zamknij

Wiadomości

Karny Kopciuch: jest pierwszy wniosek o postępowanie administracyjne!

2020-04-08, Autor: Redakcja

Gdy rozpoczynała się akcja społeczna Karny Kopciuch, jej organizatorzy zapowiadali, że w stosunku do najbardziej opornych kopciuchów będą wnioskować o postępowanie administracyjne przymusząjące do wymiany starego kotła. No i stało się: w imieniu Karnego Kopciucha Fundacja 360! skierowała pierwszy wniosek o postępowanie administracyjne w sprawie negatywnego oddziaływania na środowisko.

Reklama

Wniosek trafił do wójta gminy Godów w powiecie wodzisławskim, w woj. śląskim. Dotyczy jednego z domów przy ulicy Powstańców w miejscowości Łaziska.

Budynek został aż 3 razy zgłoszony jako truciciel poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Nie pomogło wysłane przez organizatorów akcji wezwanie do zaprzestania zatruwania środowiska. Nie pomogła też skierowana do truciciela kontrola urzędu gminy.

Oto jeden z filmików przesłany przez zgłaszającego, dokumentujący zatruwanie życia nie tylko najbliższym sąsiadom, ale całej okolicy:

Autorzy we wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego powołują się m.in. na artykuły 362 i 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska.

Z treści tych artykułów wynika, że jeśli wójt stwierdzi, że działanie osoby fizycznej negatywnie oddziałuje na środowisko, może wydać decyzję zakazującą dalszego używania kotła „kopciucha”.

Autorzy wniosku chcą, by wójt gminy Godów, rozpatrzył w postępowaniu m.in. takie dowody:

 • opinię rzeczoznawcy na okoliczność rodzaju kotła stosowanego do ogrzewania budynku i jego dopuszczenia do stosowania w budownictwie, jego stanu technicznego oraz możliwości dalszego stosowania z wyeliminowaniem negatywnego oddziaływania na środowisko, a w szczególności ustalenia czy eksploatacja kotła nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i mienia,
 • pismo właściwego komendanta Państwowej Straży Pożarnej zawierającej informację, czy we wskazanym budynku straż pożarna interweniowała z powodu zapalenia się sadzy w kominie w okresie ostatnich trzech lat, i czy wydawała zalecenie zakazu korzystania z budynku,
 • dowód z pomiaru emisji zanieczyszczeń w czasie eksploatacji kotła celem wykazania rodzaju i rozmiarów emisji zanieczyszczeń (czy emisja nie jest zanieczyszczaniem), oraz ustalenia numerów ewidencyjnych działek znajdujących się w zasięgu eksploatacji kotła w celu ustalenia stron postępowania,
 • opinię kominiarską w zakresie spełnienia wymagań technicznych dla stosowanego systemu grzewczego w tym stanu wentylacji i komina,
 • opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zakresie stanu technicznego budynku w tym instalacji centralnego ogrzewania.

- Liczymy na to, że wszczęcie tego postępowania i nagłośnienie całej sprawy da do myślenia wszystkim, którzy są głusi na argumenty. A argumenty są takie, że kopcenie z komina to szkodliwa działalność, powodująca szereg chorób i skracająca życie nas wszystkich, którzy musimy żyć w smogu – mówi Emil Nagalewski z Fundacji 360!

Fundacja 360! złożyła wniosek o uzyskanie statusu strony w postępowaniu prowadzonym przez wójta gminy Godów. Będziemy Was na bieżąco informować o losach tej sprawy.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 163 - 1 - 164

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~rosthost1 2020-04-08 17:11:27

  Brawo! Gość smrodzi pewnie pół powiatu. Jak nie umie palić w piecu to Rysiek mu powie co to górne spalanie.

 • ~adamczykhenryk1 2020-04-08 17:37:47

  Koronawirus zapewnił nam czyste niebo . Zniknęły smugi kondensacyjne . Nasa płaciło 30 USD za zdjęcia bez chmurnego nieba przez ostatnie 3 lata . W Polsce ludzie widzą UFO na niebie wieczorami lub wcześnie rano . Okazuje się że wystrzelono na niską orbitę 12 tys satelitów komunikacyjnych . Które jak poobracają bateryjki słoneczne, pod odpowiednim kontem mogą , na sklepieniu działać jak piksel na ekranie monitora . Krótko mówiąc można już pisać nocą na niebie.

  44 82
 • ~sawusek 2020-04-08 17:42:04

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 15
 • ~polk 2020-04-08 17:48:48

  Czekam na tekst, że kopci z biedy.. .

  Adamczyk Henryk to o czym piszesz, to Starlinki.
  Pierwsze były już widoczne w połowie zeszłego roku i to dużo lepiej, bo były bliżej siebie.

  39 16
 • ~polk 2020-04-08 17:54:05

  AdamczykHenryk jeszcze ich tyle nie wystrzelono.
  12 tysięcy to liczba planowana, jak narazie jest ich 360.

  22 17
 • ~kamyl 2020-04-08 17:56:57

  jak gmina podliczy sobie koszty tych ekspertyz itd. to sie jej odechce wydawania decyzji, a że teraz jest pandemia, to się zaden urzednik do tego państwa nie wybierze. Za tydzień skończy się sezon grzewczy i będą mogli go cmoknąć co najwyzej

  95 41
 • ~Arteks 2020-04-08 17:58:30

  Super wiadomość w tym smutnym okresie! Jeśli się okaże, że sąd ukaże właściciela tego smrodzącego komina, zostanie utorowana droga do kolejnych takich postępowań! A przy okazji popatrzcie na obrazek tej typowej śląskiej wioski (nieco lepiej jest np. w powiecie raciborskim czy na Opolszczyźnie). Totalny burdel urbanistyczny, kolorystyczny, chałupy postawione w zupełnym nieładzie, każda chałupa inna, idiotyczne dobudówki na zasadzie "sam zaprojektuj, sam dobuduj", zero jakiegoś ujednolicenia dachów jak w wielu krajach i w dodatku większość może "poszczycić się" kopcącym kominem - trochę jak w standardzie słowackich osiedli cygańskich. To prezentuje się naprawdę okropnie!

 • ~kamyl 2020-04-08 18:05:10

  arteks, bo te twoje króliczoki to urbanistyczy ład i porządek, wybudowane wpoprzek każdy inny kolor brzydkie jak noc listopadowa, jest się czym chwalić

 • ~truman20 2020-04-08 18:32:04

  ~kamyl - Arteks to nazywa apartamentami.

  89 27
 • ~sawusek 2020-04-08 18:40:12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 6
 • ~Arteks 2020-04-08 18:47:49

  @kamyl - oczywiście, że jest ład i porządek bo osiedla projektowali architekci i urbaniści, a elewacje - plastycy. Nie znam ani jednego bloku w Rybniku któremu by coś... dobudowano - jak chałupom na zdjęciu w których ewidentnie "nie wyszło" tak jak w tym kwadracioku z którego ktoś chciał zrobić "góralską chatę". @truman20 - super, że redakcja czasami daje jako ilustracje takie panoramki chałupowe. Może decydenci w końcu widząc takie koszmarne widoki chwycą się za głowę i przestaną wydawać zezwolenia na takie "samoróbki" i stawianie chałup na zasadzie - przypadku.

 • ~ 2020-04-08 19:06:47

  Teoretycznie wszyscy mogą mu naskoczyć, jest wymiana kopciuchów do 2021 wiec.......
  Arteks , wiesz dlaczego wasze elewacje przykrywają styropianem i artystycznie malują , jak to mówisz, abyście nie widzieli jak wam ta wielka płyta pęka, a wtedy będzie wielkie d.......p.
  Popatrz, ludzie z domków wychodzą na taras na obiadek, kawkę itp. a Wam na tych króliczokach, tylko depresja została :-)

 • ~obserwator00 2020-04-08 19:12:46

  ~Arteks
  Możesz wszystkim wmawiać jak szpetne są domki w każdej dzielnicy Rybnika, w powiecie, województwie i kraju. Ale najbardziej krajobraz miast szpecą te bloki z PRL, które miały być na chwilę a zaraz będą starsze niż to przewidziano w budowie x4. Domek sobie każdy za swoje chociaż wybudował nie jak te cuda architektury za publiczne środki. Tylko jęki potem, że nie ma gdzie samochodu pod blokiem postawić.

  92 34
 • ~Arteks 2020-04-08 19:54:05

  @goliat - proszę, nie broń smrodziarzy. Jeśli chałupa stoi gęsto przy innych chałupach to widok z tarasku jest żaden. @obserwator00 - ale ja niczego nie wmawiam - popatrz na to zdjęcie. Czy tam ci się coś na nim podoba, a jeśli coś to proszę napisz co? W Polsce bloki i miasta mogą być przeważnie porównywalne z tymi co na zachodzie po remontach elewacji, ale polskie wioski i dzielnice chałupowe przeważnie przypominają slamsy w wersji lux. Na zachodzie domy jednorodzinne są piękne i są stawiane w jakieś harmonii - albo na dużych działkach otoczonych ogrodami albo na mniejszych działkach bliżej siebie ale tak, że ładnie się ze sobą komponują mając np. takie same dachy lub płoty, a kształt jednego nie odbiega znacząco od drugiego. Nie ma tam też możliwości jakichś głupich dobudówek czy rozbudów. Jeśli was nie przeraża taka panoramka jak ta - to świadczy tylko o jakimś znieczuleniu estetycznym. Jeśli chcecie zobaczyć zgrabnie zaprojektowaną wieś to zapraszam do zdjęć Nowych Nieboczów. To chyba jedyna wieś na Śląsku zaprojektowana przez... architektów, a nie "Pata i Mata" z bajki Sąsiedzi. hehehe

  46 82
 • ~Arteks 2020-04-08 19:55:57

  Dodam, że śląskie wioski są najgorsze bo... są strasznie gęsto zabudowane. W dodatku przeważają w nich kostki z PRL-u których gdzie indziej budowano mało.

  40 90
 • ~bartezz 2020-04-08 20:13:23

  Ktoś mi powie, że mieszka na wsi z dala od miasta i ma świeże powietrze??? taaak...latem jak jest chyc to ma świeży luft, ale w okresie zimowo - wiosennym na takiej wiosce gorzej niż w mieście to bez dwóch zdań...widzę to nie tylko na tym filmiku w tym artykule ale na żywo też.

  47 25
 • ~bartezz 2020-04-08 20:32:31

  ~obserwator00 - problem z miejscami parkingowymi pod blokami jest dlatego, że parkingi dla mieszkańców były projektowane wraz z budowaniem bloków czyli było to mniej więcej na przełomie lat 60 - 70 tych to kto wtedy miał samochód? Na parkingu stała Warszawa, Syrenka i Maluch to miejsca było dosyć. Czasy się zmieniły w jednej rodzinie mają teraz po kilka aut. Inną sprawą jest fakt, że niektórzy przyjezdni do miasta robią sobie darmowe miejsca parkingowe pod blokami bo żal im 3zł na parking widzę to na co dzień!!!

  35 13
 • ~lewy_gwint 2020-04-08 20:52:59

  sprawdzone :
  pianka montażowa do komina tak 750ml i po kłopocie

  22 37
 • ~truman20 2020-04-08 21:01:32

  ~lewy_gwint - i dożywocie za morderstwo z premedytacją całej rodziny.

  49 14
 • ~mariari 2020-04-08 22:11:04

  No no, ktoś tam pewnie teraz pęka z dumy widząc swój dom na filmie. Robi wrażenie, Ale u mnie na wsi mam przynajmniej kilku, co to z podobnym rozmachem grzeją domy...

  31 18
 • ~trewq92 2020-04-08 22:42:31

  ~Arteks jak zwykle świetnie ubawiłem się czytając Twoje wynurzenia. Z tarasu w domu nie ma widoku, za to w króliczokach z balkonu o pow. 2m2 masz widok cudny - na ob...e gacie sąsiada z naprzeciwka. O domy ludzie przynajmniej dbają, mają wykoszone trawniki, wymalowane płoty itd. Nie to co u Was w króliczych slamsach - rozjechane trawniki pełne odchodów Waszych pupili, osprayowane ściany itd. Jakim prawem chcesz mi nakazywać na mojej działce, jaki mam mieć dach, płot, czy mogę dobudować piętro czy nie itd. Jestem u siebie i mogę robić, co chcę. Wiem, że to trudne dla pojęcia dla kogoś ze spółdzielczego króliczoka. Jak was jeszcze miesiąc potrzymają w zamknięciu, to w napadach psychozy zaczniecie z okien skakać. Nie wyobrażam sobie obecnie (z resztę w ogóle też) mieszkać w blokach. Ja tym czasem codziennie relaksuje się na świeżym powietrzu. Popracuję w ogrodzie, wieczorem posiedzę na tarasie. Tobie w tym czasie zostaje koczowanie przez TV lub kompem i słuchanie odgłosów sąsiadów z góry. No ale co kto lubi.

  53 28
 • ~Arteks 2020-04-08 23:25:01

  @trewq92 - świeżym powietrzem, ładnymi widokami oraz pięknymi willami to się może pochwalić bogaty rolnik z Niemiec, czy wynajmujący kwatery turystom Austriak lub Szwajcar. U nas gęsto zaludnione dzielnice chałupowe są w okresie od września do maja miejscem które każdy rowerzysta czy biegacz unika z powodu smrodu z kominów czy szamb. A ty oferujesz siedzenie w takim smrodowym piekle przed chałupą? Albo jaja sobie robisz albo masz znieczulony nos! Ja nie zabraniem ci dobudowywać niczego, nawet wieżyczki na stodole - tylko komentuję, że wygląda to potem tak obciachowo i amatorsko jakby to zaplanował i postawił jakiś pijany Janusz". Nie wyobrażasz mieszkania w bloku - a tak żyje większość Europejczyków którzy z pewnością nie potrafią pojąć, że mogą być jeszcze jakieś regiony w XXI w. gdzie ludzie palą w piecach, babrają się w popiele i używają szamba. Zamiast coś zmienić w swoim życiu to... akceptują takie dziadowanie i jeszcze próbują go bronić. :/ Widok tej panoramki to najlepsza antyreklama wiejskiego życia jaką mógłbym sobie wyobrazić. ;P

  28 51
 • ~ 2020-04-09 00:02:12

  Dzisiaj 22 stopnie, a smrodziarze ostro dokladaly do piecow. Jasne, dalej, niech jeszczec wiecej ludzi przez was choruje i umiera

  41 20
 • ~ 2020-04-09 00:11:59

  Dodam, ze mieszkam w domku, pale gazem. Moi najblizsi sasiedzi - omowmy kilka domow najblizszych. Jeden ladny, z gustem. Nie smrodzi. Jeden brzydki, ale tez juz od lat nie smrodzi. Pozostale kilkanascie wyglada tak jak opisuje Arteks. Fawele, prymitywne chalupy z prymitywnymi ludzmi. Smrodza jak osiemnastowieczne fabryki. Ale 3 auta na szpetnym placu sa.

  I niestety jest to prawda, ze rzadko moge sie cieszyć świeżym powietrzem na tarasie, a widokiem nigdy. Jak jestem u znajomych w bloku, to przyjemniej okna mozna czesciej otworzyc, bo az takiego smrodu nie ma, nikt nie truje prosto w okno.

  Wolę mieszkać w domku.
  Ale rozumiem, ze ktos woli w bloku.

  Nieporozumieniem jest ambicja wielkiej chaty przy jednoczesnej nieumiejetnosci cywilizowanego utrzymania jej.

  48 21
 • ~ 2020-04-09 08:00:37

  ~trewq92

  Ot i kwintesencja tego co ważne w posiadaniu "rezydencji". Tak jak pisałem wielokrotnie, dla "Obrońcy Dymu I Smrodu" najważniejsze są, czytując za Panem Trewq92:
  - wykoszone trawniki
  - wymalowane płoty
  - itd...

  Smrodzenie całej okolicy jest absolutnie pomijalne. Smrodzenie to przywilej i skarb narodowy. Prawdziwą ujmą dla właściciela domu nie jest trucie i zasmradzanie całej okolicy, a nie skoszona trawka i nie odmalowany płotek. W takich sytuacjach trudno nie zgodzić sięz Panem Arteks oraz innymi, którzy zwracają uwagę na poziom mentalny osobników zamieszkujących te "rezydencje", niestety jest to prymitywizm.

  23 22
 • ~Karolina# 2020-04-09 08:02:56

  brawo, ale co to da, jak obecnie, przy takiej pogodzie, tylko z czystej pazernosci, ludzie nadal kopca by zagrzac wode do kąpieli i przy okazji spalic śmieci z ogrodu, ludzie musza czuc bat nad sobą, czyli zakazy, bo inaczej nic nie rozumieją, takie pokolenie

  27 15
 • ~ 2020-04-09 08:27:59

  Pani Karolino, niestety to nie jest tylko stare pokolenie, wyrosło już całkiem nowe przyzwyczajone do szuflowania czornego złota.

  Oczywiście samo mówienie o problemie nie spowoduje, że rozwiąże się on sam, ale tego typu akcje są wymierzone w złamanie zmowy milczenia. Pan Trewq92 (jeżeli 92 to rocznik to potwierdza to to co napisałem na wstępie) dobitnie pokazuje co jest ważne, trawka, płotek, itd.. Zadymianie, trucie i smrodzenie to coś tak oczywistego jak fakt, że po zimie mamy wiosnę. Akcja Karny Kopciuch może nie zmieni prawa, ale otworzy co po niektórym oczy, że kopcenie i smrodzenie jak na filmie wyżej to powód do hańby i wstydu, a nie oczywiste prawo wynikające z samego posiadania domu z kominem.

  26 15
 • ~orient 2020-04-09 09:35:21

  To było do przewidzenia, że ludzie w końcu zaczna się bronić przed dymiącymi prymitywami. Oby się udało go ukarać i oby to była nauczka dla innych. Wczoraj wieczorem smród był znowu nie do wytrzymania, a przecież jest już w miare ciepło.

  21 10
 • ~MaciejK 2020-04-09 16:13:05

  Świetnie, działajcie! Ciekawe, czy dożyję końca tego terroru kopciuchów. Żeby grupa smrodzących i dymiących prostaków terroryzowała ludzi chcących zdrowo oddychać, to naprawdę skandal w XXI wieku

  17 3
 • ~lary3333 2020-04-09 16:57:46

  Dzisio ściepołech z bratem 4 tony singla, dziabli my se flaszka przy tymu, a teraz delektuję się piwkiem na hamaku w ogrodzie

  3 16
 • ~lary3333 2020-04-09 16:58:37

  Węgla oczywiście, przepraszam za błąd

  4 13
 • ~bartezz 2020-04-09 17:50:28

  ~lary3333 - moje gratulacje! Jest się czym chwalic.

  14 0
 • ~trewq92 2020-04-09 21:37:32

  ~piotr.kowalski Strzał kulą w płot - od 5 lat nie spaliłem w domu ani jednej bryłki węgla, grzeję gazem. Nie wiem, za co mnie człowieku atakujesz, bo sam jak najbardziej popieram karanie za kopcenie, zwłaszcza że sam mam takiego sąsiada. W ani jednym słowie nie broniłem tego kopcącego z Godowa. Nie znaczy to, że jako mieszkaniec domu pozwolę się obrażać mieszkańcom króliczoków typu Arteks. Jeśli ujmą jest to, że dbam o wygląd działki i domu, to współczuję. Rozumie, że w Waszych króliczokach nie rażą Was zardzewiałe płoty, nieskoszone trawniki i psie odchody na każdym kroku - do takich jesteście przyzwyczajeni standardów. Dla mnie zaniedbana posesja świadczy o właścicielu tak samo jak 'zakopcanie' całego otoczenia.

  16 2
 • ~rzyt 2020-04-10 10:50:42

  Wczoraj 9.04. na objeździe Rownia widziałem kulika mniejszego, który jest bardzo rzadko w Polsce; raczej przelatuje.
  Przestańcie kopcić to może spotkamy więcej aviofauny na naszym terenie.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1645