zamknij

Wiadomości

Dworzec zburzony. Rybnik-Towarowy ma już tylko perony

2017-03-13, Autor: bf

Wracamy do tematu zrujnowanego dworca na stacji Rybnik-Towarowy. Spełniła się zapowiedź PKP S.A - budynek został zrównany z ziemią. Dzisiaj są tam już tylko zgliszcza.

Reklama

O niszczejącym budynku dworca pisaliśmy na początku lutego. Jak wtedy zapowiedziała Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP S.A., nieruchomość zniknie z powierzchni do połowy tego roku. - PKP S.A. planuje rozbiórkę budynku. Obiekt jest w złym stanie technicznym i od ok. 10 lat nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych. Brakuje również zainteresowania ewentualnych najemców w kwestii zagospodarowania nieruchomości – tłumaczyła nam wtedy.

Budynek nie mógł być też przeznaczony rybnickiemu samorządowi, choć w poprzednich latach PKP S.A. kierowała do Urzędu Miasta w Rybniku zapytania dot. ewentualnego zagospodarowania budynków dworcowych w Rybniku. - Jednak samorząd nie wyraził zainteresowania w tym temacie – dodała Aleksandra Grzelak.

Jak wyjaśniła wtedy Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu Spółka zaproponowała przejęcie obiektów na własność - „dzierżawę na podstawie umowy albo założenie zarządzającej dworcem spółki z PKP S.A. lub innymi podmiotami zależnymi od PKP. S.A.” - W piśmie poinformowano też o konieczności zamknięcia dworców jeżeli miasto nie zaakceptuje jednej z powyższych propozycji – dodaje Agnieszka Skupień.

Obiekt znajdował się jednak w tak złym stanie technicznym, że na przywrócenie budynkowi dawnej funkcji trzeba było przeznaczyć kilka milionów złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy >>Nie chce go PKP S.A i magistrat. Dworzec na stacji Rybnik-Towarowy do wyburzenia<<

Tym samym Rybnik-Towarowy od teraz posiada tylko wyremontowane przez Polskie Linie Kolejowe perony.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2017-03-13 14:04:16

  dworzec przeżył okupację :)

  36 8
 • ~ 2017-03-13 14:21:50

  to była perełka jedyny taki dworzec w europie gdzie był konserwator?

  31 24
 • ~Grzegorz Maciejewski 2017-03-13 17:58:58

  Dworzec dało się zburzyć choć był potrzebny. Kiedy zostanie zburzona ta obora na skrzyżowaniu Mikołowska/Wielopolska, przez którą nie można zbudować tam ronda? Na co miasto trzyma tą kupę gruzu w tamtym miejscu?

  35 4
 • ~kierowca bombowca 2017-03-13 19:21:27

  Taaa, laurm podnieśli przebudzeni mieszkańscy, że zburzono "fajny" dworek w niewiadomiu a ty chcesz aby takie cudo architektury o ponadprzeciętnej wartości turystycznej zburzono, jak po roku by sie mieszkańcy zorientowali(dzięki mediom), że zburzono to byłby lincz!

  8 3
 • ~Arteks 2017-03-13 19:49:35

  Podziękujmy za tę kupę gruzu i puste miejsce: PKP za opuszczenie i wieloletnie zaniedbanie dworca, radnym dzielnicy Niedobczyce za stały brak zainteresowania obiektem, władzom Rybnika obecnym i poprzednim za brak koncepcji uratowania dworca i nadaniu mu nowych funkcji i wreszcie posłom PiS którzy są teraz u władzy i nie lobbują w sprawach związanych z zaniedbanymi dworcami na Śląsku. Jeśli ktoś z tych których wymieniłem będzie miał jakieś wyrzuty sumienia to przynajmniej spróbuje wywalczyć postawienie w tym miejscu dworca systemowego. To nowa formuła małych, funkcjonalnych i ekonomicznych dworców które mają powstawać w miejsce wyburzonych. Wystarczy sobie w internecie wyszukać dworzec systemowy w Strzelcach Krajeńskich. Tam taki dworzec PKP wybudowało mimo, że miejscowość jest mała, a pociągów jeździ dużo mniej niż przez Rybnik Towarowy.

  17 25
 • ~miro81 2017-03-14 08:07:21

  I bardzo dobrze. Stoją ruiny, a potem larmo, że miasto lub PKP marnuje olbrzymie pieniądze na remonty budynków. Nikt wcześniej nie zadbał, budynek się rozlatywał to do wyburzenia. Można postawić mały przystanek (miejsce zadaszone, częściowo osłonięte i przeszklone), na resztę trochę ławek, pas zieleni i nowy asfalt. W końcu pod dworzec trzeba podjechać (koncepcja Park&Ride). Jeśli faktycznie trochę osób korzysta z przejazdów kolejowych to zrobić tam także przystanek ZTZ. Bo do najbliższego trochę jest.

  14 3
 • ~ 2017-03-14 12:47:18

  Teraz na reagowanie jest trochę za późno. Co do braku zainteresowania obiektem - chcę tylko przypomnieć, że za budynek w fatalnym stanie technicznym, nikt nie będzie się chciał zabrać. Nawet gdyby, to zaraz okazałoby się, że lepiej jest to zburzyć i postawić na nowo. Wiele budynków wzniesionych kilkadziesiąt lat temu nie przystaje do współczesnych potrzeb. Są zbyt duże, mają niepotrzebne obecnie pomieszczenia, trudno je ogrzać.

  Perełka i jedyny taki dworzec? Wolne żarty :) Gdyby tak było, to miejska pani konserwator jest pierwsza do jego obrony zamiast czepiać się ludzi, że anteny satelitarnej na budynku jest be, że szprosy w nowych oknach nie takie czy też świetlik w dachu musi być oryginalny :)

  Kompletnie nie widzę sensu stawiania tam czegoś więcej, jak oświetlona wiata... gdyby był jakiegoś dużego osiedla, to może jeszcze... ale w krainie domków? ;)

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1329