zamknij

Biznes

Sławetny „rynsztok” na deptaku do rozbiórki. Prace już się rozpoczęły

2017-07-17, Autor: 

Swego czasu na temat „rynsztoka” ciągnącego się wzdłuż deptaku było głośno. Był przedmiotem kampanii wyborczej w 2014 roku, a także opinii architektów. Dzisiaj rozpoczęła się jego rozbiórka.

Reklama

Rozpoczęte właśnie prace wzdłuż ul. Powstańców Śląskich – Jana III Sobieskiego – św. Jana, związane są z przebudową cieku odprowadzającego wody opadowe z deptaka. Potrwają do końca wakacji. - Zakres planowanego remontu obejmuje rozbiórkę istniejącego cieku wodnego z kostki bazaltowej łupanej i wykonanie nowego cieku z płytek granitowych. Płytki granitowe zostaną zlicowane z pozostałą nawierzchnią deptaka, co ma zlikwidować tzw. efekt „rynsztoku” - informuje Lucyna Tyl z biura prasowego rybnickiego magistratu.

Nowy ciek wykonany będzie z płytek granitowych o grubości 10 cm i szerokości 40 cm, w kolorze grafitowym lub czarnym (komponującym się z istniejącą wokół cieku nawierzchnią), ułożonych na podsypce cementowo-piaskowe. Po ułożeniu płytek granitowych, pozostała powierzchnia zostanie wypełniona wcześniej zdemontowaną kostką bazaltową, z zastosowaniem technologii syntetyczno-mineralnej wypełnienia fug.

Prace wykonuje wybrana w przetargu firma PAREATIS Sp. z o.o. z Rybnika za kwotę 302.738,88 zł.

Przypomnijmy, historia sławetnego „rynsztoka” rozpoczęła w drugiej połowie 2014, kiedy to stał się obiektem kampanii wyborczej pomiędzy Adamem FudalimPiotrem Kuczerą. Opozycyjna wtedy Platforma Obywatelska, by pokazać "fuszerkę" przy budowie deptaka, posłużyła się przykładem osoby niepełnosprawnej, która na wózku inwalidzkim nie potrafiła pokonać wszerz sławetnej rynny. W odpowiedzi Urząd Miasta Rybnika pokazał „swoich” niepełnosprawnych, którzy przez rynnę na deptaku przeprawili się bez problemu. >>Wybory: opozycja i magistrat posłużyli się niepełnosprawnymi, by udowodnić swoje racje<<

Zdanie zabrał wtedy architekt Wojciech Student pracowni Projekt 3, który oznajmił, że „rynsztok” nie wytrzyma próby czasu. Zwracał uwagę na estetykę obiektu czy niewłaściwe materiały użyte do budowy rynny. Więcej na ten temat przeczytacie >>Architekt o deptaku: „rynsztok” nie wytrzyma próby czasu<<

Co ważne, Markowi Wawrzyniakowi z pracowni toprojekt (skąd wyszła koncepcja wyglądu deptaka) też nie podobała się rynna. - Oświadczam, że nie ma ani jednego rysunku świadczącego, że to my zaprojektowaliśmy „rynsztok”. Zgłaszałem władzom Rybnika, że wygląda to obskurnie – argumentował w rozmowie z Wacławem Wraną Marek Wawrzyniak.

Zobacz cały odcinek „Dziękuję, nie słodzę” z Markiem Wawrzyniakiem:

Czy rozbiórka rynny na deptaku to dobra decyzja miasta? Czy stwarzała ona zagrożenie dla ludzi?

Oceń publikację: + 1 + 88 - 1 - 47

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~tuptyś 2017-07-17
  16:44:44

  Wg mnie, remont dopiero co wybudowanego obiektu jest niczym innym tylko pogwałceniem art 296 KK i winno być ścigane z urzędu. Kto zawiadamia prokuraturę? Urząd Miasta czy my? Co pani Tyl na to?

 • ~totrzebaskomentowac 2017-07-17
  16:47:37

  Dlaczego poprawa deptaka idzie z Naszych pieniędzy? Niech za to zapłaci winowajca!!!
  Szanowny UM wydajecie nasze pieniądze na prawo i lewo, ludzi macie w du... Coraz więcej nietrafionych inwestycji. Może przydałaby się jakaś kontrola, żeby was zmobilizować? Żebyście wszyscy zaczęli myśleć.
  Znowu doczepie się nieszczęsnej Frontowej, kilka lat próśb, pism i nic nie robicie, twierdząc, że nie ma pieniędzy. Na co czekacie, aż kogoś zabije lód na drodze, bo nie umiecie zrobić odwodnienia?A światła dla pieszych, przy wyjeździe -znowu z Frontowej- dalej nic, Na przykładzie deptaka widać, że pieniądze są, tylko źle wydawane. Przykłady złej gospodarki posypią się same na forum!!!!
  PANIE PREZYDENCIE ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY, A WYBORCY TO MY I NASZE PIENIĄDZE.

 • ~miko868 2017-07-17
  16:48:02

  To jakiś żart??? Deptak był remontowany w 2014, wcześniej jakieś światła kosmiczne na Gliwickiej pobudowane i znowu coś tam kopią?? Dzielnice leżą, RSK wyrywkowo powycinało dziury w asfalcie w całym mieście i tak sobie stoją, z barierkami lub bez, od dwóch tygodni, ale rynsztok trzeba usunąć, bo komuś po oczach kole??

 • ~ 2017-07-17
  17:13:56

  85 14

  "I kto za to płaci? Pani płaci, Pan płaci.. Społeczeństwo" jak mawiał klasyk, mieszkańcy piszcie sobie i denerwujcie się błędnymi i nieodpowiedzialnymi decyzjami władz i wywalaniem miejskiej (czyli naszej) kasy a władza ma nas jak zwykle głęboko w poszanowaniu, śmieje się z nas i szasta kasą na prawo i lewo,bez jakiejkolwiek odpowiedzialności, czy ktoś był pociągnięty do finansowej odpowiedzialności za chybione i kosztowne decyzje ? nie słyszałem o takim przypadku, mogą co najwyżej przegrać wybory, krzycząc na prawo i lewo jakiej doznali krzywdy

 • ~twojstary 2017-07-17
  17:22:40

  95 10

  No i jak zwykle - wkładamy duże pieniądze w inwestycję, która jest bublem, ale na siłę się jej broni i mówi, że tak ma być, bo to taka "konwencja programu". Za chwilę topimy kolejne duże pieniądze na zmiany, bo jednak rzeczywiście coś jest nie tak... Rozumiem, że rynsztok chluby naszemu miastu nie przynosił, ale jeśli poprawki nie są wykonywane "gratis" to jak dla mnie MARNOWANIE pieniędzy...

 • ~ 2017-07-17
  17:28:26

  56 55

  Brawo!!!
  Na tym korycie ludzie mogli nogi połamać. Zimą to było w dodatku zamaskowane. Zdecydowanie popieram tę akcję. Mam nadzieję, że ohydny rów zostanie zastąpiony wąską kratką albo centymetrową szczeliną.

 • ~ 2017-07-17
  17:53:39

  od pewnego czasu, widzę, że nie ma w naszym mieście rządzących , a tylko bawiących się w rządzenie, bez konkretnego pomysłu na miasto, podejmujących kluczowe decyzje w myśl Barei "a nie dobrze... to jezioro się postawi tu, a to będzie tutaj"( Poszukiwany poszukiwana, 1972), mimo upływu lat sens filmu jest niestety nadal żywy, szkoda tylko zmarnowanych lat i środków

 • ~jajko 2017-07-17
  18:24:23

  97 28

  Nie dość, że marnowana jest nasza kasa to jeszcze wybrani "idealny" termin remontu. Wakacje czyli okres kiedy gościmy gości, turystów. Czas kiedy wszystko powinno być gotowe na ich przyjęcie. Tak mamy szpecące bagietki i roboty drogowe. Czy tych 300 tysięcy nie można było wydać na pilniejsze roboty drogowe np. prace w dzielnicach czy naprawę ścieżek rowerowych? Temu Prezydentowi podziękujmy już...

 • ~Mael 2017-07-17
  19:16:00

  83 4

  Wszystkie wymienione ulice posiadały nawierzchnie wykonane pod koniec XIX wieku z bruku granitowego o regularnych wymiarach 18x18x18cm. W latach sześćdziesiątych zakryto je asfaltem lanym, a później betonem asfaltowym podnosząc każdorazowo niweletę jezdni. Moim zdaniem należało usunąć warstwy nawierzchni bitumicznych, wykonać kanalizację deszczową i przełożyć istniejący bruk granitowy na podbudowie betonowej lub tłuczniowej i podsypce cementowo-piaskowej. Należy dodać, że bruk posiada sześć powierzchni i można wybrać tę najmniej zużytą. To żadna nowość tak robi się we wszystkich starówkach niemieckich. Przypomnę młodszym, że ulica Kościuszki w 1912 roku jako Kaiserwilhelmstraße została wybrukowana piękną kostką porfirową (kolor rudawy) i w 1973 roku przykryta warstwą betonu asfaltowego.

 • ~ 2017-07-17
  19:26:31

  72 11

  To, że ten rynsztok to była "fuszerka" było wiadomo od początku - niestety z pieniędzy podatników trzeba płacić za upór poprzedniej władzy (na siłę próbowano wmówić nam, że eksperci się mylą).

  Bardziej mnie zaskakuje termin, kiedy jest wykonywany remont. W wakacje najwięcej ludzi z zewnątrz przyjeżdża do Rybnika. Ludzie przyjeżdżają do swych rodzin, w mieście jest też więcej turystów niż zwykle itd. Deptak, który powinien być wizytówka miasta dla osób z zewnątrz, ma być do końca wakacji "rozkopany". Tak jakby nie można było tego remontu zrobić z 2 miesiące później.

  Ciekawie próbował mi to wytłumaczyć jeden z znajomych urzędników. Twierdzi, że wybrano termin wakacyjny, gdyż remont będzie mniej uciążliwy dla mieszkańców (ludzie wyjeżdżają na wakacje itd.). Problem w tym, że mieszkańcy z Rybnika jeśli jadą gdzieś na urlop, to najczęściej na max. 2 tygodnie (z reguły na tydzień) - później wracając do swych obowiązków, a więc i tak odczują remont na "własnej skórze".

 • ~pprywatne 2017-07-17
  20:15:08

  51 3

  Jak już skończą, to może też wymienią tą wypadającą czarną kostkę zafugowaną piaskiem...
  Swoją drogą, to chyba można sprawdzić kto zatwierdził projekt i pociągnąć go teraz do zapłaty.

 • ~Dador 2017-07-17
  20:49:05

  49 3

  Pani rzecznik wprowadza ludzi w błąd twierdząc, że efekt "rynsztoku" zostanie zlikwidowany. W specyfikacji projektu jest wyraźnie przedstawione, że wspomniany rynsztok dalej będzie zachowany aczkolwiek w zmienionej postaci. Nawet na redakcyjnych zdjęciach widać, że nowe płyty nie licują się z powierzchnią deptaka. Przecież musi zostać zachowane odprowadzenie wód deszczowych. A profil jest taki, że wszystko leci do środka. Dlatego rynsztok zostaje i w zasadzie przechodzi tylko lifting, notabene zupełnie niepotrzebny. Po takim czasie już chyba każdy rybniczanin przyzwyczaił się do tego potworka i wie jak poruszać się po Sobieskiego/Powstańców.

 • ~Marcin Dębosz 2017-07-17
  21:51:58

  32 9

  Pluskadełko - poprawiane , rondo - eksperymentowanie, rynsztok - poprawiany. I tak dalej... Ale za nie swoje pieniążki można tak do woli. Ps. Niedługo znów poprawa dziury w srodku jezdni na mikolowskiej koło spalonej restarauracji. To juz bedzie 3 w odstępie roku. Ale za nasze to tam c..j .

 • ~Arteks 2017-07-17
  22:21:23

  26 88

  Bardzo dobrze, że chcą ten błąd naprawić. Ten rynsztok to chyba najbardziej kontrowersyjna i nieudana część całego deptaka. Pamiętam, że w dyskusjach nikomu się to nie podobało. Dziwię się, że teraz nie podoba się to, że ktoś ma pomysł jak to naprawić. Skończycie z tym malkontentyzmem? To tu wam szkoda 300 tys. na upiększenie publicznej przestrzeni, a nie szkoda wam 10 mln jakie rozdano bogatym na inwestycje w instalacje grzewcze i termomodernizacji w prywatnych domach?

 • ~siarzewski 2017-07-17
  23:37:32

  62 12

  Mówicie tu sporo o niegospodarności.

  Przeliczcie sobie koszt remontu tj 300.000zł przez 300m deptaka.

  Uwaga - to wychodzi +/- 1.000 zł za mb !!!!

  Na tym remoncie ktoś zrobił interes życia.

 • ~ 2017-07-18
  10:02:41

  18 6

  Moim zdaniem to za duzo betonu płytek a może tam powinna być zwykła trawa i kwiaty?

 • ~ 2017-07-18
  14:29:33

  17 5

  Straszne marnotrwastwo naszych wspolnych pieniedzy. Ale ciesze sie, ze rynsztoka nie bedzie

 • ~przykopa 2017-07-18
  15:00:50

  21 2

  Rynsztok powinien być schowany pod płytą ulicy

 • ~miko868 2017-07-18
  16:26:46

  9 7

  ~Arteks nie masz racji. Oczywiście, że deptak trzeba było kiedyś naprawić, bo to bubel aż po oczach biło. Ale czemu teraz? Myślę, że pieniądze przeznaczone na kolejne upiększenie centrum, spokojnie można było przeznaczyć na co innego, np w którejkolwiek z dzielnic, bądź choćby na przebudowę wyjazdu z Biedronki w naszym Trójkącie Bermudzkim (US-ZUS-Policja).

 • ~qwer 2017-07-19
  09:02:01

  4 2

  Może wystarczyło załżyć ako drainy (liniowe odwodnienie).

 • ~nico9876 2017-07-25
  05:17:32

  22 6

  Likwidują rynsztok żeby po wyborach w nim nie popłynąć , ale i tak popłyniecie...

 • ~Arteks 2017-07-25
  11:54:41

  9 8

  @miko868 - no to chciałbyś upiększać dzielnice, podczas gdy na reprezentacyjnym deptaku całego miasta "latają kostki" a panie łamią obcasy? Ja zdecydowanie popieram tę naprawę.

 • ~zbig67 2017-07-29
  12:41:37

  10 2

  jak widać Rybnik ma za dużo pieniędzy w budżecie. mam nadzieję że ktoś za to odpowie finansowo, za te durne nie trafione pomysły i marnotrawienie kasy! jak macie za dużo do wydania to może zmniejszcie podatki?

 • ~Łukasz Sojka 2017-07-30
  18:11:32

  3 1

  ~Arteks jeżeli jakaś Pani złamała obcas na deptaku to powinna chyba zgłosić ten fakt w urzędzie miasta i ubiegać się o odpowiednie odszkodowanie za uszkodzone obuwie? Nie słyszałem o takim przypadku, a Ty? Nie widziałem też nigdy "latających kostek", natomiast nieraz zdarzyło mi się kopnąć w wystającą płytkę idąc po zwykłym chodniku, gdyż sporo mamy ulic których chodniki proszą się o remont.

  ~Arteks nie szkoda nam "10 mln jakie rozdano bogatym na inwestycje w instalacje grzewcze i termomodernizacji w prywatnych domach". Bogaci dawno temu ogrzewają się gazem lub ekogroszkiem bo to tanie i wygodne, a dofinansowanie było przeznaczone dla ludzi których nie stać na samodzielną wymianę starego pieca węglowego i gdyby nie pomoc ze strony miasta to nadal zatruwali by powietrze w okolicy.

 • ~Arteks 2017-07-30
  21:38:20

  3 2

  @Łukasz - a ja słyszałem. Niedawno był artykuł chyba w Dzienniku Zachodnim i wywiad z panią szewc z Powstańców. Potwierdzała - że sporo kobiet uszkadza sobie w tym miejscu szpilki i przychodzi prosto do jej zakładu. Zgadzam się, że mamy bardzo zaniedbane chodniki - przy bardzo dobrze utrzymywanych drogach. A wiesz dlaczego? Bo urzędnicy często jeżdżą autami - zamiast chodzić pieszo. Poza tym od dawna uważam, że piesi są dyskryminowani jeśli chodzi o inwestycje. Przełomy zimowe są w przypadku dróg usuwane - a uszkodzenia chodników nie. Przykładowo na remont chodnika na Raciborskiej (okolice świateł z Kotucza), mieszkańcy czekali kilkanaście lat!
  Cieszy więc bardzo inwestycja która poprawi komfort chodzenia pieszym po deptaku. A gdyby tak było odnośnie tego, że "bogaci dawno grzeją gazem". Nie byłoby problemu smogu i nie byłoby tylu dyskusji na tym forum. Przyznasz rację, że biedni ludzie w naszym mieście to zdecydowana mniejszość. A jednak smród wydobywa się z większości domów - często nawet wybudowanych w ostatnich kilku latach! Nie ma żadnej przesady w tym, że piec śmieciuch to była do niedawna podstawa sprzedaży i montażach każdej firmy zajmującej się tą dziedziną w naszym mieście i regionie. Ze względu na to, że można w nim spalać wszystko, także tani muł...

 • ~jajko 2017-07-30
  22:24:57

  2 2

  Arteks niby po czym sądzisz że w Rybniku mniej zamożni ludzie stanowią mniejszość? Masz jakieś przeprowadzone badania czy opierasz się na podstawie listy milionerów. Twoje komentarze są coraz bardziej żałosne...

  Drugi temat, ciekawe czy firma realizująca inwestycję poprawi kostkę układaną po bokach rynsztoka, bo to co jest teraz to tragedia. Mamy nadzieję, że tego nie będzie naprawiać trzecia firma. Zaś sam efekt płyt jest tragiczny, przecież to z niczym się nie komponuje... Nie można było tego zastąpić takim samym materiałem z którego jest cały deptak zrobiony? Tam mamy już chyba 10 różnych materiałów na 30 metrach...

 • ~Arteks 2017-07-31
  10:26:22

  2 2

  @jajko - opieram chociażby o dane porównawcze miast 100-200 tys. z Polityki Społecznej Rybnika +2023 z których wynika, że liczba korzystających z pomocy społecznej z powodu ubóstwa należy do najniższych w tej grupie miast. Lepiej jest tylko w Opolu i Tychach. Komentarz do tych badań zawarli niezależni eksperci: "Jak widać w tabeli, sytuacja socjalna w Rybniku należy do dobrych: w 2013 roku Rybnik ma trzeci najniższy wskaźnik ubóstwa w grupie porównawczej a w żadnym z lat poprzednich nie spadł poniżej 5 miejsca. Także w tej statystyce Rybnik wypada dobrze." Liczba korzystających z pomocy społecznej z powodu ubóstwa to 4384 osoby (to było jeszcze przed wprowadzeniem 500+!!!) czyli zaledwie ok. 3,1% ogółu społeczeństwa miasta!!! Dwie dzielnice z których najwięcej osób korzysta z pomocy miasta to: Piaski-Paruszowiec i Boguszowice Osiedle. Druzgocząca część Rybniczan żyje na dobrym poziomie - co zresztą widać na co dzień. Ja ci przedstawiłem jakieś konkrety, a co ty przedstawisz - czy to co zawsze, puste ataki i głupie sarkazmy? ;P

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5309