zamknij

Wiadomości

Prezydent jutro opowie o budowie Parku nad Nacyną. Jak będzie wyglądał zobacz już dziś

2013-10-30, Autor: 
Miasto uzyskało z funduszy unijnych 7,3 mln złotych na budowę Parku nad Nacyną. Będzie to park tematyczny pomiędzy ul. Rudzką, ul. Kotucza, rzeką Nacyną oraz zabudowaniami kampusu.

Reklama

O szczegółach inwestycji prezydent Rybnika – Adam Fudali będzie opowiadał jutro na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Już dziś jednak wiadomo, że dofinansowany projekt zakłada budowę parku tematycznego, w którym będą: ogrody-kolekcje, urządzenia eksperymentalne, trzy place zabaw (w tym kamienie wspinaczkowe), boisko wielofunkcyjne, mała architektura, place i ścieżki utwardzone (w tym ścieżka rowerowa), mostek nad Nacyną.

Całość prac kosztować będzie 8,6 mln złotych, z czego 7,3 mln pokryje dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

 

Koncepcję Parku nad Nacyną opracowała jeszcze w 2009 roku zabrzańska firma projektowa Plus8.pl. Zobacz wizualizacje:

> Tak będzie wyglądał Park nad Nacyną w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~ 2013-10-30
  12:07:32

  19 0

  A ja proponuję dołączyć do tego parku KOLEJ WĄSKOTOROWĄ Z RUD i pociągnąć ten park aż do skrzyżowania Raciborska ---Nocyna.

 • ~ 2013-10-30
  12:11:17

  0 8

  ciekawe czy tez będzie tam taki syf jak teraz?

 • ~dziecko_neo 2013-10-30
  12:31:37

  0 7

  Drzewa, ławki, trawa... i ten wspaniały smród chemikaliów, śmieci oraz odchodów ludzkich i zwierzęcych przenoszących się z nurtem krystalicznie czystej rzeki Nacyny. Już nie mogę się doczekać!

 • ~Tomek_81 2013-10-30
  12:35:21

  8 0

  Specjalna konferencja?Czy mi się wydaje czy idą wybory??? Parę dni temu było o rewitalizacji Powstańców i Sobieskiego teraz park. Co do rewitalizacji to zapomniano jeszcze się pochwalić że będą kolejne światła Kościuszki - Saint Vailler, i Żorska- Byłych więźniów ( koło domu mu dziecka). Jednym słowem będzie "plac wody" w pakiecie z kolejnymi korkami

 • ~markrotka 2013-10-30
  12:49:50

  0 12

  Panie MASŁOWSKI - o co teraz Pan powie urzędnikom? Po ocenie budżetu obywatelskiego i odrzuceniu Pana mostka, słał pan do wszystkich mediów informacje, jaki to urząd jest straszny, nie ludzki, itd. Mieczem Pan wojujesz od miecza Pan giniesz!

 • ~czytelnik 2013-10-30
  13:00:18

  15 0

  Droga pani markrotko. Kwiatek wetknięty w kupę, nie sprawi że przestanie ona śmierdzieć. Jeden pomysł dobry na sto złych - naprawdę nie ma się czym chwalić.

 • ~spzoo 2013-10-30
  13:01:47

  0 1

  Markotka - odpiszę ci zamiast Piotra. Czy to, że miał pomysł na mostek tam jakkolwiek szkodzi tej inwestycji? Bzdury. Czy Masłowski gadał w mediach o swoich odrzuconych pomysłach? Bzdury! Poczytaj tutaj ostatnie zdanie.. http://www.piotrmaslowski.com.pl/blog/zobacz/calusny-mostek-raz-jeszcze/

 • ~markrotka 2013-10-30
  13:10:38

  0 2

  czytelnik, spzoo - skoro Pan Masłowski potrafi wymachiwać swoją szabelką i popełnia taki błąd, źle oceniając ludzi, ich pracę, dobijając się do mediów (Rasdio90fm, Dziennik Zachodni, Rybnik.com.pl, rybnik1.pl), to musi mieć świadomość, że i jemu patrzy się na ręce. Jaki to miał być Senator, jaki to ma być Prezydent, jak przez tyle czasu nie dotarł do listy projektów, które są ogólnodostępne. Boli? Boli!

 • ~ 2013-10-30
  13:18:20

  1 0

  Co najmniej 10 lat za póżno.Kolejna rewitalizacja " weekendowa" - tzn. w wolne dni kilku mieszkańców będzie podziwiało piękno Rybnika. NASZE Miasto umiera.

 • ~spzoo 2013-10-30
  13:20:12

  0 3

  patrzy się mu na ręce, patrzy;) Pomylił się ewidentnie z konkursami. Nerwy go poniosły. Czy to zmienia istotę? Czy mostek zagrażał temu projektowi. Oczywiście, że nie. I tyle. A czy odrzucenie Razjapuntu, pomysły Oligosu i wielu innych miało sens. Też nie. Teraz miasto przyczepi się do tego wątku i będzie udowadniało jak to super zrobili budżet obywatelski. Żenada.. Równie dobrze można napisać, że Masłowski nagłośnił projekt i dzięki temu dostał kasę z urzędu marszałkowskiego.

 • ~Gregorio 2013-10-30
  14:23:08

  0 0

  Park jak park - ładny . Każdy park, który ma zieleń , krzewy , drzewa jest ładny. W tym konkretnym przypadku można stwierdzić - nareszcie! Nie wiem dlaczego z zagospodarowaniem tego terenu czekano prawie 20 lat. Ale dlaczego 8,6 mln. na trawę , krzewy ( bo drzewa tam rosną ) , kilka utwardzonych traktów , 3 place zabaw i małe boisko no i dwie kładki. Kwoty z kosmosu . Za chwilę przeczytam ze postawienie pięciu latarni gdzieś tam kosztowało 1 mln. No ale unijne to można szastać a i wielu się przy tej okazji musi nachapać.

 • ~anna54 2013-10-30
  15:05:30

  0 0

  Wizualnie pięknie.Tylko w rzeczywistości to będzie tak,że tam będą urzędować ćpuny,wulgarni małoletni itd.

 • ~piastun 2013-10-30
  15:22:12

  12 0

  Niech Pan Prezydent opowie lepiej dlaczego znów zaczął szczuć straż miejską na mieszkańców. Niech opowie dlaczego nocami lepią mandaty na rynku i placu wolności a tam gdzie ich trzeba to jak zwykle ich nie ma. Dlaczego moja mama 10 razy próbowała rozmawiać z dzielnicowym i od dyżurnego słyszała tylko "nie ma go", "pracuje teraz w nocy", "niech se pani zadzwoni na komórkę do niego"? Myślałem że dzielnicowy jest po to, żeby bez dzień z mieszkańcami rozmawiać i pomagać mieszkańcom a nie w nocy pieron wie co robić.Postraszenie referendum pomoglo, bo był spokój a teraz znowu zaczeli w piórka obrastać. Niech Pan o tym opowie Panie Prezydencie. A budowa parku nad Nacyną? Pomysł doskonały i na pewno z córami nieraz go odwiedzę.

 • ~Arteks 2013-10-30
  16:39:46

  2 0

  @dziecko_neo - i nie doczekasz się bo Nacyna po inwestycjach kanalizacyjnych najzwyczajniej nie śmierdzi. Odchody już od dawna trafiają do kanalizacji :) Co do parku to władze miasta wyczuły że to jest coś czego domagają się mieszkańcy. Bo przecież w ostatnich latach forumowicze często postulowali zagospodarowanie jakichś terenów na obszary wypoczynkowe. Natomiast moje zdziwienie budzi boisko? Boisko koło ogrodów - jakieś dziwne zestawienie. Albo to powinien być park wypoczynkowy albo sportowy. Lubię sport ale chyba boisko w centrum miasta to nie jest najlepszy pomysł. @tomek_81 - naprawdę na tych dwóch skrzyżowaniach powstaną światła? Bardzo dobrze - będzie bezpieczniej dla pieszych, a włączający się z bocznych ulic będą mieli łatwiej. Jeszcze powinne być zamontowane na Chrobrego/3 Maja gdzie kilka dni temu był kolejny wypadek (który to już z kolei). A korki są tak czy owak bo mamy za dużo samochodów w Rybniku. Z tym problemem trzeba walczyć kompleksowo - przede wszystkim rozwijać transport zbiorowy, podwyższać opłaty parkingowe, ograniczać wjazdy do niektórych ulic itd.

 • ~Negro 2013-10-30
  18:05:02

  8 0

  do ~piastun akurat uważam, że na Rynek i Plac Wolności zbyt wiele aut wjeżdża pod zakazy ruchu. Jak zakaz ruchu to zero ruchu samochodowego. Dobrym przykładem powinien być rynek w Krakowie, gdzie dozwolony jest wyłącznie ruch pieszy i rowerowy. Na rybnickim rynku strach dzieciaka puścić wolno żeby go nie rozjechało.

 • ~ 2013-10-30
  18:31:08

  6 0

  To prawda, idąc ostatnio zdziwiło mnie, że woda w Nacynie jest czysta. Kaczki które tam żerują od dłuższego czasu chyba też to odkryły :) Bardzo podoba mi się pomysł poprawienia jakości ścieżki wzdłuż rzeki. Oczywiście boisko w tym miejscu to nieporozumienie.
  Coś się zaczyna dziać w tym mieście. Widać plany inwestycji w jakość życia mieszkańców tego miasta. Z niecierpliwością czekam na ich realizację!

 • ~miastowy 2013-10-30
  19:11:48

  11 0

  Wielki sukces UM, mówię to, bez cienia ironii. 7,3 mln z tak małym wkładem własnym na inwestycje w mieście to bardzo fajna sprawa. Przestrzeń miejska potrzebuje zieleni dobrze zagospodarowanej.Wracając do słynnej już rewitalizacji deptaka. Dziś miałem okazję przeczytać dokładnie, zarys koncepcji przebudowy deptaka. Muszę przyznać, że koncepcja do mnie przemawia. Wydaje się, że po remoncie będziemy mieli piękną reprezentacyjną ulicę w skali , przynajmniej śląska. Mam jednak nadzieję, że park przy Bazylice nie będzie zielonym stawem dla kaczo-krzewów tylko czymś na kształt zagospodarowania zielni w krajach skandynawskich, gdzie po prostu można rozłożyć się z kocem i odpocząć. Do tego dochodzi lekka zmiana nastawienia społeczeństwa, ale trzeba dać ludziom szanse. Tabliczki nie "deptać trawników" na hasiok ;). Co do pracy biura pana Wawrzyniaka. Koncepcja przebudowy wydaje się, w sumie, całkiem znośna. Efekt i przekaz zamazała ewidentnie na odwal przygotowana forma graficzna, która może zepsuć nawet najciekawszy pomysł. Mam nadzieję, że wykonawca nie spartoli ułożenia tych płyt granitowych. Jest to najlepsza nawierzchnia na takie deptaki, pod warunkiem, że nie jest spartolona jak w Kato czy rynek w Gliwicach. Proponuje wycieczkę, władzom miejskim do sąsiednich Niemiec, aby zobaczyli jak ma być zrobiona taka nawierzchnia (Bardzo tam popularna). Niestety, ale w sprawach inżynierii drogowej jesteśmy jeszcze daleko za naszymi sąsiadami.

 • ~miastowy 2013-10-30
  19:14:59

  8 0

  uprzedzając zdania - to nie jest wątek o deptaku. Wiem - park przy Nacynie to też inna lokalizacja. Jednak te dwie duże inwestycje są ze sobą trochę , przynajmniej tematycznie, powiązane i mocno zwiększą atrakcyjność naszego miasta.

 • ~fukas1 2013-10-30
  21:08:55

  8 0

  Szkoda ze wybory nie sa co roku ! Ruda , deptak i park :) wszystko ma być gotowe przed wyborami he he .

 • ~ 2013-10-31
  00:03:16

  0 4

  Dziś tam byłem. Patrzę a w rzeczce sobie leży prawie nówka monitor. Gdzie jest nasza wspaniała Straż Miejska. Tak korzystając z okazji informuję, że nałożony na mnie mandat przez Straż Miejską za wywieszenie baneru z prezydentem "grzyb nas zabija LUBIĘ TO" został przez Sąd anulowany.

 • ~pz2 2013-10-31
  00:33:06

  0 1

  Cały czas pompuje się kasę w centrum miasta...a co dzieje się w pozostałych 26 dzielnicach?.... Brud, smród i ubóstwo. Każdy mieszkaniec Rybnika płaci podatki i co z tego ma? Płatne 99% parkingów, droga komunikacja miejska, droga woda i kanalizacja, drogi wywóz śmieci. Miasto pięknieje...naszym kosztem :/

 • ~Arteks 2013-10-31
  01:10:37

  3 0

  @pz2 - jest dokładnie odwrotnie od tego co piszesz. Miasto wpompowało w ostatnich latach kilkaset milionów w inwestycje dzielnicowe czy drogi wylotowe zupełnie zaniedbując centrum miasta. Przecież tak naprawdę Powstańców/Sobieskiego ma gorszą nawierzchnię obecnie od wielu uliczek w Niedobczycach czy Golejowie które były wyremontowane w czasie budowy kanalizacji! W ogóle to jeśli poza Rudzką i Nowinami są jeszcze w Rybniku jakieś fatalne drogi to najłatwiej znaleźć je w centrum np. Piłsudskiego koło dworca... W centrum miasta nie wybudowano nowej pływalni ani nie wyremontowano hali sportowej tak jak w Boguszowicach... Niech wreszcie władze miasta zainwestują w centrum miasta bo to ono w dużej mierze odpowiada za wizerunek całego Rybnika, a do niedawna stan targowiska, niektórych parkingów czy deptaków wołał o pomstę do nieba ;)

 • ~pz2 2013-10-31
  01:48:14

  0 3

  ~Arteks, skoro dla Ciebie remont drogi to mega inwestycja w dzielnice to gratuluje. W opinii 99% mieszkańców dzielnic Rybnika źle rozumujesz pojęcie Inwestycja w dzielnicę. Dla mnie inwestycja w dzielnicę to inwestycja dla mieszkańców tych dzielnic, a więc parki, siłownie na "świeżym" powietrzu, miejsca dla rekreacji i odpoczynku, a nie drogi. No chyba, że Ty lubisz położyć się na asfalcie i odpoczywać wdychając, "świeże" powietrze. Basen w Boguszowicach został wyremontowany, ale nie zapominaj że przez 25 lat stał i szpecił. W końcu tak naprawdę z "musu" został wyremontowany. Dodatkowo nie jest to nowa inwestycja, a dokończona i to po długich latach. Owszem miasto inwestuje w dzielnice np. ułatwiając firmie SEGO, która segreguje odpady roznosić smród i brud w promieniu kilku kilometrów bez żadnych konsekwencji.

 • ~miastowy 2013-10-31
  07:43:47

  1 0

  do pz 2.. fandzolicie Panoczku, że aż krew zalewa. Drogi, infrastruktura podziemna itd. to najważniejsze zadania miasta. Parki, tereny zielone itd. to bonusy i coś ekstra. Nie jestem wielkim bezkrytycznym zwolennikiem UM, ale nie można na wszystko narzekać. W takim razie , czegokolwiek byś nie zrobił będzie źle.

 • ~pz2 2013-10-31
  08:26:22

  0 0

  ~miastowy widać że poza 1 dzielnicę (śródmieście) Twoje oczy nie sięgają. Rada dla Ciebie... skorzystaj trochę z tej pięknej infrastruktury, którą miasto Rybnik Cię oczarowało i pozwiedzaj trochę inne dzielnice. Wtedy może dostrzeżesz że jednak to 2 odmienne światy. A na przyszłość nie myl narzekania ze stwierdzaniem faktów.

 • ~ 2013-10-31
  11:46:04

  0 2

  A czemu miasto chce się pozbyć zalewu w Stodołach ??? A buduje coś nowego ??? PARANOJA !!!

 • ~karczma 2013-12-23
  09:31:55

  0 0

  Do ~Arteks - naprawdę na tych dwóch skrzyżowaniach powstaną światła? Bardzo dobrze - będzie bezpieczniej dla pieszych, a włączający się z bocznych ulic będą mieli łatwiej. Jeszcze powinne być zamontowane na Chrobrego/3 Maja gdzie kilka dni temu był kolejny wypadek (który to już z kolei). A korki są tak czy owak bo mamy za dużo samochodów w Rybniku. Z tym problemem trzeba walczyć kompleksowo - przede wszystkim rozwijać transport zbiorowy, podwyższać opłaty parkingowe, ograniczać wjazdy do niektórych ulic itd.

  Człowieku zastanów się nad tym, co napisałeś? Rozwiązaniem na korki w mieście pełnym skrzyżowań nazywanych zwyczajowo rondami jest budowa sygnalizacji świetlnej? Brawo! widać, że sporo podróżujesz....palcem po mapie. Za dużo samochodów w Rybniku? Walczyć kompleksowo poprzez- podwyższanie opłat parkingowych,ograniczenia wjazdu w niektóre ulice? Super! a ja uważam, że powinno się podwyższać opłaty za korzystanie z internetu takim wizjonerom jak Ty, a najlepiej to ich zamykać i izolować w specjalnych miejscach, np. przy Gliwickiej jest kilka....Obserwuję od pewnego czasu Twoją twórczość na forum i dochodzę do wniosku,
  że chyba jesteś ciągle napruty tanim winem, albo mieszaniną jakiegoś szajsu z chwastów...Można pleść głupoty ale to co tworzysz przechodzi ludzkie pojęcie. Od czasu do czasu rusz dupę, zamów taksówkę i poproś o jakiś kurs, jedź np.obwodnicą od Sybiraków Chrobrego...zobaczysz jak sygnalizacja "udrażnia" ruch w Rybniku...jedź Mikołowską w kierunku Katowic..

 • ~Arteks 2013-12-23
  11:33:56

  0 0

  @karczma - nie używam tanich rzeczy, a skoro ty znasz tylko tanie wina to nie znaczy, że inni też muszą z nich korzystać. ;) Jeżdżę po świecie i widzę jak tam prowadzi się politykę mającą na celu "tępienie" samochodów szczególnie w obrębie centrów miast. Polska jest 100 lat za murzynami, a Rybnik w o wiele trudniejszej sytuacji od innych miast bo mamy dość wąskie drogi. W Berlinie który ma ponad 3 miliony mieszkańców jest mniejsze nasycenie autami niż np. w polskim Toruniu... Dlaczego? Bo kapitalnie funkcjonują ścieżki rowerowe i transport zbiorowy, a parkowanie kosztuje kilka euro za godzinę... O dziwo wolnych miejsc parkingowych przeważnie nie brakuje bo ceny są zaporowe nawet dla bogatych Niemców. A u nas każdy chciałby mieć parking za darmo, wozić swoją dupę wszędzie autem, a potem mieć pretensje że po Rybniku nie można jeździć... Akurat cieszy mnie to, że ostatnio UM objął opłatą prawie wszystkie miejsca parkingowe w centrum i chce zmienić ruch samochodowy w okolicy bazyliki na rzecz pieszych. Pierwsze jakieś pozytywne ruchy w tym kierunku ale Rybnik potrzebuje rewolucyjnych zmian, a nie małych kroczków.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 423