zamknij

Wiadomości

Chcą zamknąć Plac Armii Krajowej! Miasto myśli o kolejnym parkingu wielopoziomowym

2022-10-10, Autor: 

Radni rybnickiej Platformy Obywatelskiej podczas konferencji dotyczącej transportu i mobilności zapowiedzieli pomysł budowy kolejnego parkingu wielopoziomowego. Na potencjalną lokację takiej inwestycji wskazują rejony Placu Armii Krajowej, który ma zostać wyłączony z ruchu.

Reklama

Jak przekazał Wojciech Kiljańczyk - radny PO, a zarazem przewodniczący Rady Miasta Rybnika, magistrat rozważa budowę kolejnego parkingu wielopoziomowego.

Nowy parking miałby zostać zlokalizowany w rejonie Placu Armii Krajowej, by ułatwić kierowcom pozostawienie pojazdów bezpośrednio w Śródmieściu i okolicy rybnickiej Strefy Biznesu. Co ciekawe, koncepcja przebudowy Placu Armii Krajowej zakłada wyłączenie go z ruchu. Czy to oznacza, że już niedługo to miejsce zostanie zamknięte dla pojazdów silnikowych na rzecz pieszych i rowerzystów?

Obecnie trwają dwa konkursy architektoniczne i jest to rozważane w tamtym miejscu ze względu na to, że infrastruktura drogowa się zmieni. Plac Armii Krajowej prawdopodobnie będzie wyłączony z ruchu. W związku z tym, będzie potrzeba żeby do tego centrum usług wspólnych, gdzie będzie lokalny ale też ponadlokalny biznes, był łatwy dojazd z możliwością zostawienia samochodu – powiedział Wojciech Kiljańczyk.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy Plac Armii Krajowej powinien zostać wyłączony z ruchu?

Czy jesteś za kolejnym parkingiem wielopoziomowym w centrum Rybnika?
Oddanych głosów: 3537

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 74

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2022-10-10
  15:46:58

  49 12

  Ankieta jest źle sformułowana bo ja jestem za parkingiem wielopoziomowym ale niekoniecznie w tym miejscu

 • ~boroczek2 2022-10-10
  16:00:37

  20 37

  A jak tak myślę, że wszystko w promieniu JEDNEGO KILOMETRA od Rynku co się da pozamieniać na parkingi, a najlepiej taki obszar zrobić STREFĄ BEZ SAMOCHODU Z DOSTAWCZAKAMI WŁĄCZNIE. A co jak szaleć to szaleć, a ile mniej smogu by było...

 • ~Lokalny 2022-10-10
  16:04:43

  82 45

  Proponuję, żeby na tym nowym parkingu obowiązkowo parkowali urzędnicy z miasta i dymali np w deszczu do swojego urzędu. Poza tym może niech zaczną od sprzedaży działki pod biurowiec co ją niedawno za kilka milionów kupili. Wtedy zweryfikuje się, ile miasto przepłaciło za tą działkę.

 • ~Fidzi 2022-10-10
  16:20:02

  Na przeciwko ZUS-u jest duży plac parkingowy. Dlaczego tam nie zrobić parkingu wielopoziomowego, a przez zwiększyć ilość miejsc parkingowych?
  Jednakże muszę zauważyć, że na w/w parkingu zawsze i każdej porze dnia i nocy są wolne miejsca. Zatem, jaki jest sens budowy parkingu wielopoziomowego, którego budowa pochłonie olbrzymie środki finansowe?
  Aaaas, no tak !!!!
  Ale głupia !!!
  Przecież chodzi o to, żeby pod pozorem ulżenia kierowcom, ktoś mógł nachapać się kasy !!!!!!!!!
  Pytanie: KTO NA TYM MA ZAROBIĆ ??!!??
  Może CBA by tu znalazło odpowiedź!?

 • ~Fidzi 2022-10-10
  16:23:15

  26 7

  Za błędy i "zjedzone" słowa przepraszam: chochlikuje mi klawiatura.

 • ~anettk 2022-10-10
  16:48:14

  83 56

  Chyba ktoś tu sobie "jaja"robi?! Duży parking (który świeci pustkami) stoi na Hallera (większość przyjezdzających oblega,parkingi osiedlowe w centrum) I tak jak w komentarzu powyżej...Duży plac świecący pustkami na przeciwko Zus-u,a Ci rozmyślają nad kolejnym parkingiem???? Ludzie zero sensownego,zagospodarowania przestrzennego!!!

 • ~Rycerz 2022-10-10
  17:58:25

  84 67

  RYBNICZANIE !!! To co robi ta władza w naszym mieście to skandal !!! Jak można wpaść na taki kretyński pomysł i wył.z ruchu jednon z głównych skrzyżowań ?!!!! To są ludzie bez wyobraźni !!! Koniecznie trzeba zablokować tą inwestycje !!!

 • [email protected] 2022-10-10
  19:20:57

  19 59

  Pomysł wyłączenia z ruchu Placu Armii Krajowej został zawarty w uchwalonym przez 21 radnych miasta planie zagospodarowania (przy jednym głosie wstrzymującym się). Obecnie jesteśmy na etapie konkursu, w którym architekci i urbaniści przedstawią różne koncepcje zagospodarowania tego terenu. Poczekajmy na koncepcje i wizualizacje specjalistów od przestrzeni, a później oceńmy te propozycje.

  W nowych planach zagospodarowania zakłada się budowę przynajmniej kilku budynków powierzchnią zbliżoną lub większą od K1. To kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej/usługowej/gastronomicznej/mieszkaniowej. Ten kwartał idealnie nadaje się na taki projekt, ale wymaga on przebudowy układu komunikacyjnego, nowych miejsc parkingowych, renowacji lub przebudowy dworca PKP, nowych terenów zielonych czy nowych powierzchni gastronomicznych.

  Ten pomysł jest jednym z najważniejszych projektów związanych z nowymi miejscami pracy o charakterze biurowym w naszym mieście. Dlatego, powiem raz jeszcze „poczekajmy na koncepcje i wizualizacje specjalistów od przestrzeni, a później oceńmy te propozycje”. Pozdrawiam

 • ~Arteks 2022-10-10
  19:22:37

  18 66

  @Rycerz - przecież chyba wszystkim znudziła się już betonoza. A Plac Armii Krajowej to całkowita betonozo-asfaltoza. Ruch da się poprowadzić obok, a z tego miejsca można stworzyć ładną strefę zieleni dla pieszych i pracowników okolicznych biurowców. W Katowicach niedawno zlikwidowano parking na Dworcowej na ok. 200 aut. W tym miejscu powstaje deptak. Mieszkańcom się to podoba. Korzystajmy na dobrych przykładach z innych miast. :)
  @Fidzi - szkoda, że koncerny motoryzacyjne nie są zmuszane do budowy parkingów lub do jakiegoś podatku parkingowego. To oni stwarzają problem bo produkują ogromne ilości pojazdów. Zarabiają krocie, a problem z parkingami zwalają na... samorządy i mieszkańców.

 • ~exploriurbex 2022-10-10
  21:26:48

  9 18

  To nie jest plac tylko jedno wielkie skrzyżowanie połączone z parkingiem. Od dawna miejsce prosi się o jakieś zmiany. Dla kierowców też niefajnie się tam zmienia pasy szczególnie tym jadącym od strony Jankowickiej do Ronda Chwałowickiego.

 • ~timnet 2022-10-10
  23:27:21

  37 54

  Panie Knesz, jaki jest sens budowy parkingu jeśli na dzień dzisiejszy ilość miejsc parkingowych jest wystarczająca, a nie mamy absolutnie zadnej gwarancji że z waszych planów przekształcenia tej okolicy w centrum biznesowe coś wypali? Najlepszy przykład nieudolności w podejściu do tego tematu pokazaliście przepłacając za działkę obok K1 i dalej ślepo i bezmyślnie brniecie w kolejne utopijne wizje utrudniając życie mieszkańcom i szastając pieniędzmi podatników.

 • ~stam55 2022-10-10
  23:40:31

  33 50

  Tak,wybudujcie parking tylko nie zapomnijcie na 3maja wysypać piasku,a na miejskiej zrobić pluskadełka dla bombelków,co wy tam palicie w tym um? Wasza buta jest nie do pomyślenia

 • ~stam55 2022-10-10
  23:52:24

  34 47

  Knesz weź się pan nie błaźnij,już po planach na kominka powinien pan sobie odpuścić :)

 • ~Kurt_Wallander 2022-10-11
  07:55:21

  26 27

  Jeszcze jeden parking wielopoziomowy? Z całym szacunkiem, po jaką cholerę? Po to, bo się komuś przejść 900 metrów nie chce (z obecnego wielopoziomowego parkingu na pl. Armii Krajowej)? Toż to 10 minut piechotą. Przy tym, ile zarobił parking przy Hallera, raczej uważam ten pomysł za potencjalnie wyrzucone "nasze" pieniądze w błoto.

  PS: chyba jesteśmy jedynym miastem w promieniu 100 km, które miałoby dwa piętrowe parkingi w śródmieściu. Tak nie ma nawet w Brukseli...

 • ~Grzegorz Maciejewski 2022-10-11
  08:49:45

  5 22

  Zamknięcie tego rejonu tak. Parking też jest potrzebny. Zobaczcie ile ludzi pracujących w K1 zostawia swoje auta na klepisku po drugiej stronie drogi, ile kombinuje na parkingu przy biedronce. Jeśli w to miejsce chcemy postawić biurowce, które będą generowały kolejne potrzeby parkingowe to będzie taka inwestycja potrzebna. Pytanie czy musi je finansować miasto, a nie moglby tego zrobić inwestor (transakcja wiązana - kupujesz działkę tańsza o xx mln ale za to stawiasz parking wg naszej koncepcji). Do przemyślenia. A ilość asfaltu w tym miejscu jest stanowczo zbyt duża, ruch w tym miejscu trzeba wygaszać - na rzecz pieszych, rowerów itp. jestem jak najbardziej za.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541