zamknij

Wiadomości

Na deptaku w Rybniku znów można się zabić (zdjęcia)

2021-07-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Niekończąca się historia. Deptak w Rybniku znów wymaga naprawy. Wszystko przez wypadające granitowe kostki. Jak to jest możliwe, skoro nie tak dawno ten trakt pieszy przechodził remont? Co z problemem zamierza zrobić miasto?

Reklama

Wygląda na to, że mamy do czynienia z niekończącą się historią. Rybnicki deptak znów wymaga poprawek.

Przypomnijmy, deptak w Rybniku został oddany do użytku na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Od samego początku władze Rybnika miały mnóstwo problemów z nawierzchnią nowego traktu, który obejmuje ulice Powstańców, Sobieskiego i św. Jana.

Najpierw, wiosną 2015 roku trzeba było przebudować zapadające się skrzyżowanie ulic Sobieskiego, Powstańców, Łony i Gliwickiej – czytaj więcej<<

Następnie, w 2017 roku trzeba było wykonać na nowo tzw. rynsztok, czyli rynnę odprowadzającą wodę do kanalizacji deszczowej – czytaj więcej<<

W sierpniu 2019 opisaliśmy problem wypadających kostek granitowych »Rybnik. Kostki z deptaka wystrzeliwują w powietrze jak pociski!« Temat powtórzyliśmy w maju 2020 roku, bo mogło dojść do tragedii. Wtedy Agnieszka Skupień zapewniała, że wkrótce rozpocznie się remont deptaka. Tak też się stało, ale jak widać – problem nie został rozwiązany.

Przechodząc się niedawno wokół placu Jana Pawła II i wzdłuż ul. Powstańców Śląskich zauważyliśmy sporo luk w miejskim trakcie. Część kostek zniknęła, pojedyncze sztuki odnajdywaliśmy metr, dwa metry od wyrwy. Jeszcze inne kostki są wyszczerbione lub krzywe. Wygląd to jedno, ale tu liczy się też bezpieczeństwo. Dziury w deptaku stanowią zagrożenie dla rowerzystów, użytkowników hulajnóg i deskorolek, a także osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Jak to jest możliwe, że Rybnik nadal musi mierzyć się z tym problemem, skoro nie tak dawno ten trakt pieszy przechodził remont? Co z problemem zamierza zrobić miasto?

Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu tłumaczy, że natychmiast po uzyskaniu informacji o ubytkach, RSK rozpoczęły działania związane z przygotowaniem do naprawy. Odpiera też, że miejsca, gdzie pojawiły się ubytki, nie były wcześniej remontowane.

- Dokonano zamówienia zaprawy do fugowania, stosowanej podczas zeszłorocznego remontu. Czas pokazał, że było to dobre rozwiązanie, gdyż żadne z miejsc wyremontowanych w ubiegłym roku nie uległo uszkodzeniu. Jest to jednocześnie odpowiedź na pytanie - żadne z miejsc powstania ubytków nie pokrywa się lokalizacyjne z miejscami wykonanych remontów. Ubytki powstały w rejonach nieobjętych zakresem remontu z roku 2020 – zaznacza.

Miasto już chciałoby przejść do naprawy nawierzchni, ale czeka na sprowadzenie niezbędnego materiału. Ten nie jest dostępny od ręki.

- Tymczasowo, jeszcze w tym tygodniu RSK rozpocznie doraźne zabezpieczenie miejsc szczególnie uciążliwych dla ruchu pieszego – dodaje Agnieszka Skupień.

Czy kolejna naprawa traktu zakończy niekończącą się historię? Jak myślicie?

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 39

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Abisall 2021-07-23
  10:27:34

  60 1

  Ciekawi mnie czy w końcu osoby które w czasie powstawania deptaku akceptowały projekt a później dokonały odbiorów poniosły/ poniosą jakiekolwiek konsekwencje? Już na etapie powstawania były kwestionowane i materiały i wykonawstwo

 • ~Arteks 2021-07-23
  10:52:46

  59 1

  Co mieszkańców ma obchodzić to, że żadne zgłoszenie nie dotyczy tego co zrobiono w zeszłym roku? Takie ubytki tak jak dziury w drogach powinny być usuwane NA BIEŻĄCO, a nie pod wpływem skarg czy artykułów prasowych. Naprawdę ciężko zrozumieć naszego włodarza dla którego deptak w centrum nie jest "oczkiem w głowie" o które powinno się zwyczajnie dbać. @abisall - za tego rodzaju inwestycje odpowiada Koper ale odnoszę wrażenie, że to postać nietykalna, nie ponosząca żadnych konsekwencji za niedopatrzenia i błędy.

 • ~Arteks 2021-07-23
  10:55:28

  31 2

  @Abisall - jeszcze jedna uwaga. O ile za różne rzeczy mogą w mieście odpowiadać ludzie spoza Rybnika to uważam, że za tak strategiczne dziedziny jak: inwestycje, architektura, inżynieria ruchu - powinni odpowiadać rybniczanie którzy najlepiej znają miasta i zwyczajnie by im bardziej by zależało choćby z tego powodu, że tu mieszkają.

 • ~hub381 2021-07-23
  10:59:08

  13 34

  Nie róbmy szumu ,lecz służby drogowe powinni to szybko naprawić. Woda wymyje wszystko, nawet granity...

 • ~Andrzej Musik 2021-07-23
  11:48:40

  17 2

  Grunt, że w papierach wszystko pasuje.

 • ~niski1 2021-07-23
  12:00:42

  31 3

  "Miasto już chciałoby przejść do naprawy nawierzchni, ale czeka na sprowadzenie niezbędnego materiału. Ten nie jest dostępny od ręki."
  Zaraz, zaraz to skąd wy sprowadzacie tą koste z Meksyku?
  Na zwyłej stronie z ofertami (nie będę reklamował żeby komentarz nie został usunięty) jest przynajmniej z 20 ofert z kostką granitową z samego Rybnika! Coś tu jest nie halo, jak miasto musi nie potrafi zalatwić kostki, a szary człowiek w 5 minut załatwi....

 • ~Abisall 2021-07-23
  12:16:16

  14 2

  @niski1 - tu raczej nie rozchodzi się o brak kostki a o zaprawę której użyto.

 • ~marys76 2021-07-23
  14:53:45

  30 0

  Na św. Jana powierzchnia zniszczona w cholerę. Stały tam dwa potężne kontenery na gruz po zawaleniu się Świerklańca. Kontenery odjechały, zniszczenia zostały, a powstałe straty pokryje ZNÓW podatnik.

 • ~CASJU64 2021-07-24
  03:04:59

  10 10

  Non stop na tym portalu,tylko narzekania,tu dziura w chodniku,tu słup w chodniku,tu że syf w pasażu,ludzie OPAMIĘTAJCIE się ,dyć sami chcieliście ruinę PO i ma nią płacicie to macie co wybraliście.
  Najgorsze jeśli liczycie że coś Wam da i za Was zrobi TW"Oscar",co POwrócił z emigracji za chlebem do dobrobytu w Państwie PiS ,a zdezerterował gdy sam był "krulem".

  Jeśli ja kiedykolwiek jadąc na kole przez centrum jasnogrodu Rybnik,wizytowką tego miasta,remontowaną ze 3lata temu i się wywalę i POwibijam se moje złote zęby,to powiem tak,że nie obroni UM Rybnik,ani TSUE,ani OBWE,ani Strasburg,ani nawet NATO.
  DO ROBOTY LESSERY!!!

  A tak przeglądając te fotki,to tak myślę jak to możliwe że w tej "metropolii"układając bruk,to trzeba zaiwanić,część kamienia i zrobić kilkucentymetrowe fugi?

  Zedzyjcie asfalt z ul.Kościuszki i odsłoni się przed wami kilkusetleni bruk lub cegła(już nie pamiętam)w idealnym stanie,to się wtedy może nauczycie że jak się coś robi to warto by POsłuzylo i Waszym wnukom.hej:)))

 • ~artefaks 2021-07-24
  10:06:31

  6 4

  Kazimierzu synu Kazimierza . Tyle błędów ortograficznych np. ,(Zedzyjcie ) ( błędy w cudzysłowie oczywiście pomijam ).
  Dlatego zaciekawiła mnie Wasza ścieżka edukacyjna. Z domowej świątyni przy Wrębowej 5/a ( adres już nie aktualny) poszliście w roku 1968 do biedronek w nieistniejącym już przedszkolu przy Wrębowej 21. Potem w roku 1969 poszliście do szkoły nr. 22 . Najpierw w starym budynku przy Górnośląskiej 110 , a potem do nowego budynku przy Wrębowej 23. Gdzie do tej pory wisi portofolio abiturientów z
  klasy B 1969/77.
  Potem poszliście do TG przy Kościuszki . Wszystko byłoby piękne. Ale sugerujecie że jesteście z rocznika 1964. Co by znaczyło że poszliście jako osoba bardzo zdolna do szkoły w wieku 5 lat. ( ale przeczą temu te rażące błędy ortograficzne). Nie chciałbym wysuwać błędnych wniosków że nie zostaliście wychowani w stosownych cnotach chłopięcych i podrasowaliście swoją tabliczkę znamionową. Dlatego nie chcąc świadczyć fałszywego świadectwa wobec bliźniego swego. Nie wątpiąc oczywiście w Wasze cnoty i prawdomówność, sugeruję byście te wątpliwości osobiście wyjaśnili.

 • ~Monika898 2021-07-25
  13:06:27

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1715