zamknij

Wiadomości

Rybnik przyjazny rowerzystom? Posypały się mandaty za jazdę po deptaku

Bartłomiej Furmanowicz 2022-03-29, Autor: 

Rybnik jest przyjazny rowerzystom? Chyba nie do końca. Kierowcy jednośladów mogli się zdziwić obecnością policjantów wlepiających mandaty za jazdę deptakiem w stronę bazyliki. Mało kto bowiem kojarzy, że od lat od strony ul. Łony obowiązuje zakaz wjazdu. Co na to oficer rowerowy?

Reklama

Rowerzyści za jazdę pod prąd na deptaku dostawali mandaty

Ostatnio rybnicka policja prowadziła działania polegające na poprawie niechronionych uczestników ruchu, czyli pieszych, czy rowerzystów. Tak się złożyło, że mundurowi pojawili się też w okolicy Placu Jana Pawła II i kontrolowali kierowców jednośladów. To jedno, przy okazji wlepiali ku ich zaskoczeniu – mandaty. Dlaczego? O to pytamy asp. Bogusławę Kobeszko, rzecznik KMP w Rybniku.

Rowerzysta jadąc od ul. Gliwickiej może wjechać na Sobieskiego, ponieważ pod znakiem zakazu wjazdu jest tabliczka „nie dotyczy rowerzystów”. Natomiast od ul. Powstańców – Łony w stronę bazyliki nie ma takiej tabliczki. Obowiązuje tam zakaz wjazdu zarówno dla kierowców samochodów, jak i rowerów. Wg obowiązujących przepisów rowerzyści mogą jechać deptakiem od strony bazyliki w dół. Jeżeli zamierzają poruszać się w kierunku bazyliki, powinni natomiast korzystać z dróg równoległych – Kraszewskiego, Na Górze - tłumaczy policjantka.

Reasumując, rowerzyści, jadąc od skrzyżowania Łony – Gliwicka w górę, poruszają się pod prąd i za to otrzymali mandaty. Jak dowiadujemy się od Bogusławy Kobeszko, mogły one wynosić maksymalnie 250 złotych.

Nie mam jednak informacji, ile nałożono rowerzystom w tym miejscu mandatów – dodaje nasza rozmówczyni.

Zmiany będą kosztować

Wiadomo, że znak zakazu wjazdu stoi na skrzyżowaniu już od wielu lat. Świadczą o tym zdjęcia z Google Street View wykonane choćby w 2012 roku. Przez ten czas organizacja ruchu nie uległa zmianie.

Co na to rybnicki oficer rowerowy? Wszak władze Rybnika od lat zapewniają, że ruch rowerowy w mieście jest dla nich jednym z priorytetów.

Sytuacja w której brakuje dopuszczenia ruchu rowerowego w stronę Placu Jana Pawła II od ul. Łony jest znana. Projekt dopuszczenia ruchu rowerowego jest przygotowywany i w obecnym momencie uzgadniany – zapewnia Łukasz Karbowiński, Oficer Rowerowy Rybnika.

Zaznacza jednak, że wprowadzenie takiej zmiany wiąże się z dość kosztowną zmianą sygnalizacji świetlnej, która musi być spójna z planowanym w tym miejscu oznakowaniem pionowym i poziomym.

Łukasz Karbowiński również nie wie, ile policja przeprowadziła kontroli pod bazyliką.

Po kontakcie z KMP otrzymałem informację o tym, iż była prowadzona akcja skierowana na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Akcja policji skierowana była przede wszystkim na bezpieczeństwo w rejonach przejść dla pieszych – wyjaśnia.

Oficer rowerowy dodaje, że wjazd do strefy śródmiejskiej jest oznakowany za pomocą znaków B-1 z wyłączeniem między innymi rowerzystów, oraz za pomocą znaków B-39, które informują o możliwości niestosowania się rowerów do zakazu postoju w tej strefie do 30 minut.

Stojaki rowerowe więc jak najbardziej mogą znajdować się w tym miejscu, a rowery mogą być na nich pozostawione – słyszymy.

Wiedzieliście, że nie można poruszać rowerem na deptaku w stronę bazyliki? Mieliście z tego powodu problemy?

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 127

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~SunShine11 2022-03-29
  11:02:52

  A ja myślałam ze rowerem można wszędzie jeździć, przecież rower to rower napędzany siła własnych nóg! Ja pitolę co za debilizm.

 • ~norton 2022-03-29
  11:03:45

  Nie wie lewa ręka co czyni prawa...
  Logika w naszym pięknym mieście to rzecz obca dla władz.
  Porobili niepotrzebnych ścieżek rowerowych w całym mieście a zostawiają bez interwencji kolejne buble. Najgorsze jest jednak to, że deptak od początku budził swoją konstrukcją negatywne emocje. Przypomnę bezsensowne światła na Sobieskiego i Powstańców, wielgachny garb na przejściu, rynsztok środkiem deptaka, ociekające jakimś ciulstwem ławki... No ale to za pieniądze mieszkańców...

 • ~polk 2022-03-29
  11:25:31

  99 41

  ~SunShine11 to się ciesz, że mogłaś się czegoś nauczyć "za darmo". To, że Ty myślałaś inaczej nie znaczy, że jest to debilizm. W myśl przepisów rower to "POJAZD jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem". Znak B-2 "zakaz wjazdu" oznacza zakaz wjazdu POJAZDÓW na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia.
  Aha, rowerem też nie możesz przejeżdżać na czerwonym świetle, przejeżdżać przez przejście dla pieszych i musisz mieć oświetlenie na nim po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności. No i w końcu najgorsze zapewne do Ciebie, jadąc rowerem musisz stosować się do przepisów prawa o ruchu drogowym. Te różnokolorowe kółka, trójkąty czy kwadra na szarych tyczkach to są znaki drogowe, których też musisz przestrzegać.

 • ~DonPedro 2022-03-29
  11:26:38

  63 65

  Opresywni mundurowi kompleksiarze.
  Jak oni na bani po piwie na kole jadom z calom familiom to jest to prawidlowe zachowanie obywatelskie.
  Jak mandat trza wlepic rowerzyscie stanowiacemu wielkie zagrozenie dla ruchu na deptaku to pierwsi.
  Uwalic wypitego goscia na kole na polnej drodze tez pierwsi.
  Wiadomo co im sie nalezy... pala w buzie.

 • ~truman20 2022-03-29
  11:33:40

  Głupotą jest wpuszczanie pojazdów wśród pieszych! Idę sobie z małym dzieckiem po DEPTAKU (nie jeżdżaku) a tu świst pacana na rowerze, który pędzi slalomem między ludźmi, bo jest z górki, to można zap...lać... Jeśli chce tam wjechać, to zejść z roweru i przejść tak, jak wszyscy pozostali użytkownicy deptaka. Albo jest porządek, albo rozpiernicz... Kolejna coraz bardziej uprzywilejowana grupa - najpierw piesi się mogą panoszyć na jezdni a teraz rowerzyści będą sobie urządzali slalom gigant na deptakach. W d.... się już poprzewracało tym wszystkim nowoczesnym "urbanistom" od siedmiu boleści.

 • ~ 2022-03-29
  11:44:50

  Na wszystkich deptakach powinien być zakaz jazdy rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Akurat na Powstańców i Sobieskiego najgorsza jest trasa z gory na dół. Piesi są dosłownie spychani przez szaleńców zjeżdżających z góry z dużą prędkoscią. Za to ich zdolnosci do dynamicznej jazdy się kończa a siły opadają do zera gdy muszą jechać ulicą z samochodami.

 • ~Aneta Jwk 2022-03-29
  11:48:45

  53 94

  A piesi nie lepsi łażą jak święte krowy na całej szerokości!! Nikt nikogo nie toleruje. To że deptak to nie można na rowerze a z jakiej racji?

 • ~Abisall 2022-03-29
  11:51:19

  105 1

  Chyba najbardziej "kładący na łopatki" fragment
  "Zaznacza jednak, że wprowadzenie takiej zmiany wiąże się z dość kosztowną zmianą sygnalizacji świetlnej, która musi być spójna z planowanym w tym miejscu oznakowaniem pionowym i poziomym."
  A może wystarczy powiesić tabliczkę o wykluczeniu z zakazu rowerzystów? Bez ruszania sygnalizacji świetlnej, bo rowerzysta skoro i tak nie ma tam przejazdu dla rowerów ma obowiązek zejść z "koła" i je przeprowadzić? Za to może warto by było dodatkowo walnąć informację dla cyklistów, użytkowników hulajnóg że ograniczenie prędkości jakie jest na całym deptaku dotyczy również ich

 • ~skuty 2022-03-29
  12:02:16

  76 39

  Skończyła się łatwa kasa od ludzi za brak maseczek to będą się teraz łapać wszystkiego, oczywiście oprócz zaszczanych i śmierdzących meneli nękających normalnych obywateli w samym centrum miasta.

 • ~Kinga Luty 2022-03-29
  12:02:25

  73 34

  Wreszcie! To co na deptaku wyprawia rowerzyści nie mieści się w głowie. Kwestia czasu, gdy dojdzie do poważnego wypadu. Pędzą tymi gładkimi przestrzeniami z górki jak wariaci. Nie zwracają uwagi na małe dzieci spacerujące deptakiem. To cud, że jeszcze nie zabili jakiegoś klienta sklepów z których ludzie wychodzą nie mając świadomości, że krok za progiem jakiś rowerzysta pędzi na złamanie karku i mogą wyjść prosto na niego.

 • ~rudobrody 2022-03-29
  12:19:29

  32 7

  Nie do końca rozumiem. Przecież nawet na tym portalu w komentarzach podnoszono argument że skutki wypadku który spowoduje rowerzysta są niewielkie, więc po co takiemu kazać posiadać OC (że o tablicy rejestracyjnej nie wspomnę).

  A ogólnie to ciekawe że redakcja jakoś nie narzeka że rowerzyści jeżdzą po chodnikach mając drogę dla rowerów wzdłuż ulicy która pozwala na jazde w tym samym kierunku co oni, no ale jest po drugiej stronie ulicy więc to problem.

  Jakoś nie narzekacie że znaki dla drodze na rowerów są dla ozdoby tylko i rowerzyście jeżdzą nimi pod prąd, że coś takiego jak "ustąp pierwszeństwa" to tylko zalecenie.

  Generalnie fajny artykuł. Tak żeby ponarzekać na jeden problem ignorując wiele pozostałych..

  Tak samo jak auta które nie zostawiają 1,5m wolnego na chodniku, czy te parkujące na drogach dla rowerów.
  Że o parkowaniu byle gdzie w strefie zamieszkania, nie ustepowaniu pieszemu i przekraczaniu prędkości nie wspomnę...

 • ~rudobrody 2022-03-29
  12:19:56

  42 7

  Czekam teraz na to kiedy miasto będzie przyjazne mieszkańcom oraz pieszym :D

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-29
  12:41:58

  38 10

  Fajnie by było, jakby panowie policjanci skupili się przy okazji bezpieczeństwa na to, jak zachowują się niektórzy rowerzyści na deptaku, jadąc w dół od bazyliki. Ile razy słyszałem tam od któregoś pedalarza albo innego prawie-pro, że "tu jest ścieżka dla rowerów" (celowo używam takiego słownictwa). A jest? Bo znaki twierdzą co innego (znaki: ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni). Nie no, w ogóle to brawo... większość rowerzystów ma w pompie przepisy a znaki są tylko niepotrzebną ozdobą, zaś pieszych to się powinno przeganiać.

  Co to przeróbek - może tym niech się zajmie cała ta banda od zrównoważonego transportu zajmie takimi kwiatkami? Bo z drugiej strony to się glinom nie dziwię: jest zakaz? No jest i dotyczy wszystkich. Bez tabliczki T-22 każdy wjeżdżający rowerem na deptak, łamie przepisy... ale nie, lepiej było zdemolować ruch na Kominka na tydzień jak zająć się takimi kwiatkami, których w mieście jest pełno.

 • ~kosc88 2022-03-29
  12:48:41

  63 12

  To teraz tak dla równowagi niech pójdą na Kościuszki, najlepiej w godzinach porannych i wlepiają mandaty pieszym blokującym ruch rowerowy na ścieżce. Zapewniam naszych dzielnych policjantów, że w ten sposób wyrobią normę w pół godziny.

 • ~norton 2022-03-29
  12:57:59

  23 5

  Podobnie dokarmiacze szczurów obok parkingu wielopoziomowego

 • ~Zoltan666 2022-03-29
  13:13:25

  25 20

  Polska zakazem stoi. Państwo zewsząd opresyjne, ale dla obywateli to juz normalne. Przywyknękli.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-03-29
  13:27:06

  24 14

  To już nawet nie jest absurd. To idiotyzm w najczystszej postaci. Miernota naszych urzędników dogoniła posłów PiS. Zniszczenia Rybnika przez PO bolą mnie bardzie, bo bezpośrednio, bo stykam się z nimi na cod zień. Zniszczenia PiSu Polski wkurzają mnie zazwyczaj tylko gdy wezmę gazetę, czy obejrzę Fakty.

 • ~rudobrody 2022-03-29
  13:30:15

  26 6

  @kosc88,
  a na Gliwickiej przy stadionie po zakończeniu meczu żużlowego to na pieszych chodzących po ścieżce rowerowej można by cały rok ogarnąć w ciągu 10 minut :D

  @Kurt_Wallander,
  a dlaczego tylko na deptaku? Pieszy chodzący zwykłym chodnikiem to gorszy?

 • ~Franek 7 2022-03-29
  13:41:18

  18 14

  Jprd. Paranoja…

 • ~Franek 7 2022-03-29
  13:44:49

  25 23

  Kingo Luty, z artykułu nie wynika, że mandaty dostali tacy właśnie rowerzyści. Dostali je normalnie i spokojnie jeżdżący rowerem ludzie a nie rowerowi piraci za swoje „piractwo”.
  Jeszcze trochę i będą nas karać za zbyt głośne oddychanie. W imię bezpieczeństwa oczywiście.

 • ~Konrad Klink 2022-03-29
  13:51:59

  40 9

  Przecież Powstańców Śląskich to normalna droga publiczna. Zgodnie ze znakami, jednokierunkowa. Wjazd na nią jest ograniczony dla niektórych użytkowników. Co lepsze nie ma tam ograniczenia prędkości, więc maksymalna dozwolona to 50km/h. Deptak? Stawiam piwo temu kto znajdzie w kodeksie pojęcie deptak. Najlepsze to jest to że to nawet nie jest strefa zamieszkania, żeby pieszy miał pierwszeństwo przed pojazdem na jezdni.

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-29
  14:13:39

  9 6

  ~rudobrody, nie czepiaj się - generalnie zawsze krytykuję użytkowników rowerów za jeżdżenie po chodniku, hołduję czeski przepis "rower na chodniku nie ma czego szukać" - podobnie jest u nas: Art. 26 PoRD. Chodziło mi o to, że zjeżdżając od bazyliki w dół, często na rowerze jedzie się tam szybko a paru pedalarzom niejeden zwrócił uwagę, ze robi to za szybko, między ludźmi a i często nieustępując pieszym.

  ~Konrad Klink: zaś od strony bazyliki stoi zakaz ruchu... ale znowu, to efekt "rybnickiej praworządności". Redakcja pisała o tym już w 2012. Dlaczego jest tak, jak jest? Otóż to dla dobra mieszkańców: "Dzięki takiemu rozwiązaniu rybniczanie nie będą więcej popełniać wykroczeń." Także ten...

 • ~Konrad Klink 2022-03-29
  14:37:23

  34 3

  @Kurt_Wallander No widzisz. Stoi zakaz wjazdu, ale nie dotyczy on zgodnie z tablicą: posiadaczy zezwoleń UM, rowerzystów, pojazdów zaopatrzenia w godzinach 5-11 i 17-19. Zgodnie z prawem więc rowerzysta może tam wjechać od bazyliki do ulicy Łony, jadąc z maksymalną dozwoloną prędkością 50km/h. Mało tego w tym przypadku na jezdni to pojazd ma pierwszeństwo przed pieszym.

  Wystarczyłoby dodać tam znak D-40 strefa zamieszkania i wszystko by się zmieniło. Wtedy to pieszy miałby bezwzględne pierwszeństwo, maksymalna prędkość wynosi tylko 20km/h, a zaparkować można wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Jeden znak a zmienia tak wiele. Ta "niemożność" UM czasem jest nieprawdopodobna.

 • ~Konrad Klink 2022-03-29
  15:01:19

  29 5

  No i finalnie znak zakaz wjazdu od bazyliki nie oznacza że jest to droga jednokierunkowa. Więc można tak wjechać, w połowie zawrócić i do bazyliki wrócić. Jeżeli znaku zakazu na skrzyżowaniu z Łony nie minąłeś to mandatu nie przyjmujesz i idziesz do sądu.

 • ~Kwinto 2022-03-29
  17:38:19

  25 4

  20 lat jeżdżę tam na rowerze w górę i w dół i jakoś nikt nie pomyślał aby wlepić mi mandat, nagłe karanie rowerzystów jest po prostu słabe, nie wiem czy przyjąłbym taki. Jeśli faktycznie teraz zrobił się z tego problem, wystarczył artykuł i wyjaśnienie tych cudacznych przepisów.
  W czym jest problem? deptak jest szeroki, na skrzyżowaniu są światła, rowerzyści muszą zachowywać się tak jak piesi. Mam nadzieję że prezydent zlikwiduje ten absurd w kilka dni.

  Ps. Co do szybkiej jazdy po deptaku, oddzielcie rowerzystów od idiotów. Nikt poważny nie jedzie szybko wśród idących ludzi a szczególni luźno chodzących dzieci. Dotyczy to całego centrum i tego powinni pilnować policjanci.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-03-29
  18:52:29

  17 2

  @Kwinto - ja także tam jeżdżę od dekad, pewnie od 40 lat, bo kiedyś tam blisko mieszkałem. Ale najlepsze jest to, że te znaki widzę pierwszy raz w życiu :) Generalnie pośród śmietnika przydrożnych reklam, dziesiątków niepotrzebnych znaków nikt już na nie nie zwraca uwagi.

 • ~rudobrody 2022-03-29
  19:06:37

  7 2

  @Konrad Klink,
  "Wystarczyłoby dodać tam znak D-40 strefa zamieszkania i wszystko by się zmieniło. Wtedy to pieszy miałby bezwzględne pierwszeństwo, maksymalna prędkość wynosi tylko 20km/h, a zaparkować można wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Jeden znak a zmienia tak wiele."

  Ty tak na serio?
  Jeszcze nie widziałem żeby ktokolwiek egzekwował w strefie zamieszkania pierwszeństwo pieszego czy ograniczenie do 20 km/h. Raz na jakiś czas egzekwuje się zakaz parkowania poza miejscami wyznaczonymi - ale tylko w centrum (np. na ul. Zajezdna) bo na takiej strefie która jest 2 km centrum to jeszcze nigdy egzekwowania czegokolwiek z tych zapisów nie widziałem.

  Chociaż patrzać chociażby na centrum miasta to jest nawet problem z prawidłowym oznakowaniem przejścia dla pieszych z wysepką, tak żeby było zgodne z przepisami.

  @Kurt_Wallander,
  nie czepiam się. Wkurza mnie takie traktowanie wszystkiego wybiórczo jak lubi to robić redakcja.

 • ~Konrad Klink 2022-03-29
  19:21:54

  15 3

  ~rudobrody to, że nikt nie egzekwuje przepisów lub co gorsza ich nie przestrzega to inna historia. Ale mogę sobie wyobrazić taką sytuację: Jedziesz na rowerze, niezbyt szybko bo środkiem idą ludzie. No i na nieszczęście ktoś nagle wybiega Ci pod rower. Złamana noga pieszego i uszkodzony rower. Teraz winny będzie pieszy. Jak byłby znak winny będzie rowerzysta. I najważniejsze - czym chcemy aby ulica Powstańców Śląskich była? Jeżeli zostawimy to tak jak jest, to wczoraj łapali rowerzystów jadących pod prąd, a jutro będą łapać pieszych, którzy nie przechodzą przez jezdnię prostopadle, nie mówiąc już o spacerowaniu jej środkiem. Bo na dzień dzisiejszy prawnie to droga, która nie ma wytyczonego chodnika.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-03-29
  20:54:26

  15 1

  @Konrad Klink - w tym sęk, że żyjemy w kraju, które jest w takich prostych kwestiach całkowicie przeregulowane. Szczytem tego są kilometry koszmarnych barierek, powodujące znacznie większe zagrożenie niż kawałek skarpy i drastycznie psujące krajobraz i przyjemność z jazdy.
  Wokół mnie jest duża strefa 30km/h, nastawiali ileś tam znaków i nawet policja tego nie przestrzega. Chore miasto, chory kraj.

 • ~Abisall 2022-03-29
  21:29:25

  5 1

  A tak całkiem z innej beczki - Kosobudzki już nie jest dyrektorem ZTZ, p.o. jest Bartosz Mazur

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-30
  07:37:15

  8 0

  ~Konrad Klink: no generalnie to raczej wskazuje na błędne oznakowanie (co w Polsce nie jest niczym nowym) - droga dla rowerów przy bazylice kończy się znakiem C-13 i C-16 więc domyślnie to chyba po "deptaku" dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów, który odbywa się na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą. Zatem rowerzyści powinni uważać na pieszych i ustępować im pierwszeństwa...

  No nic no, Rybnik nie jest przyjazny ani pieszym ani rowerzystom.

 • ~otton52 2022-03-30
  07:39:41

  9 1

  Świetny pomysł na nielegalne nabijanie kasy . Jedziesz od strony bazyliki do połowy deptaka jest ok. Wracasz tą samą drogą - mandacik ;)

 • ~Gruby21 2022-03-30
  07:41:18

  11 2

  Pełna zgoda @Konradklink, to jest ewidentnie skandal, żeby to nazywać deptakiem, skoro jest to zwykła droga publiczną. Pierwsza instytucja, która powinna dostać mandaty jest Urząd Miasta. Jakim prawem w takim razie na deptaku stoją stoliki i ogródki piwne, stoją ławki na jezdni i donice? Skoro to droga publiczna to wszystko trzeba zlikwidować, wymalować na środku podwójne linie i można śmigać furami.

 • ~Konrad Klink 2022-03-30
  09:42:43

  9 1

  @Gruby21 czy Ci się to podoba czy nie, to jest droga publiczna. Zarządcą tej drogi jest UM i UM może stawiać na drodze to co chce. Przy okazji pobiera za to opłaty. Wierz mi nikt z restauratorów sam sobie tego ogródka nie postawił, wszyscy mają odpowiednie umowy z UM. Droga nie musi mieć oznakowania poziomego, żeby była drogą, więc nikt nie musi niczego na niej malować. Jeszcze raz pokaż mi w przepisach definicję deptaku. Chcesz, żeby był to wyłącznie chodnik. Żaden problem. Zgodnie z przepisami musisz w jakiś sposób ogrodzić go od jezdni (właśnie liniami, donicami, słupkami, podniesionym krawężnikiem...) Następnie zlikwidować oznakowanie (no bo przecież do chodników oznakowania brak). Takie są przepisy. Ja też mogę A1 nazwać sobie deptakiem i po nim spacerować prawda?

  @Kurt_Wallander C-13 odwoływany jest przy najbliższym skrzyżowaniu więc jest to skrzyżowanie Powstańców z Wysoką. Samochody przejeżdżają przez wjazd przy Bazylice lub Wysoką i ich ruch także jest dopuszczony ale mocno ograniczony. Ciężko się jednak nie zgodzić, Rybnik jest raczej mało przyjazny dla pieszych i rowerzystów. A w oznakowaniu jest bałagan.

 • ~janonufry 2022-03-31
  12:13:35

  10 0

  Rybnik to stan umysłu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1594