zamknij

Wiadomości

Wójt Godowa nie chce walczyć z kopciuchami

2020-06-02, Autor: Materiały prasowe

Wójt Gminy Godów odmówił wszczęcia postępowania administracyjngo przeciwko właścicielowi posesji w miejscowości Łaziska, który regularnie zadymia całą okolicę. Zdaniem wójta, truciciela usprawiedliwia to, że „mieszka w dolinie”.

Reklama

Przypomnijmy, Fundacja 360 w imieniu organizatorów akcji Karny Kopciuch wystąpiła do wójta gminy Godów o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zatruwania środowiska przez właściciela jednej z posesji w miejscowości Łaziska. Działalność truciciela wyglądała m.in. tak:

Fundacja 360 domagała się od wójta, by m.in. sporządzone zostały opinie rzeczoznawcy, kominiarza, straży pożarnej i inspektora nadzoru budowlanego. Wszystko po to, by zbadać, czy kopciuch negatywnie oddziałuje na środowisko. A jeśli tak, wydać decyzję zakazującą dalszego używania kotła „kopciucha”.

Wójt gminy Godów stwierdził jednak, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania administracyjnego.

Zastępca wójta – Tomasz Kasperuk napisał m.in. w wydanym postanowieniu:

„Posesja w Łaziskach znajduje się w najniższym punkcie doliny (większość nowych budynków znajduje się na wzniesieniu a wiatry w większości wieją w tym kierunku), a na to właściciel nie ma wpływu.”

Wskazuje również, że posesja była kilkukrotnie kontrolowana. Strażnicy miejscy i urzędnicy ani razu nie stwierdzili spalania niedozwolnego opału. Ich zdaniem, zwiększona emisja pyłów pojawia się tylko podczas rozpalania kotła. Kontrolerzy poinstruowali właściciela kotła jak spalać węgiel od góry oraz jakie są możliwości wymiany kotła na ekologiczne źródło ciepła.

„Z przedstawionych informacji jak również z przeprowadzone postępowania wynika, że nadmierne zadymienie spowodowane jest nieumiejętną eksploatacją pieca węglowego a nie uporczywym naprzykrzaniem się sąsiadom i chęcią negatywnego oddziaływania na środowisko” – stwierdza zastępca wójta gminy Godów.

Emil Nagalewski – prezes Fundacji 360 jest zaskoczony i zawiedziony decyzją wójta.

- Przesłany przez nas materiał dowodowy jest tak drastyczny, że w naszej ocenie należało wszcząć postępowanie, przeprowadzić je z udziałem organizacji społecznej i wyjaśnić stan faktyczny. W tej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, że organ – wójt nie wszczyna postępowania i stara się w pewnym sensie usprawiedliwiać osobę, która negatywnie wpływa na środowisko, używając argumentu, że „posesja tej osoby znajduje się w najniższym punkcie doliny” i to jest przyczyną nadmiernego zadymienia – komentuje Emil Nagalewski.

Fundacja 360 złożyła zażalenie na postanowienie wójta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jak skończy się ta sprawa – będziemy Was informować.

Czytaj więcej o akcji Karny Kopciuch: www.karnykopciuch.pl

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (71):
 • ~Karolina# 2020-06-02 14:31:16

  normalne zjawisko przy rozpalaniu kotła, i to każdego. Nie MA ZAKAZU PALENIA WĘGLEM, więc po co się ośmieszać? Prawidłowe stanowisko wójta.

 • ~rob78 2020-06-02 14:36:57

  Raczej nieumiejętne rozpalania zasypowca, którego dni są i tak policzone.

  66 38
 • ~PawelE39 2020-06-02 14:48:26

  Jakie rozpalanie ?? Zaciepal piec i pozamykal. Troche luftu i nie byloby takiej siary z komina.

  64 7
 • ~Lateks 2020-06-02 14:55:51

  No i brawo dla Wójta, jeden normalny wśród hipokrytów. Nie znam nikogo który teraz krzyczy o zanieczyszczeniu powietrza żeby sam się nie zatruwał. To że ja podłączam się do gazu nie znaczy że będę pisać donosy na sąsiadów.

 • ~Jan R. 2020-06-02 15:00:52

  Są takie opracowania jak "Stan środowiska w województwie śląskim", które corocznie opracowuje Wojewoda Śląski; Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Czytam w nim, że cyt. " Inspekcja Ochrony Środowiska została powołana do kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska oraz badania i oceny jego stanu". Dalej czytam, że posiada laboratoria w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie, gdzie, jak mniemam, pracuje kompetentny personel. Dlaczego zatem zawracać głowę wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, skoro mamy do tego celu odpowiednie służby, które nota bene chwalą się w ww. opracowaniu tysiącami kontroli. Wójt tych służb i laboratorium nie posiada. Czy nie jest to tak jak z tym Sanepidem, który też ma swoje kompetencje a jak dochodzi co do czego to występuje do prezydenta, żeby ten sfinansował wymazobusy? O dymieniu się nie wypowiadam, bo to zależy od stanu kultury osobistej i umysłu dymiącego. Ja też nie znoszę jak mi ktoś kopci domem lub samochodem.

 • ~piotr.kowalski 2020-06-02 15:25:04

  Osobom, którym nie przeszkadza takie zasmradzanie i zadymianie okolicy jak prezentowane na filmie życzę z całego serca, żeby ich najbliższy sąsiad zaczął im kopcić prosto w ich okna, codziennie przez cały rok w różnych porach dnia, tak aby absolutnie nie byli w stanie przewietrzyć domu lub wyjść do ogródka. Może wtedy dotarło by do nich, że smród i dym węglowy nie pozwala normalnie funkcjonować, a po paru latach na własnym zdrowiu przekonaliby się jaki to wspaniały wpływ ma codzienne wdychanie tego syfu.

  Zgadza się, póki co nie ma zakazu spalania węgla, ale jest to naturalna kolej rzeczy, do której dojdziemy szybciej niż się Państwu wydaje. I wtedy będzie wielki lament wszystkich przyspawanych do swoich kotłów, że jak to oni ledwo kupili swoje nowe kotły 5 klasy a tu już trzeba zmieniać.

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~adamczykhenryk1 2020-06-02 15:33:04

  Cześć i chwała Bohaterom!

 • ~ 2020-06-02 15:39:29

  jak napisali poprzednicy, po co powielac byty i wchodzić w kompetencje odpowiednich służb ?
  do tego komentarze w artykule majace nakręcać temat w stylu " prezes Fundacji 360 jest zaskoczony i zawiedziony decyzją wójta."
  tak naprawdę chodzi tylko o szum medialny wokół "działaczy"
  ~piotr.kowalski jak mantre powtarza w swoich wypowiedziach
  "Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza"
  jest tam kluczowe słowo MOŻE, a co jeśli nie ? wycofanie flotów i węglów brunatnych też miało przynieść wymierną poprawę , a w rzeczywistości decyzja wycofania paliw niskoenergetycznych przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego,
  łatwo i bez konsekwencji sięga się głębiej do kieszeni mieszkańców
  dlatego przede wszystkim stop debiloterroryzmowi !

  54 16
 • ~exx 2020-06-02 16:20:00

  Najgorsze jest to jak się ktoś z mentalnością prostego człowieczka (żeby nie obrażać,ale wiadomo o co chodzi) dostanie na taki stołeczek. Ci ludzie zostali wybrani żeby SŁUŻYĆ obywatelom, a ten ktoś komu się teraz przysłużył? Ja bym w następnych wyborach wyp... jegomościa na zbity.

  22 35
 • ~Arteks 2020-06-02 16:38:28

  Żałosny jest argument o "dolinie" bo właśnie w dolinie jest zawsze najgorzej i wszystkim którzy mieszkają w takiej dolinie powinno zależeć nad tym aby przestało w niej śmierdzieć. Tak samo w Rybniku najgorszymi dzielnicami są te położone z dużymi różnicami w położeniu jak np. Popielów, Niedobczyce, Radziejów. To są nasze piekiełka. Jakaś grupa mieszkańców Łazisk z pewnością jest świadoma i brzydzi się smrodziarzami ale wójt musi też brać pod uwagę to, że o ile cały Śląsk jest regionem zacofanym to na wsiach ludzie są totalnie nieprzygotowani do zmian. W większości nieprzygotowani mentalnie bo "zawsze się paliło w piecu". W miastach bardziej się jednak wstydzą bo wiedzą co się o nich mówi i co raz częściej są świadomi tego, że kopcąca chałupa to synonim obciachu. @karolina# - można palić papierosy ale czy trzeba? Można palić w piecu ale czy trzeba? Można być dziadem węglowym ale czy trzeba? @Lateks @ursus - drodzy obrońcy smrodu, nie wszyscy są uodpornieni na smród. Uszanujcie tych którym smrodzenie z kominów przeszkadza i tych którzy chcą żyć normalnie jak w innych miastach, regionach i krajach. ;)

 • ~ 2020-06-02 16:57:22

  ~Arteks
  " @Lateks @ursus "obrońca smrodu"
  nie bądź taki skromny, głównym utrwalaczem smrodu i zacofania jesteś ty sam, świadomie kupując mieszkanie ogrzewane się z 80 letniego pozaklasowego Borsiga, niestety twoje rokowania na poprawę w tym temacie są nadwyraz kiepskie, dlatego jedyne co pozostaje, to prymitywne obrażanie i hejt
  już kiedyś ci napisałem kiedy i dlaczego wtedy zrezygnuję z węgla, ty jednak jesteś odporny na prosty przekaz, czy raczej robisz to z przekory, by nie stracić "prawa" do charakterystycznego sobie obrażania, prymitywnych zaczepek i prowadzenia swoich gierek słownych, jedynej rzeczy która cię nakręca i podtrzymuje przy życiu,
  lecz kiedy zakończę prowadzoną obecnie inwestycję, będę mieszkał w odpowiednio wyposażonym domu, także ogrzewanym i wentylowanym w sposób, o którym w swoim "nowoczesnym" bloku będziesz mógł sobie tylko pomarzyć, a tobie pozostanie tylko wylewanie żali i frustracji w sieci i to w o wiele większej ilości niż czynisz to dotychczas

  39 8
 • ~Arteks 2020-06-02 17:15:22

  @ursus - na moją ciepłownię nikt się nie skarży się nikt i nie skarżył nigdy. Nie dymi ona tak jak to coś na dołączonym zdjęciu. Warto przy okazji dodać, że takich kopcących slamsów mamy w samym Rybniku kilkanaście tysięcy - a nie sposób zliczyć ile ich jest na Śląsku! A tymczasem jedna ciepłownia przy nieporównywalnie mniejszej emisji z powodu filtrów jest w stanie bezproblemowo ogrzać kilkadziesiąt tysięcy budynków - nie tylko mieszkalnych ale także miejsc pracy w biurach czy urzędach. Ty byś chciał umierać za ulubiony przez ciebie piecowy smród - bo widocznie doszło u ciebie do jakiegoś upadku społecznego czy znieczulicy na szkodzenie innym. Można jeszcze próbować wyjaśnić to, że niektórzy muszą tak dziadować - biedą. Ale czy wszyscy właściciele chałup to naprawdę aż takie biedusy?

 • ~MaciejK 2020-06-02 17:50:12

  Zacofańców, prymitywów, smrodziarzy niestety w naszym regionie nie brakuje. A że ktoś ich popiera, to tylko o nim odpowiednio świadczy. Niektorzy po prostu lubią brud i smród.

 • ~Hania Henzel 2020-06-02 20:26:06

  wypowiadaja sie potomkowie goroli co przyjechali na slask wlasnie do kopaln bo w waszych (rozwinietych ) rejonach z ktorych pochodzicie nie wiedziano nawet co to toaleta, jak sie nie podoba to wypier... nazot tam z kond rzescie przyjechali

  31 84
 • ~Hania Henzel 2020-06-02 20:34:52

  aaaa i jeszcze jedno to nima wasz rejon ino nasz slonzokow do was gorole byly budowane hotele robotnicze a potym bloki bo swoje rodziny zescie sam zwlykli a robiyliscie wlasniew kopalniach i w calym tym syfie co wom dowol jesc pozdrawia wkurw...... slonzoczka

  25 80
 • ~mokujin 2020-06-02 21:30:36

  @Hania Henzel - Ty chyba nie masz w życiu nic poza byciem "slonzoczko". Jest jasne że ludziom zaczyna masowo zależeć na środowisku, przynajmniej tym najbliższym i argumenty o zakazie palenia węglem są ogólnie popierane jako atrakcyjne jakoś społecznotechnologicznie - dobrze byłoby powiedzieć że mieszka się w miejscu gdzie jest zakaz palenia węglem. Raczej żadne personalne batalie o bronienie słów swoich dziadków którzy mówią że "zawsze paliło się w piecu" nie mają ilościowego sensu szczególnie gdy w tym "zawsze paleniu w piecu" bardziej chodziło o piwko przed ogniem i odpoczynek od domu. Jest jakaś ogólna poprzeczka wiekowa do której dostosowuje się miasto i nadszedł czas by ją obniżać.

  14 12
 • ~Hania Henzel 2020-06-02 22:11:06

  w zyciu mam dostatecznie wiedzy i doswiadczenia wiec bez personalnych wycieczek , powiem prosto jak by mi moj somsiad zrobiol takigo (grila) pod oknami to bych do niego zaszla nazdala jak swini do koryta a potym by jeszcze dostol w ciaprok gwarantuja ci ze na drugi dziyn z jego komina lecia by biolo para dymu bo wiym ze idzie ino cza wiedziec jak

  16 45
 • ~ 2020-06-02 22:46:15

  Hania Henzel, corona... jak czytam takie wpisy to zaluje, ze nie jestem gorolem, wstyd mi, ze pochodze z tego samego regionu co osoby tego pokroju

  12 11
 • ~Arteks 2020-06-02 22:51:18

  @HaniaHenzel - Ślązacy też wyjeżdżali masowo w latach 70., 80. i 90. do Niemiec i mieszkali/mieszkają tam w blokach. Nikt ich od goroli nie wyzywał mimo, że często nie umieli dobrze niemieckiego. Jeśli chcesz rozwijać jakiś region, a brakuje rąk do pracy - trzeba ich skądś sprowadzić. Natomiast wypominanie innym, że nie znali toalety było jak najbardziej na miejscu 50-60 lat temu. Ale tamci ludzie się ucywilizowali i przyzwyczaili do miejskiej wygody. A co się stało ze współczesnymi Ślązakami z chałup którzy zatrzymali się tak bardzo w rozwoju, że do niedawna jako jedyni w kraju używali... mułu - obrzydliwego odpadu przypominającego w konsystencji kupę? Jak można było tak upaść i zatracić godność aby używać pieców kiedy mamy w XXI wieku tyle innych sposobów na ogrzanie się w sposób czysty, wygodniejszy i mniej uciążliwy? Gdzie szacunek do postępu? Gdzie dawna dbałość o czystość z której nasz region słynął? Jak można mieszkać pod jednym dachem z piecem który w przeciwieństwie dla babcinych kachloków - bardziej ma coś wspólnego z kotłem przemysłowym w jakieś kotłowni niż ze sprzętem domowym? Nic tak bardzo nie kompromituje Śląska obecnie jak technologiczne zacofanie mieszkańców którzy nie potrafią zrozumieć, że gęsta zabudowa plus przewymiarowany piwniczny kopciuch to... bomba ekologiczna i powód dla którego prawie każdemu Śląsk zimą kojarzy się jak najgorzej. Zamiast się obrażać - niech się wreszcie ludzie z chałup wezmą w garść. Bo jak długo można tak prymitywnie żyć i niszczyć wizerunek regionu?!

  48 11
 • ~ 2020-06-02 22:55:26

  Arteks
  "@ursus - na moją ciepłownię nikt się nie skarży się nikt i nie skarżył nigdy."
  odważne stwierdzenie, widać to że mieszkańcy Chwałowic mają odmienne zdanie, nie ma dla ciebie znaczenia
  "Nie dymi ona tak jak to coś na dołączonym zdjęciu."
  jak dymi mogliśmy zobaczyć nawet na tym portalu, tyle że widoczny dym to mniej szkodliwe zanieczyszczenia w stosunku do tego, co uwalniane jest przy spalaniu frakcji niesprzedawalnych dla indywidualnego użytkownika, jeżeli dodamy do tego "nowoczesną" technologię lat 40 , daleko temu monstrum do nowoczesności i ekologii, a takim tłumaczeniem starasz sie tylko uspokoic swoje sumienie, wmawiając (tylko) sobie, w jaki "nowoczesny i ekologiczny" sposób mieszkasz
  "Warto przy okazji dodać, że takich kopcących slamsów mamy w samym Rybniku kilkanaście tysięcy" - a nie sposób zliczyć ile ich jest na Śląsku!"
  masz jakieś dane, skoro nawet magistrat nie wie ile i jakich źródeł ciepła użytkuje się w mieście, nie masz tylko podajesz swoje wyssane z palca teorie jako dane
  "A tymczasem jedna ciepłownia przy nieporównywalnie mniejszej emisji z powodu filtrów jest w stanie bezproblemowo ogrzać kilkadziesiąt tysięcy budynków - nie tylko mieszkalnych ale także miejsc pracy w biurach czy urzędach."
  kilkadziesiąt tysięcy ? znowu siejesz swoje utopijne wizje, bo gdyby tak było, to wszystkie budynki w mieście byłyby podłączone do sieci
  jakie filtry ? stare cyklony wyłapuja tylko niektóre frakcje pyłów, a reszta czyli chemia i tak idzie w niebo
  "Ty byś chciał umierać za ulubiony przez ciebie piecowy smród - bo widocznie doszło u ciebie do jakiegoś upadku społecznego czy znieczulicy na szkodzenie innym."
  tu już całkowicie płyniesz ze swoimi urojeniami, myslisz że jeżeli nie łykam bezkrytycznie twojego oderwanego od realiów bajdurzenia, to możesz mnie prymitywnie obrażac wmawiajac twoje prymitywne urojenia wmawiając mi rzeczy których nigdy nie wypowiedziałem ? z jednej strony przyzwyczaiłem sie juz, że jezeli nie masz niczego mądrego do powiedzenia ( co zdarza sie nadspodziewanie często), przystępujesz do zaczepek i ataku słownego podpartego własnymi urojeniami, przy czym temat pod którym piszesz nie ma dla ciebie większego znaczenia, a do bogatej kolekcji skierowanych w moją stronę "faktów" które wyssałeś z palca, dołączasz kolejne.

  8 8
 • ~Arteks 2020-06-02 23:06:19

  @ursus - obrońco smrodu, nikt poza tobą (i Artefaksem którego prosiłem o wykanie zdjęcia komina) na ciepłownię się nie skarży, a jak raz zadymiła to ktoś zrobił zdjęcie i wysłał do redakcji bo była to sensacja. Co nie dziwi bo od lat przepisy zobowiązują zakłady przemysłowe do ograniczeń emisji i obowiązkowych instalacji filtrów - czego nie wymagano od budynków jednorodzinnych. Tymczasem kopciuchy w chałupach kopcą praktycznie stale przez cały sezon przy każdym doładowaniu pieca i jest to najbardziej dokuczliwe na Śląsku gdzie starych chałup jest najwięcej, gdzie nie szanuje się opału i jeszcze gdzie dodatkowo chałupy gęsto jedna przy drugiej. A ty jesteś biedny finansowo czy intelektualnie, że musisz w XXI wieku używać pieca węglowego?

  40 10
 • ~ 2020-06-02 23:06:28

  ~Arteks
  ty piszesz o postępie, a sam świadomie przy wyborze nowoczesnych lokali w ciekawych lokalizacjach, celowo wybierasz mieszkanie ogrzewane w nowoczesnej niemieckiej technologii, tyle ze z lat 40, zlokalizowane w niewiele nowocześniejszym technicznie bloku (nie istotne że wybudowanym później), chwaląc się do tego publicznie swoim wyborem, a innych chcesz pouczać o nowoczesności, jakim treba byc hipokrytą, by cos takiego pisać

  9 5
 • ~artefaks 2020-06-02 23:06:45

  Arteks 2020-06-02 17:15:22
  na moją ciepłownię nikt się nie skarży się nikt i nie skarżył nigdy.

  @Arteks 2022 to jest data ważności dopuszczeń środowiskowych ciepłowni Chwałowice. Czyli będziesz się grzał jeszcze 1,5 zimy. Gratuluję szybkiego spodziewanego przejścia na jasną stronę mocy :)

  42 2
 • ~ 2020-06-02 23:11:49

  ~Arteks obrońco smrodu i przestarzałych technologii, wszyscy wiedzą, że ciepłownia ogrzewająca twój króliczik nie spełnia obecnych norm, do tego ledwo zipie (ciesz sie że zimy są ostatnio łagodne), ale nikt przy zdrowych zmysłach nie wyda decyzji jej wyłączenia, bo doskonale wiesz, że nie ma dla niej alteratywy i tacy jak ty, zostaliby bez źródła ciepła dla swoich mieszkań,
  doskonale o tym wiesz, ale pomijasz ten fakt milczeniem

  10 4
 • ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:16:59

  Rozumiem, że osoby minusujące moją poprzednią wypowiedź mają zatkane ujście komina na dachu i zamiast tego przewód spalinowy mają wyprowadzony do salonu, tak aby w pełni rozkoszować się emitowanym przez siebie świństwem.

  Panie Ursusie, ja nigdy nie twierdziłem, że wycofanie odpadów węglowych w postaci flotu i mułu poprawi sytuację. Moje zdanie było zgoła inne, niestety znam realia i odkąd te śmieci były dostępne w sprzedaży (jak mnie pamięć nie myli do lat 90 nikt szanujący się nie mazał się tym syfem) każdy dostosowywał swojego kopciuszka pod spalanie tych odpadów. Mianowicie przewymiarowywał kocioł i "palił" na zerowym dostępie powietrza. I tu nagle w 2017 zakazano i ogrom ludzi nagle nie wiedział co ma zrobić z prawdziwym węglem i wszyscy jak jeden mąż zaczęli kopcić i smrodzić, bo w ich kotłach przystosowanych pod odpad węglowy nie da się normalnie spalić rzetelnego węgla.

  Dlatego aby uprościć ludziom wybór i nie narażać ich na niepotrzebne koszty. Należy wycofać węgiel z rynku detalicznego. Odbiorca indywidualny nie powinien mieć możliwości zakupu węgla, tak samo jak nie ma możliwości zakupu baryłki ropy naftowej. Era węgla w ciepłownictwie indywidualnym skończyła się parę dekad temu, sęk w tym, że w Polsce a szczególnie na Śląsku nikt tego nie zauważył.

  47 10
 • ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:32:51

  Szanowna Pani Henzel, niestety jest zupełnie inaczej niż Pani twierdzi. Najbardziej Śląscy są Ci co już się tu urodzili i na grubie nauczyli godać ale ich rodzice przyjechali tu za chlebem i zdążyli zapomnieć skąd są.

  Już nie raz tu pisałem, że Śląsk nie powstał +/- 150lat temu kiedy odkryto tu pokłady węgla. Śląsk tu był od zawsze i są ludzie, którzy tak jak ja są w stanie cofnąć się w swoim drzewie genealogicznym dalej niż pierwsze gruby tu powstały a moji starziki już sam mieszkały. Obaj moi pradziadkowie byli powstańcami, za co przez czas PRL'u nie byli w stanie funkcjonować normalnie i byli prześladowani, podczas, gdy przyjezdni robili kariery i stawali się niby Ślązakami. To te osoby teraz zawzięcie bronią czornego złota, bo to ich definiuje i to im dało sukces. Każdy szanujący się Ślązak wie, że Śląsk był przed węglem, wytrzymał rabunkową gospodarkę PRL'u i nadal jest mimo, że gospodarka oparta o węgiel wygasa. Żaden szanujący się Ślązak nie broni czornego syfu, bronią go gorole przebrani za Ślązaków, bo te gorole bez tego wunglo som nikim, a prawdziwy Ślązak ma tu swój Haimat kery ceni i kerego bydzie bronić.

  46 8
 • ~Arteks 2020-06-02 23:36:08

  @ursus - jeśli wszyscy wiedzą to dlaczego to co się wydobywa z ciepłowni zwyczajnie nie śmierdzi, nie dymi i nikomu nie przeszkadza? A to co wydobywa się z waszych chałup dymi, ŚMIERDZI i wkurza nawet ludzi na wsiach (tak jak w opisanym przypadku)? Inni przynajmniej już postanowili, że piec trzeba wymienić - obrońcy smrodu tacy jak ty nie chcą tego zrobić bo niestety ale stan cywilizacyjnego zacofania jest powiązany ze stanem umysłu. W czym gorszym stanie to drugie - tym większa walka o możliwość legalnego smrodzenia i szkodzenia innym i atakowania każdego kto wróci uwagę. A przecież powinieneś być wdzięczy, że ktoś robi to prosto z mostu, a nie obśmiewa cię za plecami jak twoi znajomi hihihi @artefaks - to problem właścicieli i polityków nie mój. Kiedy wielu szuka fachowców, ja zastanawiam się do którego kraju będę mógł pojechać jak otworzą granice. Dobra rada - sprawdź na swoim piecu tabliczkę znamionową bo najstarsze piwniczne relikty będą musiały być wywalone na złom już po następnej zimie, a podobno na fachowców czeka się, że hoho...

  38 7
 • ~Arteks 2020-06-02 23:41:01

  @Piotr.Kowalski - nie kto inny ale właśnie @ursus kłócił się kiedyś ze mną, że muł był w użytkowaniu także w czasach PRL. Ja twierdziłem inaczej bo wcześniej nie było ani odpowiednich pieców, a gaz był prawie za darmo. Po co ludzie mieli w czasach absolutnej dostępności dobrych gatunków węgla używać muł? Ta deprawacja nastąpiła dopiero w latach 90. kiedy przepisy prawne nie nadążały za sytuacją, a jednocześnie bieda usprawiedliwiała niektórych do zastąpienia węgla - odpadami. Ale on oczywiście trwał tak samo twardo przy swoim poglądzie jak twardo broni teraz smrodu w każdej dyskusji i piecach, dymach i fatalnej jakości powietrza.

  29 6
 • ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:41:22

  Panie Artefaks, czy jest Pan świadomy, że ciepłownia Arteksa zostanie zmodernizowana w odpowiednim czasie, a osoby takie jak Lary czy Ursus robią wszystko aby kopcić jak najdłużej i sami są z tego dumni i tu na forum się tym chwalili ? Obaj jak już było wiadomo, że uchwała antysmogowa dla województwa śląskiego jest faktem zdecydowali się na przestarzałe rozwiązania grzewcze.

  Dlatego właśnie należy zakazać używania węgla w indywidualnym ciepłownictwie. Nie każdy jest na tyle świadomy, żeby wybrać to co dobre.

  41 3
 • ~Lateks 2020-06-02 23:42:21

  ~piotr.kowalski co do przewymiarowanych kotłów pod flot i muł masz rację. Ale co do zakazu węgla to dla mnie brednie. A wiesz dlaczego, bo duża część mieszkańców Rybnika nie ma alternatywy. Gazociągu nie ma i niewiadomo czy kiedykolwiek będzie. I tutaj jest główny problem. Brak jakiejkolwiek koordynacji działań. To co robi UM to tak jakby najpierw dopłacać do przydomowych oczyszczalni a potem nakazać przyłączenie do kanalizacji i to budowanej w drodze która wcześniej była remontowana...
  Co do wypowiedzi największego hipokryty Arteksa to uważam że wszelka dyskusja nie ma sensu. Zwłasza że jemu wolno wszystkich obrażać ale o nim nie wolno pisać prawdy. Mam wielu znajomych mieszkających na Nowinach i nie znam nikogo o takiej megalomani.

  8 37
 • ~ 2020-06-02 23:46:31

  ~piotr.kowalski
  pamięć Pana myli, bo pamiętam z wczesnych lat 80 kupkę mułu pod każdym domem,
  "Dlatego aby uprościć ludziom wybór i nie narażać ich na niepotrzebne koszty. Należy wycofać węgiel z rynku detalicznego. Odbiorca indywidualny nie powinien mieć możliwości zakupu węgla"
  zapewne do tego dojdzie, ale proces powinien odbywac się stopniowo, wraz z zużyciem się obecnie eksploatowanych kotłów i nie ma tu bynajmniej na myśli tych bezklasowych
  "nie narażać ich na niepotrzebne koszty" Pan żartuje ? inwestycja w pompę ciepła za "tylko" 50 tyś, lub gaz za kilkanaście ( o ile ma dostep) na zawołanie dla każdego ? na szczęście decydenci mają bardziej realne podejście do sprawy

  5 8
 • ~ 2020-06-02 23:49:20

  panie Kowalski jest Pan kolejnym wcieleniem Arteksa ?, bo w swoich wypowiedziach opiera sie Pan na identycznych własnych urojeniach podając je jako fakty

  6 7
 • ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:51:38

  Panie Arteks, mułem nikt nie palił do jakoś połowy lat 90. Co najśmieszniejsze muł szybciej przyjął się w dalszej okolicy, górników było stać na węgiel i nie mieli potrzeby oszczędzać na opale i babrać się tym świństwem. Jeżeli dobrze pamiętam to w latach 80 nawet nie dało się tego świństwa dostać. A potem nagle każdy zakochał się w "oszczędzaniu" i każdemu zaczął wmawiać, że to tak bardzo "śląskie".

  Pani Henzel ma poniekąd rację, aczkolwiek wypatrzoną, faktem jest że gorole są tak jak ona twierdzi zakałą i problemem, ale nie w taki sposób jak ona definiuje, gorole są problemem bo bronią węglowego syfu, bo za tym węglowym syfem tu przyjechali i bez niego nie są w stanie funkcjonować. Także ja te wszystkie osoby zapraszam do wyjazdu do swych rodzinnych stron, a nam osobom kochającym Śląsk proszę zrobić miejsce i nie smrodzić, abyśmy swój region wreszcie po latach PRL'owego zniewolenia odzyskali.

  40 4
 • ~Arteks 2020-06-02 23:56:31

  @lateks - według miejskich radnych ponad 65% (a więc większość!) mieszkańców Rybnika ma dostęp do gazociągu. Takie mity to mogłeś ty i inni pociskać 10 lat temu. Od kilkunastu lat dostępne w Polsce są technologie pokroju: pompa ciepła, ogrzewanie prądem, ogrzewanie gazem z butli, fotowoltaika, piece z podajnikiem (przydatne np. tam gdzie nie ma gęstej zabudowy np. jeśli ktoś mieszka pod lasem). Obawiam się, że większość nawet na etapie budowy domu nie brała niczego innego pod uwagę bo... piec-śmieciuch to najtańsze rozwiązanie, a przecież dla niektórych liczy się tylko swój finansowy interes, a nie dobro ogółu. W innych regionach ludzie myślą jednak nowocześniej bo tam już przynajmniej w nowych budynkach od lat mało kto chciałby babrać się w węglu. Walkę o lepsze imię regionu, miasta i lepsze warunki do życia nazywasz megalomanią? To w takim razie to dla mnie zaszczyt. Chcę być megalomanem któremu zależy na przyszłości swojego miasta. Przyszłości która jest zagrożona przez nieodpowiedzialnych i zacofanych kopcących dzikusów.

  37 8
 • ~Arteks 2020-06-03 00:00:36

  @ursus - to, że mogłeś widzieć kupki na placach to całkiem możliwe bo przecież dawniej przy każdej chałupie ludzie hodowali inwentarz zwany tu gawiedzią. Ale większość z tego się wycofała z powodu... wygody, smrodu i brudu. I tak samo czas najwyższy wycofać się z smrodzących i uciążliwych pieców. Doświadcz tego, a sam stwierdzisz, że wszystkie twoje wypowiedzi broniące smrodu i smrodziarzy to była zwykła strata czasu. Nie warto było się też tak brudzić i żyć jak flejtuch.

  31 7
 • ~artefaks 2020-06-03 00:04:28

  @artefaks - to problem właścicieli i polityków nie mój. Kiedy wielu szuka fachowców, ja zastanawiam się do którego kraju będę mógł pojechać jak otworzą granice. Dobra rada - sprawdź na swoim piecu tabliczkę znamionową bo najstarsze piwniczne relikty będą musiały być wywalone na złom już po następnej zimie, a podobno na fachowców czeka się, że hoho...

  @Arteks .Jeśli będzie jakakolwiek inwestycja w źródłach ciepła. To amortyzacja zostanie doliczona do kosztów i do taryfy. I będzie bolało. Ty się nie martw o moją tabliczkę znamionową i o fachowca. Mój kocioł postoi o kilka lat dłużej od borsigów. Postawienie nowego kotła to dla mnie też nie problem. Nie muszę liczyć w przeciwieństwie do Ciebie aż papierowe państwo z dykty da mi prolongatę....

  37 3
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:05:47

  Panie Ursus, niepotrzebnie Pan kłamie. Pisze Pan, że wegiel jest potrzebny i tani, a aktualnie realne koszta kotłą 5klasy, który także wymaga przeróbki instalacji oraz co najmniej wkładu kominowego to od 10000PLN za sam kocioł, plus 5000PLN za osprzęt, wkłąd kominowy już nie wspominając o robociźnie. Aktualnie bardzo dobra i tania pompa ciepła znanego producenta w wersji monoblok o mocy 8kW to 10000PLN netto za kompletną jednostkę z sterownikiem i częściowo osprzętem.. Wersja 16kW to ok 15000PLN. Instalacja fotowoltaiczna ok 10kW to 35000PLN brutto zrobiona przez firmę (5000PLN zwrot z Mój Prąd) lub ok 26000PLN zrobiona samodzielnie. Czyli kompletna inwestycja to 40000-50000PLN dużo, ale wtedy ogrzewanie kosztuje NIC.

  Kto mo biedaszyba na placu i niewolnika co mu wungiel prosto z biedaszyba ciepie do pieca ? Pewnie wielu, tylko biedaszyb, to emeryt z deputatem a niewolnik to teść co obsługuje kocioł. Dla takich to węgiel to jedyne rozwiązanie, ale są też normalni ludzie, którzy nie dość, że sami muszą zarobić na ogrzewanie to i sami je obsłużyć.

  42 4
 • ~Lateks 2020-06-03 00:07:01

  Arteks to majac takie alternatywy na co czekasz? Nawet w swoim nowoczesnym mieszkaniu z lat 70-tych masz gaz, o pompie ciepła nie wspomnę i prądu chyba również nikt Cię nie pozbawił, a bronisz kopcących kotłów które ogrzewają twoje wymarzone osiedle gdzie masz wszystko łącznie z wybiegiem dla psów i krowy i konie...
  Ba nawet na Maroku do dziś są mieszkania z piecami węglowymi... więc jak to jest w tej dzielnicy w której mieszkasz?
  Megalomania to nie staranie się o miasto, a twoje chore przekonanie że wszystko co związane z tobą jest lepsze niż kogokolwiek innego.
  Nawet jak nie stać cię na samochód osobowy to będziesz uważać że busa masz do interesów a autobusem jeździsz bo jesteś nowoczesny...

  4 37
 • ~ 2020-06-03 00:07:13

  Arteks 2020-06-03 00:00:36
  "@ursus - to, że mogłeś widzieć kupki na placach to całkiem możliwe bo przecież dawniej przy każdej chałupie ludzie hodowali inwentarz zwany tu gawiedzią. "
  nie wiedziałem, że kupki mułu o którym pisałem, to robota gowiedzi (bo gawiedź mieli przyjezdni ze "środkowej Polski"), ale znajac twoją skłonność do fantazji i urojeń nie dziwi mnie, że takie rzeczy próbujesz mi wmówić

  6 2
 • ~Lateks 2020-06-03 00:09:12

  I ktoś jeżdżący konno dla rekreacji będzie dla ciebie zacofany, chociaż utrzymanie konia dziś to większy wydatek niż utrzymanie osobówki...

  3 36
 • ~blamaż 2020-06-03 00:09:17

  Należy uchwalić ustawę zakazującą istnienia smogu (pod groźbą kary administracyjnej za nieprzestrzeganie) - smog ją przeczyta, wystraszy się i sam się wyniesie.

  Albo alternatywnie - smog występuje w okresach o niskiej temperaturze piwietrza. W związku z tym należy nakazać pod groźba kary administracyjnej występowanie temperatur powietrza wyższych niż 12 stopni Celsjusza.

  A jak nie to naślemy na smog: nadzór budowlany, kominiarza, straż pożarną, dentystę, ginekologa, wenerologa, Drużynę A, Chucka Norrisa, Kapitana Planetę, Yatttamana, turbodymomena oraz Goździkową!

  6 5
 • ~artefaks 2020-06-03 00:14:26

  ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:41:22

  Panie Artefaks, czy jest Pan świadomy, że ciepłownia Arteksa zostanie zmodernizowana w odpowiednim czasie

  @P. Kowalski. Nie zostanie zmodernizowana w ,,odpowiednim czasie"Budowa źródła ciepła trwa trochę dłużej niż 1,5 roku, W tym czasie to będzie trudno zrobić nawet dokumentację

  38 3
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:17:58

  Panie Blamaż, Pana nick Pana w zupełności definiuje. Niestety w jednym ma Pan racje, możemy się w niedalekiej przyszłości spodziewać tego, że temperatura nie będzie spadać poniżej 12stC. Niestety wszelcy okoliczni prymitywi będą dalej smrodzić, dymić i kopcić, póki sami się nie zaczadzą, albo póki ktoś mądrzejszy im tego nie zabroni.

  40 6
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:22:48

  Panie Artefaks, skoro budowa źródła ciepła trwa ponad półtora roku, to każdy, kto ma stary kocioł pozaklasowy i jeszcze go nie zmienił, to niestety nie zdąży go zmienić przed wejściem w życie pierwszych ograniczeń związanych z uchwałą antysmogową. Czy dobrze Pana rozumiem ?

  Ja szczerze nie mogę się doczekać dnia, kiedy nie kopcenie, nie zły opał, a tylko o miesiąc za stary kocił będzie podstawą do mandatu, codziennie. Dzień w dzień o ile przestarzały kocioł będzie użytkowany.

  40 7
 • ~artefaks 2020-06-03 00:23:53

  "@ursus - to, że mogłeś widzieć kupki na placach to całkiem możliwe bo
  nie wiedziałem, że kupki mułu o którym pisałem, to robota gowiedzi (bo gawiedź mieli przyjezdni ze "środkowej Polski"), ale znajac twoją skłonność do fantazji i urojeń nie dziwi mnie, że takie rzeczy próbujesz mi wmówić

  Trafione w punkt. Ale Arteks ma rację . Przy chałupach w kongresówce ,,były kupki " nawozu i łajna. Krowi placek się rzucało na ścianę i suszyło. Po zeskrobaniu był to trochę śmierdzący ,ale bardzo dobry i kaloryczny opał.
  Jak mówi że kupki były , to były. Przecież wie co mówi?

  38 4
 • ~ 2020-06-03 00:28:06

  Panie Kowalski , niepotrzebnie Pan kłamie, znam koszty
  "Pisze Pan, że wegiel jest potrzebny i tani" w którym miejscu ?
  jaka pompę kupię za 10 tyś, chyba tylko niefirmowa chińską napełniona wycofywanym u nas czynnikiem, celowo pomija Pan fakt, że większość domów u nas jak narazie wposażona jest w grzejniki, a pompa ciepła, zwłaszcza tańsza jest "nie lubi" grzania wysokotemperaturowego, zatem do tradycyjnych grzejników średnio się nadaje, co generuje kolejne koszty, poza tym 8kW do nieocieplonego domu ( a takie jak na razie u nas dominuja )to troche malo
  a firmowa pompa napełniona R290 to jakieś 40 tyś + montaz + osprzęt (pomimo ze jest to tylko trochę bardziej rozbudowana lodówka), dlatego nie da sie osiągnąc masowej wymiany kotłów na pompy ciepła, jakby Pan chciał, będzie to proces stopniowy, postepujący wraz z zużywaniem się używanych dotychczas kotłów i przeprowadzanych w domach remontów

  6 5
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:28:17

  Tak Panie Artefaks, dobrze Pan trafił. Gónwo, to jest szczyt marzeń opałowych kopciciela, kaloryczne i za darmo. Gratuluję, niech Pan swoje szufluje do swojego kotła, najlepiej podajnikiem prosto z sedesu.

  39 6
 • ~artefaks 2020-06-03 00:30:57

  ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:22:48

  Panie Artefaks, skoro budowa źródła ciepła trwa ponad półtora roku, to każdy, kto ma stary kocioł pozaklasowy i jeszcze go nie zmienił, to niestety nie zdąży go zmienić przed wejściem w życie pierwszych ograniczeń związanych z uchwałą antysmogową. Czy dobrze Pana rozumiem ?
  P.Kowalski. Skąd to przekonanie że mam pozaklasowy kocioł ?
  Czy Pana firma instaluje 10 kilowatowy kocioł przez 2 lata, zamiast 1 dzień ?
  Jeśli jest Pan jasnowidzem , to może zmiana branży?

  38 3
 • ~ 2020-06-03 00:33:36

  ~piotr.kowalski 2020-06-02 23:41:22
  "Panie Artefaks, czy jest Pan świadomy, że ciepłownia Arteksa zostanie zmodernizowana w odpowiednim czasie"
  o jej modernizacji, podobnie jak o rurze z ciepłem z elektrowni możemy czytać od kilkunastu lat,także na tym portalu
  tymczasem
  " nie zasadzono jeszcze drzewa
  z którego bedzie zrobiony styl do łopaty
  którą będa robić wykop pod nowa inwestycję"

  7 1
 • ~ 2020-06-03 00:36:01

  ~artefaks
  olej temat, pod moim adresem tez poleciał stek bzdur i urojeń
  razem z arteksem grają do jednej bramki opierając sie na tym samym systemie "wartości"

  9 4
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 00:39:22

  Panie Ursus, specjalnie dla Pana złamię regulamin.

  Pompa to dobry chiński Haier oparty o czynnik R32, czyli już dobry, mało szkodliwy w stosunku do starych. Jak pytałem w firmie to 8kW byli w stanie zamontować za 12000PLN na fakturze 8%.

  Kołton (ten od kotłów na wungiel) ostatnio wprowadził pompy na propan (R290) czyli już praktycznie tak ekologiczne jak gazy upuszczane tylną częścią ciała. Cena za 11kW 35000PLN brutto, ale dali promocję niedawno na MINUS 12300PLN brutto.

  Jastrzębski Lazar ma też pompę opartą o R290, jest droga, to fakt, ale Pan odwołuje się do ekologii...

  Jak to się ma ogólnie, lepiej kopcić kotłem za 10000PLN i płacić więcej za ogrzewanie niż grzejąc jakąkolwiek pompą za ok 20000PLN ? Pan też przemilcza koszta, nowoczesny kocioł węglowy ma identyczne wymagania co do instalacji co kocioł gazowy kondensacyjny albo pompa ciepła. Przemilcza Pan też fakt, że każdy jako, że kopcił flotomułem i miał nic nie ocieplony dom ma DUŻO ZA DUŻE KALORYFERY. Te kaloryfery spokojnie większość sezonu pociągną na temperaturze takie jaką dale kondensat albo pompa. Jedyny "myk" to podanie bojlera na osobny sterowany obwód.

  41 9
 • ~artefaks 2020-06-03 00:45:23

  @ursus. Zapomniałeś o jednej pozycji. Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła do zysku cieplnego wynosi 1:3 do 1:4. Czyli malutka 5 kilowatowa pociągnie za energię elektryczną ok. 3 tyś na sezon. Zaś przy temperaturze poniżej -5 st. praktycznie grzeje już tylko grzałka elektryczna

  37 5
 • ~piotr.kowalski 2020-06-03 08:48:30

  Panie Artefaks, znów kreuje Pan swoją rzeczywistość. W przypadku pomp na czynnik R32 i R290 pracują one z COP'em ponad 1 do -25stC. Co oznacza, że mają sprawność ponad 100%(czyli że wkładając 1kW energii elektrycznej uzyskujemy ponad 1kW energii cieplnej) w całym zakresie temperaturowym jaki jest możliwy w Rybniku i okolicach. Dla podanej wyżej pompy na R290 COP przy -7stC wynosi 3,5 przy 35stC na zasilaniu a maksymalna temperatura zasilania to 65stC czyli nawet z starymi kaloryferami będzie działać. Pompa ciepła w przeciwieństwie do kopciucha może cały dzień jednostajnie dostarczać ciepło do budynku. Kopciuchy zazwyczaj są raz na dzień rozpalane, hajcuje się na wysoką temperature, przegrzewa pomieszczenia i potem spokojnie gasną i codzień tak samo. Mając pompę ciepła nie potrzebujemy wysokiego parametru na zasilaniu, bo ciepło dostępne jest natychmiast.

  Cieszę się, że pisze Pan o COP'ie bo to znaczy, że ma Pan pewne pojęcie w temacie, ale dlaczego skupia się Pan tylko na zimie? Aktualnie mamy czerwiec a ludzie dalej wściekle kopcą, przy tak wysokich temperaturach jak teraz powietrzna pompa ciepła potrafi dojść COP'em do 5 czyli wkładając 1kW mamy 5kW energii cieplnej, czyli dosłownie za grosze nagrzejemy bojler. To nawet te śmieci co się pali na ciepłą wodę drożej wyjdzie, bo trzeba zapałki kupić.

  Podany wyżej Haier przy -5stC jest w stanie grzać wodę do 55stC i dalej utrzymywać COP ponad 3. Grzałki rzeczywiście się włączą ale przy -15stC i niżej, ale to nie jest tak, że to praca ciągłą grzałek. Grzałki uzupełniają brakującą moc, czyli np. pompa wyprodukuje 5kW, jest chwilowe zapotrzebowanie na 7kW i te 2kW będzie uzupełnione z grzałek, ale mówimy tu o mrozach, jakich ostatniej zimy nie zaznaliśmy a w ostatnich 10latach zdarzają się sporadycznie.

  Pisze Pan, że 3000PLN to dużo za ogrzewanie na sezon, a to raptem koszt 3,75 tony węgla na składzie opału. Mało kto ma tak niskie roczne zużycie opału.

  4 9
 • ~blamaż 2020-06-03 09:18:09

  @piotr.kowalski,
  Sarkazm jest domeną ludzi inteligentnych.
  Jak widać sarkazmu nie potrafi Pan zrozumieć. Reszta chyba jest jasna.
  Ale to mnie nie dziwi skoro pod innym artykułem kazał mi Pan wsadzić sobie wylot komina do salonu - bo przecież ci co ogrzewają gazem ziemnym to zło wcielone, podczas gdy jeździ Pan pseudo ekologicznymi autami, które normy emisji spalin Euro5 i Euro6 spełniają jedynie podczas testu NEDC (!) a nie w warunkach drogowych kiedy to emisja jest znacznie powyżej norm.
  Ale jednocześnie twierdzi Pan że kotły mają spełniać normy emisji zanieczyszczeń zawsze.
  Pełna hipokryzja.

  A i jeszcze jedno: "Co oznacza, że mają sprawność ponad 100%"
  Nie - nie oznacza, bo nie mogą mieć sprawności powyżej 100% gdyż pojęcie "sprawność' z definicji ma wartość w zakresie od 0 do 100% (od 0 do 1). To o czym Pan pisze to jest efektywność.

  Tak samo jak forma piec odnosi się jedynie do wolnostojących urządzeń grzecznych. To co jest w domach w instalacjach CO to są kotły (śmieciuchy także nimi są).

  8 4
 • ~artefaks 2020-06-03 09:38:26

  @P. Kowalski
  Nie wiem jak teraz uczą. Ale w przeszłości wchodząc na pracownię termodynamiczną robiło się na początku równania z bilansu energetycznego. Gdzie jest tak jak w matematyce. Pomiędzy prawą i lewą stroną równia określającą ciepło dostarczone do ciepła uzyskanego jest postawiony znak ,, równa się". Następnie uczyło się 3 zasad termodynamiki.Odpowiedź na postawiony przez P. problem znajdzie już w I zasadzie. Nie ma urządzeń pracujących ze sprawnością powyżej 100 % co P. usiłuje przekazać.
  Widzę że dyskusja jest prowadzona ze zdolnym marketingowcem naświetlającym pewne fakty i pomijając inne. Np to że urządzenie mimo że dokonało się drogiego zakupu. Pobiera jeszcze dodatkowo jakąś energię
  Ciepła woda ? o wiele lepsze efekty ekonomiczne uzyska się stosując zwykłe solary. Można zastosować też fotowoltaikę sztywno powiązaną z grzałką w zasobniku buforowym ciepła w układzie grzewczym. Pójść w rekuperację i pasywność.
  Na co ja czekam? Na pompę cieplną z dolnym zasobnikiem tkzw. lodowym. Na razie jest to poza moim zasięgiem. Ale mam czas parafrazując Arteksa wynikający z tabliczki znamionowej na kotle.
  Jak będzie na to czas to wybiorę rozwiązanie. Ale nie wygląda na to przynajmniej w tej chwili zostanę Pańskim klientem. Pozdrawiam.

  9 3
 • ~artefaks 2020-06-03 09:45:51

  @blamaż
  Bardzo dobrze wytłumaczone
  Taki przykład manipulacji pomiędzy sprawnością i efektywnością są np. opisy kotłów kondensacyjnych . Które zdarza się że figurują w opisie ze sprawnością

  8 3
 • ~Arteks 2020-06-03 09:48:39

  @lateks - tak, na Maroku jest jest jeszcze kilka przedwojennych familoków ogrzewanych węglem gdzie mieszkają bardzo biedni ludzie. Bieda może być usprawiedliwieniem braku postępu. Uznajesz różne mity, że ludzie nie mają dostępu do gazu, chcesz się tłumaczyć jak dziecko bo... kilka familoków na Maroku pali węglem to ty też możesz, wtrącasz jakieś wątki o krowach czy koniach, czyjeś wydumanej "megalomanii" - a czemu się nie odnosisz do meritum? Ok. 65% ma dostęp do gazu i... woli tani, brudny, uciążliwy węgiel. @piotr.kowalski - tak jak żula nie namówisz do zmiany myślenia i zmiany swojego żałosnego stylu życia - tak z tą naszą "węglową żulerią". Powiem ci szczerze, że nie wiem co nimi kieruje. Może lubią się taplać w brudzie jak menele? Jest jedna dobra wiadomość. Obrońców smrodu na tym portalu mimo wszystko ubywa. Zostali już ci naprawdę najbardziej twardogłowi.

  6 10
 • ~artefaks 2020-06-03 10:03:19

  ~Arteks
  Na co ty czekasz ? Aby społeczeństwo zafundowało Ci przejście na ekologiczne źródło ogrzewania ? Takiego 500+.
  Jesteś biednym mieszkańcem Maroka potrzebujący wsparcia OPS ?

  10 5
 • ~Arteks 2020-06-03 10:26:01

  @artefaks - mieszkając w spółdzielczym bloku nie tylko, że nie oczekuję niczego od społeczeństwa ale też i od miasta. RSM sama dba o remonty budynków, ich termomodernizację, tereny zielone, place zabaw, parkingi i wewnętrzne chodniki i ulice. A za dostarczane ciepło płacimy na zasadach komercyjnych. To w przypadku chałupowców zadaj takie pytanie. Jeśli ktoś jest naprawdę biedny - miasto powinno się nim zaopiekować bo nie każdy musi być zaradną życiową osobą. Ale czy to by oznaczało, że mamy kilkanaście tysięcy biednych i niezaradnych właścicieli chałup w naszym mieście którym OPS powinno pomagać?

  5 9
 • ~artefaks 2020-06-03 11:13:21

  @Arteks
  Znowu odwracasz kota ogonem. Administrator kupuje na zasadach rynkowych tanią , bo wytworzonych w przestarzałych urządzeniach i z odpadów energię cieplną. I tu klapy na oczy ,dobrze bo jest bardzo tanio. Jak dostawca wymieni urządzenia na spełniające normy. To też sprzeda swój produkt po cenach rynkowych.
  Dlaczego nie lobujesz w sprawie zmiany źródła na ekologiczne?
  Jak to zrobisz to będziesz miał moralne prawo do zwracania uwagi innym. Na razie tego prawa nie masz.
  Myślisz że papierowe państwo z dykty przedłuży dopuszczenie po 2022 ? Panie Arteks. Pana ruch. Prosimy nie spać. Ma Pan dużą siłę perswazji więc czekamy na efekty tego .Ano od stycznia 2023 grzejemy się ekologicznie , albo wcale ?

  9 6
 • ~Arteks 2020-06-03 11:22:56

  @artefaks - problem smrodu w naszym regionie nie leży po stronie przemysłu czy ciepłowni tylko po stronie przestarzałych pieców w budynkach jednorodzinnych. Problem przez ekspertów jest określany jako "niska emisja". A dla ludzi tu żyjących to nie jest żadna niska emisja tylko wysoka plaga. Czemu więc odwracasz kota ogonem i szukasz innych winnych? Widziałeś film dołączony do tego artykułu? W taki chamski sposób kopci tylko jedna zdokumentowana chałupa, a przecież kopciuchów mamy na Śląsku tysiące. W tym tkwi meritum problemu i nie szukajcie go gdzie indziej. Nie bądź żulem, nie tęsknij za mułem! Nie bądź flejtuchem pożegnaj się z kopciuchem! :D

  4 12
 • ~artefaks 2020-06-03 11:49:12

  @Arteks.
  Czyli krótko. ,,Twój smród jest lepszy niż mój " ?

  9 7
 • ~ 2020-06-03 16:36:30

  Panie Kowalski
  przyznam, żu uprawiając cichy marketing nie odkrył Pan przede mna Ameryki
  Haiera znam, ale w tej konfiguracji średnio widzę go do typowego, rybnickiego domu, podana cena jest za "golasa" (mam świadomość, że Pan jest w stanie za taką kwotę ją zainstalować), a z osprzętem wyjdzie nam już 20 tyś, podana moc i wspomniane stare grzejniki sprawdzą się pod warunkiem że zainwestujemty w przyzwoitą izolację, a to już co najmniej podwoi koszt inwestycji,
  pisze Pan " Przemilcza Pan też fakt, że każdy jako, że kopcił flotomułem i miał nic nie ocieplony dom ma DUŻO ZA DUŻE KALORYFERY."
  nie mam w tym temacie doświadczenia, bo nigdy nie "kopciłem flotomułem"
  kolejna nieprawda to "historia" z lat 80 o mule, ale jak powtarza Pan za Arteksem jego bajki, to nie dziwne, akurat realia były "nieco" inne, no ale nie jest to temat, by o niego walczyć
  a co do kosztów eksploatacji, kiedyś pojawiał się tutaj "pompiarz" z "krucjatą" sprzedawanych przez siebie rozwiązań, śmiem twierdzić, że dalej pojawia się tutaj, ale incognito ze zmienionym nickiem, który na swoim profilu chwali się wykonanymi pracami, obiecując za każdym razem podanie kosztów ekspoloatacji za sezon, szkoda że tego nie robi
  dzięki za niepotrzebne (przynajmniej dla mnie) wyliczenia instalacji kotła 5 klasy, bo nie planuję takiej inwestycji
  szkoda że w swoich wpisach zniża się Pan do poziomu reprezentowanego przez samozwańczego blokowego eksperta i obrońcy największego kopciucha w mieście, obaj uprawiacie proste, wręcz prymitywne myślenie, że z kotła, zarówno zasypowca, jak i tego z podajnikiem należy zrezygnować już i natychmmiast, bo jeżeli nie, to rościcie sobie prawo do prymitywnego obrażania i wyzywania od dziadów, kopciuchów, zacofańców itp (total lista waszej prymitywnej "tfurczości" jest długa), do tego powiela Pan kłamstwa Arteksa skierowane w moim kierunku, dodając swoje, szkoda, że sprowadza Pan swoje wypowiedzi do tego poziomu, tłumaczyłem to kiedyś Arteksowi, ale nie zrozumiał, albo go to przerosłao, albo (co jest bardziej realne) przyznając mi rację stracilby pretekst do uprawiania swoich prymitywnych zaczepek, czyli tego co go nakręca, mam jednak nadzieję, że do Pana dotrze ten prosty przekaz, otóż wymieniając w tej chwili kocioł podajnikowy na inne źródło ciepła, strzeliłbym sobie obecnie w kostkę, bo będąc na etapie znacznego remontu (dobre izolacje, rekuperacja, podłogówka z podziałem na strefy grzewcze i izolacją podłogi, izolacja dachu), wpakowałbym się w nowe , ale przewymiarowane źródło ciepła, tymczasem dopiero kiedy zakończę inwestycję na nowo oszacuję zapotrzebowanie budynku na ciepło a następnie będę mógł dokonać właściwych inwestycji, dlatego jak narazie będę znosił prymitywne i chamskie wyzwiska z waszej strony kierowane w moim kierunku, ale wbrew temu co chcielibyście osiągnąć, nie planuję bezsensownych w tej chwili wydatków ,wiem też że na pewno nie będę Pana klientem jeżeli chodzi o nowe źródło ciepła w moim domu

  8 3
 • ~Arteks 2020-06-03 19:41:02

  @artefaks - nie ma mojego smrodu, ani na moim osiedlu - ani przy ciepłowniach. Twój smród jest realny i uciążliwy ale tak jak żulom nie przeszkadza niemycie się i śmierdzenie - tak niestety dziady węglowe przywykły do tego tak mocno, że z uporem maniaka bronią... brudnego stylu życia. @ursus - po co te bezsensowne dysputy o nazwach pieców i innych głupotach których i tak nikt nie czyta? Pamiętaj, że one pozostaną dowodem twojego zacietrzewienia w obronie zacofania, dziadostwa i smrodu... Z pewnością będziesz się tego kiedyś wstydził i nikomu ze znajomych nie przyznasz się, że wypisywałeś takie pierdoły.

  3 9
 • ~ 2020-06-03 20:46:51

  Arteks
  ktoś jednak czyta i nie mam tu na myśli ciebie, dla którego jest to okazja do kolejnych słownych zaczepek, czyli czegoś co utrzymuje cię przy życiu
  ty zabierasz głos o pisaniu pierdół ? proszę cię, nie bądź śmieszny

  9 3
 • ~ 2020-06-03 20:48:27

  poza tym nie wpierdzielaj się ze swoimi "mądrościami" pomiędzy wódkę a zakąskę w tematach o których nie masz zielonego pojęcia

  8 3
 • ~Arteks 2020-06-03 22:07:57

  @ursus - ktoś ci kulturalnie zwraca uwagę, że przynudzasz, a ty zamiast się nad tym zastanowić lub to przemilczeć to rzucasz wulgaryzmami. Dosłownie "wyszedł" z ciebie przed chwilą prymitywny facet od wungla, łopaty i popiołu. ;P

  3 10
 • ~ 2020-06-03 23:07:33

  Arteks, ty chcesz pisać o kulturze wypowiedzi, to dlaczaego zabierasz głos w tematach o których nie masz niczego do powiedzenia ? a tylko uprawiasz swoje prymitywne zaczepki ?
  dlatego przypomnę ci co nieco
  ~Arteks 2020-04-06 14:26:05
  @ursus -(...) "Spieprzaj dziadu" - Lech Kaczyński.
  tak wypowiada się ten "kulturalny i wielkomiejski" przy braku argumentów
  gdzie masz wulgaryzmy ? chyba tylko na elewacji swojego bloku,
  nie kreuj się na męczennika, bo sam kolejny raz pokazujesz, że starasz się za wszelką cenę wywołać gównoburzę

  8 0
 • ~ 2020-06-03 23:20:46

  ~Arteks
  masz świadomość, że twoje wypowiedzi w obronie "nowoczesnej" kotłowni w Chwałowicach grzejącej nienowoczesny już króliczok w którym mieszkasz, której publicznie bronisz jak lwica młodych, do tego chwaląc sie publicznie że celowo dokonałeś takiego wyboru , już są dowodem twojego zacietrzewienia w obronie zacofania, dziadostwa, smrodu i popierania przestarzałych technoligii, wszystko to jednak jesteś w stanie poświęcić w imię skrzywionego pojmowania "wielkomiejskości" , nie dopuszczasz jednak do siebie myśli, że już robisz z siebie pośmiewisko,
  między nami jest jednak "mała różnica", ja swoimi działaniami małymi krokami idę cały czas do przodu, a ty stoisz w miejscu, bez perspektyw na poprawę i prymitywne wpisy w moim kierunku i równie prymitywne wpisy w stylu " to nie mój problem skąd administracja bierze ciepło" nie sa w stanie tego zmienić

  10 1
 • ~Arteks 2020-06-04 10:20:19

  @ursus - tak, zacytowałem prezydenta Kaczyńskiego i było to stosowne do jakiegoś zupełnie szalonego i nietaktownego słowotoku z twojej strony. Pasowało także do twojego dziadowskiego sposobu życia. A ty teraz zwyczajnie bluzgasz kiedy ktoś ci zwraca uwagę, że tworzysz bezsensowne elaboraty broniące smrodu - tego nie robią nawet związkowcy górniczy! Bo nawet oni zdają sobie sprawę, że czas palenia w piecach mija i mają w sobie więcej godności. Kto idzie do przodu? Moje osiedle tak. Od co najmniej 8 lat budynki są modernizowane, po termomodernizacji wokół każdego pojawiają się nowo nasadzone drzewa, zużycie ciepła co raz niższe. A ciepłownia ma filtry - czego nie ma żadna dymiąca chałupa. A ty hipokryto i obłudniku w tym samym czasie zamontowałeś piec węglowy, mając dostęp do gazociągu i innych możliwości... Termodernizacji też nie robisz - bo po co skoro większość tych szarych slamsów wokół ciebie też jej nie robi. A jak odzywa się w tobie sumienie, że źle robisz to wpadasz w frustrację i atakujesz innych...

  2 9
 • ~Arteks 2020-06-04 10:25:31

  Kim jest ktoś kto przy artykule o nieznośnym dymiarzu na wsi próbuje zwalać winę za obrzydliwy smród z tysięcy chałup na... miejskie bloki i ciepłownie. Hipokrytą? Durniem? Skamieliną?

  3 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3772