zamknij

Wiadomości

Rybnik. Kostki z deptaka wystrzeliwują w powietrze jak pociski!

2019-08-16, Autor: Wacław Wrana

- To cud, że tutaj jeszcze nikt nie zginął – mówią przedsiębiorcy prowadzący sklepy przy ulicy Św. Jana w Rybniku. Na deptaku, luźne kostki pod kołami samochodów wystrzeliwują w górę niczym pociski! Rybnicki magistrat zapowiada na przyszły rok gruntowny remont deptaka.

Reklama

Fuszerka na deptaku w Rybniku

Deptak w Rybniku został oddany do użytku na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Od samego początku władze Rybnika miały mnóstwo problemów z nawierzchnią nowego traktu, który obejmuje ulice Powstańców, Sobieskiego i św. Jana.

Najpierw, wiosną 2015 roku trzeba było przebudować zapadające się skrzyżowanie ulic Sobieskiego, Powstańców, Łony i Gliwickiej – czytaj więcej>>

Następnie, w 2017 roku trzeba było wykonać na nowo tzw. rynsztok, czyli rynnę odprowadzającą wodę do kanalizacji deszczowej – czytaj więcej>>

Kostki z deptaka są niebezpieczne!

Na tym jednak nie koniec problemów z deptakiem. Od wielu miesięcy z nawierzchni traktu wypadają granitowe kostki. Przedsiębiorcy z ulicy Św. Jana alarmują, że to już nie tylko problem natury estetycznej, ale realne zagrożenie życia i zdrowia ludzi!

- Sypiąca się na deptaku kostka działa jak pocisk. Jest wystrzeliwana spod kół samochodów w powietrze. Ostatnio jedna z kostek z ogromną siła wleciała do wnętrza butiku i przeleciała tuż obok jednej z klientek

– opowiada Paweł Polok, właściciel kamienicy na Św. Jana.

Przerażona tym, co się dzieje na deptaku, jest Aurelia Burzan-Adamska, właścicielka perfumerii Ambrozja.

- Ostatnio, w samo południe usłyszeliśmy potworny trzask, jakby eksplozję. Myśleliśmy, że to wybuch gazu. Okazało się, że to kostka wystrzeliła spod koła jadącego samochodu i rozbiła witrynę naszego sklepu

– relacjonuje właścicielka perfumerii.

- Czy musi dojść do czyjejś śmierci, żeby ktoś coś z tym zrobił?

- pyta retorycznie Aurelia Adamska.

W 2020 roku kolejny remont deptaka w Rybniku

Urzędnicy zapewniają, że zdają sobie sprawę z powagi problemu.

- Od samego początku funkcjonowania deptaka widzimy, że przyjęte rozwiązania techniczne nie sprawdzają się. Doraźne próby reperowania deptaka nie przyniosły skutku. Została podjęta więc decyzja, że w przyszłorocznym budżecie zostaną zarezerwowane środki na skuteczne rozwiązanie tego problemu

– mówi Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Agnieszka Skupień dodaje, że nie wiadomo jeszcze jaka technologia zostanie zasotosowana do przy kolejnej modernizacji deptaka.

Więcej o sprawie w naszym materiale wideo:

 

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Dawid Dziwoki 2019-08-16 08:31:47

  Jakieś konsekwencje ktoś?

  151 8
 • ~norton 2019-08-16 08:37:36

  No co ty. Urzędnik się nie myli tylko przyjmuje błędną koncepcję. Bo cytuję... "przyjęte rozwiązania techniczne nie sprawdzają się.." Za nasze pieniądze robią sobie testy czy się sprawdzi czy też nie.
  Podobnie będzie ze "ścieżkami" rowerowymi

 • ~Takja 2019-08-16 08:39:24

  Ktoś przecież ponosi odpowiedzialności za co jest zrobione , no tak ale nie w tym przypadku pienuadze są "Publiczne"to i odpowiedzialnych nie ma

  132 7
 • ~Szpon 2019-08-16 08:44:11

  Zamknąć dla ruchu kołowego, samochody nie będą niszczyć deptaku i po problemie.

 • ~Szpon 2019-08-16 08:47:19

  deptak
  1. potocznie: elegancka aleja spacerowa, najczęściej w obrębie miasta, wyłączona z ruchu kołowego;

  128 6
 • ~Arteks 2019-08-16 09:31:14

  Auta ewidentnie niszczą deptaki i pozostawiają po sobie ślady po oleju. Wpuszcza się nawet ciężarówki powyżej 3,5 t. W naszym urzędzie jest dużo pozytywnej dyskusji o parku kulturowym, o równowadze w transporcie, o wyprowadzaniu ruchu z centrum miasta ale konkretnych działań jest bardzo mało. Śmieszne jest to, że Prezydent i Straż Miejska nie radzą sobie nawet z zawalaniem przez auta Rynku w godzinach kiedy obowiązuje zakaz ruchu. W innych miastach jeśli wprowadza się jakieś obostrzenia - to się ich przestrzega. U nas jednocześnie potrafi być nawet 10 aut na Rynku np. o 13.00. ;(

  93 60
 • ~ 2019-08-16 10:14:54

  W normalnym kraju, po stwierdzeniu, ze droga jest niebezpieczna, natychmiast zostalyby podjete srodki (zakaz wjazdu, wylaczenie fragmentu jezdni) do czasu remontu w obawie, ze miasto zostaloby zarzniete pozwami. A tutaj pani rzecznik zdaje sie mowic: "byc moze rzeczywiscie ktos zostanie kaleka, ale na razie nie ma kasy i mamy to gdzies..." Tak lokalne wladzedbaja o zdrowie i zycie swoich obywateli.

  119 3
 • ~ 2019-08-16 10:20:21

  "Deptak w Rybniku został oddany do użytku na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi w 2014 roku."
  byle jak, byle szybko, ważne że oddane przed wyborami, a fuchę poprawi się później
  winnych i odpowiedzialnych jak zwykle brak

  83 2
 • ~ 2019-08-16 10:23:02

  Niemcy, budowali drogi z kostek, ktore wytrzymywaly przejazdy czołgów. Taka nawierzchnia byla na przyklad na ul. Wolnej w dzielnicy Piaski. Budowali je z głowa. W Rybniku budujemy tylko szybko, byle wstegę przeciać, byle jak. Niestety nikt nie pilnuje wykonawców. Jestesmy miastem bubla.

  152 3
 • ~rzyt 2019-08-16 10:58:15

  ~Arteks, strzał w dziesiątkę "w urzędzie jest dużo pozytywnej dyskusji...", ale UM i Prezydent to nie jest klub dyskusyjny.

  58 3
 • ~rosthost1 2019-08-16 10:58:40

  Dawid Dziwoki - "Jakieś konsekwencje ktoś?"
  Dawid - oczyiście że tak - wyższe podatki, opłaty za śmieci, wodę. Przecież ktoś musi za to zapłacić i to będziesz Ty i mieszkańcy Rybnika. Ostatni porządek to był za prezydenta Makosza.

  84 7
 • ~eliszka 2019-08-16 11:07:37

  ~goliat - święta prawda. Plac Wolności to pierwszy przykład fuszerki brukowej. Dzisiaj nikt nie potrafi tak ociosać i dopasować kostek, żeby wszystko trzymało jak puzzle. Przedwojenni brukarze w grobach się przewracali, jak czerwoną kostkę brukową która wytrzymała kilkadziesiąt lat zastąpiono nieudolnie wykonaną obecną nawierzchnią. Tam też kilkakrotnie powtarzano układanie, bo jechali od dwóch końców placu, a jak się spotkali na środku to schodek wyszedł. W końcu kostki zalano mieszanką cementową, żeby się trzymało, a po wyschnięciu pył unosił się tygodniami. Teraz wszystko zapadnięte, dziurawe, a przecież kiedyś też tam jeździły autobusy przez wiele lat i nie było takiej dawastacji jak obecnie. Deptak pochłonął strasznie dużo czasu i pieniędzy, efekt od początku wołał o pomstę do nieba. W Gliwicach poniemiecka czerwona kostka wypolerowana była przez dziesiątki lat jak posadzka w kościele, ale ulica była wyprofilowana dla spływu deszczówki bez żadnych udziwnień, bez zapadlisk i wyrwanych kostek.

  78 0
 • ~Arteks 2019-08-16 11:17:23

  Panie Prezydencie - zacznijcie więcej działać, a mniej mówić. Nie bójcie się krytyki bo ona będzie zawsze bo niektórzy nie potrafią niczego innego poza narzekaniem i krytykowaniem. Większość was oceni. Nie marnujcie swojej możliwości zmieniania miasta bo czas leci szybko. Zróbcie jakiś kapitalny lifting pasaży i Rynku w centrum bo z jednej strony nie może być tak, że jakieś kostki fruwają po przejeździe auta. Z drugiej strony deptaki powinny być tylko dla pieszych, a tak jak autostrady są tylko dla aut! Takie porównanko - nowa Obwiednia została oddana do użytku ok. 2001 roku i już w tym roku zrobiliście jej remont kapitalny. Rynek wyremontowano w 1992 roku - do dzisiaj nie wymieniono ani jednej kostki... Co dla was jest bardziej reprezentacyjne - Rynek czy jakaś dowozowa ulica? @eliszka - u nas też na szczęście ostała się jedna ulica z czerwonej kostki - Wieniawskiego. Ale... w dużej mierze dzięki temu, że od lat nie ma tam ruchu samochodowego. @rzyt - to prawda, że czasami bardziej przypomina to klub dyskusyjny, dlatego mój apel do prezydenta. :)

  31 38
 • ~Arteks 2019-08-16 11:24:59

  @goliat - Niemcy po prostu radzą sobie lepiej ze wszystkim. Potrafią przewidywać, dbają o jakość wykonania, szanują się wzajemnie, poważnie traktują ochronę środowiska i są honorowi. Wywalili auta z centrów, inwestują duże pieniądze w transport zbiorowy, mają super stadiony i miejsca do rekreacji, dbają o zieleń w miastach i porządek urbanistyczny. To kraj na którym powinniśmy się wzorować w wielu dziedzinach życia. U nas niestety dominuje bylejakość i kombinatorstwo.

  53 34
 • ~spirit-of-the-town 2019-08-16 11:39:05

  A wystarczyło dać większe kostki i zalać chociażby do połowy betonem. A co jeśli, odpukać, rzeczywiście jakaś kostka wystrzeli tak nieszczęśliwie i zabije kogoś lub ciężko zrani? Winien będzie kto: wykonawca, kierowca (legalnie tam jadący) czy UM który wie o sprawie i nie zabezpieczył terenu?

  55 1
 • ~minowa 2019-08-16 12:18:04

  Panie Polok, na Św. Jana są takie kostki ?

  10 1
 • ~Lateks 2019-08-16 13:04:56

  10 lat temu widziałem we Lwowie jak układają kostkę w centrum miasta, gdzie jeżdżą tramwaje, samochody osobowe i ciężarowe. Nic tam nikomu się nie rozlatuje. Ale sposób i dokładność wykonania mnie powalała. To co w Rybniku to zwykły bubel, ale nikt z urzędników nie powie że spartolili sprawę..., zresztą co oni potrafią nadzorować i kontrolować. Ile czasu wytrzymały nowe rowy na ul. Rudzkiej w Stodołach ? Gdzie od początku mieszkańcy widzieli że to jest spier.... a UM milczał że tak było w projekcie i że jest ok...

  42 3
 • ~Tomek_81 2019-08-16 13:12:56

  Jak już urzędnicy uporają się z kostką która od samego początku była do d.... to niech umyją rynek i przyległe ulice. Gum, plam po oleju, syfu po kebabach i tym podobnych , oraz zwykłego brudu jest tyle że lepiej nie patrzeć pod nogi. Ścisłe centrum wstyd i tyle.

  65 1
 • ~ 2019-08-16 14:38:27

  Arteks , co do Niemiec, nie sa tak honorowi I ekologiczni jak myslisz. Moze zamkneli ostatnia kopalnie , ale dalej jada na brunatnym, zaostrzaja nam kryteria z CO2 bo im zaczyna limitu brakować i chca go wiecej dla siebie. juz nie finansuja fotowoltaiki jak kiedys, bo jest to budżetowi nie po drodze. Poczytaj, popytaj,

  38 5
 • ~hanys z Rybnika 2019-08-16 14:53:53

  K....wa kolejny remont deptaka do jest wstyd panie prezydencie . Teraz proszę żeby za cały remont zapłacił ze swojej kieszeni prezydent i wszyscy co podpisali ze chcieli taki deptak jaki mamy .

  53 9
 • ~Bernard Jona 2019-08-16 15:08:37

  Kiedyś nawierzchnią z kostki granitowej były pokryte nawet niektóre autostrady które wytrzymywały dziesiątki lat. To co jest w Rybniku to poprostu bubel budowlany.

  49 1
 • ~pprywatne 2019-08-16 15:15:32

  Niech się cieszą, że nie ma jakichś demonstracji w Rybniku, bo by było czym rzucać w tą władzę.

  41 1
 • ~pprywatne 2019-08-16 16:06:27

  Przecież wiadomo kto jest odpowiedzialny za tą fuszerkę i to on poniesie koszty remontu czy przebudowy. Mam nadzieję, że nie będzie to kolejny remont za pieniądze podatników.

  33 1
 • ~Barakuda 2019-08-16 17:07:24

  Ja myślę, że tą zagadkę powinien wyjaśnić Antoni Macierewicz. Już jedną świetnie wyjaśnił to i z tą sobie poradzi...

  20 25
 • ~MTWWD 2019-08-17 01:37:31

  "Została podjęta więc decyzja, że w przyszłorocznym budżecie zostaną zarezerwowane środki na skuteczne rozwiązanie tego problemu"

  Czamu ludzie zaś majom za to płacić niech architekt abo wykonawca abo ten co to odebroł zapłaci. Oni sie bawiom i ciulstwa wymyślajom a ludzie podatki płacom na byle co. Ji bych im ze wypłaty ściongał tym nierobom. Jak głupiego chodnika zrobić nie umiom to won z tego urzędu i obsadzić stanowiska mondrymi ludźiami.

  31 5
 • ~lewy_gwint 2019-08-17 17:08:04

  Dlatego wszystko zostanie pokryte asfaltem, i nic się nie bedzie kruszyć

  8 1
 • ~Qwety 2019-08-17 22:07:44

  Kolejne fuszerki są drogie bo używa się taniego materiału. We Włoszech są deptki, co mają setki lat - wykonane z kamienia naturalnego. Kostka brukowa betonowa lub z półfabrykatu to coś okropnego.

  11 0
 • ~pprywatne 2019-08-17 22:43:29

  Może pomalujcie czerwoną farbą, malujecie dziury w jezdni mając nadzieje że się zabliźnią, to może spróbujcie i z kostką, może ona też się naprawi.

  12 2
 • ~Madsin88 2020-05-11 13:17:19

  A może jechał i na telefonie klikał i teraz kostka brukowa jest wina . I pytanie czy tam można jeździć na desce, rowerem, autem, i czy jest tam znak dotyczący ruchu. A co do stanu deptaka to jest inny temat .

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041