zamknij

Wiadomości

Szpital w Rybniku. Dziś ewakuacja oddziału wewnętrznego

2021-06-30, Autor: 

Stało się to, co zapowiadaliśmy Wam wczoraj. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku złożyła wniosek o zawieszenie działalności oddziału wewnętrznego. Dziś rozpocznie się ewakuacja pacjentów do szpitala w Żorach.

Reklama

Przypomnijmy, wskutek braku porozumienia między dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku w lecznicy od 1 lipca zostaną zawieszone 4 oddziały: pediatrii, otolaryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddziału wewnętrznego, a dokładnie Oddziału Chorób Wewnętrznych I z Pododdziałem Nefrologii.

- Wniosek o zgodę na zawieszenie działalności oddziału wewnętrznego do 30 września br. dyrekcja szpitala wysłała do wojewody wczoraj. Dziś pacjenci z tego oddziału zostaną przewiezieni do szpitala w Żorach - powiedział nam Maciej Kołodziejczyk - rzecznik prasowy rybnickiego szpitala.

Do wczoraj na oddziale przebywało 34 pacjentów. Część z nich zostanie wypisana do domu i skierowana do leczenia ambulatoryjnego. Jak udało nam się dowiedzieć, do szpitala w Żorach zostanie przewiezionych kilkunastu pacjentów.

Maciej Kołodziejczyk podsumowuje, że spośród 79 lekarzy specjalistów, którzy otrzymali wypowiedzenia pracy i płacy, nowych warunków zatrudnienia nie przyjęło 16 medyków. Z kolei z grona 64 rezydentów na zmianę warunków zatrudnienia nie zgodziło się 5 lekarzy.

Wśród lekarzy, którzy od 1 lipca zakończą pracę w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku jest doktor Krzysztof Potera, który w czwartek o godz. 10:00 będzie gościem Wacława Wrany w programie "Dziękuję, nie słodzę":

Sytuację w WSS nr 3 relacjonujemy Wam od kilku miesięcy. W marcu na jaw wyszła informacja, że dyrekcja szpitala wypowiedziała warunki pracy i płacy kilkudziesięciu lekarzom specjalistom. Dyrektor lecznicy - Ewa Fica tłumaczyła, że jest to spowodowane dramatyczną sytuacją finansową szpitala. Opinię publiczną w Rybniku szczególnie wzburzyła możliwość zawieszenia oddziału pediatrii. Choć od 1 lipca pediatria w Rybniku zostaje zawieszona, to ordynator oddziału - Katarzyna Musioł pozostaje na swoim stanowisku. Co ważne, zawieszeniu oddziałów w szpitalu w Rybniku przeciwna jest Rada Społeczna lecznicy.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 183

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-06-30
  12:24:04

  No cóż, zaoranie wszystkiego to cel nadrzędny obecnej władzy.

 • ~Stanisław Sobczyk 2021-06-30
  12:27:50

  Patrzcie i uczcie się. Marszałek Kaczyński którego dalekowzroczna strategia wybiega daleko poza wiek XXI, da popalić lekarzom. On ich nauczy, że należy pracować dla idei, dla własnego kraju, dla Polski. Finał sprawy jest jasny, jego wizja zwycięży.

 • ~Arteks 2021-06-30
  12:33:13

  Myślę, że dzięki takim poczynaniom PiS już do władzy w Rybniku nigdy nie wróci, a w przyszłości nikt się nie nabierze na takich przeskoczków jak Kałuża dzięki którym do władzy doszła formacja, która nie ma ani doświadczenia w rządzeniu, ani wiedzy, ani kadr. W zeszłym roku kiedy zamykano szpital w Wodzisławiu - skutecznie zainterweniowała poseł Glenc. W przypadku Rybnika Piechy się całkowicie potraciły i zamilkły. Na co jest potrzebny Rybnikowi duet braki Piecha - skoro nie potrafią powstrzymać szaleńczego planu jaki realizuje Fica? Inni posłowie PiS też sprawą się nie interesują. Największy szpital w regionie podupada wyłącznie przez działania PiSowskiego marszałka - i my tego nie zapomnimy. Przekonaliśmy się, że PiS do partia destrukcyjna. Niszczy wszystko co przez lata normalnie funkcjonowało: szpitale, sądy, przychodnie całodobowe, oświatę, funkcjonowanie handlu itd. I jeszcze chcą wprowadzić NOWY NIEŁAD...

 • ~Franek 7 2021-06-30
  12:38:43

  PiSowcy to są jednak fachowcy. Czego się nie dotkną to spier..lą…

 • ~Lahcim 2021-06-30
  12:50:13

  Banda nieudaczników i miernot wpatrzona w jednego niedołężnego dziada. Jak ten kraj ma działać normalnie?

 • ~Barra_cuda 2021-06-30
  12:55:38

  PiSowka naczelniczka jest oczywiście powodem tego zamieszania ale jakoś nie widzę, drogi Arteksie, większego zainteresowania tematem przez posłów opozycji totalnej więc nie wiem czemu to miałoby wpłynąć znacząco na wybory.
  Mamy posłów opozycji, opozycyjnego prezydenta miasta (który był na mediacjach i zapewnił że wszystko jest OK) i
  mamy też bardzo aktywnego europoła lewicy w regionie. Monitorują sprawę? Działają czy tylko fotkę sobie wpadną pstryknąć na tle ruiny szpitala? Żadnego protestu nie organizują? Rozumiem że to nie kasta sędziowska ani LGBTQWERTY ani walka o pełną aborcję - tutaj trzeba bronić tylko (!) spraw zwykłych ludzi. Jednak podejście posłów opozycji nie zmienia się od lat - sprawy zwykłych ludzi ich nie interesują. A może posłowie totalnej siedzą cicho bo stwierdzili że te reformy są konieczne?

 • ~Basia1963 2021-06-30
  13:46:52

  oddział wewnętrzny to porażka, mój śp mąż leżał po covidzie,był leczony w Raciborzu a potem trafił na wewnętrzny w Rybniku,był bardzo osłabiony,i kiedy jego sasiad obok wykrecił mu numer telefonu do mnie ,to miał na głośno mówiący,Mężowi spadła taca po kolacji ,wiec Pani pielęgniarka zaczeła na Męża krzyczeć ,ze zrobil to umyślnie,było to 5 maja ,Mąż umarł 8maja w sobote,przyszłam o 13 do Mężą to pielegniarki siedziały w socjalnym,i wyszła mi powiedzieć ,że troche stan sie pogorszył,przy mnie zmieniała pościel,a Ja widząc że jest zle ,poprosilam pielegniarke,i dopiero pielęgniarka zmierzyła saturację ,podała steryd,przyszła Pani doktor,dopiero wtedy zabrali Męża na ERKĘ,ale było za pózno, więc ciągle zadaję sobie pytanie,dlaczego przy moim Mężu nie było lekarza,przypuszczam że gdyby mnie tam nie było,Mąż na sali by zmarł ,mam ogromny żal do lekarzy,a niektóre pielęgniarki nie powinny pracować w tym zawodzie,bo drogie Panie to jest służba pacjentowi,jeśli tego nie czujecie to wybierajcie inny zawód,a tak przy okazji karma powraca,też możecie być kiedyś pacjentami.Jestem ogromnie rozżalona,i myślę sobie że gdyby Mąż leżał w innym Szpitalu,może byłoby dzisiaj inaczej.

 • ~hub381 2021-06-30
  13:47:31

  Powiem krótko :zagłosowaliście na PiS ,to go macie jak w "tomacie".
  Ciemna masa zwyciężyła !

 • ~hub381 2021-06-30
  13:51:32

  84 36

  Leczyłem się w tym szpitalu na kilku oddziałach, nie powiem nic złego , oczywiście drobne przypadki się zdarzają wszędzie w każdym szpitalu.

 • ~Tomek_81 2021-06-30
  13:52:13

  Czy były dyrektor a obecny poseł dobrej zmiany zrobi jutro konferencje i
  opowie co zrobił w tej sprawie? Ostatnio chwalił się na konferencji
  razem z bratem (senatorem dobrej zmiany) rozdawaniem unijnej kasy to
  może teraz też się czymś pochwali? Dodam że za ten szpital odpowiadają
  władze województwa czyli też dobra zmiana.

 • ~ada24 2021-06-30
  14:59:33

  130 7

  Ale granda!!! Jak to możliwe, że szpital wojewódzki jest w takiej sytuacji To ewidentna wina zarządzających i ciągłych zmian dyrektorów. Ościenne szpitale radzą sobie, inne szpital wojewódzki także a tan ma ciągłe problemy!!! Taka baza i zaplecze będzie stało puste a chorzy ędą wożeni do odległych szpitali. Skandal!

 • ~Wacek-Placek 2021-06-30
  15:17:10

  52 25

  @ Arteks, podpisuję się w dwoma rękami pod tym co napisałeś! Brawo

 • ~Fenrir 2021-06-30
  16:11:08

  89 17

  ~Arteks
  Czego oczekujesz po braciach Piecha skoro jeden do dziś nie wyjaśnił gdzie zniknęła kasa w czasach gdy był dyrektorem tego szpitala a drugi jest senatorem przez pomyłkę, dlatego że lumpenelektorat przy urnie myślał że to ten Piecha od skrobania i iwabradyny.

 • ~Abisall 2021-06-30
  16:14:31

  89 7

  Za chwilę Fica zostanie przeniesiona na inny front i będzie się chwalić że "zredukowała dług szpitala w Rybniku o tyle i tyle"
  Marszałek rozpisze konkurs na normalnego dyrektora, przyjdzie jakiś figurant, który będzie nazwiskiem firmował wielkie przywracanie oddziałów - żeby można była napisać w następnych materiałach wyborczych że "działania *** doprowadziły do reformy szpitala i przywróciły funkcjonowanie oddziałów"
  Po wyborach dowiemy się że aby te oddziały można było przywrócić to kontrakty dla lekarzy podpisano na kwoty x razy wyższe niż to co mieli ci którzy odeszli, a wielkie oszczędzania ala Fica przyniosło w kolejnych miesiącach lawinowy wzrost kosztów

 • ~kierowca bombowca 2021-06-30
  16:20:20

  77 14

  Coś tu śmierdzi, albo ktos ma ochote prywatyzować oddziały przejmując nie swój sprzęt za złotek albo ta pi z da postradała całkiem zmysły, przeciez lada chwila wpompują kolejne miliony w unowoczesnienie komputerów i oprogramowania, wiele wpompowano w maszynerie diagnozującą, pytam sie gdzie opozycja konstytucja otua i TVN?

 • ~dawiddawid 2021-06-30
  19:16:12

  49 12

  Gdzie przenoszą pacjentów? Do Żor. Kim jest wicemarszałek województwa? Żorzaninem. Nie widzicie tego? Szpital dostaje kasę za zajęte łóżko. Gościu dba o swoich. ***** PiS !

 • ~Roland Piszczelok 2021-06-30
  19:47:33

  20 2

  dawiddawid - kolega sugeruje, że szpitale cierpią na brak klientów?

 • ~Arteks 2021-06-30
  19:49:47

  52 18

  Dziwię się opozycji, że nie potrafi z tak nośnego tematu zrobić użytku. Brak jakieś zorganizowanej wolty przeciw Ficowej. Ja bym się doszukiwał następujących powodów takiego postępowania ze strony władz województwa: 1) niekompetencja, PiS nie ma prawie żadnych menadżerów po swojej stronie. Ma co najwyżej albo Obajtków albo osoby pokroju Fica - bez konceptu na sensowne zarządzanie. 2) oszczędności, wbrew temu co PiS głosi oficjalnie, że sytuacja finansowa państwa i służby zdrowia jest świetna - prawie na pewno jest inaczej, więc chcą utrzeć nosa lekarzom - a pacjent? Im wystarczą znajomości jakie mają w innych szpitalach. 3) chęć pozyskania dobrych specjalistów z których słynął nasz szpital do innych szpitali bo o specjalistów trudno. 4) brak reakcji ze strony rybnickiego PiS i posłów PiS świadczy o tym, że akcja nie jest dla nich zaskoczeniem i albo nie mogą się postawić albo zwyczajnie chcą. Jak głupio musi być np. takiemu Dwornikowi który próbuje dowalać Kuczerze przy każdego okazji, a jednocześnie jego formacja likwiduje oddziały szpitalne które w Rybniku istniały już w czasach PRL. PISoDESTRUKCJA - na naszych oczach.

 • ~ 2021-06-30
  20:23:04

  27 25

  Na 143 medyków nie podpisało nowych warunków 21 ? dużo to czy mało ? czyli 122 kasa pasuje . Myślałem , że wszyscy zrezygnują tak się na początku odgrażali . Pewnie inne szpitale płacą mniej niż Rybnicki.

 • ~Fenrir 2021-06-30
  20:46:00

  41 0

  ~dawiddawid
  W temacie służby zdrowia to od lat najbardziej Rybnik dymany jest przez Jastrzębie. Demolka naszego lazaretu to woda na młyn WSS z Jastrzębia. Nie wiem na czym to polega ale od dobrych 20 lat Rybnik nie ma żadnego praktycznie przebicia w Urzędzie Marszałkowskim . Kto by tu nie rządził to w Katowicach jest traktowany z buta. Za chwilę pomocy medycznej szukać będziemy w Żorach i Wodzisławiu.

 • ~Arteks 2021-06-30
  21:41:15

  28 11

  @fenrir - albo masz słabą pamięć albo jesteś niezorientowany. W WSS w Jastrzębiu też zawieszano oddziały np. nefrologię, pediatrię by potem je przywracać. Ale tam wyglądało to na zwyczajny brak lekarzy. W naszym przypadku wygląda to na działanie świadome lub na niekompetencję kierownictwa i brak dobrej woli ze strony polityków. Natomiast zgodzę się, że WSS w Jastrzębiu to jedyny poza rybnickim sensowny szpital w naszym regionie z SOR i odpowiednią bazą diagnostyczną. Inne od dawna pełnią rolę poradni. Tym bardziej więc dziwi taka postawa władze województwa które są albo niezorientowane (dlaczego Piecha milczy i jako medyk i dawny minister zdrowia nie wkroczy do akcji!?) albo wykonują jakiś plan na podstawie którego tak się będzie ograniczać działanie służby zdrowia w całym województwie.

 • ~Fenrir 2021-06-30
  22:04:17

  23 1

  ~Arteks
  Zmartwię Cię jestem zorientowany a info mam z pierwszej ręki bo wiedza na temat układów w publicznej służbie zdrowia wprost proporcjonalnie przekłada się na moje zarobki a jako że nie lubię zostawiać nic przypadkowi to trzymam rękę na pulsie.. To że w Jastrzębiu zawieszano czasowo jakieś oddziały w czasie pandemii to pikuś w porównaniu z tym że u nas mamy praktyczną likwidację oddziałów i pomału całego szpitala. Jastrzębie wydymało Rybnik z neurochirurgią (sama neuronawigacja która leży w Rybniku odłogiem kosztowała 15 lat temu milion złotych) i ratownictwem. Choć w przypadku neurochirurgii to w sumie wydymał nas Podstarzały Playboy z ortopedii bo mu dr Kiwic za dużo kontraktu na ortopedii wyrabiał i brakowało na lewizny w zakresie endoprotez a 30-40 lat młodsze larwy typu ta "kierowniczka" ze znanego elektromarketu co jeszcze niedawno była tam druga po bogu ( któremu też dawała) kosztują sporo.

 • ~Arteks 2021-06-30
  22:20:29

  10 11

  @fenrir - podział na specjalizacje nie jest zły, konkurencja też dobrze wpływa, a jako "zorientowany" musisz też wiedzieć, że z kolei w Rybniku na onkologii leczy się chorych na raka chemią, a w Jastrzębiu tego nie ma. A przecież chorych na raka jest nieporównywalnie więcej od chorych z problemami kwalifikującymi do neurochirurgii. Poza tym dla pacjenta szpital w Rybniku to całkiem przeciętny hotel. Szpital w Jastrzębiu zatrzymał się na czasach PRL - a to też jest istotne. dla psychiki chorego. W Rybniku są specjalne tunele bezkolizyjne którymi wozi się chorych na badania czy operacje. W Jastrzębiu wszyscy na tomograf "jadą" przez izbę przyjęć - co od razu na wstępie może powodować u niektórych czekających na przyjęcie - chęć ucieczki z tego mrocznego miejsca.

 • ~kuba22 2021-06-30
  23:57:02

  21 0

  ~Arteks, szpital w Jastrzębiu nie ma SOR-u. Tam jest tylko Izba Przyjęć. I druga sprawa. O jakich tunelach bezkolizyjnych piszesz ? Chodzi Ci o poziom -2 ? Gdy istniał oddział COVID-owy, tymi "podziemiami" transportowano pacjentów z tego oddziału na tomografie do pracowni, która mieści się przy SOR. Nie mogli przecież wozić ich przez podwórze. Z innych oddziałów pacjentów na badania lub operacje przewozi się normalnie. Zwykłym korytarzem z oddziału do windy, a potem windą na blok operacyjny lub do odpowiedniej pracowni na badania.

 • ~Sylwia Sylwia 2021-07-01
  10:56:07

  17 11

  Jeśli ktoś liczy na interwencję posłów to się grupo przeliczy.... Ani się obejrzycie i szpital zamieni się w prywatna klinikę bo plan trzeba zrealizować nie ważne jakim kosztem! Patrzac na pisiorow i ich działania mam wrażenie że uczyli się od najlepszych SS

 • ~Shark73 2021-07-02
  09:17:49

  5 4

  Nie wiem czy ktoś zauważył , ale pod tym tematem nie ma wpisu żadnego pisowskiego trola ! "Polska w ruinie" to program PiS konsekwentnie realizowany od 2015 roku.

 • ~Fenrir 2021-07-02
  20:53:21

  3 0

  @Sylwia Sylwia
  Ten budynek nie nadaje się na prywatną klinikę. Koszty utrzymania nikomu niepotrzebnych przestrzeni nie do wykorzystania w medycynie typu idiotyczne podziemia czy korytarze rodem z radosnego komunistycznego budownictwa powodują że koszty eksploatacji są takie że może tu działać tylko "państwowy" szpital. Żaden normalny prywatny podmiot nie będzie ogrzewał i sprzątał niepotrzebnych powierzchni których jest więcej niż powierzchni sal chorych i sal operacyjnych.

 • ~Danuta Kwiatek 2021-07-05
  20:34:27

  1 1

  zamiast likwidowac oddziały,wywiezcie na taczkach p.dyrektor ,masakra,,,,,,drodzy lekarze co z wami ,,wszyscy sie boicie,,,

 • ~exx 2021-07-07
  10:44:43

  3 0

  Lepiej być biednym i zdrowym niż bogatym i chorym. A już na pewno w Rybniku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1486