zamknij

Wiadomości

Za jazdę bez uprawnień na rowerze i hulajnodze też dostaniesz mandat - 1500 zł

2022-01-02, Autor: 

To już wiecie – od nowego roku obowiązuje tzw. ustawa mandatowa. Kierowcy pojazdów muszą się liczyć z o wiele dotkliwszymi karami. Zmiany nie ominęły też kierowców rowerów czy hulajnóg. Za jazdę bez uprawnień może im grozić mandat w wysokości 1,5 tys. złotych!

Reklama

Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych - to wszystko znalazło się w uchwalonej przez parlament nowej ustawie mandatowej. Ten temat poruszyliśmy jeszcze przed Nowym Rokiem »2500 zł mandatu za przekroczenie prędkości – od Nowego Roku noga z gazu«

Okazuje się, że zmiana w prawie obejmuje również rowerzystów i kierowców hulajnóg. Ten temat porusza portal branżowy Auto Świat, który podaje, że według nowelizacji, której zapisy zaczną obowiązywać z dniem 1 stycznia 2022 r., spektakularnie wysokie kary przewidziano także dla rowerzystów, a to za sprawą zmian wprowadzonych w art. 94 Kodeksu wykroczeń.

Od stycznia pojawił się w nim nowy paragraf "1a" o następującym brzmieniu: "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych" – czytamy.

Auto Świat wyjaśnia, że w tym przypadku chodzi o osoby niepełnoletnie, które w teorii powinny posiadać kartę rowerową – jeżeli zamierzają poruszać się po drogach publicznych.

Nowa kara nie będzie groziła osobom pełnoletnim, bo zgodnie z prawem im wystarczy dowód osobisty, żeby legalnie korzystać nie tylko z roweru, ale i motoroweru oraz elektrycznych hulajnóg. Spod tego zapisu wyłączone są także dzieci do 10 roku życia, które mogą poruszać się na rowerach i hulajnogach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna. A zatem zgodnie z prawem, nowe sankcje dotyczą osób w przedziale wiekowym między 10 a 18 rokiem życia – dowiadujemy się.

Jednakże sankcje dotyczą wąskiej grupy osób w wieku od 17 lat, po ukończeniu 18 roku życia można jeździć rowerem z dowodem osobistym.

Portal wskazuje też pewną konsekwencję – niebawem ma wejść do szkół nowy, obowiązujący przedmiot: „wychowanie komunikacyjne”. Będzie on kończył się egzaminem na kartę rowerową.

Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 58

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Franek 7 2022-01-02
  15:35:29

  66 60

  Osiągamy szczyty debilizmu a gawiedź się cieszy i uważa, że to dobrze. Jeśli moj syn ma 16 lat i na rowerze jeździ od trzeciego roku życia a nie posiada karty rowerowej to od dziś jeździ nielegalnie ??? Jprd.

  Swoją drogą przepis jest martwy bo jak go egzekwować? Posiadać przy sobie obowiązku nie ma czyli na pytanie wystarczy powiedzieć, że mam ale nie przy sobie. Nie ma żadnej bazy kart rowerowych tak jak praw jazdy. No Himalaje debilizmu prawnego…

 • ~Franek 7 2022-01-02
  15:37:22

  30 48

  Dodam tylko, że np. na 15to latka mandatu nałożyć nie można. Można to zrobić dopiero kiedy ukończy lat 17. Itd, itp…

 • ~Longina b 2022-01-02
  15:55:27

  44 12

  Franek 7-Jeżeli będzie Twój syn miał 18 lat to będzie mógł jeżdzić bez uprawnień bo Ty go nauczyłeś jak powinien jeździć.Paranoja.

 • ~Kurt_Wallander 2022-01-02
  17:29:11

  58 14

  @ Franek7 - zawsze tak było, karta rowerowa to nie relikt PRL, nadal wymaga się jej od osób w wieku od 10 do 18 lat. No i przepis JEST egzekwowalny: artykuł 38 Prawa o ruchu drogowym mówi o tym, że kierujący ma mieć przy sobie dokument uprawniający do kierowania pojazdem, a rowerzysta jest kierującym pojazdem a więc, co do zasady, taki dokument musi przy sobie mieć. Koniec kropka. Mandat dostaną rodzice niepełnoletniego bez uprawnień... wot sztuka.

  W tym g...nianym kraju przy takich jak Ty, niewiele się zmieni. Komuś myli się wolność ze swawolą bo przecież posiadanie wymaganego dokumentu to skok na wolność osobistą...

 • ~Franek 7 2022-01-02
  18:26:06

  24 37

  Kurcie szanowny- bzdury prawisz. Gdybys nie wiedział obowiązek posiadania dokumenty uprawniającego do kierowania pojazdem został zniesiony. Nie trzeba go mieć przy sobie.
  Nie prawdą jest też to, że rodzic odpowiada karnie za swoje dziecko.
  Ja o wozie a ty o kozie. Ja neguję prawo do nadawania przez urzędnika uprawnień do kierowania rowerem w ogóle. Jak tak dalej pójdzie trzeba będzie mieć uprawnienia do przechodzenia przez jezdnię. Wprowadzą dokument o nazwie prawo pieszego i za nieposiadanie mandat 5.000 a idioci będą się cieszyć i udowadniać, że to dobrze.
  Stajemy się niewolnikami i większość tego nie rozumie. To jest smutne…
  Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego siedemnastolatek musi mieć uprawnienia do kierowania rowerem a osiemnastolatek nie musi? Jaka w tym jest logika?

 • ~kontenstator123 2022-01-02
  20:00:46

  33 5

  ~Franek 7 tu akurat ty mlisz się i to po całości. \
  Czego jaś sięnie nauczy tego jan nie bedzie umiał - stare przysłowie, skończą się wariaci którzy nie znając przepisów drogowych - nie masz papiera znaczy nie znasz , tak jest na całym świecie przypominam. nowy przedmiont w szkole - bardzo dobrze i jak nie zdasz karty to nie masz promocji , Jak wyegzekfowac mandat? a kto w świetle prawa odpowiada za niepełnoletniego? - rodzic . i juz wiesz kto zapłaci. nie pilnujesz płać . może taniej i bezpieczniej bedzie przymusić dzieciaka do zrobienia karty rowerowej?

 • ~ 2022-01-02
  20:05:02

  31 4

  Nie rozumiem czemu w ogóle zniknął taki dokument jak karta rowerowa. Dorośli nie potrafią poruszać się po drodze bo nie znają przepisów. Nie rozumieją zasady prawej ręki, nie potrafią poruszać się po rondach turbinowych, nie rozumieją strzałek, nie wiedzą co oznaczają polecenia wydawane przez policjanta, dojeżdżając do zwężenia i widząc dwie strzałki białą i czerwoną totalnie głupieją a co dopiero młodzież. A skoro dorośli uczą młodzież jeździć tak jak oni sami to nie wróży nam to dobrze.

 • ~artefaks 2022-01-02
  20:19:26

  14 21

  "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny"
  Co to jest pojazd inny niż mechaniczny ? Rozumiem że to może być jakaś furmanka etc. Ale wedle tej definicji może to być również np. wózek dziecinny których wiele można spotkać w strefie zamieszkania. Np. nieletnia matka która uzyskała z racji urodzenia dziecka pełnią praw obywatelskich . Może zostać za prowadzenie wózka dziecinnego (z racji tego że nie ma 18 lat )zapuszkowana przez milicję...
  Widać że decydentom z jedynie słusznej partii albo się znów w głowach coś poprzestawiało. Albo chcą znów kontrowersyjną decyzją przykryć kolejny skandalik..

 • ~Kurt_Wallander 2022-01-02
  20:43:17

  27 4

  @ Franek 7: babcia mi mówiła, że jak czegoś nie wiem to w pierwszej chwili powinienem zaprzyjaźnić się z książką. Teraz mamy jeszcze internet, więc wyszukaj sobie odpowiednie przepisy (jeden masz podany w artykule, drugi ja Ci napisałem) a nie zacietrzewiać się jak kołek.

  Ależ oczywiście, że rodzic odpowiada za nieletniego i szkody przez niego wyrządzone. Poza tym, znów plączesz pojęcia - do 17 roku życia, dziecko nie odpowiada za przestępstwa. Dzieciak do 17 roku jako nieletni odpowiada za swoje występki zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Ale jeżeli skończy 15 lat, to już można go np. skazać za gwałt, sprowadzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym, za pożar czy rozbój.

  Co do noszenia czy nie - pakiet deregulacyjny z 2019 roku dotyczył kierowców i dokumentu prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Nie ma w nim ani słowa o karcie rowerowej bo ten dokument nie widnieje w CEPIK...


  Zapewne dopóki nic się nie stanie to nikt się tym tematem nie będzie interesować, gliniarze zdają sobie sprawę z tego, że nawet starsi użytkownicy rowerów w pompie mają znajomość podstawowych przepisów ruchu drogowego. Na ulice wyjeżdżają potencjalni samobójcy będący zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego nie znających zasad poruszania się a Ty się będziesz hajać o kawałek papieru bo wg Ciebie to "szczyt debilizmu".

  Mówię, jak zdartą płytę będę powtarzać, że niektórym swawola pomyliła się z wolnością.

  EOT.

 • ~Dador 2022-01-02
  21:01:37

  12 25

  Wychodzi więc na to, że mój 11 letni syn stanie się potencjalnym przestępcą, kiedy wybierze się na rowerze w lato po lody. Ma powyżej 10 lat, czyli może poruszać się bez opiekuna, nie ma jeszcze 18 lat by mieć np. prawo jazdy i nie ma w jego szkole jakichś perspektyw na zdawanie karty rowerowej. No kuriozum. Ani mu tego nie powiem, bo się dziecko zestresuje, że pan policjant go zatrzyma i zabierze na dołek, bo łamie prawo. Oj, coś czuję, że ten rok może przyprawić mnie o pierwszą rozprawę sądową w życiu. Żyjemy w ciekawych czasach.

 • ~Franek 7 2022-01-03
  00:42:22

  4 16

  Kurt nie rozróżniasz podstawowych pojęć. Rodzic odpowiada wyłącznie za szkody wynikające z prawa cywilnego. Czyli jeśli dziecko zbije piłką szybę. Nie odpowiada za czyny będące wykroczeniem czy przestępstwem czyli karnie. Tak się składa, że ja w odróżnieniu od ciebie nie muszę szukać w internecie ponieważ jest to moja że tak powiem branża…

  Szukaj dalej w internecie…

 • ~Abisall 2022-01-03
  15:35:20

  2 0

  JPRL
  Weźcie sobie sprawdźcie akt prawny który to reguluje a nie pitolcie bo jakiś nawiedzony pismak wysmazył "sensacyjny" artykulik

  Art8 Kodeksu Wykroczeń
  . Na zasadach określonych w niniejszej ustawie odpowiada ten, kto
  popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17
  Źródło
  https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

 • ~1floyd 2022-01-03
  18:08:24

  3 0

  Nie wiem czy to prawda, ale dzisiaj słyszałem że, w/g nowych przepisów jazda rowerem po alkoholu, też grozi karą do 1,5 tys zł. I to nie zależnie od ilości w wydychanym powietrzu. Coś czuję że Przynęta przejdzie do historii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846