zamknij

Wiadomości

„Wodorowce” będą tańsze niż oczekiwano. Po Rybniku będą jeździły „Polsatobusy”?

2022-12-30, Autor: 

Dwóch oferentów stanęło do przetargu na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem, ogłoszonego przez Miasto Rybnik. Co ciekawe, obie oferty opiewają na kwoty niższe, niż zakładał z początku magistrat.

Reklama

Przypomnijmy, zamówienie obejmuje dostawę 20 sztuk autobusów standardowych wraz z wyposażeniem elektronicznym, niezbędnym oprogramowaniem, dokumentacją i przeprowadzeniem szkoleń. Pojazdy mają być klimatyzowane, wyposażone w ogrzewanie wodne, wykorzystujące ciepło z układu chłodzenia układu napędowego i/lub pompy ciepła. Każdy pojazd ma pomieścić min. 80 osób, z czego 29 na miejscach siedzących.

Ponadto autobusy mają mieć porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, oświetlenie obszaru drzwi, wyświetlacze LED i LCD, automatyczne zapowiedzi, nagłośnienie, kasowniki, monitoring, system zliczania pasażerów, w kabinie kierowcy przewidziano alkomat oraz lodówkę. Zasięg na jednym tankowaniu wodorem określono na 300 km.

Termin składania ofert minął 29 grudnia. W przetargu wzięły udział dwie firmy:

- Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z kwotą 76,9 mln zł

- PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o. z kwotą 66,1 mln zł

Obie oferty opiewają na niższe kwoty niż zakładał magistrat. W budżecie znalazło się bowiem 88 mln zł brutto na ten cel. Warto zwrócić uwagę na drugiego oferenta, który powiązany jest z ZE PAK – spółką, która ma wybudować spalarnię odpadów w Rybniku i Zygmuntem Solorzem - Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Polsat PLUS. Dlatego na pojazdy PAK-PCE mówi się „Polsatobusy”.

W tej chwili trwa sprawdzanie złożonych ofert pod kątem formalnym. Po Nowym Roku okaże się, która z firm zadba o wożenie rybnickich pasażerów nowoczesnymi „wodorowcami” – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

- Nie ukrywam, że jestem bardzo mile zaskoczony, że w czasie, kiedy niemalże regułą stało się składanie ofert znacznie przewyższających założenia budżetowe, tym razem mamy oferty na znacznie niższe kwoty, niż zakładaliśmy – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na zakup 20 autobusów wodorowych miasto uzyskało dotację wysokości 45,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapewnia ono pokrycie 65 proc. kosztów zakupu 20 autobusów wodorowych.

Zgodnie z planem, pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na ulice Rybnika w II kwartale 2023 roku. Nieco wcześniej, bo już w I kwartale 2023 roku przy ul. Budowlanych 6 powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru samochodów osobowych i autobusów – dodaje Agnieszka Skupień.

W tym temacie brakuje jednak jeszcze szczegółów.

---

Nie tak dawno pisaliśmy, że Rybnik kupił też 11 sztuk fabrycznie nowych autobusów o napędzie hybrydowym – na rybnickie drogi powinny one wyjechać w połowie 2023 roku.

W tej chwili linie autobusowe komunikacji miejskiej, organizowane przez Miasto Rybnik, obsługują w sumie: 23 autobusy elektryczne różnej długości; 12 autobusów zasilanych sprężonych gazem ziemnym różnej długości oraz ok. 60 zasilanych olejem napędowym.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~jestemzerybnika 2022-12-30
  12:28:08

  18 9

  To że polsat złoży ofertę było do przewidzenia. Jeśli będzie czas znajdę artykuł z komentarzem gdzie to przepowiedziałem.
  Jeśli jego oferta okaże się lepsza to KM Rybnik będzie miała problem z przystosowaniem zajezdni na autobusy innej marki niż Solaris. Ciekawe, czy ktoś brał to pod uwagę z pomysłodawców KM Rybnik?
  Inny sprzęt to inne potrzeby serwisowe, dodatkowe szkolenia ludzi itd. Czy autobusy będą miały wyposażenie takie jak założono? Chyba jeszcze nigdy nie miały tego co musi być w Rybniku. Solaris ma tutaj doświadczenie choć białe tablice zupełnie się nie sprawdzają.
  Teraz u Solorza mają ubaw bo co będzie jak nie weźmiecie naszych autobusów to odbijemy sobie przy budowaniu spalarni. A może nie zrobimy jej wcale?
  A co będzie jeśli Solaris się obrazi?
  Spokojnego weekendu. Oby tylko Chiny nie miały problemu z energetyką.
  Będzie sesja specjalna?

 • ~rzyt 2022-12-30
  13:00:39

  18 8

  Mam pytanie; czy na każdym przystanku będzie 20 minutowy blok reklam?
  A tak przy okazji; dlaczego Miasto Rybnik kupuje, a nie spółka?

 • [email protected] 2022-12-30
  13:17:08

  9 16

  jestemzrybnika - KM nie będzie miała problemu z przystosowaniem zajezdni, a samo tankowanie będzie odbywało się przy ul. Budowlanych gdzie powstanie ogólnodostępna stacja do tankowania wodoru o czym wspominała Pani Rzecznik. Myślę, że Solaris się "nie obrazi" ponieważ po Rybniku jeżdżą już elektryki Solarisa, a niebawem będą jeździły hybrydy tej firmy.

  rzyt- miasto kupuje wodorowce ponieważ tylko miasto mogło otrzymać na ich zakup dofinansowanie na kwotę 46.000.000 zł o co nie mogła formalnie starać się spółka (brawo dla zespołu z UM który wywalczył to dofinasowanie). Mamy zatem informację o bardzo udanym pod względem oferty cenowej przetargu oraz o wysokiej bezzwrotnej dotacji na ten cel.

 • ~majster86 2022-12-30
  13:20:15

  15 4

  Może ktoś wytłumaczyć jak to jest że w artykule o zjezdni na lipowej była odpwoiedź że dla nowo powołanej spółki nie ma znaczenie że na Brzezińskiej zostania urochuomiona stacja tankowania wodorem bo nie będą urzytokować takich autobosów. A autobusy z tego artykułu to u kogo będą jeździły?

 • [email protected] 2022-12-30
  13:36:12

  8 9

  majster86... pomyliła Ci się stacja tankowania gazu CNG ze stacją tankowania wodoru. W artykule była mowa o tym, że na Brzezińskiej ma powstać stacja CNG, a spółka nie planuje eksploatacji takiego taboru.

 • ~WebAdmin 2022-12-30
  13:38:10

  7 6

  Cieszy mnie wybór rozwiązania napędu wodorowego. W przeciwieństwie do wersji elektrycznych jest to rozwiązanie praktyczne i ekologiczne.

 • ~Kurt_Wallander 2022-12-30
  14:08:38

  11 0

  NesoBus ze Świdnika? Nieźle. Mają być napędzanymi silnikami elektrycznymi i na wodór. Bus zaprojektowali Włosi z Torino Design, komponenty mają dostarczać czołowi producenci, ale... wg informacji, produkcja ma ruszyć dopiero w drugiej połowie 2023 roku, na przełomie lipca i czerwca, a nie kwiecień-czerwiec jak tu piszą.

  To, że przetarg wygra ZE PAK było niemalże pewne... skoro miasto podpisało umowę na budowę centrum zielonej energii.

 • ~Lateks 2022-12-30
  18:15:26

  10 1

  Szkoda że nie ma informacji ile dane autobusy robią km w naszym mieście, fajnie się pisze o ilości autobusów, ale ile każdy robi km to już tajemnica? I ile dany napęd kosztuje ?

 • ~rzyt 2022-12-31
  10:34:17

  6 1

  ~Panie radny, to od czego jest spółka? Od spijania śmietanki. A robotę zrobią urzędnicy? Koszty po stronie miasta, profity w spółce. Wspaniały towarzyski układ.

  Na tym forum Pan obiecał zająć się sprawą wysypisk i składowania materiałów różnych w rejonie nowej Prostej.... i cicho. Czyli coś nie po myśli albo skuteczność Pana jest taka jak zwykle.
  Składowanie ziemi usuniętej spod budowy wg OŚ wymaga zezwolenia. A tam popioły ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1543