zamknij

Biznes

Prezydent wydłużył czas dostawy towarów na deptaku. Miasto myśli też o dwóch darmowych parkingach

2014-09-17, Autor: bf
Prezydent Rybnika Adam Fudali "poszedł na rękę" przedsiębiorcom prowadzącym swoją działalność w Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej - od 1 października wozy dostawcze będą mogły podjeżdżać pod sklepy do godziny 11.00. Magistrat rozważa także, by udostępnić dla kierowców dwa bezpłatne parkingi. Gdzie miałyby się one znajdować?

Reklama

- Myślę, że po tych wszystkich spotkaniach i negocjacjach, godziny 6.00 - 11.00 to wystarczający czas by ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą ustawili sobie całą pracę – wyjaśnił Adam Fudali. Tym samym prezydent Rybnika wydłużył czas na dostarczenie towarów do lokali znajdujących się na rynku i deptaku.

Rybnicki magistrat zastanawia się również nad koncepcją dwóch bezpłatnych parkingów, które miałyby się znajdować na obrzeżach centrum miasta. Mowa tu o istniejącym już parkingu między Bazyliką św. Antoniego, a Państwową Szkołą Muzyczną oraz wolnej przestrzeni, która znajduje się przed Zespołem Szkół Technicznych na ul. Kościuszki. - Zastanawiam się nad tymi dwoma parkingami. Lada moment będziemy taki robić naprzeciw ZST i najprawdopodobniej zmodernizujemy ten między bazyliką a szkołą muzyczną – dodał prezydent Fudali.

Z kolei Krzysztof Jaroch, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji UM w Rybniku wyjaśnił, że idea bezpłatnych parkingów na Kościuszki i Powstańców Śląskich byłaby prosta. – Ludzie parkujący w tych miejscach wybraliby naturalny kierunek w stronę centrum miasta, czyli deptaka i rynku. Jednakże eksperci mają w tym temacie różne zdania – powiedział Krzysztof Jaroch.

Jaka będzie ostateczna decyzja władz miasta? Poinformujemy Was o tym.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ZbigMa 2014-09-17 07:49:15

  Z parkingu na przeciw Technikum Górniczego na pewno w czasie roku szkolnego będą korzystać, tak jak do tej pory pełnoletni uczniowie i nauczyciele tej szkoły, a dla nich naturalnym kierunkiem na pewno nie będzie deptak.

  31 0
 • ~marys76 2014-09-17 08:04:19

  Mięknie ten nasz Prezydent, oj mięknie. Wkrótce wydłuży te godziny do 19.00. Stanowczo parking przy TG będzie wykorzystywany w przewadze przez uczniów.

  24 0
 • ~Tomek_81 2014-09-17 08:24:11

  Dlaczego zawsze musi być awantura żeby nasi nieomylni samorządowcy zaczęli słuchać ludzi? Darmowe parkingi przy Bazylice to temat poruszmy na tym forum od początku rewitalizacji czyli prawie od roku a dopiero teraz w UM odkryto Amerykę.

  8 0
 • ~superelektro 2014-09-17 08:59:29

  Ciekawe komu przeszkadzało dotychczasowe rozwiązanie z parkowaniem ograniczonym czasowo. Moim zdaniem należało tylko skrócić czas dozwolonego postoju do 15 minut i zmobilzować strażników do aktywności w tym rejonie aby niektórzy nie stali godzinami jak dotychczas. Kurierzy nigdy nie idą na kawę przy okazji dostawy gdyż nie mają na to czasu więc to nie oni utrudniają ruch. Kurier ma płacone od dostarczonej przesyłki więc oddaje i znika, a niektórzy mieszkańcy i użytkownicy lokali gdyby mogli to stali by na ulicy cały dzień. W obecnej sytuacji nawet śmieci na koniec dnia nie będę mógł zabrać gdyż nie będzie możliwosci wjazdu. Może z biegiem czasu zostanie wypracowany jakiś kompromis gdyż stare rozwiązanie podobno było złe a nowe w przedstawionej postaci jest jeszcze gorsze.

  26 0
 • ~Sterling 2014-09-17 09:59:52

  Samochody dostawcze i samochody prywatne to inna bajka. Przy tych pierwszych można mieć raczej pewność, że szybko się uwiną, dlatego, biorąc pod uwagę rację przedsiębiorców, każde wydłużenie czasu wjazdu dla tych pojazdów (jak w tym przypadku) uważam za właściwą decyzję. Rynek nie może być miejscem parkingowym, ale samochody dostawcze nie przyjeżdzają po to, żeby zaparkować tylko, żeby szybko załatwić sprawę.

  16 0
 • ~ 2014-09-17 10:27:31

  Na rynku nie powinno być ani jednego samochodu po godzinie 11 stej , czas pokaże , rynek jest wizytówką miasta , chcesz mieć biznes w tak specyficznym miejscu jak płyta rynku musisz się dostosować do zasad ...odrobina dobrej woli wśród przedsiębiorców powinna wystarczyć , chyba że ich to przerasta ?

  13 0
 • ~max660 2014-09-17 13:52:27

  No w końcu Prezydent posłuchał mądrych słów dawno mówiłem na spotkaniach ze tylko parkingi kolo bazylijki darmowe mogą coś pomoc w agonii powst-sob.Brawo!!!!

  3 0
 • ~Grisza 2014-09-17 14:01:05

  ".....najprawdopodobniej zmodernizujemy ten między bazyliką a szkołą muzyczną – dodał prezydent Fudali"
  - mowa o parkingu, który kilka lat temu był wykonany - co jest z nim nie tak? Jeśli Miasto nie ma co robić z wolnymi środkami to ja chętnie podpowiem na co wydać - na pilniejsze potrzeby uzyskuję odpowiedź z Urzędu Miasta - brak środków w budżecie...

  10 0
 • ~antyfudali 2014-09-17 15:54:31

  Na rękę przedsiębiorcom? Samochody dostawcze? I do tego takie właśnie zdjęcie? No faktycznie,same samochody dostawcze. Żenada po prostu - idealny przykład,że za winy jednych cierpią inni. Niech mi ktoś wyjaśni,jakim prawem te samochody w ogóle tam stoją? Na rynku przecież nie ma remontu,więc powinny obowiązywać obecne przepisy czyli do 30 minut. Czemu np. SM nie ruszy d... i nie zrobi z tym porządku? Biedactwa się przemęczą czy jak?
  Pozostałe pomysły według mnie to jedynie efekt zbliżających się wyborów. Jeżeli znów ta sama ekipa dorwie się do koryta,to pewnie szybko pozapomina co obiecywała.

  14 0
 • ~ 2014-09-17 23:02:12

  Źródło obecnych problemów i bardzo emocjonalne polemiki biorą swój początek z braku jakiegokolwiek prawdziwego dialogu z mieszkańcami. Panie i Panowie z UM. Arogancja jest początkiem końca każdej władzy.

  5 0
 • ~kurteczka_on 2014-09-17 23:59:06

  Dzieki Ci o wielki Adamie, dobroczynco nasz, obys rzadzil Rybnikiem do konca swoich dni :-)

  4 0
 • ~Arteks 2014-09-18 12:54:20

  @marcolzbig - oczywiście że masz rację. Jeśli władze miasta chcą zrobić dobrze handlowi to proponuję bezpłatny parking przy Technikum i przy bazylice ale... od godz. 13 lub 14. A nie przez cały dzień bo będzie taka sama patologiczna sytuacja jaka była w Plazie czy Focusie do momentu wprowadzenia opłat. Nie będzie problemu że ktoś kto pracuje w jakichś biurach czy banku w okolicy będzie sobie tam trzymał auto za darmo, idąc w tym czasie do pracy. A przecież sensem ma być to aby ludzie z tych parkingów chodzili na zakupy. Większość ludzi popołudniu kończy pracę, będzie mogło się wybrać na zakupy czy spacer. Postuluję również likwidację opłat parkingowych w soboty w całym Śródmieściu. Wtedy jest mniejszy ruch w centrum Rybniku i moglibyśmy przyciągnąć do miasta wszystkich tych którzy chcą przyjechać czy na nasz targ czy na zakupy, a przede wszystkim na nasz Rynek czy deptak. W zamian należałoby zlikwidować wszystkie bezpłatne parkingi w centrum od pnd do pt.

  0 6
 • ~Kurz 2014-09-20 01:18:54


  Z opłat parkingowych
  Będzie niezły dochód.
  Nie każdy też Rybniczanin
  Musi mieć samochód.

  0 3
 • ~Lateks 2014-09-20 07:29:25

  Arteks, a powiedz mi czy dzisiejsze opłaty parkingowe zmniejszają ruch w centrum?
  Dla mnie pobór opłat za zostawienie samochodu na klepisku za UM to kpina.
  Gdyby ludzie mieli możliwość transportu innego niż prywatnym samochodem to by wybrali komunikację publiczną.
  Ale dziś dojazd z jednej części miasta w drugą autobusem to jest paranoja. Ludzie wolą na rowerze jechać niż autobusem -> przeciętnie jest 3 razy szybciej. Nie wspomnę już o dojeździe z miejscowości poza Rybnikiem, ludzie nie mają szans dojechać do pracy na pierwszą zmianę, albo wrócić z pracy z drugiej zmiany ;)

  8 0
 • ~Rybnik2015 2014-09-22 11:37:45

  Droga Redakcjo;
  Może przez wydłużenie terminu wykonawca dokończy niedoróbki? Patrząc na PROJEKT i wykonanie, przypomina mi się podróż z ponad dziesięciu lat do Turcji cz Egiptu. Tak wykończało się deptaki przy hotelach i na skwerach w tamtym okresie. Dzisiaj podróżując po Polsce i innych krajach mogę tylko pozazdrościć innym miastom pasaży, skwerów itp. Rybnik jak zawsze o parę lat do tyłu beton i kostka bazaltowa którą jest trudna w obróbce i nie wspominając o układaniu, co widać na Sobieskiego. Może następnym razem skorzystać z specjalistów ?
  Drugi ciekawy temat to zagłębienie w środku pasażu. Interesujący pomysł szczególnie dla osób starszych, matek z wózkami i osób niepełnosprawnych - takie miasto bez barier . Już widzę w ziemie jak ludzie straci przechodząc przez „rowek” będą kombinować jak tu nie upaść. A może będzie to pasaż dwukierunkowy- prawa strona w górę lewa w dół- takie rondo?
  A trzeci temat to będzie zupełna nowość- instrukcja odśnieżania pasażu wydana przez wykonawcę by nie uszkodzić (wyrwać) kostek z bazaltu. Tu rybnickie służby komunalne będą musiały wykazać się pomysłowością by przez okres gwarancji nie uszkodzić deptaka odśnieżając pługami śnieżnymi- chyba że ręczna robota . Później już będzie łatwiej – asfalt w wiaderku i będzie się łatać tak jak na placu wolności.

  7 0
 • ~Rybnik2015 2014-09-22 11:39:37

  Panie i Panowie z redakcji może założyć zakładkę „Inwestycje Rybnik” i obserwować co będzie się działo i to kto będzie płacił za usterki – projektant, wykonawca a może MY MIASTO RYBNIK. Pamiętam remont drogi 78 jak kierownik kontraktu z UM na moje uwagi odpowiedział – … jest gwarancja wykonawcy.. – dzisiaj nie ma kierownika a niedoróbki zostały.
  PS;
  Ciekawe dlaczego nie wykorzystuje się elementów z rozbiórek starych dróg lub np. krawężników z drogi 78 (ok. 15 km bieżących dobrego granitowego krawężnika). A może już został wykorzystany, tylko gdzie???

  6 0
 • ~sono26 2014-09-26 11:19:44

  nie rozumie tego co piszecie jak mozna z ulicy robic deptak tam mieszkaja ludzie sa sklepy itd to nie jest tak ze najpierw zrobiono tam deptak a potem wprowadzili sie ludzie i otworzono sklepy teraz prosze sobie to uswiadomic ze mieszkajac np na nowinach nie moglibysci zaprkowac pod domem zakupy 30 min wypakowac i spadac i placic za parking cos nie halo ???? co innego jest aby wjezdzali tam tylko mieszkancy i dostawcy a nie cala rzesz innych ludzi ale masa ogrodkow piwnych nie przeszkadza? jak byly rozlozone na wiekszym obszarze zaulki skwery itdlo atak zyje tylko troche knajp w samym centrum

  4 0
 • ~sono26 2014-09-26 11:28:50

  rozmawialem z paroma pracownikami wlasicielami sklepow na tych ulicach im nie byl potrzebny remont w takim wydaniu wystrczylo by odnowic troche nawierzchnie teraz podjedzie auto z silnika pokapie olej i na tych plytkach bede fleki jak ktos robi remont pokoju napierw dach sciany itd istalacje a podloge sie robi na koniec a teraz jak ktos bedzie robil ocieplenie budynku lub odnowienie depataczek zniszczy smog ?dlaczego nie dano dofinasowania do termomodernizacji budynkow spalanie zmniejszy sie o polowe smog sie zmniejszy potem mozna myslec o ogrzewaniu miejskim ale na rozsadnych warunkach

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.