, osobisty stosunek redakcji do pani Ficy. Napiszcie, o co wam naprawdę chodzi a nie kryjcie się za opinią opłacanego przez was prawnika.

 • ~artefaks 2021-07-16
  17:30:16

  66 21

  @~kallimach. Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem ? To dobra pani z tak samo dobrej zmiany zrobiła rekonesans prawny. A ty twierdzisz że to redakcja postawiła krok na ubitej ziemi ? To jest typowa picowska antylogika i antymoralność .

 • ~Arteks 2021-07-16
  17:59:10

  57 17

  @kallimach - jak to nie może się bronić? Mogłaby opowiedzieć co dobrego zrobiła jako dyrektor szpitala gdyby... było co opowiadać. O planach lepiej aby nie opowiadała - zwyczajnie strach się bać... Dla nas mieszkańców, to najgorszy zarządzający szpitalem od czasu powołania WSS. Zapamiętamy to PiSowi. @kulfoniasty - dobrze, że dodałeś "w Polsce" bo tylko u nas rządzący obrażają się na media śledzące ich poczynania. Odnośnie twojego drugiego wątku, palenie węglem jest tak samo zgodne z prawem jak piętnowanie trucicieli.

 • ~ 2021-07-16
  18:28:14

  25 54

  jacy wszyscy "prawi" zarówno redakcja jak i czytelnicy, każdego można obrzucić g...em, a jak zacznie się bronić to zaraz wyzwiska od "kaczystanu" itp, też mi się nie podobają poczynania w/w pani, ale jak na razie mamy w prawie domniemanie niewinności, dlatego dziwi mnie stronniczość artykułów, no ale widać ruch na portalu jest ponad wszystko

 • ~Wacek-Placek 2021-07-16
  18:28:22

  48 16

  @Arteks, mój szacunek, pełna zgoda. A dodatkowo dodam, wiecie już po co Pisowi "reformy sądowe", sędziowie mają orzekać zgodnie z linią partii. Zwyczajnie z takim partyjnym orzecznictwem, redakcja musiała by zakończyć swój żywot.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-16
  18:36:24

  43 14

  Droga redakcjo rybnik.com.pl, czy wniesienie ustawy "lex tvn" prze miłościwie nam panującym, nie daje Wam do myślenia? O funkcjonariuszach PISU, pisze się tylko dobrze i mają to być wyłącznie pozytywne puenty. Macie pisać, że twarde i ciężkie działania Pani F. są dla dobra szpitala, dla dobra mieszkańców, dla dobra personelu medycznego szpitala:):):)

 • ~zak 2021-07-16
  20:21:19

  22 59

  W totalniackim państwie PO i Hołowni nie można się bronić , musisz przyjmować to co na ciebie piszą . Taki artefaks i Franek i Wacvek (chociaz to chyba jest jedna osoba) już ją osądzili i skazali a najlepiej jakby zaraz się powiesiła, to jest ichniejsza sprawiedliwosć . Tylko co z Nowakiem ?

 • ~Wacek-Placek 2021-07-16
  20:40:13

  46 15

  @Zak, wypadało by napisać, nie karm trola , ale wyjaśnij mi proszę - co z wieżami na Srebrnej :):):), co z łapówką dla księdza? przecież to kuzyn Naczelnika dał materiał do wszczęcia śledztwa i co się stało, że śledztwa nie wszczęto? przecież tylko w wyniku wszczętego postępowania przygotowawczego Prokuratura zbierze dowody na zaistnienie przestępstwa, albo jak ich nie zbierze to je umarza. Co takiego się wydarzyło, że w tym przypadku tak nie było i sprawa została zamieciona pod dywan.

 • ~artefaks 2021-07-16
  22:42:21

  39 14

  @Zakuty. Twój idol mówi ,,po czynach ich poznacie" . A czyny są takie że szpital umiera. A osoba odpowiedzialna za to ,, dostaje nagrodę za zasługi dla województwa śląskiego " Powiedz mi jakie to są zasługi ?
  Sprawa Nowaka wygląda na naciąganą na zamówienie polityczne. Chłop od 1,5 roku siedzi i nawet mimo wielokrotnych prób nie udało mu się sfabrykować zarzutów. Dlaczego ,,jeśli jest winny " sprawa nie poszła do sądu i nie został osądzony?

 • ~Kazimierz Smołka 2021-07-16
  23:03:04

  17 29

  @artefakju - ty pewnie sam nie wierzysz w to co piszesz:) jasne Nowak jest niewinny, to był więzień polityczny ...a niech to :))))

 • ~ 2021-07-16
  23:38:44

  17 16

  @Arteks,
  "dobrze, że dodałeś "w Polsce" bo tylko u nas rządzący obrażają się na media śledzące ich poczynania. "
  Nie tylko rządzący.

  "Odnośnie twojego drugiego wątku, palenie węglem jest tak samo zgodne z prawem jak piętnowanie trucicieli."
  Najpierw musielibyśmy ustalić kto to jest truciciel. Według SJP: truciciel
  1. «ten, kto truje lub otruł kogoś»
  2. «zakład przemysłowy, komunalny itp. zanieczyszczający środowisko naturalne»

  Żeby kogoś nazwać trucicielem i go piętnować musiałby się wpisywać w którąś z powyższych definicji.
  I teraz pytanie czym jest "zanieczyszczanie środowiska naturalnego"? O ile ja wiem jest to wprowadzanie do niego substancji prawnie zabronionych. I taką osoba mógłby być np. ktoś ktoś użytkuje piec/kocioł zasilany przepracowanym olejem silnikowym, który z definicji jest odpadem i należy go oddać do firm zajmujących się jego utylizacją, na które to muszą posiadać odpowiednie zezwolenie.
  Jednakże, o ile wiem, spalanie węgla w dowolnym domowym palenisku zabronione nie jest. Jeśli przy tym są przekroczone normy (o ile takie istnieją) to wtedy możemy mówić o zatruwaniu/zanieczyszczaniu środowiska. Jeśli nie - to nie można.

  Tak więc nazywanie trucicielem kogoś spalającego węgiel jest nadużyciem gdyż jest to przyjęte arbitralnie. Tak samo trucicielem można sobie nazwać kogoś kto ma ciepło z domu z ciepłowni nie posiadającej instalacji odazotowania/odsiarczania spalin (analogicznie dotyczy to prądu z elektrowni).
  Uznano po prostu że trucie = kopcenie. Zgoda - nie przeczę, ale nie tylko kopcenie nim jest ale tego już się nie piętnuje wcale.

  Albo lepiej - można tak nazwać każdego użytkownika pojazdu innego niż elektryczny. Dlaczego? Bo tak. Nawet jak ten elektryczny pojazd jest ładowany z prądu wytwarzanego z generatora prądotwórczego.
  Można? Można.

  Idąc dalej. Tak samo można powiedzieć o właścicielu auta które spełnia niższą normę emisji spalin niż najnowsza. Ma prawo do posiadania i używania takiego auta? Ma. Dlaczego? Bo prawo nakazywało spełnić emisję spalin jedynie w cyklu testowym podczas wprowadzania go na rynek oraz podczas badania technicznego pojazdu. Co oznacza że np. odpowiednio zadbany pojazd z silnikiem diesla homologowany na normę EURO3 (np. rocznik 2004) bez problemu spełnia wymagania rozporządzenia dotyczącego zadymienia spalin (bo tylko to jest definiowane). Można go uznać za truciciela? Można, bo tak sobie ktoś wymyśli. A jeśli tylko spełnia owe rozporządzenie to może i jeździć ZIŁem z benzynowym V8 spalającym 50 dm3 benzyny na 100 km.

  To samo dotyczy sprzętów elektrycznych/elektronicznych. Każdy ma klasę energetyczną. I co ona oznacza? Jedynie że dane urządzenie podczas użytkowania go zgodnie z metodologią opisaną w odpowiednim prawie zużywa ilość energii zgodnie z klasą energetyczną. Co się dzieje podczas pozostałego korzystania z niego (np. inne programy zmywarki czy pralki)? A kogo to obchodzi. Czy osoba która użytkuje sprzęt w ten sposób jest trucicielem? Dla jednych tak, dla innych nie.

  Ale idziemy jeszcze dalej - emisja CO2 czyli naczelny wróg nr 1.
  Przyjęto że emisja CO2 ze spalania paliw kopalnych jest zła bo powoduje efekt cieplarniany (podobnie zresztą jak wiele innych gazów) ale taka sama emisja ze spalania drewna już go nie powoduje i jest jak najbardziej pożądana. Dlaczego? Bo tak sobie ktoś przyjął.
  Czy ma to sens? Średnio. Gdyż cel emisji CO2 dotyczy najbliższych 20-30 lat a zastąpienie emisji CO2 ze spalania drewna to jakieś 80-100 lat.
  Zróbmy więc eksperyment myślowy i załóżmy że całą emisję CO2 zamiast z paliw kopalnych mamy z biomasy. Czy to zmniejszy ilość CO2 w atmosferze? Fizycznie - nie, obliczeniowo - tak, bo nie bierzemy jej pod uwagę. Nie mówić o masie jeszcze gorszego syfu które wydziela się podczas spalania drewna.
  Czy taka osoba spalająca biomasę jest trucicielem? Z punktu widzenia prawa - nie, wprost przeciwnie jest mega eko. Z punktu widzenia chemicznego - może być za taką uznana jak przeanalizujesz skład spalin.

  Tak więc nazywania kogoś trucicielem jest mocno uznaniowe i zależy od punktu z którego się na to patrzy. I zależy jak patrzysz tak możesz kogoś nim nazwać a ta osobą może się na to obrazić i domagać się abyś przestał tak ją nazywać. Nie dogadacie się to sprawa może być skierowana do sądu. Czy osoba która nazwiesz trucicielem ma do tego prawo? Oczywiście że ma.
  Skoro uważasz że masz rację to przedstawiasz je w sądzie. Jeśli sąd je uzna - wygrałeś. Jeśli nie - przegrałeś.

  Tutaj mamy dokładnie tak samo - p. Fica poczuła się urażona. Miała do tego prawo? No miała. Czy ma rację? Nie wiem bo nie śledzę tej sprawy tak dokładnie, poza tym nie mi to osądzać.
  Wygląda na to że sąd będzie musiał to rozstrzygnąć.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-16
  23:40:55

  14 15

  Jeden przygłup pod dwoma nickami tj. ~zak,~Kazimierz Smołka próbuje dyskutować. Sorry, no chyba . że dwaj członkowie rodziny z jednego komputera to piszą :):):), tak mi wychodzi po waszym IP. Daruj sobie ~zakutasie,~Kazimiero Smrodzie, zmienianie nicka autora posta.

 • ~Monika89989 2021-07-17
  09:15:32

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2021-07-17
  10:49:35

  7 12

  @Wacek. na podstawie analizy zwrotów aksjologicznych zakuty i smółka to ta sama osoba znana również jako TW kapuś
  www.youtube.com/watch?v=pj7Pit9S21Q

 • ~artefaks 2021-07-17
  11:56:46

  7 9

  Ze względu na nośny ostatnio temat ,, ochronie cnót niewieścich " i licznych tutaj wypowiedziach naszego znanego kolegi w sprawie edukacji ,,wściekłych macic ". https://nk.pl/szkola/21902/klasa/85/galeria/9
  Ciekawostka z osobistych refleksji wymienionego .

 • ~zak 2021-07-17
  13:17:36

  8 6

  @artefaks- TW Bolek to był,coś ci się pomyliło :)

 • ~Kazimierz Smołka 2021-07-17
  16:46:30

  7 27

  artefaks znalazłeś mnie w necie i co z tego ? ja się nie wstydzę swojego nazwiska i poglądów ? nie przykryjesz nieudanego powrotu Tuska i waszego zawodu z tym związanego :) ja cię też poszukam :)

 • ~artefaks 2021-07-17
  17:07:52

  12 7

  @zak znalazłem . Mam znajomych w Julku przy Siwce i przy odrobinie wysiłku mógłbym cię odwiedzić. Ale oni mówią że nie warto , boś burak

 • ~agulec 2021-07-17
  18:31:43

  28 5

  Te babsko wstydu nie ma! Rozwaliła trzeci szpital i jeszcze chce przeprosin. Won Fica, won.....

 • ~agulec 2021-07-17
  18:32:19

  21 5

  Te babsko wstydu nie ma! Rozwaliła trzeci szpital i jeszcze chce przeprosin. Won Fica, won.....

 • ~quaz 2021-07-18
  06:42:42

  17 5

  Typowe działanie PISu, zastraszyć i może się uda. Niema co nawet pytać urzędu marszałkowskiego, ponieważ skoro odznaczają ją g***o wartymi odznakami, czyli są przychylni jej działaniami i pewnie Chełstowski dał jej wolną rękę. Gdyby było inaczej, już dawno jej w Rybniku nie ma. Z tymże marszałek województwa boi się przyznać że wyznaczył tą Panią do nieoficjalnej likwidacji szpitala poprzez wywołanie sztucznego konfliktu.

 • ~Bernard Jona 2021-07-18
  18:46:51

  5 4

  Redakcjo rób swoje! Chyba tylko pani dyrektorka wie jak można coś naprawić poprzez zepsucie jeszcze bardziej?

 • ~snupi36 2021-09-10
  17:53:09

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 80