zamknij

Wiadomości

Emilka może liczyć na lek. Ministerstwo będzie go refundować

2018-12-29, Autor: bf

Walka i nieustępliwość przyniosły efekt. 11-letnia Emilka z Rybnika jak inne osoby cierpiące na SMA będą otrzymywać za darmo lekarstwo, które pomoże im zatrzymaniu niszczącej choroby. Ministerstwo Zdrowia poszerzyło listę leków refundowanych. Będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 roku.

Reklama

Przypomnijmy, Emilka – córka pani Doroty Raczek cierpi na rzadką chorobę – rdzeniowy zanik mięśni. Postępy choroby zatrzymuje lek Spinraza. Problemem jest cena – tylko jedna ampułka tego leku kosztuje 90 tys. euro. W pierwszym roku leczenia trzeba przyjąć ich aż sześć. To oznacza wydatek 3 mln złotych. W następnych latach koszt utrzymuje się na poziomie 1,5 mln zł. Lekarstwo jest skuteczne, gdy osoba zażywa je do końca życia.

Kraje Unii Europejskiej jak Niemcy czy Włochy w pełni refundują Spinrazę, w innych krajach członkowskich jest on częściowo refundowany. W Polsce do niedawna taka opcja nie wchodziła w grę. Dlatego też w sieci zaczęła krążyć petycja z apelem o refundację pierwszej na świecie terapii na rdzeniowy zanik mięśni >>Emilka walczy z ciężką chorobą. Tysiące osób podpisuje petycję do premiera<<

Liczne apele do premiera przyniosły efekt. Ministerstwo Zdrowia podało wczoraj informację. Jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. - Bezpłatny dostęp do niego uzyskają wszyscy polscy pacjenci chorzy na rdzeniowy zanik mięśni. Szacujemy, że będzie to około 700 osób – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Zadowolenia nie kryje Dorota Raczek, mama chorej Emilki. - Jesteśmy spokojniejsi, bo dzięki temu lekowi choroba nie będzie już postępować. Jest nawet szansa, że stan Emi się polepszy. Mam nadzieję, że nigdy nie przestanie chodzić. Jest nadzieja na przyszłość – mówi.

Pod petycją do premiera podpisało się 67 tysięcy osób. - O to walczyło naprawdę dużo osób, by wszyscy chorzy mogli otrzymywać lek za darmo. Pan premier po dostarczeniu petycji skierował polecenie do ministerstwa, by przyśpieszyć proces refundacji leku. To jest nasz sukces – dodaje Dorota Raczek.

Lek powinien być dostępny dla wszystkich już za miesiąc. - Premier obiecał nam to przed świętami. Wiem, że w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach już się tam znajduje. Docelowo lekarstwo będzie w kilkunastu szpitalach w naszym kraju – dowiadujemy się.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~kacza-ryb 2018-12-29
  10:38:04

  18 1

  Dobra zmiana :0

 • ~kurier 2018-12-29
  11:42:22

  20 8

  Po raz kolejny przekonujemy się, że w Polsce wszystko trzeba wywalczyć. Gdyby nie ludzie dobrej woli i petycje rodzin od tych chorych - ministerstwo samo od siebie nie kiwnęłoby nawet palcem aby pomóc.

 • ~karolVTEC 2018-12-29
  12:31:53

  23 6

  Za to, ile nam co miesiąc potrącają z wypłaty na tzw "fundusz zdrowia/zus", wszyscy powinni mieć wszystkie lekarstwa za darmo. Ileż mniej było by takich historii, gdyby szanowni panujący tak ochoczo nie kładli łap na tym, co sami sobie przecież wypracowujemy.

 • ~Roman Romanowski 2018-12-29
  12:35:02

  10 2

  A co z oddziałem dziennym w Państwowym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku...? Mam ogromną nadzieję, że nie ulegnie likwidacji. W przeciwnym wypadku byłaby to ogromna bezduszność urzędników...

 • ~pprywatne 2018-12-29
  18:28:38

  27 3

  Wielka łaska - To nie są ich pieniądze, lecz nasze, z naszych składek. Jak ktoś jest chory, to mają płacić za jego leczenie, a jak się nie podoba to niech zniosą monopol i przymus płacenia składek na NFZ. Ale boją się odcięcia ryja od koryta.

 • ~deuter 2018-12-29
  19:57:15

  13 2

  ~pprywatne Lepiej bym tego nie ujął.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497