zamknij

Wiadomości

Czy uda się ożywić Powstańców i Sobieskiego?

2010-08-11, Autor: ww
"DEPTAK reWITA!" - pod takim hasłem Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS rozpoczyna akcję społecznej rewitalizacji ulic Powstańców i Sobieskiego.

Reklama

O konieczności rewitalizacji umierających ulic Powstańców i Sobieskiego pisaliśmy wielokrotnie. Władze Rybnika rozwiązanie problemu widzą w realizowanym programie ulg podatkowych dla właścicieli kamienic, którzy zdecydują się na remont elewacji budynków.

 

> Właściciele kamienic remontują na potęgę

Problemem zajmowała się również rybnicka opozycja. Poseł Marek Krząkała zorganizował konkurs na wizualizację nowego wyglądu ulicy Powstańców i Sobieskiego. W efekcie, do urzędu miasta trafiły propozycje budowy w tym miejscu deptaku z prawdziwego zdarzenia.

 

> Będzie deptak, ale jeszcze nie teraz

 

Wsparciem dla rządzących w naszym mieście może być również akcja zainicjowana przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Organizacja rozpoczyna właście projekt "DEPTAK reWITA!".

 

- Znaczenie ulic Powstańców i Sobieskiego znacznie spadło po wybudowaniu nowych galerii w mieście. Chcemy rozpocząć dyskusję nad przyszłością deptaka i działaniami, które należy podjąć, aby go ożywić - mówi Dorota Bednorz, koordynatorka projektu z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.  

 

Lekarstwem na bolączki deptaka mają być uliczne pokazy filmowe, koncerty i działania artystyczne. Oprócz tego, pracownicy stowarzyszenia zamierzają przeprowadzić szereg konsultacji społecznych na temat ożywienia ulic Powstańców i Sobieskiego z mieszkańcami, urzędnikami oraz specjalistami z zakresu planowania przestrzennego.

 

Cykl działań rewitalizacyjnych zainauguruje 31 sierpnia koncert muzyki dawnej na ulicy Powstańców Śląskich, który będzie częścią Rybnickiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Natomiast na 13 września zaplanowano spotkanie z mieszkańcami, którego tematem przewodnim będzie przyszłość deptaka. - Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym leżą na sercu losy deptaka. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie - apeluje Dorota Bednorz.  

 

Projekt finansowany jest ze środków Fundacji im. Stefana Batorego i potrwa do końca stycznia 2011.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~arturrybnik 2010-08-11 03:18:27

  Wszystko to można zrobić, ale to są prywatne kamienice i dopuki właściciele nie ochłoną z czynszami to i tak nic się tam nie zmieni. Przy takich cenach to sklepy wytrzymują po 3 miesiące i nie więcej, a nowi właściciele tylko się łudzą że im się lepiej powiedzie niż poprzednikowi - niestety.

  0 0
 • ~roger 2010-08-11 09:34:29

  arturrybnik masz rację zahamowaniem rozwoju w rybniku są czynsze, które w niektórych przypadkach są z kosmosu. W Rybniku tracimy sklepiki i rzemieślników na rzecz banków, firm kredytowych itd. Idąc przez Rybnik czuję się jak bym był w Szwajcarii same banki i banki i to w mieście gdzie zarabia sie najniższą krajową w większości wypadków. Wiem coś o tym bo poszukuję pracy i gdzie się nie udam to propozycja jest 1000 lub 1200 na rękę. Ale nie dziwne przy takich kosztach utrzymania w Rybniku działalności trzeba myśleć najpierw o kosztach a nie pensji dla pracownika.
  Pomijam już koszty najmu lokali z ZGM bo to zaczyna robić się parodialne ceny wyższe niż w nie jednym lokalu spółdzielczym.
  Tak że jeszcze jakiś czas ogrodzą Rybnik i zrobi się getto bo kto i po co wjedzie do centrum??

  0 0
 • ~mily pan 2010-08-11 10:35:38

  Bylo minelo ulica Sobieskiego ma juz swoje lata za soba. Fokus i Plaza zrobily swoje i przeniosly zycie na inne ulice.Jak czytam ze na Sobieskiego moga odbywac sie koncerty czy pokazy filmowe to sie usmiecham, bo gdzie i w ktorym miejscu. Ogrodki piwne lub inne tez tam splajtuja bo i ulica za waska i otoczenie nie za bardzo, mysle o kamienicach.W poniedzialem bylem na tej ulicy i az sie zdziwilem z tyle sklepow tam zamknieto, chyba szesc czeka na nowych wlascicieli.

  0 0
 • ~HAN 2010-08-11 10:41:30

  To sa skutki pojawienia sie na tych ulicach bankow. Rybnik w tym przypadku nie jest wyjatkiem kazde miasto w kraju boryka sie z tym problemem. Wlasciciel kamienicy woli wynajmowac pomieszczenie bankowi, gdzie ma pewne i wysokie pieniadze z czynszu przez dlugi okres. Osobnym problemem sa tu juz wspomniane czynsze i ich wysokosc ktor juz na starcie odstraszaja potencjalnych najemcow.

  0 0
 • ~ 2010-08-11 11:02:28

  Niestety, ani Powstańców, ani Sobieskiego ożywić się nie da...
  Gratuluję Redakcji tytułu!

  0 0
 • ~sybin 2010-08-11 11:36:38

  Jest sposób na ożywienie tych ulic, muszą one prowadzić do centrum handlowego ;p Tylko niestety nie ma tam miejsca na galerie handlową, chyba żeby pozbyć się Bazyliki ;D

  0 0
 • ~krokoss 2010-08-11 11:51:16

  Jak to jest, że jednemu byznesmenowi się pomaga, a innemu nie? Jak to jest, że kupiec nie nadąża za trendami na rynku, i jak interes zdycha to trzeba mu pomóc? Sklep z dobrym towarem i dobrymi cenami nie potrzebuje genialnej lokalizacj żeby przynosił zyski, może czas zmienić wystawy z ciuchów modnych 10 lat temu na coś, co obecnie przyciąga ludzi zamiast na siłę promować tańcami małe sklepiki, w których czas zatrzymał się dawno temu. Nie rozumiem jak można najpierw sprzedać inwestorowi teren w centrum miasta pod centrum handlowe, a jak już zacznie mu się dobrze powodzić, zacząć pomagać konkurencji za- między innymi- jego pieniądze. Nie mam tu na myśli remontów kamienic, bo to kwestia utrzymania zabytku, ale promowanie koncertami i tańcami?

  0 0
 • ~werkk 2010-08-11 12:25:44

  Mam pytanie jaki kierunek wykształcenia ma pani Dorota. i jaka funkcje pełni ? Pytam bo w takich sprawach powinien wypowiadać się architekt szukałem ale pani Bednorz nie jest zarejestrowana w izbie architektów.

  0 0
 • ~werkk 2010-08-11 12:33:12

  Piszecie o ożywieniu ul. Powstańców i Sobieskiego a co byście powiedzieli na ożywienie placu przed Urzędem Miasta Rybnika. Można by to zrobić bardzo tanio i dziwie się ze do tej pory nie zostało to zrobione dlatego mam troch pretensje do działaczy i fanów PiS ze do tej pory na środku placu przed głównym wejściem UM nie postawili brzozowego krzyża upamiętniającego tragiczny wypadek lotniczy w którym zginęła para prezydencka.Było by to wspaniałe miejsce spotkań młodzieży skłaniające do zadumy tak jak w Warszawie na Placu Zamkowym.

  0 0
 • ~krokoss 2010-08-11 12:42:27

  Chyba nie doczytałem ostatniego zdania w artykule i myślałem, że ktoś inny to finansuje. Ale jak to fundacja, to niech sobie robią ze 'swoimi' pieniędzmi co im się podoba.

  0 0
 • ~Arteks 2010-08-11 13:37:09

  Zgadzam się z Hanem i innymi przeciwnikami banków, biur nieruchomości czy zdzierusów oferujących pożyczki, którzy zasiedlają główne pasaże. To one przyczyniają się do tego, że mniej się chodzi po tych ulicach, a nie Plaza czy Focus. Z pewnością ulicom tym pomoże całkowita rewitalizacja - w zasadzie rozpoczęta już przez właścicieli kamienic, którzy je remontują. Dalszym etapem będzie kompletny remont nawierzchni, oświetlenia i mam nadzieję - ograniczenie ruchu pojazdów. Na Powstańców jest sporo brzydkich, niskich kamienic, które powinne być wyburzone lub podwyższone. One nie pasują do takiego deptaku. Natomiast jeszcze co do ożywienia. Rybnik to nie tylko Sobieskiego. Jakie macie propozycje aby ożywić np. Wysoką, Staszica, Kraszewskiego, Białych - zapomniane ulice w naszym Śródmieściu? Mi się wydaje, że dodatkowym magnesem mogłoby być wybudowanie na Powstańców jakieś współczesnej ikony Rybnika, którą każdy chciałby widzieć. To byłby prawdziwy hit. Jest taka szansa bo ten teren przy światłach gdzie teraz są te pyszne lody - ma być sprzedany. Jeśli kupiłaby to jakaś poważna firma, której zależałoby nie tylko na zarobku ale i zwróceniu uwagi na swój obiekt - byłoby super.
  @werkk - czy wy w tej rybnickiej PO musicie być tacy uszczypliwi i czepialscy? Pani Dorota wcale nie musi być po architekturze aby koordynować taką akcję. Może być np. pasjonatką sztuki lub być osobą z inicjatywą czy pasją. To wystarczy. Tutaj jest mowa o ożywieniu artystycznym tych ulic

  0 0
 • ~latto 2010-08-11 13:37:37

  No cóż. Jak zwykle odezwała się banda narzekaczy, na dodatek mających problem z czytaniem ze zrozumieniem. A może by tak ruszyć się sprzed komputera i zastanowić wspólnie nad tym, co można na tych ulicach zrobić? To, że sklepiki się tam nie utrzymają, a banki odstraszają, to chyba wiedzą już wszyscy - włącznie z twórcami tej akcji. Więc może to dobre miejsce, aby wprowadzić klimat ze starówek innych miast? Kafejki, zakątki z rękodziełem, miejsca do zabaw z dziećmi i działań z młodzieżą. Jeśli ktoś podróżuje choć trochę po świecie, to wie, że w wyjątkowo wąskich uliczkach francuskich, szwedzkich, angielskich, włoskich, hiszpańskich, czeskich czy węgierskich miast robi się takie rzeczy i cieszą się one sukcesem. Dlaczego więc nie miałyby się sprawdzić u nas? Ludzie, trochę optymizmu i kreatywnego myślenia!

  PS. Pozdrowienia dla organizatorów akcji - wreszcie ktoś coś robi, zamiast tylko gadać:)

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-11 14:36:47

  Arteks - jedyny obronca galerii w naszym miescie. Uwazasz, ze prywatni wlasciciele kamienic powinni obnizyc czynsze tak, zeby bylo na nie stac wlascicieli np. kawiarni tylko dlatego, ze Ty tak chcesz? Wlasciciel kamienicy wynajmie lokal temu, kto wiecej zaplaci. A banki zaplaca wiecej niz ktokolwiek inny. To nie Rynek 1, gdzie Twoj szef mogl sobie pozwolic na ustalenie stawki czynszu na 15pln/m2, to bo nie byly jego pieniadze. Dodatkowo wez pod uwage, ze na podniesienie czynszu w centrum mialo rowniez wplyw postawienie galerii, gdzie czynsz jest po 40EUR za metr i "dostosowanie" sie do takich czynszow wlascicieli okolicznych kamienic.

  0 0
 • ~werkk 2010-08-11 16:33:46

  Arteks ja nie narzekam wręcz przeciwnie pani na zdjęciu jest bardzo ładna atrakcyjna kobietą dlatego pytałem czym się zajmuje czy pracuje w UM bo jeśli tak to powinni ja częściej pokazywać jak tak ładna osoba będzie przekazywać pomysły UM to jakoś człowiek łatwiej to przełknie. A co dotyczy czy w kamienicach będzie bank czy cukiernia nie decyduje UM tylko właściciel kamienicy ważne aby nie otworzono tam skupu złomu ale to zapewne zabrania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2010-08-11 17:27:52

  Gdzie można spotkać się i porozmawiać z Panią Dorotą?

  0 0
 • ~charlie 2010-08-11 17:36:09

  Przecież ciąg ulic Sobieskiego i Powstańców to kolejny przykład hipokryzji ludzi. Gdyby zrobić sondę na ulicy czy ludzie chcieliby w centrum banki czy restauracje, kawiarnie, puby, ogródki piwne, kluby. 99% ludzi odpowie, że woli te drugie. Gdyby jednak po kilku miesiącach zrobić sondę i spytać tych samych ludzi czy odwiedzili te restauracje, kluby, puby itd. 90% odpowie, że nie! To jest hipokryzja. To, że tam są banki to nie wzięło się z powietrza, to są efekty wolnego rynku. Gdyby ludzie chodzili np. to cukierni Szytynhelma (jeśli źle piszę poprawcie) to ona nie zostałaby zamknięta. To nie jest tzw. komuna, tutaj nie ma być, ładnie, kolorowo, tutaj ma być zysk, nikt nie będzie narażał swoich pieniędzy tylko po to żeby centrum miasta było ładne i śliczne. Wielki lament i histeria bo w centrum banki, no skoro są banki to jest na nie zapotrzebowanie. Widocznie mają klientów. To dokładny przykład hipokryzji tego narodu. Prosty przykład, wszyscy chcą obniżenia podatków, niektórych zlikwidowanie, ograniczenie biurokracji a głosują na PO :) To jest dokładnie ten sam przykład. @qwerty Arteks nie jest jedynym zwolennikiem centrów handlowych w centrum miasta, są nimi wszyscy ludzie robiący tam zakupy. Czyli jakieś 70% wszystkich mieszkańców miasta. Ja sam nie chodzę do Plazy i Focus mall czy jak to się tam nazywa. Raz tylko w Plazie kupiłem sobie spodnie, ale nie jestem ich przeciwnikiem.

  0 0
 • ~rodzyn 2010-08-11 18:19:21

  Pani Dorota jest zajęta :P

  0 0
 • ~mily pan 2010-08-11 18:32:31

  Czasem jestem w Ostrowie Wlkp,miasteczko 70 tysieczne i w rynku maja 10 lokali i 2 banki a wokol rynku nastepne 20 lokali i wszystkie maja ludzi w lokalach,zaden nie upadl .Dla mnie to fenomen.Jak ktos nie wierzy prosze sprawdzic maja nawet kamerke internatowa na rynku a nasze ogrodki na rynku w stosnku do nich to lipa

  0 0
 • ~mily pan 2010-08-11 18:39:54

  jeszscze dodam ze te lokale to cos takiego jak nasza delicja tylko ze ceny maja nizsze a ludzie jagby milsi

  0 0
 • ~rybniker7 2010-08-11 19:57:35

  Witam!Tak się składa że prowadzę jeden ze sklepów blisko rynku.Czynsz wysoki owszem-ale jakoś daję rade-jeżeli ktoś oczekuje od takiego sklepu żyły złota to mocno się rozczaruje.Mam również doświadczenia w handlu w innym miastach i niestety wszędzie jest dużo lepiej,potwierdzają to również znajomi.Pewnie nie ma jednej przyczyny tego stanu rzeczy i raczej wole unikać prostych recept - grunt to robić swoje i nie narzekać wiecznie -Pozdrawiam!

  0 0
 • ~AntyFudali 2010-08-11 20:24:26

  Urzędnicy w Rybniku to amatorzy.... http://www.tvn24.pl/11197,1,prosto_z_polski.html

  0 0
 • ~seb_glo 2010-08-11 21:42:05

  ~AntyFudali człowieku art. jest o sobieskiego i powstańców a nie o dzielini familoków parusziowiec-piaski rozumie ze chcesz wykazać związek ale nie widze tu żadnego pozdrawiam. Te w/w dzielnice nie ciesza się dobra opinią szkoda porządnych ludzi tam mieszkających

  0 0
 • ~basia80 2010-08-11 22:17:25

  Witam, myślę że nie uda się ożywić tych ulic niestety. Ludze lubią robić zakupy w Focusie i Plazie zjeść coś ,polizac loda, iść do kina i domu. A w niedziele spacerowy lans po galeriach. Tylko ulica między galeriami się ożywiła. Wiekszość sklepów z ulicy Powstańców przeniosło sie już na Sobieskiego z nadzieją że tam będzie większy ruch. Co do czynszy to w galeriach są bardzo wysokie , stać na nie tylko wielkie znane sieci.

  0 0
 • ~mily pan 2010-08-11 22:24:14

  Ale Basiu glupot napisalas, idz juz lepiej spac,dobranc, ha ha.

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-11 22:31:34

  no basiu rzeczywiscie glupot popisalas. pojedyncze sklepy w galeriach to sklepy sieciowe. reszta to sklepy prywatne. spytaj ziupa - kiedys tez mu tlumaczylem co to franczyza, bo tak jak Ty nie wiedzial.

  0 0
 • ~basia80 2010-08-11 22:40:14

  ~qwerty Wiem co to franczyza nie wspomniałam o tym ale myślisz że na franczyzie jest tak różowo.

  0 0
 • ~ 2010-08-11 23:51:48

  ~basia80 myślisz że z polizaniem loda w fokusie czy plazie jest tak różowo? ;)

  0 0
 • ~werkk 2010-08-12 06:46:11

  Arteks ja bym nie ryzykował z tym lodem sama myśl o tym fe

  0 0
 • ~werkk 2010-08-12 06:52:09

  Śliczną Dorotę możecie zobaczyć i więcej się dowiedzieć na facebook ale nadal nie wiem na czym polega jej praca.

  0 0
 • ~Arteks 2010-08-12 10:18:51

  @werkk - co do lodów to czytaj uważnie - Arleks to nie Arteks. Pewnie to jakaś prowokacyjna POdróba. Nie można zgnieść Arteksa merytorycznie to próbuje się chwytów poniżej pasa. Poinformuję redakcję, że pojawił się ktoś na tym forum, który próbuje naśladować przez podobny nick stałego użytkownika. A co do tej Doroty, którą się uczepiłeś to zazdrościsz, że w PO w Rybniku nie ma żadnych kobiet? Same męskie zgredziki... ;)

  0 0
 • ~piotrekdec 2010-08-12 11:39:00

  charlie tos pan pojechal...choc zgadzam sie co do hipokryzji tego narodu to jednak to ze JA
  chcialbym zeby w okolicach rynku byly glownie resteuracje i knajpy nafajnym poziomie a nie "kredyty chwilowki"
  mimo iz wszystkich z tych knajp nigdy nie odwiedze -chocby ze wzgledu na ze tak powiem charakter lokalu- to zadna hipokryzja,to jedynie proba myslenia dluzszego niz od pierwszego do pierwszego i proba sprzeciwienia sie w dluzszej perspektywie dezorganizacji tradycyjnej roli
  rynku jako agory, ktora od zawsze takie miejsca pelnily; ale wiem- czasy sie zmienily teraz to juz nie agora ale powoli centrum kredytowe,
  wlasciciel kamienicy woli miec pewny "czysty" zysk bez odatkow grozby jakis rozrob w nocy czy cos w tym stylu-tu go rozumiem ale:
  w skocie chcialbym zeby rynek w rybnku zmierzal w strone tego wroclawskiego (choc nigdy sie nim nie stanie) niz w strone np. zorskiego (bez obrazy)
  to ta jak z kosciolami, osobiscie je -delikatnie mowiac- srednio lubie ale chce zeby wygladaly jak przystalo na zabytki, chcce zeby wygladaly tak jak za
  czasow swojej swietnosci

  0 0
 • ~werkk 2010-08-12 13:26:05

  Arteks co racja to racja przydała by się jakaś niewiasta w szeregach radnych Po ale w PiS nie ma lepiej Marysia jest tylko dlatego że ktoś umarł, wiec nie jesteście lepsi.

  0 0
 • ~Gregorio 2010-08-12 16:50:57

  Można wiele zrobić ale do tego także jest potrzebna świadomość mieszkańców że warto wspierać i kultywować serce i historycznie znaczeniowo ulice tego miasta. To jest od lat najważniejszy trakt w mieście , od bazyliki do rynku. Już na ulicy Powstańców Śl. trochę się pozmieniało a jeszcze się pozmienia.Jest tu już kilka ciekawych placówek handlowych jak i gastronomicznych - doskonały jubiler, kilka niezłych sklepów odzieżowych, dobrze zaopatrzona księgarnia językowa czy wegetariańska restauracyjka. Miejmy nadzieję że jeszcze powstanie kilka fajnych placówek. Najważniejszą kwestią do szybkiego rozwiązania jest uporanie się z problemem parkujących po obu stronach ulicy samochodach. Prawo to mają właściciele domów i sklepów ale w praktyce 60 % stojących pod placówkami samochodów to " króliki i znajomi królików" po części z podrobionymi zegarami wstawionymi za szybę czy po prostu" załatwionymi".
  Osobiście jak widzę to mrowie zaparkowanych samochodów to nie mam ochoty przeciskać się pomiędzy nimi by odwiedzić ten czy tamten sklep. A kierowcy jadący ta ulicą - w połowie bezprawnie - nie zważają na idących nią - średnia prędkość to 50 - 60 k/godz.
  Kolejna sprawa to nawierzchnia - to co teraz jest nie świadczy o tym że to deptak. Ale bądźmy dobrej myśli i sami kreujmy dobry kierunek zmian.

  0 0
 • ~qwerty 2010-08-12 18:00:13

  Merytoryczny Arteks. hahaha. Gratuluje poczucia humoru.

  0 0
 • ~charlie 2010-08-12 18:58:05

  piotrekdec no ja nie wiem co wspólnego ma kawiarnia ze starożytnym rozumieniem agory. Chyba tylko tyle że o polityce pogadamy sobie przy kawie. Ja też bym chciał tam restauracje, ale jeszcze bardziej chciałbym wolny rynek. No niestety on powoduje, ze jest jak jest. Masz rację, że trochę niefortunnie się wyraziłem co do hipokryzji akurat w tym wypadku. Tutaj przyznaję Ci rację.

  0 0
 • ~Porta 2010-08-12 23:55:02

  Pomysł z rewitalizacją bardzo dobry, ale na Powstańców i Sobieskiego nie powinno być żadnych ławeczek i drzewek - jakaś durna moda sie zrobiła u nas w kraju, od tego są parki miejskie, a place i ulice handlowe powinny być utwardzone, z możliwością dojazdu samochodem z dostawą. Jak miasto zacznie kombinować i robić na siłę "deptak", zeby rodzinki i wąsate dziady mogły się przejsc raz w tygodniu z lodami, to skończy się to jak z ul. Mariacką w Katowicach. Skrzyżowanie Sobieskiego-sw Józefa należałoby przebudować usunąć pseudozieleń i ławki i wstawić na środku małą fontannę, albo jakis pomnik na piedestale np popiersie J. Rogera. Powstańców nie ma co na siłe rewitalizować, może w przyszlosci będzie tam większy ruch, chociaz byloby pewnie wiele problemow np z otwarciem pubu czy klubu, bo zawsze jakas banda by zaczela prostestowac, ze to za blisko bazyliki albo pomnika JP2

  0 0
 • ~wojtek144 2010-08-13 10:31:11

  Pomysł rewitalizacji wraca cyklicznie bez konkretnych rozwiązań ot wakacyjny temat. Konkretne rozwiązania powinny pojawić się po dyskusji na sesji rady miasta bo tam zapadają decyzje o możliwości sfinansowania konkretnego pomysłu. W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć odpowiednie środki finansowe na uporządkowanie infrastruktury technicznj pod wymienionymi ulicami, od tego trzeba zacząć. Ulica Sobieskiego zmieniła się w swoiste centrum finansowe miasta i poradzi sobie w trudnym okresie spowolnienia gospodarczego. Postulowanie aby zmieniła się w deptak z kawiarniami jest niepoważne.

  0 0
 • ~IS 2010-08-13 13:51:16

  Sobieskiego i Powstańców wymarły po wybudowaniu Plazy i Focusa... No kto by się tego spodziewał :-))))))))))))))))))))))))) Oj, to się p.Fudali zdziwił, przecież tego się nie dało przewidzieć :-))))))))))))))))))))))))))))))) Jak wyjmie rękę z nocnika to niech ją umyje zanim siądzie do kolacji.

  0 0
 • ~ 2010-08-15 19:03:11

  Proponuję zadaszyć te ulice i zrobić tam galerię handlową ;)

  0 0
 • ~JustDoiT 2010-08-15 21:57:22

  Szanowny Panie Wojtku zanim się coś wyremotuje warto wiedzieć czemu ma to służyć??

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Kościół katolicki powinien być opodatkowany?
Oddanych głosów: 115