zamknij

Wiadomości

Rynek w Rybniku do przebudowy? Miasto będzie się starało o dofinansowanie

2023-12-20, Autor: 

Rybnicki rynek czeka metamorfoza? Nie już, nie teraz, ale takie są plany i na pewno nie własnym sumptem, a poprzez dofinansowanie na działania rewitalizacyjne w kolejnych latach. Ostatni kompleksowy remont głównego placu w Rybniku zakończył się bowiem 30 lat temu, w 1992 roku.

Reklama

Oddany do użytku w 2014 roku deptak wymaga kolejnej przebudowy?

Pod koniec listopada do prezydenta Piotra Kuczery dotarło zapytanie od Wojciecha Kiljańczyka, przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Zaznaczył w piśmie, że mieszkańcy miasta, a w szczególności Śródmieścia wskazują na „niezadowalający stan deptaku oraz stan bezpieczeństwa ruchu pieszego i samochodowego we wskazanym rejonie”.

Rybnicki deptak jest nie tylko wizytówką miasta, ale również stanowi ważny szlak komunikacji pieszej, czy też dostaw do sklepów i restauracji zlokalizowanych w okolicach rynku i samego deptaku – zauważa.

Wystosował w związku z tym trzy pytania:

- W którym roku i za jaką kwotę został wyremontowany całościowo rybnicki rynek oraz deptak?

- Jak wygląda stan kanalizacji deszczowej w tym rejonie i czy wymaga ona remontu?

- Jakie prace naprawcze i remontowe są planowane do wykonania w najbliższych latach?

W przesłanej 18 grudnia odpowiedzi, prezydent wyjaśnia, że ostatni kompleksowy remont rybnickiego rynku zakończył się w 1992 roku.

Stąd ustalenie kosztu jego przebudowy jest obecnie bardzo trudne. Możemy oczywiście spróbować to ustalić, z tym że nie koniecznie będzie to możliwe, ponieważ roboty mogły wówczas być finansowane ze środków remontowych, a nie inwestycyjnych, a to z punktu widzenia ewidencji księgowej duża różnica – zauważa Piotr Kuczera.

Problemów z ustaleniem kosztów nie ma natomiast w przypadku deptaka. Przebudowa zakończyła się w 2014 roku. Poświęcono wtedy 10 596 927,22 zł, w tym 5 090 355,11 zł z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŚl.

W dalszej kolejności prezydent informuje Wojciecha Kiljańczyka, że w rejonie deptaka nie ma kanalizacji deszczowej.

Wody opadowe i sanitarne są odprowadzane ogólnospławną kanalizacją, której zarządcą jest PWiK sp. z o.o. Stan techniczny tej kanalizacji był przedmiotem oceny przed przystąpieniem do przebudowy deptaka, a odcinki w złym stanie technicznym zostały poddane renowacji – dodaje Piotr Kuczera.

Zgadza się, że wybudowanie odrębnej kanalizacji deszczowej w tym rejonie jest uzasadnione, ale „ze względu na bardzo duże uzbrojenie podziemne tego terenu byłoby to bardzo kosztowne”.

Obecnie stan techniczny kanalizacji jest zadawalający, a bieżące działania związane z jej utrzymaniem pozwalają sądzić, że jeszcze przez jakiś czas nie będzie konieczności jej przebudowy – zaznacza.

Rynek? Lata świetności ma już za sobą

Prezydent Kuczera odpowiada też w kwestii przebudowy rynku. Zaznacza, że zdaje sobie sprawę, że jego nawierzchnia wymaga kompleksowego remontu.

Natomiast ze względu na obecną sytuację budżetową nie mam jeszcze sprecyzowanych planów inwestycyjnych w tym zakresie. Rynek i deptak będzie stale monitorowany, a wszystkie wady będą na bieżąco naprawiane przez służby miejskie – odpowiada.

Z drugiej strony włodarz naszego miasta zadeklarował, że miasto w najbliższych latach będzie starało się pozyskać dofinansowanie na przebudowę Rynku m.in. w ramach działań rewitalizacyjnych".

Aktualnie na końcowym etapie przygotowania znajduje się Gminny Program Rewitalizacji Miasta Rybnika do roku 2030, w ramach którego przewidziano do realizacji zadanie pn. Stworzenie atrakcyjnej przestrzeni miejskiej – Rynek – wyjaśnia.

Co sądzicie o obecnym wyglądzie rynku w Rybniku? Czy wymaga on przebudowy?

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 168

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-12-20
  14:25:20

  75 16

  Dziś miastu potrzeba nowych inwestycji z miejscami pracy, uczelni wyższych i sprawnej służby zdrowia. Ci jak zwykle zajmują się mniej istotnymi sprawami i wydawaniem pieniędzy na zbytki. Jeszcze w zeszłym roku wydali 700 tys. zł na drzewka min. na rynku. To się nazywa planowanie w wykonaniu prezydenta i urzędników.

 • ~Moneta 2023-12-20
  14:40:34

  98 7

  Nie. Rynek w Rybniku nie wymaga przebudowy. Zostal dobrze zrobiony 30 lat temu i jeszcze z 15 lat wytrzyma.
  Rynek i centrum wymaga REGULARNEGO czyszczenia. Chodniki za zaplute, okolice zarzygane a gdzieniegdzie zaszczane. Jesli ktos nie mieszka caly czas w rybniku to sie NIE PRZYZWYCZAIL. Rybnik jest brudnym miastem i to nie wina mieszkancow ale wladz miasta. Jesli jest weekend i ludzie sie bawia w lokalach to o 5 rano powinni prace zaczynac smieciarze, zeby na 8-9 bylo czysto. Tak sie dzieje w innych miastach. Naprawde. Mi jest wstyd zaprosic znajomych do Rybnika kilka lat temu swieta wielkanocne... idziemy na rynek, a tam smieci sie walaja - jakies reklamowki niesie wiatr. Duzo smieci.
  Inna sprawa - -Plac wolnosci - te laweczki w kierunku pasazu na sobieskiego - kilka lat temu postawione - juz zarosniete chwastami. To jest jeden dzien dla jednego robotnika zeby to wypielic. To jest do cholery CENTRUM MIASTA!!! Sorry za ten rant. Wesolych Swiat.

 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-12-20
  15:30:18

  69 9

  @Moneta - pełna zgoda. Miasto wymaga dbania o nie, czyszczenia i sprzątania. Po co budować kolejne obiekty, skoro o stare się nie dba.
  Zadbajmy o to co mamy i myślmy dopiero potem o rozwoju, a nie np kolejne 100 mln zł na centrum przesiadkowe donikąd.

 • ~rybol9999 2023-12-20
  15:41:20

  66 10

  NAJPIERW KILKASET TYSIĘCY ZŁOTYCH NA DRZEWA NA RYNKU A TERAZ NAGLE OLŚNIEWAJĄCY POMYSŁ GENERALNEGO REMONTU
  NIECH JUŻ TA EKIPA NIE ZABIERA SIĘ ZA NIC I SPOKOJNIE DOKOŃCZY SWOJĄ KADENCJĘ.
  RYBNIK POTRZEBUJE NOWEGO PREZYDENTA.


  #czasnazmiany

  #kuczeraout

  #mrozekout

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2023-12-20
  16:54:06

  18 42

  Zgadzam się z zdaniem, że rynek wytrzyma jeszcze sporo lat i oprócz dobrego sprzątania nic więcej nie trzeba do szczęścia. Chętnie tę kasę bym wydał na budowę dróg rowerowych z np. Boguszowic i Chwałowic do centrum. Natomiast LepszyRybnik.pl na pewno na Was nie zagłosuję bo nie popieram programu anty-Kuczera, autobusu do Gliwic i na siłę uczelni w Rybniku. Pomimo swoich wad Kuczera i tak jest lepszy od LepszyRybnik.pl
  Amen.

 • ~Noname1212 2023-12-20
  17:21:12

  32 4

  Zdecydowanie wystarczy, jak miasto bedzie odmalowywać na wiosnę te obsrane ławki na rynku, bo siadać na tym to zgroza.... I wstyd dla miasta

  I i niech się wezmą za przebudowanke choćby takiego ronda zebrzydowice, i dołożenie tam pasów zjazdu z ulic rzebrzydowickiej w ulice budowlanych bo korki to niedobra dla środowiska....

 • ~Noname1212 2023-12-20
  18:47:01

  32 6

  i myślę, że rybnik.com jako chyba jedne z większych medium informacyjnych regionu powinno udać się do el. Prezidente miasta Rybnik przynajmniej raz w miesiącu na 1h, i w ramach debaty publicznej i przedstawić co mieszkańcy myślą o ich takich i hciejszych inicjatywach dając możliwość wypowiedzenia się wladcom tego regionu... Niech się potłumaczą przed ludem.

  Ps... Bo chyba każdy widzi, że ta kostka z rynku jeszcze 10razy przeżyje tą rozsypującą się manianę budowlaną z deptaka.

 • ~Arteks 2023-12-20
  18:55:54

  6 45

  Same dobre wiadomości! Płyta Rynku pięknie wygląda z daleka lub na archiwalnych zdjęciach. Z bliska zobaczymy popękane płytki, ubytki, nierówności lub uszczerbienia. Nie mówię już o wgłębieniach i nierównościach w których po deszczu zbierają się kałuże. Niektórzy zapomnieli, że w przyszłym roku minie już 32 lata od jego ostatniego remontu. Według informacji historycznych z jakimi się zetknąłem remonty rybnickiego Rynku przeprowadzano: za Webera w latach 30., potem za komuny w latach 60., ostatni w 1992 roku za Makosza. Czyli Kuczera widzi to samo co inni przywódcy przed nim. Mniej więcej co ok. 30 lat trzeba przeprowadzić remont najbardziej reprezentacyjnego miejsca w mieście. TRZEBA!

 • ~Arteks 2023-12-20
  19:02:36

  5 41

  @Lepszyrybnik - naprawdę mnie dziwicie. Bo jeśli skąpicie Rybnikowi na remont płyty Rynku - tak ważnego dla miasta miejsca. To naprawdę nie wiem co dla was miałoby być ważniejsze. To raczej wstyd, że Lepszyrybnik nie proponuje żadnych pozytywnych rzeczy dla Rybnika. Wszystkie wychodzą z Urzędu Miasta.
  @moneta - czyszczenie, odchwaszczanie jak najbardziej ale... uszkodzonych płytek w ten sposób nie naprawisz. Rynek rybnicki to nasz skarb. Nie ma takiego historycznego Rynku w większości śląskich miast. Dbajmy zarówno o czystość jak i o remonty przeprowadzane co kilka dekad. A co do zaszczania, zarzygania to zwyczajnie przesadzasz. Jak kiedyś odwiedzisz miasta w Belgii, Włoszech, Francji, Grecji czy Turcji nie będziesz nigdy już tak nie napiszesz o Rybniku, ani innych polskich miastach.

 • ~Moneta 2023-12-20
  19:35:20

  25 4

  @Arteks
  Tak, znam bardzo dobrze miasta na zachodzie Europy i tak, za bardziej zasyfione wieczorami, ale sa regularnie czyszczone, zwlaszcza te imprezowe czesci. A cos takiego jak cisnieniowe czyszczenie chodnikow kilka razy w roku to norma. Natomiast tego jak zapuszczone sa czesci nowe, jak wspomniana czesc placu wolnosci jak wytlumaczysz ? Sluze zdjeciami 30 centymetrowych krzaczorow wystajacymi wokol lawek.

 • ~kucz 2023-12-20
  21:57:40

  35 3

  Idąc rozumowaniem Arteksa to wychodzi na to że jak mieszka w domu to co 30 lat zmienia dach a potem burzy dom i buduje od nowa... wesołych świąt

 • ~Moneta 2023-12-20
  22:11:59

  19 2

  @kurz
  Dobra obserwacja. Wielu ludzi tak niestety mysli. Pamietam z 20 lat temu mialem wakacyjna prace w naprawde porzadnej restauracji w jednym z tych krajow na ktore sie powoluje Arteks. Po jakims czasie zauwazylem, ze jest kilka czajnikow (zadna porcelana - tanie rzeczy) ktore nie maja przykrywek bo sie wytlukly - wiec spytalem - gdzie mam to wyrzucic, bo zajmuje miejsce a nie uzywa ich sie. Manager spojrzal na mnie jak na barana - powiedzial - "wy w Polsce jestescie chyba bardzo bogaci, trzeba napisac e-mail do sprzedawcy, ze chcemy kupic przykrywki"... Kocie lby z tego co wiem wykorzystuje sie do teraz.

 • ~Arteks 2023-12-20
  23:36:04

  3 23

  @kucz - twojego rozumowania niestety nie ma bo co ma Rynek z dachem? ;) Za to każdy obiekt, miejsce, wnętrze trzeba raz na na kilka lat odświeżyć, a raz na kilkanaście lat wyremontować jeśli oczywiście ma cieszyć oczy. Raz na 32 lata to chyba nie za często czyż nie?

 • ~Marek1979 2023-12-21
  02:31:39

  30 2

  W pierwszej kolejności trzeba się pozbyć tego włodarza z kaprawymi oczkami. To miasto potrzebuje inwestycji w firmy, strefy przemysłowe, miejsca odpoczynku, szkołę wyższą, place zabaw. To miasto musi już nie przyciągać ale chociaż zatrzymywać młodych. To miasto do cholery z okolicznego lidera stało się sypialnią. Wiecznie korki, wiecznie rozkopane, zalew który możne stać się znowu plażą tętniąca życiem zamknięty na 4 spusty. Wjeżdżając do tego zadupia od którejkolwiek strony człowiek ma wrażenie że cofnął się w czasie do lat 90. W tym mieście nie dzieje się NIC!

 • ~corona 2023-12-21
  05:20:32

  1 9

  Jedna z najczystszych ulic w rybniku to ulica Wiejska. Tą ulicą nawet jak przejeżdża się samochodem, to odczuwa się, że rybnik to naprawdę dobre miasto. Pełne kulturalnych ludzi, ludzi którzy są przyszłością tego narodu.

 • ~SilesiaRybnik 2023-12-21
  06:51:44

  21 2

  Pamiętam jak za czasów prezydenta Makosza wyremontowany został rynek w Rybniku. Ile było płaczu, że droga kostka brukowa sprowadzana z Francji. Okazało się, że jakością przewyższała znacznie lokalne produkcje. Po latach widać było jak chodniki wykonane z taniej kostki wyblakły i popękały...
  Oby nie doszło teraz do żadnego remontu., przebudowy itp.
  Najpierw niech wróci porządek do Rybnika. Sprzątanie, koszenie trawy, odśnieżanie - takie podstawowe obowiązki "gospodarza" w Rybniku są od jakiegoś czasu na beznadziejny poziomie...
  Zapraszam zobaczyć jak np. po dużych opadach śniegu właściciele i mieszkańcy na śródmieściu odśnieżali i sypali solą na swoim terenie.
  Można przyjść zmierzyć czas kiedy służby komunalne wzięły się do roboty - uwaga - do pomiaru czasu trzeba zabrać nie zegarek a kalendarz..

 • ~wolność_02 2023-12-21
  11:25:10

  8 4

  Dobre informacje! Mam nadzieję, że uda się stworzyć niesamowitą przestrzeń publiczną, która poprawi komfort mieszkańcom i użytkownikom, zwiększy atrakcyjność wszystkim sklepom/firmom zlokalizowanym w tym obszarze. Jest szansa na stworzenie czegoś ciekawego i na przyciągnięcie nowych inwestorów/mieszkańców do Rybnika. Zapewnienie będzie można wkomponować nowe nasadzenia, istniejącą fontannę itp. Dajmy pole do popisu architektom i urbanistą, w otwartym konkursie, gdzie będą mogli się wypowiedzieć profesjonaliści i mieszkańcy Rybnika.

 • ~Arteks 2023-12-21
  11:55:04

  3 14

  @Marek1979 - czy ty mieszkasz w którymś z okolicznych miast i piszesz z tamtej perspektywy o nich? No bo chyba nie o Rybniku w którym mamy inwestycję na inwestycji, remont na remoncie. 408 milionów na inwestycje w 2023 - I TO WIDAĆ na każdym kroku. Mamy szczęście mieszkać w ciekawym mieście. Mamy szczęście, że rządzi nim ktoś komu zależy na jego wyglądzie i jakości życia.

 • ~Marek1979 2023-12-21
  12:40:10

  14 4

  Oj Arteks Arteks dorosły a głupi dupowłaz. Urodziłem się w tym mieście, wychowałem, chodziłem do szkoły, chodziłem na imprezy, koncerty, przeszedłem i zjeździłem je wzdłuż i wszerz. Spędziłem w rytm mieście ponad 30 lat. Teraz mieszkam w ościennymi jak większość moich znajomych którzy w tym mieście się wychowali. Każdy jak jeden mówi że Rybnik to nic innego jak kurw*dołek. Brud, smród, zero inwestycji. Jeśli chodzi o strefy przemysłowe i ogólną jakość życia może czyścić Żorom buty. Jeśli chodzi o parki, miejsca do wypoczynku może czyścić Tychom buty. Co masz w Rybniku ? Dwie galerie z czego jedna od lat ledwo dycha. Masa marketów, żadnych miejsc do wypoczynku, żadnych liczących się firm jak na przykład w Gliwicach. Ty na prawdę nie widzisz tego jak to miasto podupadło w ciągu ostatnich 20 lat? To miasto aspiruje do drugiego Bytomia

 • ~Marek1979 2023-12-21
  12:41:22

  10 3

  ~Arteks nie wspomnę o twoim guru 0,49 bez krzty honoru. Tfu

 • ~6794extensive 2023-12-21
  17:06:17

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2023-12-21
  20:23:14

  2 9

  @Marek1979 - święta idą a taki pusty Żorek puścił hejt z wulgaryzmami... No bo... jak to? Jakim prawem Rybnik który ma ładny Rynek, będzie miał jeszcze ładniejszy? No ale człowieku - przecież w naszym regionie Rybnik to jedyne miasto ze Śródmieściem i miejskimi gmachami. Widziałeś gdzieś w okolicy Rynek z ratuszem i oryginalnymi kamienicami mieszczańskimi z XIX wieku? Takie miejskie rzeczy tylko u nas. :)

  Każdy mądrzejszy od ciebie żorzanin cieszy się, że ma blisko do Rybnika który zapewnia im: miejskość, rozrywkę, transport kolejowy, luksusowe sklepy i salony samochodowe, szkoły średnie na wysokim poziomie, lecznictwo, instytucje dla mieszkańców i biznesu, gastronomię na odpowiednim poziomie, a nawet... tereny rekreacyjne bo Żory położone bardzo nieciekawie. Każdy mądry żorzanin jest za to Rybnikowi wdzięczny, tylko szalony hejtuje. A Żory dla Rybnika są tylko... trochę większą Czerwionką czy nieco brzydszymi Rydułtowami.

 • ~antyk23 2023-12-22
  07:37:36

  6 1

  arteks "idą święta" (raczej się zbliżają), a ty ciągle puszczasz bąki. Poza tym ty byłeś zachwycony nawet tym rynsztokiem od Bazyliki, więc jakiekolwiek argumenty, porównania, przykłady NIESTETY to nie dla ciebie wszechwiedzącego, który od wielu lat wszystkim narzuca swoje "najlepsze" pomysły, czy przemyślenia. Aha jak tam wygląda DŁUG Rybnika, bo wg ciebie jeszcze dwa lata temu jakby go nie było?

 • ~harlequinpo 2023-12-22
  07:42:18

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waria(n)t 64" 2023-12-22
  11:43:28

  2 4

  A już myślałem że postawią na środku rynku pomnik Lecha K.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4006