zamknij

Wiadomości

Właściciele kamienic remontują na potęgę

2010-07-23, Autor:  Patrycja Wróblewska-Wojda
Program ulgi podatkowej dla właścicieli kamienic, którzy zdecydowali się na remont swoich nieruchomości, cieszy się dużym powodzeniem. Jak na razie nowe oblicze zyskuje 21 kamienic.

Reklama

Rybnicki magistrat realizuje program od marca 2009 roku. Urzędnicy właścicielom kamienic zaproponowali ulgę w podatku od nieruchomości, jeśli ci zdecydują się odnowić elewacje swoich budynków. - Kamienicznicy mogą w ten sposób wiele zyskać, gdyż uzyskują zwolnienie w wysokości poniesionych kosztów. Dodatkowo stają się współtwórcami pięknego krajobrazu miejskiego – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

Miasto w ramach programu refunduje odnowę całej elewacji frontowej budynku oraz połaci dachowej, w tym m.in. czyszczenie elewacji, wymianę tynków, konserwację detalu architektonicznego, malowanie, remont widocznej połaci dachowej.


Dotychczas na taki krok zdecydowało się 21 właścicieli nieruchomości, które znajdują się przy ul. Pl. Wolności, Sobieskiego, Rynek, Reja, św. Jana, Korfantego, Gliwicka, Kościelna i Łony. - Od 15 lat własnymi siłami remontowałem swoją kamienicę. Gdy do wykończenia pozostała mi tylko elewacja, to pojawiła się propozycja pomocy ze strony samorządu. Postanowiłem z niej skorzystać, gdyż nie wiadomo kiedy taka okazja się powtórzy – mówi Andrzej Korbasiewicz. - Korzystając z okazji w październiku mam zamiar rozpocząć remont swojej drugiej kamienicy. Na wykonanie inwestycji będę miał rok, gdyż właśnie tyle czasu na to dostajemy – dodaje.


Uwaga, aby skorzystać z ulgi, przed rozpoczęciem remontu lub w jego trakcie, należy złożyć w urzędzie miasta specjalny wniosek. Termin ich składania mija z końcem 2010 roku.

 

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~jedrek_1_1 2010-07-23
  09:31:38

  0 0

  i takie decyzje to ja rozumiem. Stan kamienic w dzielnicy śródmieście jest miejscami przerażający. Bardzo mądre działanie - warto byłoby stworzyć do tego jakiś calościowy plan/program bo za chwilę okaże się, że chętnych jest wiecej niż kasy i znowu będą podejrzenia i kamienice rodzinki remonotwane. Mówiac plan mam na mysli kto w jakiej kolejnośąci i dlaczego np - jak jest bank w kamienicy to ma kasę i może sam elewacje remontować . W ten sposób powstanie preferencja dla branż alternatywnych

 • ~ 2010-07-23
  09:33:30

  0 0

  teraz zyskaja a w przyszlym roku pewnie dowala podatek od nieruchomosci i tak zaplaca za remont ze swojej kieszenii

 • ~matszw 2010-07-23
  09:55:47

  0 0

  stfu1, to do ile im podniosą ten podatek? do miliona żeby się miastu zwróciło? wszędzie spisek widzicie ludzie

 • ~zapo 2010-07-23
  20:14:41

  0 0

  Nie jest to do końca takie różowe. Problem polega na fatalnym zapisie w uchwale RM. Na skutek tegoż zapisu ktoś, kto remontuje elewację, jest zwolniony z podatku, ale jeśli ktoś remontuje CAŁĄ kamienicę, to nie, bo formalnie jest to już wtedy budowa (tzw. wymiana kubatury). I znów pokrzywdzeni są ci, którzy chcą zrobić więcej dla wyglądu miasta. A Wydział Podatków nawet nie zgłosił Radzie, że taki problem istnieje...

 • ~ 2010-07-23
  21:35:39

  0 0

  a kto wam powiedzial że dostaną refundacje kosztow remontu? nie zaplacą przez 10 lat podatku od nieruchomosci i to wszystko.
  a haracz w postaci oplaty za zamkniecie ulicy to koszt kilku tysiecy na miesiąc.czy to kampania wyborcza ? to czemu z kamuflarzem.

 • ~charlie 2010-07-23
  22:04:56

  0 0

  Skoro im się to nie opłaca to dlaczego jest tylu chętnych? Najwidoczniej wy się mylicie! Nikt nie podpisze umowy, która nie będzie dla niego korzystna. Piszecie dla samego pisania. Pomysł był dobry bo przynosi pożądane skutki. Koniec, kropka. Tak trudno przyznać wam, że ten pomysł jest świetny, tylko dlatego, że to pomysł Fudalego?

 • ~ 2010-07-24
  01:18:37

  1 0

  Oj ci biedni wlasciciele kamienic w centrum Rybnika dotacje dostali .Kazde dziecko z Rybnika wie ze to jedni z nabogotszych ludzi w rybniku na remont ich stac za 3 miesieczny czynsz ale dotacji im trzeba???To ich swiety obowiazek remontowac i jak chca klijentow przyciagac .

 • ~zapo 2010-07-24
  07:49:17

  0 0

  Nie mówię, że pomysł jest zły, jest bardzo dobry. Należy go tylko dopracować, bo są w uchwale zapisy niekorzystne dla tych, którzy chcą zrobić coś więcej.

 • ~Arteks 2010-07-24
  23:03:43

  0 0

  Mam szacunek do tych właścicieli nieruchomości w Rybniku, którzy o nie dbają i są odpowiedzialni. Gdybym ja był właścicielem kamienicy to rachunek ekonomiczny byłby dla mnie ważny ale nie wynająłbym parteru swojej kamienicy bankowi czy nieruchomościom albo innym skokom! One niszczą miejską strukturę i zmniejszają chęć spacerowania po mieście. Kiedyś idąc Sobieskiego można było pooglądać ciekawe wystawy sklepowe, pomysłowe aranżacje, wystroje świąteczne. Teraz wystawy zdobią głupie plakaty o pożyczkach czy zdjęcia jednakowych domów na sprzedaż... Sama opisana tu akcja miasta przynosi już pożyteczne owoce. Ludzie odwiedzający Rybnik nie będą pytać ile mniej pieniędzy z podatku od nieruchomości wpłynęło do kasy miasta ale będą podziwiać odrestaurowane kamienice! To kolejny dobry pomysł ekipy Fudalego! Boli mnie to, że przed wojną głównie bogaci Niemcy i Żydzi dbali o detale, wystrój, wysokość i dostojność budowanych w śródmieściu kamienic. A dzisiaj nie brakuje niektórych inwestorów od siedmiu boleści, którzy budują w centrum byle jakie kloce... Np. ta kamienica na Sobieskiego/Gliwickiej - po prostu współczesna ochyda... Nie wiem jak można zaprojektować i postawić coś tak upiornego. Mam nadzieję, że wreszcie ruszy jakaś modernizacja i budowa w miejscu kupionej kamienicy na pl. Wolności 7 i wzdłuż schodów do teatru. Tam się aż prosi jakiś elegancki kompleks, który będzie podziwiany z dołu i z góry. Generalnie słabi są w Rybniku inwestorzy mieszkaniowi... i to mnie trochę smuci.

 • ~Arteks 2010-07-24
  23:09:38

  0 0

  @zapo - ale to nie dziwi zapo bo rozbudowa to nie jest modernizacja, natomiast możnaby podsunąć jakiś inny pomysł na ożywienie struktury budowlanej w centrum miasta. Np. każdy kto wybuduje w centrum kamienicę powyżej 3 kondygnacji wysokości w której będzie określona ilość mieszkań dostanie jakieś duże zwolnienie podatkowe lub jakoś inaczej zostanie dowatościowany tak aby chciało się bogatym inwestorom np. Rojkowi zamiast budować setny dom na peryferiach - zabudowywanie naszego śródmieścia. Co o tym sądzicie? W Rybniku jest pełno pustych miejsc na plomby i powinno się zachęcić do ich zabudowy. Natomiast drogi Zapo uważam również, że powinno się stworzyć w Rybniku jakąś grupę nacisku, która nagradzałaby najlepsze modernizacje i budowy oraz piętnowała architektoniczne potworki. O czymś takim już od pewnego czasu gadał Timnet ale jak na razie sprawa ucichła. I zapraszam Cię na forum sky o Rybniku. Jeśli nie znasz linka to Ci podam, napisz mi maila :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 209