zamknij

Wiadomości

Poseł Marek Krząkała złożył zawiadomienie do prokuratury na dyrektor szpitala Ewę Ficę

2021-07-01, Autor:  ww

Poseł Marek Krząkała złożył zawiadomienie do prokuratory o podejrzenia popełnienia przestępstwa przez dyrektor szpitala w Rybniku – Ewę Ficę.

Reklama

Poseł Marek Krząkała w zawiadomieniu informuje prokuraturę, że dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - Ewa Fica:

„poprzez wywołanie konfliktu na linii pracodawca - lekarze negatywną zmianą warunków pracy i płacy ogółu personelu lekarskiego w sposób niezgodny z przepisami (...), narzucanie obowiązku pracy w wymiarze wyższym niż dopuszczalny, lekceważenie postulatów pracowników, a także nieprawidłowe zarządzanie kadrą lekarską, jak i funkcjonowaniem całego Zakładu Opieki Zdrowotnej, wywołała bezpośrednie niebezpieczeństwo zaprzestania lub znacznego ograniczenia działalności leczniczej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej WSS nr 3 w Rybniku sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, tj. o przestępstwo z art. art. 165 § 1 pkt 5 k.k.”

Poseł wnosi m.in. o przesłuchanie w charakterze świadków byłego ordynatora oddziału wewnętrznego - Mariana Kuczery oraz jego zastępcy - Grzegorza Pifczyka.

Jak na razie dyrektor szpitala – Ewa Fica nie odniosła się do naszej prośby o komentarz do zawiadomienia złożonego przez posła Krząkałę.

Przypomnijmy, konflikt między dyrektor szpitala – Ewą Ficą a lekarzami wybuchł w marcu, gdy lekarze i rezydenci zatrudnieni na etatach otrzymali wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Pomimo toczących się rozmów w ciągu 4 miesięcy nie doszło do porozumienia. Z końcem czerwca, z powodu braku obsady lekarskiej zawieszona została działalność czterech oddziałów – pediatrii, laryngologii dziecięcej, laryngologii dorosłych oraz oddziału wewnętrznego.

Dziś w programie „Dziękuję, nie słodzę” dr Krzysztof Potera - przewodniczący Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy stwierdził, że „funkcjonowanie szpitala w tak dużej aglomeracji bez pediatrii i oddziału wewnętrznego jest po prostu niemożliwe”.

Zobacz cały wywiad Wacława Wrany z Krzysztofem Poterą:

Oceń publikację: + 1 + 175 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (41):
 • ~ 2021-07-01
  17:36:17

  "bezpośrednie niebezpieczeństwo zaprzestania lub znacznego ograniczenia działalności leczniczej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej WSS nr 3 w Rybniku sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, tj. o przestępstwo z art. art. 165 § 1 pkt 5 k.k."

  Prywatyzacja służby zdrowia podlega bezpośrednio pod powyższe. To co, kiedy sąd wymierzy wam karę?

  "Aleksander Grad przyznał, że PO celowo nie mówiła o prywatyzacji
  TVN24/RMF FM
  A jednak prywatyzacja?

  W projekcie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który przedstawił resort zdrowia, a nad którym pracuje komisja, mowa była o tym, że samorządom należy się 51 proc. kapitału zakładowego. Teraz mówi się o przekazaniu szpitali pod zarząd samorządu w całości. Oznacza to, że daje im się prawo decydowania o tym, co dalej z placówkami. Mogą je więc prywatyzować nawet w całości."


  "Tomasz Grodzki, bo to o nim mowa, przedstawił nie w czasach głębokiej transformacji, a stosunkowo niedawno – w 2017 r. w wywiadzie dla Menedżera Zdrowia. – W mojej ocenie zakaz prywatyzacji szpitali i uniemożliwienie ich komercjalizacji poprzez przekształcenie w spółkę, nie są właściwe. Kiedy Platforma Obywatelska odzyska władzę, zrobimy wszystko, aby wspomniane zakazy przestały obowiązywać – powiedział wtedy Grodzki."

 • ~Franek 7 2021-07-01
  18:16:05

  Krótko mówiąc poseł Krząkała napisał skargę na PiS do PiSu. To na pewno coś da…

 • ~Longina b 2021-07-01
  18:30:59

  91 44

  NareszciecKrząkała obudził się.Tyle lat przespał w sejmie.Franek 7-Nie ważne że złoż skargę na PiSdz******w do PiSdz*******w,smród i tak jakiś z tego będzie.

 • ~Arteks 2021-07-01
  18:36:36

  A gdzie zaginął poseł Piecha - medyk, poseł na sejm z Rybnika, podobno ważny autorytet w PiS? Kiedy zamykano oddział chirurgii w Wodzisławiu, do akcji weszła inna poseł PiS z regionu - Glenc i udało jej się doprowadzić do jego reaktywacji. Więc to jest najlepszy przykład z sąsiedztwa - że posłowie w takich sprawach mogą być bardzo pomocni. Jeśli oczywiście są zaangażowani. Parlamentarzyści mogą wstawiać się za niesłusznymi decyzjami dotyczącymi instytucji państwowych w tym szpitali. Więc pytam się jeszcze raz - gdzie jest PIECHA? Dlaczego nie chce się podjąć negocjacji ratujących nasz szpital? Jeśli powodem jest urlop - to niech go ktoś z tych wakacji wreszcie ściągnie! Duży szpital dla regionu to ochrona życia i zdrowia obywateli!

 • ~MatiW 2021-07-01
  18:38:06

  Brawo. Przynajmniej jeden poseł odważył się coś zrobić z naszym szpitalem. Bo wszyscy się czepiają i szukają winnych nie tam gdzie powinni. Tylko posłowie coś tutaj mogą.

 • ~raffo85 2021-07-01
  18:39:53

  Tf2, sam jestem za prywatyzacją, co państwowe funkcjonuje właśnie jak szpital w rybniku, niczyje czyli nakrasc aż padnie. Płacimy składki zdrowotne, a i tak chodzimy leczyć się prywatnie. Swoją drogą gdzie teraz jest Piecha???? Czy Kohut???? Pis co dotknie to zniszczy, PO przynajmniej sprzedała.

 • ~Dintojra 2021-07-01
  18:54:04

  @tf2 - jakim trzeba być fanatykiem tej sekty, żeby ich tak wciąż bronić ? ...muszą ci spalić dom, napluć osobiście w twarz abyś zrozumiał, że dla nich jesteś nikim, "ciemnym ludem, co wszystko kupi" ?
  W sprywatyzowanym szpitalu nadal można się leczyć, w przeciwieństwie do zamkniętego szpitala !

 • ~Mael 2021-07-01
  20:12:45

  Odezwał się przedstawiciel Partii Oszustów amator:
  - wysprzedaży i rozdawnictwa majątku narodowego,
  - umów śmieciowych,
  - dwudziestoprocentowego bezrobocia,
  - pensji najniższej w całej Unii Europejskiej,
  - najniższej krajowej poniżej 750 zł/ na miesiąc,
  - wieku emerytalnego oscylującego w okolicy życia ludzkiego.
  - zmuszania dzieci do nauki w wieku 6 lat bez konsultacji z rodzicami,
  - bezcelowego podziału szkoły podstawowej na części,
  - wypędzania młodzieży za granicę za robotą i chlebem,
  - nazywania Polski państwem teoretycznym,
  - określenia Polski jako h..., d.... i kamieni kupa.
  - rządów przez ministrów w większości pochodzenia żydowskiego,
  - miliardowych przekrętów na podatku VAT
  - ciągłego tłumaczenia, że nie ma i nie będzie na nic pieniędzy.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-01
  20:28:40

  88 42

  O matki i córko, co się dzieje , mam pytanie do Rybnik. com, czy portal, zablokował komentarze pisiaków? Bo w każdym temacie mają tyle do powiedzenia, trolują, jak to nam żyje się lepiej i wogóle. A tu klops- kompletna cisza. Chyba nie dostaliście "przekazu dnia" z centrali?, jak komentować likwidacje szpitala w Rybniku i ogonki podkulone.

 • ~Arteks 2021-07-01
  20:53:18

  @Wacek-Placek - jestem przekonany, że zwolennicy PiS też są wkurzeni na to i całkowicie zaskoczeni, może nawet czują zawód lub czują się oszukani. Przekaz PiS jest taki, że budują nową Polskę, dbają o zdrowie Polaków, chronią rodziny i kochają Śląsk - serce przemysłowe kraju. A rzeczywistość jest taka jaką widzimy przez pryzmat destrukcyjnych działań marszałka i jej wysłanniczki. Ja też jestem zaskoczony bo sądziłem, że PiS skupi się nadal na destabilizacji sądów i innych organów państwa. A tu niemiła niespodzianka - również na szczeblu wojewódzkim dokonuje się destrukcji w instytucjach wojewódzkich. To kompletnie niezrozumiałe, że po największej pandemii w historii świata współczesnego - kiedy zainteresowanie specjalistycznym leczeniem (częściowo zamkniętym w czasie epidemii) jest znacznie większe - zamyka się oddziały szpitalne i paraliżuje działalność wielkiego szpitala.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-01
  21:19:53

  62 19

  Jednak są zwolennicy ***, tylko,że nie potrafią wybronić likwidacji szpitala w Rybniku , ale za to potrafią minusować komentarze :). Jak to mawiał wasz idol " ukryta opcja ". Och szkoda mi "was" Zapytano pewną postać z *** ( postać znana, lubiana i inne nananana ) Czemu Pan kandydował do Sejmu ? Postać odpowiada : by dać świadectwo temu, że mamy dobry Sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się lepiej :):):). Więc nie oczekujcie od tych fachowców z *** interwencji w tej sprawie. Lepiej jechać na wczasy a nie zajmować się likwidacją szpitala, bo w kolejnych wyborach nie dostanie się miejsca na listach wyborczych..

 • ~burecki 2021-07-01
  22:11:47

  71 10

  I bardzo dobrze. Pewnie zostanie umorzone w trybie szybkim, ale ktoś będzie musiał się pod tym podpisać. Te osoby na garnuszku pisowskiego reżimu muszą być świadome, że możliwe, że czeka nas zmiana władzy i za jakiś czas komisje przyjrzą się i ocenią ich działania. Choćby dlatego warto składać zawiadomienia i próbować.

 • ~Franek 7 2021-07-01
  22:18:47

  75 22

  Eeee, po co wam szpitale. Najważniejsze, że będziecie mieli przekop mierzei…

 • ~Wacek-Placek 2021-07-01
  22:20:31

  44 9

  @ burecki, mądrze kolego prawisz. A działo by się, jakby Pan Giertych został ministrem sprawiedliwości, albo Pan Tuleja :).

 • ~Lukasz570 2021-07-01
  23:04:05

  46 8

  Na stronie NIKu jest raport w którym pisze wyraźnie że do 90% kosztów funkcjonowania szpitali w Polsce to koszt zatrudnienia lekarzy i reszty personelu. Dlatego właśnie była taka haja o płace a nie inne sprawy dotyczące funkcjonowania szpitala. Potrzebne jest pilne porozumienie bo tak duże miasto musi mieć choć pediatrię !!!!

 • ~Dintojra 2021-07-01
  23:07:20

  27 13

  @Mael wyznawco kapłanów Posad i Szmalu możesz jakoś merytorycznie podeprzeć te swoje wypociny ? choć w zasadzie nie kłopocz się przeszukiwaniem archiwalnych wydań waszej prasy propagandowej, ponieważ te "argumenty" będą tyle warte ile twoja znajomość języka narodowego... "wysprzedaż", że nie wspomnę o h... buhahaha

 • ~Dintojra 2021-07-01
  23:33:31

  39 11

  @Wacek-Placek - tam sami tacy "fachowcy".
  Weźmy takiego wice(niedo)rzecznika *** (co to za funkcja ?) o nazwisku mało narodowym i niepatriotycznym Fogiel.
  Typ sądzi, że gdy zakupi modny garnitur i okulary, "wybarberuje" zarost, to mimo, że ukończył tylko LO i kurs czeladnika piekarniczego jest to solidna podbudowa to wypowiadania się w zawiłych kwestiach prawnych :)
  Jego idol choć ukończył LO, co prawda trzeba było odkręcać brak promocji do drugiej klasy LO, ale jakoś skończył... ba później nawet napisał pracę doktorską nt. teorii prawa i filozofii marksistowskiej.
  Jak widać zostało mu to do dziś i mamy prawo teoretyczne oraz byłych marksistów w TK :)

 • ~Azaia 2021-07-02
  02:11:00

  25 9

  @Mael, gotowce gotowcami, ale wypadałoby choć wykazać się odrobiną zdrowego rozsądku i pomyśleć, że to co wklejasz tutaj jest jakby nie na temat.
  Z drugiej strony sam wystawiasz świadectwo jaki elektorat ma obecna władza. I taaak, "wysprzedaż" i mnie położyła na łopatki :D.

 • ~ 2021-07-02
  07:14:17

  20 49

  Panie Krzakala a jak pili gorzale i zaczepiali ludzi przy pana klatce schodowej to gdzie pan byl?,
  Wtedy do prokuratury nie mozna bylo dac znac.
  Z calym szacunkiem
  Sasiad.

 • ~rob78 2021-07-02
  08:30:52

  40 9

  @mastif, zawiadamiać prokuraturę w sprawie picia na klatce? Ty tak na poważnie? A Policja od czego jest?

 • ~rzyt 2021-07-02
  08:48:44

  12 24

  Komu potrzebny szpital jak wszyscy "wyszczepieni"? W ostatnim czasie leczone w większości przypadki to covid; teraz ludzie nabyli już odporność "stadną" i nie będą chorować...;) Zbliża się czas niekończącego się "prazdnika" dla ludzkości. Czyli każdemu tyle ile chce.

 • ~Arteks 2021-07-02
  09:40:18

  30 11

  @rzyt - a ja myślałem, że wyrazisz opinię o bałaganie jaki narobili ludzie z PiS w naszym szpitalu, a ty o szczepieniach - problemie który w dużej mierze już nie istnieje bo każdy kto chce może się zaszczepić. Powiedz, dlaczego PiS szkodzi służbie zdrowia w sytuacji kiedy po pandemii, zapotrzebowanie na wszelkie badania i pobyt w szpitalu jest dużo większe. W czasie epidemii, szpitale były skoncentrowane na leczeniu chorych na covid. Jak zrozumieć "wartości" jakimi szermują politycy PiS ze szkodzeniem potencjalnie chorym ludziom z naszego miasta i regionu?

 • ~rzyt 2021-07-02
  09:53:21

  19 5

  ~Arteks, znowu zawiodłem się na Twojej zdolności odczytywania ironii...;) Czytając moje wpisy chyba znasz moje stanowisko do służby zdrowia, które w moim przypadku zaczyna się i kończy na opłacaniu składek ZUS.

  Szpital WSS3 od zawsze jak pamiętam ma kłopoty.
  Ministerstwo Zdrowia powinno się nazywać Min. Chorych. Nie powinno się w niektórych branżach używać słowa "służba", bo to takie nieżyciowe...
  Duty Live Matter?

  Ile razy szpital był oddłużany, ilu miał dyrektorów...powinieneś te problemy znać dużo lepiej ode mnie z racji Twojej aktywności nie tylko na tym forum.

 • ~ 2021-07-02
  10:01:29

  14 43

  @Dintojra - nie będę się nad tobą znęcał i nie będę wymieniał wykształcenia niektórych totalsów ... np. Hołownia - w czym on jest lepszy od tego Fogla ? a co do szpitala , to ktoś w końcu musiał zrobić porządek z tymi przerostami płacowymi lekarzy . Większość się nie zwolniła , czyli wiedzą , że tak dalej się nie da. Na długach nikt nie pociągnie a spłacać musielibyśmy to z budżetu , czyli z naszych pieniędzy . Nie godzę się na niegospodarność .

 • ~siarzewski 2021-07-02
  10:02:07

  38 11

  Będzie trochę o ekonomii.

  Użytkownik ~Mael oskarżając PO pisze m.in:

  - ciągłego tłumaczenia, że nie ma i nie będzie na nic pieniędzy.

  Drogi ~Mael jak i inni. Teraz też nie ma pieniędzy. Co więcej - jest ich mniej niż za czasów PO, bo gospodarka leży i kwiczy. Jedyne pieniądze które ma aktualnie budżet państwa, to sztucznie dodrukowany pieniądz.

  Ta władza istnieje tylko i wyłącznie dzięki masowej emisji pustego, bezwartościowego pieniądza.

 • ~burecki 2021-07-02
  10:14:54

  36 9

  Pzyszedł przekaz w Nowogrodzkiej! "W kwestii szpitala w Rybniku ciśniemy lekarzy i ich niebotyczne płace, w końcu ktoś robi porządek".
  Każdy kto umie coś więcej niż wypić czteropak Harnasia jest dla tej władzy wrogiem.

 • ~Arteks 2021-07-02
  10:33:52

  32 11

  @rzyt - zadłużenie jest wszędzie - ale to żaden powód aby likwidować ważne oddziały/instytucje. Tak, śledzę informacje regionalne. Było wielu dyrektorów i zdarzały się tam strajki i problemy. Nigdy jednak nie pamiętam aby chciano likwidować całe oddziały! Takiej sytuacji nie było w Rybniku nigdy. Dopiero pojawiła się w czasie kiedy województwem i WSS rządzi PiS.

 • ~dawiddawid 2021-07-02
  11:24:07

  15 9

  Panie Mastif, wprowadza się Pan na osiedle i zaczyna robić porządki z sąsiadami. To się nie dziwię, że ma pan stracha wypuszczać dzieci jako jedyny na osiedlu. A te kamery na parapecie? Chyba ma pan jakąś manie prześladowczą.

 • ~ 2021-07-02
  13:56:36

  9 13

  Dawid Dawid a kim ty jestes ....
  moze jednym z tych co wlasnie terroryzowali
  pol osiedla i wymuszali platny parking kolo bloku co?Moze tez przesiadywales przed blokiem po nocach bardzo trzezwy...
  Przedstaw sie publicznie ...a dzieciom ktore
  maja swoje zajecia z daleka prosze,bo nie kazde musi do nocy przez caly dzien siedziec na placu .

 • ~dawiddawid 2021-07-02
  14:22:30

  14 6

  Panie Mastif... Jak już wspomniałem, wprowadził się pan na osiedle i zaczyna wszystkich ustawiać po swojemu. Zgłasza pan na policję chłopaków którzy mieszkają tam od pokoleń. Nie pasuje panu to proszę wracać tam skąd pan uciekł.

 • ~ 2021-07-02
  16:30:00

  8 10

  dawiddawid
  Cos zle wspominasz !Czy ci chlopacy o ktorych wspominasz to ci kryminalusci zweryfikowani na policji.
  To ci mieszkaja od lat na tym osiedlu ?
  Chyba ci sie cos pomylilo.
  Jesli masz dalej inne spostrzenia to prosze to zglosic jak pan Krzakala.

 • ~dawiddawid 2021-07-02
  18:41:34

  10 9

  Panie PiS Mastif... My jako starsze społeczeństwo tego osiedla znamy się od pokoleń i ja jako starsza osoba mogę po zmroku wyjść ze śmieciami i nie boje się różnego rodzaju menelstwa spod PKP bo nasze chłopaki do tego nie dopuszczają. Pilnują, żeby było miejsce parkingowe dla mieszkańców Jak przyjeżdżają i porzucają swoje złomy różnego pokroju eSWuDzioki. I kolejny raz Panu powtarzam, że się pan tutaj przyprowadził to się pan dostosuj.

 • ~ 2021-07-02
  19:04:24

  7 10

  Do starszego kolesia
  Te czasy juz minely kiedy straszylo sie ludzi przez jakies menelstwo i nikt nie bedzie sie kladl na ziemie .
  Nie sugeruj nikomu zeby sie dostosowal bo nie ma do czego.
  A od ochrony ludzi jest policja i inne sluzby porzadkowe a juz napewno nie ty i twoi kolesie kryminalisci.
  A dalej w ten sposob prowadzac dialog ktos zainteresuje sie twoimi wypowiedziami i nie bedziesz sie ukrywal pod ps.dawid dawid i dostaniesz zaproszenie by wyjasnic swoja lojalnosc obywatelska.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-03
  10:10:17

  11 2

  Panie Andrzeju, czemu Pan sąsiadów nazywasz kryminalistami?

 • ~ 2021-07-03
  12:56:37

  3 10

  czlowieku znowu sie podajesz jako placek.
  z kim ty piszesz wogole?
  o jakich sasiadach....i panu andrzeju...
  obrazasz porzadnych ludzi a sam chowasz sie jak szczur pod jakimis smiesznymi nikami.
  widac ze jestes cwaniaczek z pod klatki pana
  Krzakaly.
  Lepiej pozna swoich sasiadow co pilnuja starych ludzi za 50 zl za parking.
  A pozniej chleja pod klatka.
  Juz paru takich cwaniakow policja wywiozla z pod bloku.Teraz tylko zostaje wam pyskowka.A za straszenie i grozby uwazajcie.
  Bo juz wam wasi koledzy kryminalisci nie pomoga.

 • ~Wacek-Placek 2021-07-03
  13:06:36

  10 2

  Panie Andrzeju, póki co to Pan obraża wszystkich i wszystko. Ma Pan racje trzeba uważać co się pisze bo prócz stosowania gróźb lubi Pan jeszcze znieważać w środkach masowego przekazu. Zdrowia Panu życzę.
  Ps. Ja się nie śmieję z Pana Nicku a Pan się wyśmiewa z mojego nazwiska.

 • ~artefaks 2021-07-03
  13:08:11

  9 3

  @mastif. Czy ty zdajesz sobie lunearnie sprawę z kogo drwisz ? Kto ma pseudonim artystyczny placek ?
  Co to za pies co gryzie własnego pana ?

 • ~ 2021-07-03
  13:23:21

  3 10

  No wiec wlasnie placek uwazaj do kogo i o kim piszeszesz.
  A ty artefax czy jak ci tam pilnuj swoje psa
  bo do tej pory sie polityka zajmowales na tym portalu a teraz zaczynasz sie kryminalistyka interesowac i podrzegac.
  Ps.
  Kazdy pies co duzo szczeka malo gryzie.
  Wiec przestancie juz wypisywac te bzdury bo.za chwile sie wkurzy pan Furmanowicz i zamknie ten artykol albo ktos go poprosi o to.

 • ~dawiddawid 2021-07-03
  13:34:34

  11 3

  Panie Mastif Andrzeju z kamerami w oknie. Frustat z Pana. Nikt tutaj Pana nie straszy ani Panu nie grozi. Po prostu zaczyna Pan trząść portami. Mała rada dla Pana, panie symulancie. Chwyć się pan roboty.

 • ~ 2021-07-03
  13:55:27

  2 9

  dawid dawid
  Czlowieku do kogo ty piszesz !,
  Zlap sie roboty dokladnie zanim cie ktos znowu za puszkuje bo zdaje sie ze piszesz o kims kogo nie znasz i jesli sie ta osoba zorientuje to sie nie wywiniesz jak twoi koledzy krymilalisci w raciborzu.
  Znowu piszesz o strachu ....ciebie czlowieku zdaje sie samo zycie straszy.Daj sobie juz spokoj z jakimis andrzejami kolesiami starszymi i kaczkami.

 • ~dawiddawid 2021-07-03
  14:18:51

  9 2

  Panie Mastif Andrzeju z kamerami w oknie. Znowu mnie Pan straszy. Przepraszam,że przez przypadek Pana zdemaskowałem.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 204