zamknij

Wiadomości

Motocykl ratowniczy jeszcze długo nie będzie pomagał rybniczanom

2013-07-23, Autor: Dominika Kuśka
Motocykl ratowniczy ufundowany przez mieszkańców póki co jest schowany w garażach rybnickiego szpitala. Jak się okazuje, motocykl nie może nie tylko na co dzień służyć ludziom, ale także w czasie pielgrzymki. Nie wiadomo też, czy kiedykolwiek motocykl ruszy na rybnickie drogi, by ratować ludzkie życie.

Reklama

Przypomnijmy, kilka lat temu rybniczanie bardzo aktywnie przyłączyli się do zbiórki publicznej na zakup motocykla ratunkowego, który miał stacjonować w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku i usprawniać pracę pogotowia ratunkowego. Motocykl dzięki hojności mieszkańców udało się zakupić w 2010 roku (czytaj więcej). Od tego czasu motocykl nie uczestniczył jednak w żadnej akcji ratowniczej – początkowo ówczesny dyrektor szpitala, Jerzy Kasprzak twierdził, że korzystanie z motocykla jest niezgodne z prawem (czytaj więcej), później zaś wpadł na pomysł, by przekazać go rybnickiej policji (czytaj więcej), co oburzyło mieszkańców.

W zeszłym roku już wydawało się, że motocykl na pewno wyjedzie na rybnickie drogi. Działania polityków i samorządowców z naszego regionu na czele z radnym sejmiku Grzegorzem Wolnikiem  miały prowadzić do włączenia motocykla w struktury pogotowia ratunkowego. Oznaczało to, że ratownik na motocyklu miał być częścią zespołu ratunkowego rybnickiego szpitala. W 2013 roku motocykl miał więc wyjechać na drogi (czytaj więcej). 

 

W minionym tygodniu wrócił temat motocykla ratowniczego przy okazji prośby ks. Marka Bernackiego do władz szpitala. Wieloletni organizator pielgrzymki chciał wypożyczyć sprzęt, by ratownik medyczny w razie potrzeby mógł przewieź na motocyklu potrzebujących. Dyrekcja szpitala odmówiła jednak wypożyczenia motocykla.

 

Jak się okazuje, problem z motocyklem ratowniczym jest jednak znacznie szerszy. Prawdopodobnie specjalistycznie wyposażony pojazd jeszcze długo nie wyjedzie na rybnickie drogi, o ile w ogóle będzie taka możliwość. – Jesteśmy po spotkaniu z przedstawicielami Bractwa Kurkowego, które organizowało akcję zbiórki pieniędzy na motocykl. Wspólnie szukamy rozwiązań. Jednak za kilka tygodni zmieni się operator pogotowia ratunkowego, a centrum powiadamiania zostanie przeniesione do Jastrzębia-Zdroju. To już całkiem skomplikuje sprawę i my nie będziemy mieli żadnych możliwości, by wykorzystać motocykl. Jednak znajdziemy jakieś wyjście, by motocykl nie stał w garażu – tłumaczy Grzegorz Chłodek, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

 

W sprawie motocykla ratowniczego głos zabrał również senator Bolesław Piecha, który jest oburzony, że motocykl nie zostanie wypożyczony na czas rybnickiej pielgrzymki. – Dziwi mnie, że jako usprawiedliwienie Pani Dyrektor przedstawiła szereg barier o podłożu biurokratycznym. Odnoszę nieodparte wrażenie, że Pani Dyrektor chodziło głównie o zabezpieczenie swojej pozycji, a nie o podejmowanie decyzji zgodnych z interesem społecznym i szpitala rybnickiego – pisze w liście do redakcji Bolesław Piecha.

 

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2013-07-23 07:58:59

  Jedno słowo --- Skandal !!!

  6 0
 • ~ 2013-07-23 08:16:03

  jakos w innych miastach śmigają takie motorki, jak im sie cos daje za darmo to maja to w nosie, tak samo jak z profesjonalnymi łóżkami do mycia chorych na geriatria w gdańsku od Owsiaka, nie chcieli myć pacjentów, wolą myc tych biedaków gąbkami w łóżku !! czujecie to- jako jedyny szpital w pl., nie maja niby pomieszczenia , eh

  12 0
 • ~lukaszn84 2013-07-23 08:31:49

  Bo ten kraj polska się nazywa!!! Jak słyszysz że coś komuś się nie opłaca to mowa o polsce !!!! Zachodu nigdy nie dogonimy i nie oszukujmy się z polską nikt się nie liczy ale sami na to pracujemy!!!

  4 0
 • ~qwerty 2013-07-23 09:23:32

  Myślę, że jeśli już, to ratownik mógłby ewentualnie "przewieźć" a nie "przewieź" potrzebujących. A tak na poważnie to nie sądzę, żeby jakikolwiek ratownik podjął ryzyko przewożenia potrzebujących osób na motorze. Byłoby to zapewne złamanie wielu przepisów dotyczących transportu chorych. A pan Piecha, gdyby był nadal dyrektorem szpitala, to pewnie zachowałby się podobnie, tylko teraz cwaniakuje, bo musi przecież być oburzony faktem, że ktoś tak strasznie torpeduje pielgrzymki organizowane przez Kościół.

  0 4
 • ~swistak 2013-07-23 09:26:02

  Żałosny kraj,miasto ,ludzie na stołkach ...... Inni się starają,kupują" NAM " motocykl bo żałosne miasto wiecznie niema pieniędzy.Może jeszcze Wam go opłacać ?

  5 0
 • ~Pedzel 2013-07-23 10:28:17

  Wstyd wstyd wstyd a tak na poważnie jak Pan Piecha nie wie jak rozwiązać sytuację aby taki motocykl mógł jeździć do poszkodowanych i ratować życie to najlepiej niech się nie wypowiada bo robi tylko z siebie pośmiewisko, że były minister zdrowia nie wie jak to rozwiązać.

  6 0
 • ~ 2013-07-23 13:08:05

  Widziałem raz ten motocykl w bezpośredniej akcji. Wszyscy wiemy że chodzi tutaj aby ratownik jak najszybciej dotarł do poszkodowanych i udzielił natychmiastowej pomocy. Tu chodzi o czas. A już od dłuższego czasu motocykl stoi. Bo przepisy, bo ktoś coś tam, bo nie można itp. KTOŚ JEST ZA TO JEDNAK ODPOWIEDZIALNY I KTOŚ POWINIEN ZA TO PONIEŚĆ KONSEKWENCJE. Ale co tam. Po co są osoby decyzyjne na stanowiskach z uprawnieniami? By wydawać odpowiednie wytyczne. Według mnie to brakuje DOBREJ WOLI, a każdy tylko z tych wszystkich "ważnych" robi sobie tylko na tym reklamę że się stara, że coś pisze. Pan Lech Gęborski jak też Bractwo Kurkowe powinno znaleźć jakiś inny sposób by motocykl ratowniczy jeździł, skoro tak się zaangażowali w to przykładowo (to tylko taki przykład, bowiem dużo osób wzięło udział w akcji).

  6 0
 • ~ 2013-07-23 15:11:52

  w sumie to dziwne z drugiej strony, panowie z bractwa mogli zapytać czy oni potrzebują i czy będą z tego korzystali

  0 0
 • ~wojtek_jj8 2013-07-23 15:16:32

  Skandal jest, ale dotyczący prośby o wypożyczenie przez księdza na pielgrzymkę. Ci panowie w sutannach naprawdę nie czują już, co można a czego nie. W sierpniu na przykład, z prośbą o wypożyczenie wystąpi Owsiak na zabezpieczenie Przystanku albo Lang na zabezpieczenie medyczne Tour de Pologne. A Bolek P. niech lepiej udziela się w senacie a nie zajmuje się pierdołami. A tak na marginesie, czy policzył ktoś ile kosztuje utrzymanie takiego motocykla, np. przeglądy, wyszkolony w stałej gotowości do jazdy sanitariusz? Ten urzędnik ze szpitala, który zgłosił do Bractwa Kurkowego potrzebę takiej akcji, powinien pokryć te koszty!

  0 3
 • ~KusterMaster 2013-07-23 22:46:31

  sam dołożyłem do tego motoru swoje 5 zł gdybym wiedział że tak to będzie wyglądać wolał bym sobie te 5 zł wyrzucić za plecy na szczęście !!! Za ten skandal to ktoś powinien pójść za kratki !!!!!!!!!!

  4 0
 • ~tomekrybnik 2013-07-24 01:02:24

  Już w 2010 jako przeciwnik zakupu pisałem,że akcja nie ma sensu i motocykl nie ma szans bytu.No ale miał ratować życie i głośno krytykowano mnie ,że jak tak można podchodzić do sprawy.Akcja promocji Bractwa Kurkowego powiodła się , byli Wszędzie.. lecz teraz okazuje się po 5 latach , że jednak nie tędy droga.Kupiono nowy sprzęt po zakończeniu sezonu motocyklowego i już za to powinni dostać po p...inicjatorzy akcji. Nie przemyślano reali utrzymania motocykla i chęci jego wykorzystywania go przez pogotowie. No to teraz zakupić helikopter bo taki sprzęt też ratuje życie.Sprawdza się ...lecz czy w Rybniku. Bo po cóż koniowi złote podkowy jak na swoich rolę obrobi. Zgroza...ku czemu miała służyć "słuszna" akcja bez możliwości realizacji jej po spełnieniu.

  3 0
 • ~ 2013-07-24 01:47:11

  Inicjatywa piękna, ale biurokracja i urzędasy potrafią sprawić, że przestaje chcieć się chcieć!

  3 0
 • ~qwer 2013-07-27 16:05:43

  Ja oddał bym go do muzeum techniki po co ma być w garażu tak przynajmniej ludzie go sobie pooglądają a za 40 lat będzie coś warty.

  1 0
 • ~Kurz 2013-07-28 07:18:27


  Nie dostanie motocykla
  Kto go potrzebuje,
  Bo być może, w czasie jazdy,
  Jeszcze się zepsuje.

  A tak stoi on w piwnicy
  Plandeką przykryty,
  Rdza go zeżre za lat parę,
  Choć był nie użyty.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 864