Z poprzedniego raportu wynikało, że samorządy coraz mniej egzekwowały uchwałę antysmogową. Czy po ostatnim raporcie się to zmieniło? Gdzie przeprowadzono najwięcej kontroli w regionie, ile kopciuchów znaleziono i jakie kroki podjęto? Tego dowiecie się z artykułu.
Od 1 stycznia 2022 roku w woj. śląskim na mocy uchwały antysmogowej zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. W tym roku do zakazanych urządzeń dołączyły miejscowe ogrzewacze powietrza (m.in. kominki, piece). Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
Działacze Karnego Kopciucha od 1 stycznia monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
1. Ile na terenie danej gminy przeprowadzono kontroli w dniach 1-28 lutego 2023 r.?
2. Jaka część tych kontroli była planowana, a jaka w przeprowadzona w reakcji na zgłoszenia mieszkańców?
3. W ilu przypadkach stwierdzono wykroczenie w postaci eksploatacji kotła niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej?
4. Jakie formy oddziaływania wobec sprawców wykroczeń podjęli kontrolerzy? Ile wystawiono mandatów, a w ilu przypadkach zakończyło się na pouczeniach?
W pierwszym miesiącu tego roku straż miejska przeprowadziła 238 kontroli. W 29 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - aż 16 właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a ośmiu pouczono. W pozostałych pięciu przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. We wszystkich przypadkach ujawnienia nieprawidłowości wyznaczono termin ponownej kontroli.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 73 kontrole - to ponad 3,5 raza więcej, niż w zeszłym miesiącu. W 15 posiadłościach ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Dwóch sprawców wykroczeń otrzymało mandaty po 500 złotych, natomiast pozostałych pouczono. Wyznaczono również terminy rekontroli.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 20 kontroli - to aż 5 razy więcej niż w styczniu. W 3 przypadkach stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową, skutkiem czego dwóch sprawców zostało pouczonych. Co więcej, straż gminna w Lyskach (z którą ma podpisaną umowę gmina Gaszowice) podczas kontroli pouczyła cztery inne osoby w związku z wykroczeniami z zakresu ochrony środowiska.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 14 kontroli. Strażnicy ujawnili w jednym przypadku użytkowanie kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Wystosowano pouczenie i zapowiedziano wizytę rekontrolną. Wystosowano jednak dwa mandaty za inne wykroczenia z zakresu ochrony środowiska.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 29 kontroli - w 4 domostwach stwierdzono użytkowania kopciucha. Trzy osoby zostały pouczone i poinformowane o nadchodzącej ponownej wizycie straży, a w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Tak samo jak w przypadku Gaszowic i Jejkowic, ukarano mieszkańców 3 mandatami oraz 4 pouczeniami za inne niedozwolone działania z zakresu ochrony środowiska.
Tym razem w Świerklanach przeprowadzono 11 kontroli. Jedna z nich ujawniła korzystanie z kopciucha, skutkiem czego prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
50412Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30268Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
27476Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24697W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22304„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+211 / -33Były poseł z naszego regionu i wiceminister Adam G. - aresztowany! Miał przyjąć 170 tys. zł łapówki
+111 / -12Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Potrącenie pieszej na Górnośląskiej. Ucierpiała 17-latka (komunikat policji)
22Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767
~dr_Moriarty 2023-03-14
10:10:27
Jak widać wiele osób ma dalej ustawę antysmogową gdzieś, korzystając z nielegalnych kopciuchów. W imię taniochy wolą ryzykować.
Mam nadzieję, że wszyscy ci, którzy wzięli dopłaty do węgla w zeszłym roku, zostaną dokładnie skontrolowani. W końcu wiadomo kto to i że pali węglem.
Cieszą natomiast pierwsze sprawy sądowe. Mam nadzieję, że kary będą w wysokości co najmniej kilku tysięcy złotych. Powinniście nagłaśniać takie przypadki.