zamknij

Wiadomości

Znów wycinka drzew i znów oburzenie mieszkańców. UM: to konieczne!

2014-03-20, Autor: Dominika Kuśka
Kilka dni temu ruszyła budowa parku tematycznego nad Nacyną. Pierwsze prace są związane z wycinką drzew wzdłuż rzeki. Mieszkańcy są oburzeni, że w nowym parku zabraknie starych i ogromnych drzew, które czyniły to miejsce urokliwym.

Reklama

Budowa Parku nad Nacyną ruszyła kilka dni temu. W pierwszej kolejności, jeszcze przed wylęgiem ptaków trzeba było ściąć drzewa, które znajdowały się w miejscu, gdzie powstanie park. Wycinka drzew, kolejna w ciągu ostatnich tygodni w centrum miasta, oburzyła rybniczan. – To fantastyczne miejsce do spacerowania. Projekt parku również jest obiecujący. Jednak co to za park bez dużych drzew, dających cień, tworzących urok tego miejsca. Same boiska i place zabaw nie wystarczą. Mieszkańcy potrzebują ławki i spokoju, który można zyskać wśród przyrody – komentuje napotkany w pobliżu Nacyny rybniczanin.

Władze Rybnika tłumaczą jednak, że podobnie jak przy rewitalizacji deptaka na Powstańców i Sobieskiego, tak i przy Parku nad Nacyną wycinka drzew była konieczna. – Wycince podlegają tylko drzewa kolidujące z planem budowy parku. W miejscu po nich powstaną ogrody-kolekcje (10 ogrodów tematycznych), zamontowane zostaną urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), wybudowane będą place zabaw, wielofunkcyjne boisko oraz elementy tzw. małej architektury – wylicza Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.


Rzecznik UM zapewnia też, że za każde wycięte drzewo, zostanie posadzone inne – na terenie parku lub w innej części miasta.

„Park nad Nacyną” to kolejna wielka inwestycja w centrum Rybnika. Częścią parku będą: ogrody-kolekcje, urządzenia eksperymentalne, trzy place zabaw (w tym kamienie wspinaczkowe), boisko wielofunkcyjne, mała architektura, place i ścieżki utwardzone (w tym ścieżka rowerowa), a także mostek nad Nacyną. 

Park ma powstać do 29 sierpnia tego roku. Przetarg wygrała firma Park M ze Starego Sącza, jednak umowa z magistratem nie została podpisana, ponieważ firma ERBUD z Rybnika złożyła odwołanie.

Wycinkę drzew prowadzi więc Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku. - Zgodnie z decyzją środowiskową drzewa można ścinać tylko do końca marca. Jest to związane z okresem wylęgu ptaków. Żeby inwestycja w tym roku mogła byc realizowana, musieliśmy rozpocząć wycinkę - tłumaczy Lucyna Tyl.

>> Zobacz, jak będzie wyglądał Park nad Nacyną

Przypomnijmy, kilka dni pisaliśmy o tym, że mieszkańcy Śródmieścia są oburzeni wycinką drzew przy bazylice. Urzędnicy tłumaczyli, że to niezbędne do zmiany ciągu komunikacyjnego ulic przyległych do powstającego na ulicy Powstańców placu wody. Rybniczanie zaś nie szczędzili słów, nazywając rewitalizację tworzeniem w mieście „betonowej pustyni”.
Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~chammomila 2014-03-20 09:31:35

  Jak tam się teraz przejść to serce boli na widok tego co jak to wygląda. Mam szczerą nadzieję że to już wszystko co wytną bo w przeciwnym wypadku żadne atrakcje nie zrekompensują strat. Już teraz obawiam się że największą "atrakcją" tego miejsca będzie przewspaniały, niczym nie ograniczony widok na nowo powstały parking i ulicę Kotucza ale naprawdę chcę się mylić.

  16 0
 • ~Arteks 2014-03-20 09:33:27

  No logiczne, że jak ma powstać tematyczny park to trzeba niektóre drzewa wyciąć. Jak można się oburzać na to, że wkrótce będziemy mieli zagospodarowany nowy park zamiast dzikiego lasku? W lesie też czasami leśnicy wycinają całe połacie lasu bo jest to z jakichś powodów konieczne, a potem nasadzają nowe drzewka.

  12 0
 • ~luk108 2014-03-20 09:54:07

  Boje się że zrobią z tego betonowo-trawiasty plac zabaw z krzaczkami zamiast parku z dużymi drzewami jak schronienie przed upałami. Jestem przekonany że wiele z nich przy odrobinie dobrej woli możnaby uwzględnić w projekcie zamiast wycinać.

  19 0
 • ~ 2014-03-20 09:58:01

  Redakcjo, wykonawcy nie ma, jest odwołanie: http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=112&Id=22064

  6 0
 • ~spirit-of-the-town 2014-03-20 10:09:08

  "Drzewa kolidują z planem budowy", a może to budowa koliduje z niektórymi drzewami? Rozumiem, że wycinka resztek drzew z centrum poprawi fatalną jakość powietrza, tak ostatnio nagłaśnianą. Pozdrawiam

  17 0
 • ~spirit-of-the-town 2014-03-20 10:16:27

  ~Arteks, leśnicy oczywiście wycinają połacie lasu, lecz jest to podyktowane zaplanowaną gospodarką drzewną. Tutaj zaś ma być miejski skwer rekreacyjny, więc powinny być wycięte drzewa (o ile jakiekolwiek) jedynie te naprawdę kolidujące czy zagrażające bezpieczeństwu.

  18 0
 • ~lupa2010 2014-03-20 10:20:28

  Śmieszni jesteście! Ten obrazek co u góry krąży po sieci chyba z pół roku. Tu na portalu też już był. Widać jak byk, że w tym miejscu nie ma drzew. I nagle wszyscy się budzą jak już są wycięte :D Normalnie geniusze - protestują, jak już po ptokach, bo tak najwygodniej :P

  3 0
 • ~ 2014-03-20 10:32:41

  http://tvn24bis.pl/informacje,187/polska-zarasta-lasem,409592.html

  0 4
 • ~chammomila 2014-03-20 10:50:42

  @lupa20 Zauważ że na wizualizacji nie widać jaki teren dokładnie będzie przeznaczony pod ten park. W tamtym rejonie ( na mapce na żółto oznaczonym) jednak jest trochę miejsc które można było przyjąć za te bezdrzewne części mającego powstać parku jakie widać na powyższej wizualizacji. Na mapce na czerwono znaczony jest obszar na którym przeprowadzono wycinkę i to nie selektywną a praktycznie masową. Naprawdę mam nadzieję że nie zamieni się to w taką gołą pustać z rachitycznymi roślinkami.
  Link do mapki http://i.imgur.com/KaabEMi.jpg

  2 0
 • ~THE Bill 2014-03-20 11:14:04

  Na wizulalizacji nie widać żadnych drzewek pomiędzy tymi "parkami tematycznymi" czyli zapewne konstrukcjami z betonu i stali. Zielone miasto Rybnik staje się betonową pustynią. Gdybym tylko miał pieniądze wyprowadził bym się z tej dziury, jaką staje się Rybnik. "zostanie posadzone inne – na terenie parku lub w innej części miasta" - Kamień to także dzielnica Rybnika. Posadzą tam 5 drzewek i faktycznie - nie będzie kłamstwa, jakim codziennie karmią nas wszelkiej maści "rzecznicy". Drzewo rosło kilkadziesiąt lat i to do niego powinno się dostosowac inwestycję, a nie na odwrót!!

  14 0
 • ~ 2014-03-20 12:11:33

  Tak, pewnie drzewa pojawią się w innym miejscu. Niekoniecznie przy ruchliwej ulicy czy na osiedlu, możliwe, że dosadzą drzew na wąskich uliczkach bez chodników, po kilka pod samym płotem mieszkańców. Najlepiej klony, bo się świetnie rozsiewają. Potem my, mieszkańcy posesji z ogromnymi drzewami pod samym płotem musimi sprzątać liscie, które nam spadają do ogrodu, na tarasy i płacić za worki, do których owe liście trzeba spakować w ramach segregacji odpadów. Z góry dziękujemy. Tym bardziej, że mamy swoje drzewa i krzewy w ogrodach.

  0 14
 • ~raffo85 2014-03-20 12:56:58

  burzą się zapewno gorole - mieszkańcy łosiedli, normalni ludzie mieszkający w domkach wiedzą jaki problem stanowi wycinka własnego drzewa na własnej działce, które chce się poprostu wyciąć i posadzić nowe

  2 0
 • ~Tuuniaa 2014-03-20 13:48:50

  Wg. wikipedi Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. PYTANIE - Dlaczego nie można dostosować inwestycji typu park do istniejącego zadrzewienia, wystarczyło zaznaczyć to w warunkach dla projektanta. Chciałabym się dowiedzieć gdzie w centrum Rybnika zasadzono jakieś drzewo w ciągu ostatnich dwóch lat. Na pewno nie na ulicy Ogródki, gdzie mieszkańcy prosili o nasadzenie drzew w miejsce wyciętych ani na ul. Na Górze gdzie do dzisiaj straszą dziury w chodnikach po wyciętych drzewach. Ludzie zróbmy coś bo urzędnicy nas totalnie zlewają dla nich drzewo to "kwiatuszek" na mapce.

  4 0
 • ~Negro 2014-03-20 16:04:49

  W MPZP zaraz po drugiej stronie Nacyny jest zaplanowana droga średnicowa śródmieścia. Na nią będą wychodzić romantyczne mostki. Radni skreślcie z planu tę drogę!

  4 0
 • ~pilak34 2014-03-20 16:39:16

  ''Wycince podlegają tylko drzewa kolidujące z planem budowy parku.'' Tak jakby planu niemożna było dostosować do drzew ,ale urzędasy lepiej wiedzą .

  7 0
 • ~Fiodore 2014-03-20 18:41:56

  Skoro tak dbacie o ekologię, to dlaczego codziennie zużywacie papier, którego głównym składnikiem są drzewa [lub papier z odzysku, ale w formie pierwotnej i tak było to drzewo], dlaczego codziennie jeździcie pojazdami SPALINOWYMI (samochody, skutery, autobusy) i dlaczego opalacie domy węglem, a nie korzystacie z odnawialnych źródeł? Hipokryci...

  3 0
 • ~majster_01 2014-03-20 19:15:24

  Klimat się ociepla przyjdą upały a w Rybniku co raz mniej drzew i to w miejscach gdzie maja wypoczywać mieszkańcy. Ciekawi mnie ile wytrzymają siedząc na patelni bez kawałka cienia. Bawią się w deptaki i parki bez zdania mieszkańców. Najpierw robią a potem myślą.

  6 0
 • ~spirit-of-the-town 2014-03-20 20:10:17

  ~Fiodore, tak, jeżdżę samochodem z silnikiem spalinowym, ponieważ tylko takie obecnie zapewniają producenci. Opalam węglem, gdyż gazem jest "nieco" drożej a wdrażanie innych odnawialnych źródeł energii jest skutecznie blokowane przez decydentów tego kraju. I właśnie dlatego nie jest mi obojętny los drzew, które również mogą przerobić kawałek mojego CO2.

  0 1
 • ~Arteks 2014-03-20 20:34:35

  @the bill - a nie jesteś ty czasem z Wodzisławia albo Jastrzębia bo najczęściej hejterzy z tych miast zawsze "chcą wyjechać z Rybnika" mimo że tu nie mieszkają tylko odwiedzają nasze forum i strasznie im się nie podoba że Rybnik to miasto w którym zawsze się coś dzieje, a u nich nuda i nędza. @majster - pytanie czy kiedykolwiek wypoczywałeś wśród tych drzew które zostały ścięte? Na pewno nie bo było to niemożliwe bo tam pełno chaszczy było i to był rodzaj dzikiego lasku. Generalnie szkoda mi oczywiście każdego drzewa ale z wieloletnich obserwacji wnioskuję, że najwięcej drzew ścina się z powodu samochodów, dróg, parkingów, rond, skrzyżowań itd. I jest to jakiś rodzaj moto-terroru. No ale poza paroma głosami na forum nie ma jakieś racjonalnej grupy lobbingu która racjonalnie wypowiadałaby się o zrównoważonym rozwoju naszego miasta. Nie ma jakichś liczących się grup ekologicznych, nie ma odpowiednika niemieckich "Zielonych"... Natomiast pół biedy jeśli drzewa ścina aby w tym miejscu stworzyć park. Pamiętam, że w ostatnich 2-3 latach najczęstszym postulatem na forach było to aby miasto więcej inwestowało w rekreację. Park tematyczny, nowa Ruda i skwer koło bazyliki będą jakąś odpowiedzią na te postulaty.

  0 6
 • ~maja8 2014-03-20 21:59:34

  To smutne, że wszędzie ingeruje się w naturę.Już prawie nie ma miejsca gdzie jest cisza i słychać ptaki. Czy wszędzie muszą być skwerki gdzie będzie kupa ludzi? W Rybniku po woli nie ma gdzie uciec żeby się wyciszyć na łonie natury.Bardzo smutne!

  4 0
 • ~bandinho 2014-03-20 23:14:50

  Może i nie bedzie wielu drzew, ale za to bedzie dużo trawników na które będą się wysrywać psy

  7 0
 • ~THE Bill 2014-03-21 08:15:16

  @ Arteks. Akurat tak się składa, że mieszkam w Śródmieściu. Zanim w tym parku odrosną drzewa to ja już je będę spod ziemi oglądał. Gdyby pani rzecznik miała trochę więcej oleju w głowie to by powiedziała, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu i dlatego musiały zostać wycięte. A tu o tym ani słowa. Poprostu trzeba je było wyciać i koniec, brak racjonalnych ku temu przesłanek. A powiedz Arteks z czego ja mam być zadowolony? Z pracą nie jest łatwo, najbogatsza oferta to telemęczarnie albo roznoszenie ulotek, korki, wycinanie drzew, słaba oferta komunikacyjna, bardzo droga woda, za chwilę bede musiał nawet płacić za dojazd A1 do Katowic. Rybnik niegdyś lider regionu to obecnie grajdoł na mapie.

  2 0
 • ~kretek 2014-03-21 08:52:46

  Arteks - jest dokąłdnie odwrotnie niż piszesz. Ja mieszkam w Rybniku i od środka wygląda to średnio. Moja rodzina mieszkająca gdziie indziej to ma obraz Rybnika z obrazka. Tyle, że to obrazek propagandowy, a nie życie

  2 0
 • ~lupa2010 2014-03-21 17:44:43

  A mnie ciekawi ilu oburzonych wycinką spacerowało chociaż raz w życiu w miejscu, gdzie zostały wycięte te drzewa? Toż tam była istna dżungla z menelami, narkomaniami i małolatami na gigancie :D Przecież nie park wycieli, tylko tą dalszą część która nie była parkiem a dziką "plantacją" drzew. Posprzątali, zagospodarują i będzie git.

  0 4
 • ~Arteks 2014-03-21 20:01:43

  @The Bill - może w śródmieściu tak ale którego miasta? ;) Na forum pojawia się taki użytkownik z Żor mareqg, on pisał zawsze wyłącznie o Żorach i czasami hejtował Rybnik ale zawzięcie "uważał" się za mieszkańca miasta do momentu aż ktoś wykrył, że gość w mailach pisanych w przeciągu kilku miesięcy przeczy sam sobie. Tak się zapomniał, że w trzech różnych mailach podawał trzy różne okresy w których "niby" mieszka w Rybniku. Z kolei ja znalazłem sprzeczności w miejscu jego zamieszkania, raz podał że mieszka koło Dworka, a innym razem że w Kamieniu... Spotkałem się już wśród różnych dyskutantów z okolicznych mieścin o tym "liderowaniu" i "grajdole". Oni też pisali, że Rybnik dawniej był liderem a teraz nie. Zabawne by to było tym bardziej, że to okoliczne miejscowości stanową całkowity i kompromitujący grajdoł komunikacyjny, a nie Rybnik. Pokaż mi drugie miasto poza Żorami i Rybnikiem które wyremontowało kompleksowo dojazd do A1? Czy wiesz, że w naszym całym województwie są tylko 4 miasta które nie mają połączenia transportem publicznym ze stolicą woj.? Są to: Żory, Wodzisław, Jastrzębie i Cieszyn. I to są grajdołki za które wstyd, a co do lidera to jeśli uważasz, że Rybnik niegdyś był liderem, a teraz nie jest to kto nim jest? ;P @kretek - to jest mocną stroną Rybnika, że o naszym mieście większość ludzi która tu była ma bardzo dobre zdanie :DDD Natomiast to nie znaczy, że nie mamy jeszcze miejsc za które było lub nadal jest wstyd. ;| Na szczęście ich ubywa.

  0 5
 • ~slmen 2014-03-21 23:19:01

  Arteks a tak zapytam co ma A1 do wycinki drzew i po co ty znów mieszasz okoliczne miejscowości? Cieszyn teraz jest twoim zdaniem okolicznym grajdołkiem, ciekawe tylko skąd wziął się Śląsk Cieszyński? Historia się kłania oj kłania a ty Arteks poszukaj w dziale ogłoszeń może ktoś udziela korepetycji. Skąd ty człeku przylazłeś na ten śląsk? Wskaż linię autobusową łączącą Rybnik z miastem Katowice, A1 wcale nie przebiega przez Rybnik, jak już to A1 na terenie Żor. Jeśli zaś wypoczywałeś pod ściętymi drzewami to wymień ze 2-3 gatunki, nie liczy się gdy spałeś pijany w tych okolicach pod jakimś z drzew.

  3 0
 • ~hindenburgstrasse 2014-03-22 16:32:15

  Powiedz mi Arteks, kto normalny pojedzie z Rybnika do A1 (czyli głównie do Katowic i Gliwic) ulicą Żorską? Rybniczanie jeżdżą do A1 (zapraszam o 6:20 na rondo w Stanowicach żeby zobaczyć ten sznur aut) ulicą Mikołowską, która swoim stanem przypomina Afganistan po bombardowaniach.

  3 0
 • ~Arteks 2014-03-23 12:15:05

  @hindenburgstrasse - autem z Rybnika do Katowic można jechać obecnie 5 (!) różnymi wariantami (78-A4, 935-A1-A4, 935-81, 925-A1-A4, 925-81) w tym dwoma całkowicie wyremontowanymi drogami 78-A4 i 935-A1-A4). Akurat trasa przez Stanowice jest przeze mnie najmniej lubiana bo stan drogi 925 szczególnie na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny nie jest najlepszy. Paradoksalnie na terenie Rybnika droga jest w całkiem dobrym stanie (dlatego uważam, że miasto nie powinno jej na razie remontować kompleksowo a co najwyżej łatać dziury, a w przyszłości można pomyśleć o jej kapitalnej modernizacji wraz z poszerzeniem ale to tak za 5-7 lat). Natomiast dziwię się twojemu pytaniu "kto normalny pojedzie z Rybnika do A1 (czyli głównie do Katowic i Gliwic) ulicą Żorską?" bo przecież A1 jeżdżą nie ci którym zależy na oszczędności paliwa ale ci którym zależy na oszczędności czasu! Jeśli ktoś chce jechać tanio to wybierze tańsze warianty bo przecież A1 nie ma przebiegu w kierunku płn-wsch na Katowice ale ewidentnie w kier. płn-zach. Jeśli ktoś chce jechać wygodnie pojedzie wyremontowanymi drogami których jakoś tak się składa Rybnik ma, a inne samorządy z regionu rybnickiego nie zdążyły się przygotować do A1 i przysnęły jak zasze (za wyjątkiem Żor które Rybnicką również zmodernizowały).

  0 2
 • ~Arteks 2014-03-23 12:27:36

  @slmen - odpowiedziałem użytkownikowi The Bill który nadużywa określenia grajdoł. Nasz subregion faktycznie stał się po części grajdołem komunikacyjnym ale na szczęście nierównomiernie. Rybnik, Czerwionka, Racibórz czy Rydułtowy nadal bronią honoru naszego subregionu w tym temacie. Jastrzębie - kompletny zaścianek, największe miasto w Europie bez kolei, Żory - stolica śląskiego busiarstwa z umarłym dworcem kolejowym i brakiem normalnych połączeń autobusowych do Katowic. Wodzisław - jeszcze niedawno pełno pociągów do Katowic - teraz nie ma ani jednego... Wodzisław, Jastrzębie, Żory - to największy komunikacyjny grajdoł województwa... Nawet z Poraja czy Lublińca można dojechać pociągiem do Katowic a z Piekar, Jaworzna czy Tarnowskich Gór sprawną komunikacją autobusową. To jest wyraźny symbol powolnego umierania niektórych miast... Z Rybnika do Gliwic jeżdżą wygodne autobusy PKS, a do Katowic prawie co godzinę wygodne pociągi Kolei Śląskich i to się powinno stale poprawiać bo władze Rybnika są świadome ważności transportu zbiorowego w przeciwieństwie do większości okolicznych miejscowości które są szalenie infantylne i nieświadome...

  0 2
 • ~koralgol 2014-03-30 22:21:16

  Wstyd! Niemadrzy ludzie rzadza tym miastem. Panie widzisz a nie grzmisz...

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1039