zamknij

Wiadomości

Zakaz ruchu w centrum miasta zacznie obowiązywać później niż zakładano. Dlaczego?

2014-09-30, Autor: bf
Od 1 października miały obowiązywać nowe zasady ruchu drogowego w obrębie rynku oraz rewitalizowanego deptaka. Termin ten uległ jednak przesunięciu. Problem tkwi w słupkach blokujących przejazd, które nie zostały jeszcze zamontowane.

Reklama

Jak wyjaśnił nam dzisiaj prezydent Rybnika – Adam Fudali, termin zmiany organizacji ruchu uległ przesunięciu, ponieważ rewitalizacja deptaka nie została jeszcze w pełni ukończona. – To jest też kwestia urządzenia przetargu na słupki blokujące przejazd w czterech miejscach Rybnickiej Strefie Śródmiejskiej. Ma się on rozstrzygnąć na dniach – poinformował Adam Fudali.

Prezydent naszego miasta dodał przy okazji, że zakaz ruchu obowiązujący od 1 października był jedynie datą umowną. Termin wprowadzenia nowej organizacji ruchu w tej części miasta jest jeszcze nieznany.

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie będą obowiązywać nowe zasady poruszania się w RSŚ na ulicach Powstańców Śl., Sobieskiego, Św. Jana, Plac Kościelny, Kościelna, Raciborska, Rynek, Korfantego. W RSŚ obowiązywać będą „zakaz ruchu” oraz „strefa zamieszkania”

Zakaz ruchu w RSŚ nie będzie dotyczyć:
1. posiadaczy zezwoleń UM Rybnik,
2. rowerzystów.

W strefie zamieszkania należy przestrzegać szczególnych zasad ruchu drogowego, tj:
1. pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem,
2. ograniczenie prędkości do 20km/h,
3. parkowanie pojazdów tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Dodatkowo wjazd do RSŚ zostanie ograniczony słupkami blokującymi, dlatego dla dostawców zostaną wyznaczone specjalne miejsca rozładunku:
1. parking przy ulicy Mikołowskiej,
2. parking przy ulicy Wysoka/Białych,
3. parking przy ulicy Brudnioka,
4. wzdłuż drogi bocznej od ulicy Pocztowej (dojazd do parkingu przy ulicy Hallera).

Każdy kto jest zainteresowany uzyskaniem zezwolenia na wjazd do strefy powinien złożyć wniosek do Prezydenta Miasta Rybnika. Koniecznym załącznikiem do wniosku jest kserokopia dowodu rejestracyjnego, ponieważ zezwolenie wydawane będzie na konkretny pojazd (1 pojazd = 1 karta) oraz pisemne oświadczenie o zagwarantowanym miejscu do parkowania pojazdu poza pasem drogowym RSŚ.

Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy RSŚ mogą wykupić abonament na jeden z parkingów miejskich przy ulicy gen J. Hallera, 3-go Maja, M. Skłodowskiej-Curie, Brudnioka, oraz ks. J. Szafranka po uzyskaniu zgody Prezydenta Miasta.

Opis systemu wjazdu na parking przy ul. Ks. Brudnioka dla dostawców towaru:

Dopuszcza się możliwość darmowego korzystania z parkingu nr 4 przy ul. Ks. Brudnioka, przez dostawców towaru na czas dostawy do okolicznych sklepów. Z uwagi na zainstalowany system parkingowy, a co za tym idzie niebezpieczeństwo uszkodzenia szlabanu, dopuszcza się wjazd na teren parkingu samochodów osobowych/osobowo-dostawczych bez przyczepy.

Podstawą do bezpłatnego opuszczenia parkingu jest:
- zatrzymanie pojazdu na wjeździe parkingu i pobranie biletu wjazdowego,
- parkowanie na jednym z miejsc wyznaczonych dla tego celu, obok pasażu,
- opuszczenie parkingu w czasie do 30 minut od wjazdu,
- posiadanie na wyjeździe z parkingu biletu wjazdowego z pieczątką firmy, do której dostarczano towar, wraz z podpisem właściciela/kierownika sklepu.

Przypomnijmy, że rybnicki magistrat wydłużył czas dostawy towarów dla przedsiębiorców. Samochody dostawcze będą mogły podjeżdżać pod lokale od godziny 6.00 do 11.00. Więcej TUTAJ.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Dróg Urzędu Miasta Rybnika
tel. 32/43 92 121 oraz w Rybnickich Służbach Komunalnych tel. 32/42 21 495.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~lukrecja50 2014-09-30 17:25:14

  Słupki będą blokować wjazd, a co z dojazdem pogotowia ratunkowego dla mieszkańców , osób tam pracujących,czy zwykłych przechodniów będących akurat na terenie deptaku. Nie życzę oczywiście nikomu zawału,złamania nogi ale na takie nieszczęścia nikt nie czeka pod szpitalem, zdarzają się wszędzie.

  14 0
 • ~ 2014-09-30 18:03:08

  Alei ja proszę, aby podać do publicznej wiadomości wykaz osób, które uzyskają zezwolenie UM Rybnik na poruszanie się w RSS bez ograniczeń.

  30 0
 • ~szolkatyju 2014-09-30 18:12:58

  A czy pan prezydent i redakcja zapomnieli ze do końca września, czyli DZISIAJ. Miała się zakończyć rewitalizacja? Przy bazylice i w parku obok dużo do zrobienia, przy kościele wszytko do zrobienia. Jest w ogóle szansa ze wszystko będzie gotowe na festiwal, święto czy co tam światła?

  12 0
 • ~ 2014-09-30 19:23:37

  a s luzby odbierajce odpady tez beda miały zakaz

  6 0
 • ~aszmircool 2014-09-30 19:41:29

  Brak mi słów.... ludzie przecież gdyby były to zwykłe słupki to przetarg nie byłby potrzebny. To będą elektroniczne sterowane słupki które w wyjątkowych okolicznościach będą się chowały w poniżej poziom terenu lub też w jakiś inny sposób umożliwiały awaryjny wjazd. Pewnie firmy oczyszczania będą miały wyznaczone godziny wjazdu, lub tez będą miały jakiegoś typu "klucze" umożliwiające wjazd.

  4 0
 • ~obserwathor 2014-09-30 19:50:07

  ~aszmircool, zwykłe słupki przy niekorzystnej pogodzie (w ciągu dnia odwilż, a w nocy mróz), lubią tak zamarznąć,że wyjęcie ich jest niemożliwe, a co dopiero będzie z takim wynalazkiem
  ~szolkatyju, nie ma problemu, przed wyborami na pewno zdążą (choćby mieli pracować całą dobę)

  2 0
 • ~Jan R. 2014-09-30 20:01:53

  Termin "rewitalizacja" jest chyba nie na miejscu. Czyżby na skutek jakiegoś kataklizmu, o którym nie wiem, zamarło tam życie? Moim zdaniem jest to tylko i wyłącznie nieudany remont tego ciągu ulic, który dla ożywienia tego miejsca nie będzie miał żadnego znaczenia. Dorosły raz to obejrzy i mu wystarczy. Może małe dzieci będą wyciągały tam swoich rodziców i dziadków do czasu zmęczenia materiału.

  5 0
 • ~polk 2014-09-30 20:12:52

  Jan R. "rewitalizacja" to dobre słowo na tą inwestycję. Kataklizmem była budowa focusa i plazy, która spowodowała "wymarcie" życia na tych ulicach:)

  5 0
 • ~chammomila 2014-09-30 20:45:27

  Wiecie co tak z czystej ciekawości chcę zobaczyć dostawę towaru do sklepu z antykami/starociami gdzie z tego co pamiętam mają również renowację mebli jaki i do sklepu z meblami używanymi -tego który jest w połowie deptaku na Powstańców - czy oni serio mają dymać z np 3 drzwiową szafą z litego drewna z "wyznaczonego miejsca rozładunku" ? Ew klient który sobie zamarzy mieć taki mebelek ma na plecach go nosić czy też obligatoryjnie płacić za dowóz przy założeniu że właściciel sklepu dostanie zezwolenie bo z tego można wyciągnąć wniosek że jak nie masz wjazdu na podwórko to zezwolenia nie dostaniesz "o zagwarantowanym miejscu do parkowania pojazdu poza pasem drogowym RSŚ." :)

  4 0
 • ~orient 2014-09-30 21:04:53

  Zauważyłem na deptaku jeszcze wiele mankamentów np. na tzw. placu opowieści płytki są popękane. Ale chyba w urzędzie są jacyś racjonalni ludzie którzy tego po prostu nie odbiorą bez ich wymiany. Natomiast jeszcze nie dokończono inwestycji, a w niedzielę spacerowało tam pełno ludzi. I naprawdę brak samochodów sprzyja pieszym wycieczkom całych rodzin. Nowa cukiernia którą otwarli - w środku oblężona, a przecież innych cukierni i kawiarni w śródmieściu czy galeriach nie brakuje. Pustostan który od dawna nie był zasiedlony ma już nowy szyld - będzie tam jubiler. Coś mi się wydaje, że deptak wróci do łask szybciej niż się wydaje różnym niedowiarkom bo po prostu ludzie będą tam chętnie spacerować.

  8 0
 • ~ 2014-09-30 22:50:30

  Wystarczy otworzyć McDonalda albo Biedronkę i już się deptak ożywi. Smutne ale prawdziwe.

  6 0
 • ~ 2014-09-30 22:52:42

  ~chammomila, można się umówić na odbiór/pozostawienie towaru między 6:00 a 11:00, to w końcu 5 godzin czasu.
  Dzisiaj zauważyłem że na ul. Powstańców, na długości kilkunastu metrów już pojawiły się plamy z oleju. Można się spierać o projekt, wykonanie, sens, nazwy itp. ale moim zdaniem, jeżeli już są takie roboty prowadzone, to wszyscy powinniśmy to uszanować. A ten co to zbrudził powinien to wyczyścić, a co!

  6 0
 • ~Jan R. 2014-10-01 06:41:20

  Orient słusznie prawisz, że są tam usterki, a może nawet wady. To czy zostaną usunięte zależy od tego, czy wykonawca wpłaci sumkę na konto jednego komitetu wyborczego. I nie mam tu na myśli ani PO ani PiS. Polk ta "rewitalizacja" poprawi koniunkturę sprzedawcom lizaków i waty cukrowej.

  2 0
 • ~superelektro 2014-10-01 09:44:37

  Moje zdanie jest takie, że jeżeli coś nie działa tak jak należy to trzeba by się przyglądnąć dlaczego nie działa a nie rozwalać cały system i wyważać otwarte drzwi, a to właśnie zrobiono. Reszty nie skomentuję gdyż nie chcę się wq...ć.

  0 1
 • ~Arteks 2014-10-01 10:36:57

  @Jan R. - a co będą hejterzy robić (rwać włosy?) jeśli okaże się że ta rewitalka spełni swoje zadania, ludzie z całego regionu chętnie będą odwiedzać te miejsca (tak samo jak Plazę czy Focusa), a handlowcy więcej sprzedawać? @polk - kataklizmem jest to co się przez lata działo z czynszami w centrum Rybnika. Ci właściciele kamienic którzy nie zawyżali ich do stawek absurdalnych mają cały czas najemców. Ci którzy ustawili je na wysokim poziomie - potracili najemców. Tu wcale nie chodziło o mniej klientów ale wysokie koszty stałe które wykaszały handel z Powstańców. Wydaje mi się jednak że to już jest zażegnane bo pustych lokali już tam prawie nie ma. Zostały może z 3 w tym jeden ten duży z wejściami od strony Powstańców i Gliwickiej - świetnie nadający się na jakiś duży fastfood.

  0 5
 • ~Arteks 2014-10-01 11:02:24

  @superelektro - auta na deptakach są po prostu obciachowe. Jeśli Rybnik chce być nowoczesnym miastem który czerpie wzorce z miast EU to wywalenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum jest krokiem w dobrym kierunku. A możliwość dostaw do 11.00 to dobry kompromis. Na inne władze miasta już nie powinne pójść.

  0 2
 • ~1sas1 2014-10-01 11:28:05

  Patryk Polnik - myślę, że klienci sklepu z meblami/starociami nie wjadą nawet przed 11-stą bo ich bramki nie wpuszczą (dziwi mnie co właściciele sklepu jeszcze tam robią...). ~Arteks- jestem przekonany, że właściciele kamienic będą sobie chcieli odbić zastój lub nawet obniżenie czynszów na czas rewitalizacji, jak również spodziewam się, że coś sobie doliczą za "podniesienie prestiżu" ulicy.

  3 0
 • ~Sterling 2014-10-01 12:45:27

  Dobrze, że nie robi się tutaj wszystkiego na hura.

  0 0
 • ~werkk 2014-10-01 18:15:33

  Odpowiedz jest bardzo prosta. Po wyborach.

  3 0
 • ~ 2014-10-01 21:11:59

  Heh, obniżenie czynszu na czas rewitalizacji, a po wyborach podwyżka z powodu zwiększonej renomy lokalizacji. No co do sklepu z antykami.. no cóż, będą musieli wypracować jakieś rozwiązanie. Jest wiele miast gdzie uliczki są tak wąskie że nawet nie ma możliwości wjazdu a mimo to biznes tam kwitnie. Fakt, są to bardzo turystyczne miasta... Mimo wszystko wychodzę z założenia że trzeba tylko chcieć. Inna sprawa- jak miałyby się tam pojawić knajpki i kawiarnie z ogródkami, jeśli miałyby tam jeździć samochody całą dobę? Mówię po raz kolejny: jeśli już jest ten deptak, wypadałoby to uszanować a nie spuszczać te 12mln zł w tej rynnie na środku:)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 570