zamknij

Wiadomości

Fala hejtu i groźby wobec lekarzy. Takie są skutki „Norymbergi 2”

2022-01-20, Autor: 

Po wtorkowej konferencji zorganizowanej przez polityków Konfederacji na lekarzy szpitala w Rybniku wylała się fala hejtu. Padły też groźby karalne. Organizatorzy projektu „Norymberga 2” nie mają sobie nic do zarzucenia. Tymczasem lekarze zaczynają się bać i zastanawiają się do czego może doprowadzić nakręcona przez polityków spirala nienawiści.

Reklama

W miniony wtorek odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Nadużyć i Naruszeń Prawa w związku z COVID-19. Była to część realizowanego przez polityków Konfederacji projektu „Norymberga 2”. Jednym z tematów była głośna sprawa śmierci pani Anny, która była pacjentką szpitala w Rybniku. Podczas spotkania padło wiele mocnych słów. Adam Kania, asystent posła Konfederacji Grzegorza Brauna i koordynator projektu „Norymberga 2” zarzucił rybnickiemu szpitalowi fałszowanie dokumentów. Dyrekcja i lekarze próbowali się bronić.

Zaraz po konferencji na lekarzy rybnickiego szpitala wylała się w internecie fala hejtu. Mało tego, na skrzynki mailowe dyrekcji oraz poszczególnych oddziałów szpitala zaczęły przychodzić obraźliwe maile. Część z nich zawierała groźby karalne.

Oto niektóre z nich:

„Ten covidowy faszysta w białym kitlu, który doprowadził do śmierci pani Anny, poniesie surowe konsekwencje. Tak będzie z każdym covidowym faszystą. Nie liczcie, że się wam to upiecze.”

„Egoistyczni mordercy. Jak można dla kasy zabijać ludzi.”

Sytuacją zaniepokojona jest Ewa Fica, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.

Skala hejtu na służbę zdrowia jest coraz większa. Ja rozumiem, że możemy różnić się w poglądach na kwestię szczepień. Natomiast sugerowanie, że nasi lekarze zabijają ludzi dla pieniędzy, bo takiego maila też odebraliśmy, jest już przestępstwem. Rybniccy lekarze leczą, pomagają i robią to z pełnym zaangażowaniem – mówi dyrektor lecznicy.

Lekarze pracujący w rybnickim szpitalu w Rybniku są nie tylko oburzeni brakiem szacunku wobec ich pracy w czasie pandemii koronawirusa. Najzwyczajniej w świecie zaczynają się bać.

Obserwujemy to co się dzieje i naprawdę zaczynamy się bać. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie i do czego może się posunąć w swoim działaniu. Zawsze trzeba brać pod uwagę, że na mailach czy wpisach w portalach społecznościowych się nie skończy – mówi Janusz Kowalski, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa WSS nr 3 w Rybniku.

Czy politycy Konfederacji nie obawiają się, że stosowana przez nich agresywna retoryka może doprowadzić do tragedii?

Jeżeli ta retoryka nie jest właściwa, proszę wskazać mi inną, która będzie odpowiednia do sytuacji , gdy ktoś popełnia przestępstwo – mówi w rozmowie z Rybnik.com.pl wspomniany wyżej Adam Kania.

Koordynator projektu „Norymberga 2” zapewnia, że nie podpisałby się pod epitetami „mordercy” czy „faszyści”, ale...

Ja bym tego tak nie sformułował, no chyba, że byłbym panią Mariolą (matka zmarłej pani Anny – przyp. Red.). Nie popieram tak mocnych słów, ale jestem w stanie zrozumieć ich motywację. Każdy odpowiada za siebie. Szpital w Rybniku ma prawo pozwać autorów tych maili – stwierdza Kania.

Rzecznik prasowy szpitala w Rybniku – Maciej Kołodziejczyk zapowiada, że tak właśnie się stanie.

Po posiedzeniu Zespołu ds. Nadużyć i Naruszeń Prawa w związku z COVID-19 otrzymaliśmy drogą mailową kolejne pogróżki. Tym razem jedna z nich była w zasadzie skierowana do konkretnego lekarza, który wziął udział w tym posiedzeniu odpowiadając na pytania posłów. Dołączymy je do dokumentacji, którą złożyliśmy w prokuraturze po tym, kiedy w grudniu w ciągu kilku dni otrzymaliśmy pierwsze maile naszym zdaniem wyczerpujące co najmniej znamiona znieważenia.

I dodaje:

Monitorujemy także portale społecznościowe. Nie ma naszej zgody na to, by podważać kompetencje zawodowe lekarzy rybnickiego szpitala, nazywać ich „mordercami” którzy „torturują pacjentów”.

Na zakończenie jeszcze komentarz. Mówi ordynator jednego z oddziałów rybnickiego szpitala:

Moi ludzie naprawdę wypruwają sobie tutaj żyły, żeby mimo COVID-u leczyć ludzi potrzebujących pomocy. Boję się, że jeśli atmosfera się nie zmieni, lekarze i pielęgniarki będą rezygnować z pracy i za chwilę nie będzie miał kto leczyć, również tych, którzy dziś plują na lekarzy i dyskredytują ich pracę.

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 174

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Longina b 2022-01-20
  18:47:25

  Żeby być przyjętym na kardiologię najpierw trzeba mieć zawał.Cały WSS.

 • ~przemmat 2022-01-20
  18:48:59

  39 21

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ka22 2022-01-20
  19:14:14

  Braun usiłuje zbić kapitał polityczny na śmierci młodej kobiety. Jego uśmieszki mówią o nim wszystko. Nie popierają ale rozumieją, brunatne chłoptasie

 • ~anettk 2022-01-20
  19:20:36

  Drogie Panie i Panowie lekarze.Taka moja skromna rada..Przestańcie się "bawić"w politykowanie i wypowiadanie się tu i ówdzie w wywiadach na temat tego jak rząd i politycy powinni,traktować osoby chorujące na to czy tam to jak ma się traktować os.szczepione,a nie szczepione...Tylko zacznijcie w końcu leczyć i zajmować się tym co do Was Należy i na czym się znacie.To i hejtowanie,a właściwie krytykowanie się uspokoi.Sami na siebie ten pejcz nakręciliście..

 • ~Franek 7 2022-01-20
  19:49:20

  Szanowni państwo lekarze niech postępują zgodnie z prawem i z przysięgą Hipokratesa to nie będą się musieli niczego obawiać.

 • ~ka22 2022-01-20
  20:01:53

  78 45

  franek, litości, czytałeś kiedyś przysięgę Hipoktatesa ? Co wy ludzie macie z tą przysięgą. Młodzi lekarze składają przyrzeczenie lekarskie.

 • ~maxobob 2022-01-20
  20:22:27

  No i oczywiście wszyscy maja racje, jak zawsze !! Ale nie można mieć na oczach covidowych klapek , aby cokolwiek zrobić z pacjentem trzeba mieć test ujemny na covida ,czy szczepiony czy tez nie, także zaszczepieni tu nie są elytą!! , ale oczywiście ten test mimo sprzętu nie jest wykonywany w WSS3 bo nie zakupili testerów tylko wysyłają do Katowic lub Gliwic i to trwa skromnie 8 godzin-- i tak szybko. I dopiero później zajmują się chorym i to trzeba piętnować !!! nie skutki ze ktoś umarł, ale dużo przyczyn po drodze , A ten HIPOKRATES nie żył w czasach covidowych hahahaha. Bo wymyślił by inna definicję hahaha.
  WIELKIE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZINY ZMARŁEJ tutaj i w Pszczynie tam tez racje są podzielone.

 • ~awaks 2022-01-20
  20:26:19

  Czy to nie jest odwrócenie uwagi od problemu? W łatwy sposób z oskarżonego można stać się poszkodowanym

 • ~Fidzi 2022-01-20
  21:01:44

  24 48

  ~anettk

  cyt.: "Taka moja skromna rada..Przestań się "bawić" w (...)" moralizatorkę tylko wróć do podstawówki!
  "polska jezyk - trudna jezyk" :))))))

 • ~Fidzi 2022-01-20
  21:04:41

  21 56

  ~anettk
  Musiałaś być sennym koszmarem każdego polonisty, który miał pecha i spotkał Cię na drodze swej kariery. ;))

 • ~rzyt 2022-01-20
  21:18:27

  Ja zaś chciałbym mieć takie Porsche jak moja lekarka z NZOZ-u.

 • ~anettk 2022-01-20
  21:27:04

  65 29

  -fidzi
  Mnie za to żal takich ludzi jak Ty! Nie masz nic ciekawego,mądrego,sensownego do przekazania,Twoje wypociny opierają się tylko na wyszukiwaniu błędów interpunkcyjnych itp.w komentarzach innych osób.Wobec tego co się dzieje i dramatu rodzin (które chcą dowiedzieć się prawdy) takiego rodzaju kometarze jak Twój kompletnie latają mi koło du..! :)

 • ~ 2022-01-20
  21:32:22

  20 13

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~lukson997 2022-01-20
  21:51:04

  A co się dziwią. Jak traktują ludzi jak śmieci. Segregacja na szczepionych i nie szczepionych. A co z przysięgą Hipokratesa?

 • ~Fidzi 2022-01-20
  22:23:04

  16 62

  ~anettk

  Żeby wejść w polemikę, to jeszcze trzeba mieć z kim i trzeba mieć do czego się odnieść.
  Trudno dywagować nad patetycznym i rezonerskim wpisem, którego treść wskazuje, że nie ma w nim wstępu, rozwinięcia i konkluzji opartych o konkretnie wskazane fakty.
  Trudno zatem przyjąć za "oczywistą oczywistość", że Twoje wypociny, to coś: "ciekawego,mądrego,sensownego do przekazania". Bełkot polegający na przytaczaniu zwykłych sloganów nie jest ani mądry, ani sensowny, ani ciekawy.
  Zmuś szare komórki fo wysiłku ( mocno się postaraj ), to może coś ciekawego wykreujesz :))))

 • ~toms91 2022-01-20
  23:02:14

  Zacznijcie ludzi leczyć, a nie tylko pieniądze bierzecie. Za dodatki covidowe domy dzieciom wstawiacie. Ludzie was rozliczą...

 • ~anettk 2022-01-20
  23:24:56

  33 13

  -Fidzi
  (Żeby wejść w polemikę, to jeszcze trzeba mieć z kim i trzeba mieć do czego się odnieść.)Widzisz i tu siè z Tobą zgadzam.Beznadzieja...a jeden komentarz słabszy od drugiego i również nie ma się do czego odnieś.... I ja to właściwie,to już nawet proszę..Ty już nie wysilaj tych Twoich szarych komórek,bo pewnie jak i dla mnie tak i dla większości tylko zaśmiecasz te forum.Dalej nic nie napisałaś w danym temacie tylko wielkiego prof.Miodka rżniesz..SŁABE

 • ~Schock 2022-01-21
  00:15:25

  33 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~corona 2022-01-21
  06:49:48

  18 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~THE Bill 2022-01-21
  07:34:06

  Nie ma się co dziwić takim reakcją. Każdy z nas mógł zająć miejsce tej kobiety. Oglądałem te przesłuchanie i chamstwo jakie płynęło z ust po. dyrektor podnosiło mi ciśnienie. W ogóle nie była przygotowana do rozmowy na temat, jedynie dyskredytowała składających zeznania. Zasłaniała się brakiem wiedzy, itp. Jeden na drugiego. Wiedzą dobrze, że zrobili źle, że ktoś tu zaniedbał zdroworozsądkowe podejście i teraz kryją swoje tyłki. Popieram jednego z komentujących wcześniej - lekarze niech się wezmą do roboty, a od polityki i dbania o ich komfort pracy jest dyrektor! To ta kobieta powinna informować, że takie zapisy paraliżują prace szpitala i mogą doprowadzić do tragedii. A tu się nagle okazuje, że szpital wydał rozporządzenie idące daleko dalej niż to co ustawa narzuca. I ta samowolka to powinien być kolejny wniosek do prokuratury. :/ Odkąd pamiętam nasz szpital miał złą opinię i w świetle ostatnich wydarzeń jeszcze bardziej stracił na zaufaniu!

 • ~adamus85 2022-01-21
  07:37:14

  57 16

  Pani Fica powiedziała: "Ja rozumiem, że możemy różnić się w poglądach na kwestię szczepień. ". Pewnie nie znajdę żadnej wypowiedzi ,ale jak 99% lekarzy jest za obowiązkowymi szczepieniami. Czyli mam prawo mieć odmienne zdanie, ale to będzie się wiązało z utrudnionym dostępem np do tfu Służby Zdrowia a nie długo brakiem możliwości zakupu artykułów spożywczych. Czyli niby mogę mieć inne zdanie, ale jednak nie mogę, bo jest duża szansa, że przez to umrę ( i to nie na C19), tylko np na wyrostek robaczkowy, albo złamanie ręki. Ale nim to nastąpi chodząc i kaszląc na około (bo niesz-czepieni podobno nie przechodzą bezobjawowo) zarażę kilkaset zasz-ionych dziadków a tym samym przyczynię się do ich śmierci. Jeśli ktoś akceptuje, że można mieć inne zdanie to powinien akceptować wszystkie rzeczy, które są z tym związane. Jakbym uważał, że możesz mieć inne zdanie na temat zabijania ludzi (uważam że nie wolno), to akceptowałbym również, że masz prawo kogoś zabić. Jeśli politycy wprowadzą przymus szczepień do uznają, że nie mam prawa mieć innego zdania. Przypuszczam, że to zdanie zostało po prostu dodane na osłodę, bardzo kiepskiego wizerunku.

 • ~Noname1212 2022-01-21
  08:44:11

  87 21

  No proszę, jacy Ci lekarze biedni...

  .. Dodatek covidowy wpadnie, Ale jak przyjmą pancjenta prywatnie, gdzie covida już nie ma to też trochę się wzbogacą...

  ------

  .. Jak. To dr. Martynowska podsumowała na przesłuchanie.. Lekarze ze szpitala ładnie obcięcie, i fryzury mają... Ciekawe jak szli do tego fryzjera też byli proszeni o. Okazanie testu

  ------
  Z tej konferencji można się również dowiedzieć, iż w porównaniu do poprzednich lat w skali rocznej liczba przyjętych pacjentów spadła o 2 miliony!

  Faktycznie ta służba jest przeciążona

 • ~mp3playerfan 2022-01-21
  10:04:49

  75 13

  Powaznie, lekrze maja problem ze znalazly sie dowody na to ze procedury sa tak skonstruowane (najpierw tescik, potem ew. pomoc)
  ze wiadomo ze z powodu braku szybkiej pomocy ludzie beda umierac?
  Powaznie? Macie z tym problem?
  Jesli za to ze nikt nie poniesie odpowiedzialnosci to naprawde to panstwo jest skazane na zaglade i publiczna sluzba zdrowia jest kompletnie do zaorania i w zasadzie bardziej niebezpieczna niz wszystkie choroby razem wziete. Pawulon przy tym to pestka.

 • ~ 2022-01-23
  10:32:25

  0 0

  aa

 • ~pankmajk 2022-01-23
  14:19:16

  27 2

  W 2020 roku w sierpniu, moja babcia z zapaleniem woreczka żółciowego na rybnickim SORze czekała od czwartku popołudnia do soboty do godz. 11 na wynik testu. Babcia relacjonowała mi w tamten sobotni poranek że w trakcie całego pobytu na SOR nie jadła nic i nic nie piła. Po mojej interwencji wynik odnalazł się w 5 minut i dziwnym trafem okazał się pozytywny i babcie przetransportowano do Tych na oddział covidowy bez jakichkolwiek objawów zakażenia wirusem. W Tychach przebywała ponad 3 tygodnie. Wyniki testów które jej tam robiono raz wskazywały wynik pozytywny raz negatywny. Tak się traktuje ludzi.

 • ~Lech Zimny 2022-02-01
  02:22:51

  3 4

  Cała ta norymberga pokazuje tylko zidiocenie konfiutderatow, pissmanow i innej maści faszystów. Przesladujcie dalej lekarzy, dokładnie tak jak robili komuniści a wszyscy z waszej pislamskiej republiki narodowo-socjalistycznej wyjadą w PiS du i będą was leczyć potomkowie spod bandery. Lekarze, uciekajcie z Polski póki czas...

 • ~Chudy324 2022-02-18
  08:30:01

  4 0

  Hehehe "takie są skutki NORYMBERGII" Śmiechu warte! Po czyjej stronie jest portal rybnik.com.pl? Pokrzywdzonych pacjentów czy zdegenerowanych przez mamonę pseudolekarzy?
  Nie byłoby NORYMBERGII gdyby lekarze wywiązywali się ze swojej pracy. Tyle w temacie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1485