zamknij

Biznes

3 mln złotych dofinansowania na drogi. Na które ulice zostaną przeznaczone pieniądze?

2016-07-26, Autor: mp, źródło: UM Rybnik

Ponad 3 miliony złotych pozyskał Rybnik z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na realizację inwestycji drogowych. Pieniądze przeznaczone zostaną na dofinansowanie przebudowy mostu na rzece Nacynie w ciągu ul. Raciborskiej oraz modernizację ulicy Rudzkiej na odcinku od ul. Stalowej do granicy miasta.

Reklama

Miasto otrzyma dokładnie 3 159 252 zł w ramach środków z tzw. rezerwy subwencji ogólnej. Środki przyznawane są na wniosek danego samorządu, po spełnieniu określonych wymagań. Pieniądze mogą być przeznaczane przede wszystkim na dofinansowanie inwestycji na drogach publicznych – powiatowych, wojewódzkich i krajowych – w granicach miast na prawach powiatu. Dofinansowanie nie przekracza 50% wartości zgłaszanej inwestycji, a samorząd nie może korzystać z pomocy państwa w sfinansowaniu pozostałej części przedsięwzięcia.

Zgodnie z wymaganiami Rybnik wnioskował o dofinansowanie jednego projektu – przebudowy mostu na rzece Nacynie w ciągu ul. Raciborskiej. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że za wykonanie tego zadania miasto zapłaci 3 477 129,42 zł. Jest to kwota niższa od tej, którą zakładał kosztorys inwestorski. Zgodnie zatem z zasadami wykorzystywania ministerialnej subwencji, przy realizacji tej inwestycji Rybnik może wykorzystać jedynie 1 738 565 zł z przyznanych 3 159 252 zł.

- W związku z tym Miasto zwróciło się do ministerstwa z prośbą o umożliwienie przesunięcia pozostałej kwoty z niewykorzystanej subwencji na kolejną inwestycję – przebudowę części ulicy Rudzkiej na odcinku od ul. Stalowej do granicy miasta Rybnika. Uzyskana w bieżącym miesiącu zgoda Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa w tym zakresie pozwala na dofinansowanie tego wartego 5 571 358,46 zł zadania kwotą w wysokości 1 420 687 zł - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Pieniądze z ministerstwa trafią na konto Miasta w sierpniu.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Renata Pyszny 2016-07-26 21:32:58

  na ulicę Różyckiego w Popielowie, proszę!!!

  3 9
 • ~riko 2016-07-26 23:40:05

  w temacie - prosze o rozwiazanie probemu a mianowicie WYJAZD I WJAZD z ul. Rudzkiej/ od skrzyzowania z ul KOTUCZA ! do ul. Wierzbowej - MASAKRA!!!!!!! KAMERY TO WIDZA !!!!!!!!!!!!!

  5 3
 • ~michal418@amorki.pl 2016-07-27 00:34:24

  PEŁCZYŃSKIEGO

  4 6
 • ~ 2016-07-27 08:52:27

  na rudzkiej/kotucza już dawno(w czasie remontu) powinien być jakiś prawoskręt wymyślony bo miejsce jest,no i ulica Janiego to trzeci świat

  3 4
 • ~Arteks 2016-07-27 11:38:07

  Drogi w Rybniku są już w prawie doskonałym stanie. Co najwyżej trzeba w niektórych przypadkach coś wyrównać, remont przydałby się jeszcze Grunwaldzkiej. Ważniejsze problemy to poprawa inżynierii ruchu! A w tym przypadku nasz Wydział Dróg jest bardzo mało pomysłowy. Gdybym nie zwrócił uwagę na potrzebę uruchomienia lewoskrętu z Rudzkiej na Kotucza - urzędnicy by na to nie wpadli. Wielu kierowców ma dzięki temu krótszy przejazd i... nie muszą dodatkowo blokować Ronda Gliwickiego. Bardzo prosi się poszerzenie pasa prawoskrętnego przy Rondzie Chwałowickim od strony obwodnicy. Po okresie dopieszczania kierowców miasto powinno bardziej zadbać o pieszych i rowerzystów. Na wielu chodnikach kostki są krzywe albo są ubytki, piękna brukowa ul. Wieniawskiego powinna być poddana liftingowi - uzupełnienie braków kostek i wyrównanie, tak samo Rynek po 24 latach od modernizacji domaga sie już poważnego remontu. W kiepskim stanie jest chodnik koło Hermesu i na 3 Maja.

  11 13
 • ~rybnik4102 2016-07-27 12:25:44

  może zamiast 2,5 miliona na żużel można przeznaczyć tę kwotę na remonty opisane w powyższym artykule a pozyskane pieniądze z Ministerstwa można przeznaczyć na inne remonty o których piszą w komentarzach mieszkańcy.

  11 6
 • ~lewy_gwint 2016-07-27 18:35:40

  Arteks i teraz ci skręcajacy w lewo blokują dwa skrzyżowania, a nie jedno. Pierwsze że światłami i drugie rondo. Taki z Ciebie inżynier ruchu, że aby teraz pojechać prosto z centrum zwykle muszę stać na dwa/trzy razy w kolejce, a przedtem tak nigdy nie było.

  11 3
 • ~ 2016-07-27 23:08:06

  Arteks chyba żartujesz z tym doskonałym stanem rybnickich dróg.Proponuje wycieczkę na ulicę Pod Wałem a zmienisz zdanie.

  11 1
 • ~Arteks 2016-07-27 23:23:28

  @jureq - nawet nie wiem gdzie to jest... Chodzi o proporcje. Większość dróg w Rybniku jest w rewelacyjnym stanie. Niestety ale tego samego nie można o naszym mieście powiedzieć w kontekście chodników czy w kontekście dróg rowerowych. Drogi rowerowe są w powijakach, a wiele chodników zrobionych z taniej i słabej kostki bauma już dawno nadaje się do remontu lub całkowitej wymiany. Niestety przez lata priorytetem były tylko drogi. Tak się zapędzono, że przy niektórych nowych drogach nie ma nawet chodników nie mówiąc o drogach rowerowych i na tym się skupmy, a nie na szukaniu jakichś lokalnych dróżek na peryferiach miasta z jedną dziurą...

  3 12
 • ~Arteks 2016-07-27 23:36:50

  @lewy_gwint - teraz jest więcej aut nie z tego powodu, że wprowadzono mój postulat o dozwolonym skręcie w lewo tylko z tego powodu, że nie da się pokonać mostu na Raciborskiej. Ale za to ci którzy skręcają w lewo nie blokują w obydwu kierunkach Kotucza do Ronda Gliwickiego co normalnie by robili gdyby nie było lewoskrętu. Rozsądna krytyka jest wtedy kiedy się krytykuje i zarazem ma propozycje. I wtedy żaden urzędnik nie może powiedzieć, że się nie da jak się da. Conajmniej z 5 różnych moich pomysłów wprowadzono w ostatnim czasie jeśli chodzi o kwestię transportu. Mylę się czy też wręcz przeciwnie, ktoś tam w UM stwierdza, że mam rację i to co proponuje ułatwia ludziom życie. :) A ty masz jakieś propozycje związane z transportem? Jeśli tak to dawaj. Chętnie poczytam.

  3 11
 • ~riko 2016-07-27 23:37:16

  PANIE PREZYDENCIE I V-ice - PANIE DYR. ZIELENI MIEJSKIEJ i PANIE DYR. SLUZB KOMUNALNYCH -super centrum Rybnika !!!! skrzyrzowanie KOTUCZA-RUDZKA !obejscia wokol wlascicieli nieruchomosci / nalezacych do Miasta ???/ wzdluz chodnikow i nie tylko ZAROSNIETE do n/potegi -WSTYD !!!dla gospodarzy MIASTA!

  3 4
 • ~ 2016-07-28 09:35:24

  Arteks pod wałem to chyba tam gdzie ma powstać ta twoja budowla inżynierska na Paruszowcu którą tak mocno popierasz ale błysnąłeś teraz intelektem nie ma co

  12 2
 • ~lewy_gwint 2016-07-28 19:38:20

  Arteks aut wcale nie jest więcej, powiedziałbym, że jest ich tyle samo o ile nie mniej. Problem w tym inżynierze ruchu, że pojazdy skrecajace w lewo ustępują tym co jadą prosto, a tych jest teraz bardzo dużo.

  5 0
 • ~Arteks 2016-07-28 19:56:41

  @lewy_gwint - dziwne jest to co piszesz... Bo przecież gdyby te wszystkie pojazdy w kierunku Nowin/Zamysłowa/Zebrzydowic musiały skręcać w prawo to sam zauważ, że nie tylko zapychałoby się jeszcze bardziej i tak już przeciążone Rondo Gliwickie ale z całego prawie Śródmieścia nie dałoby się w ogóle wyjechać w kierunku zachodnim czy południowym. Masz lepsze rozwiązanie? To podaj zamiast czepiać się innym. Jestem przekonany, że sporo kierowców jest mi wdzięcznych, że udało się usunąć ten "urzędniczy niedasizm" i wprowadzić legalny lewoskręt. Działa to już z miesiąc i na razie nie słyszałem tam o jakiejkolwiek stłuczce. Mam nadzieję, że już tak zostanie na stałe, nawet jak otworzą most na Raciborskiej. W Rybniku zupełnie niepotrzebnie ruch pojazdów jest powiększany przez niepotrzebne zakazy czy obowiązkowe prawoskręty. Tak samo z Młyńskiej gdyby znieść tam zakaz - kierowcy chętniej by tam jeździli zamiast tłoczyć się zawsze zapchaną Miejską.

  1 11
 • ~lewy_gwint 2016-07-28 22:27:02

  Arteks co w tym widzisz dziwnego co piszę.

  Pomyśl dlaczego akurat ten wyjazd z tej strefy ulic stał się taki atrakcyjny dla skrętu w lewo po rozpoczęciu remontu mostu na Raciborskiej

  Wcześniejsza recepta na szybszy przejazd przez miasto jeżeli jest mocno zakorkowana Wyzwolenia i Kotucza: Mikołowska-Piasta-Cegielniana-Rybnickiego (Skłodowskiej-Raciborska) a teraz pozostała Rudzka.

  A jak u Ciebie ze zdolnościami analitycznymi, czy jak tam to zwał.

  8 1
 • ~Arteks 2016-07-29 09:46:07

  @lewy_gwint - widać że jednak chyba u ciebie brak analitycznego myślenia... bo co ma wspólnego ten skrót z wyjazdem ze Śródmieścia w kierunku zachodnim? Nie rozumiesz, że bez wdrożenia tego lewoskrętu jeszcze bardziej korkowałaby się Kotucza, a przez to też Gliwicka i Wyzwolenia bo więcej aut jechałoby w górę do Ronda Gliwickiego i z powrotem? O to mi cały czas chodzi ale zdaje się, że w ogóle nie ogarniasz tematu.

  0 6
 • ~lewy_gwint 2016-07-29 17:09:26

  Sam nie ogarniasz. Jeżdżę tym skrótem często, ale przeważnie wyjeżdżam Rudzką. Po wprowadzeniu lewoskretow w tym miejscu, skrót przestał dla mnie mieć znaczenie, z tego powodu co wymieniłem wyżej. Sam ruch wyjazdowy ze śródmieścia nie ma większego znaczenia. Duże generatory ruchu nie znajdują się w tej części Rybnika

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1825