zamknij

Wiadomości

W niedzielę już nie na pocztę, teraz do czytelni. Ustawa uszczelniająca niedzielny handel nadal dziurawa

2022-02-07, Autor: 

Za nami pierwsza niedziela z obowiązującym zaostrzonym zakazem handlu. Od 6 lutego nie opłaca się już być placówką pocztową, ale okazuje się, że w znowelizowanej ustawie nadal pozostają dziury, które dają przedsiębiorcom możliwość obejścia niewygodnych zapisów. Pomysłowością wykazują się zwłaszcza przedstawiciele sieci hipermarketu Intermarche, ale kroku dorównuje im niezawodna Żabka.

Reklama

Dokładnie tydzień temu informowaliśmy, że od wtorku 1 lutego 2022 roku zaczną obowiązywać przepisy ograniczające zakaz handlu w niedziele. Sklepy, które dotychczas działały w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, nie mogą się otwierać, jeśli ich przychody z tej działalności stanowią mniej niż 40 proc. przychodów placówki. >>Niedzielna fikcja zakończona. Od jutra więcej ograniczeń<<

Ustawę zaostrzającą zasady niedzielnego handlu przegłosował sejm 14 października 2021 r. Autorzy zmiany – grupa posłów PiS z Januszem Śniadkiem na czele – argumentowali potrzebę zmian „wyeliminowaniem nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta.” Głównie chodziło o pocztowy wyjątek, na bazie którego działały w niedzielę już niemal wszystkie sieci spożywcze, a ostatnio do tego grona dołączył ogólnobudowlany Leroy Merlin.

Przypomnijmy: ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje też w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Cała Polska czyta... paragony

Podczas gdy część sklepów rzeczywiście przestała być placówkami pocztowymi, pomysłowością wykazali się przedstawiciele sieci hipermarketu Intermarche w Lipnie.

W mediach społecznościowych placówka opublikowała zabawną reklamę. W spocie uśmiechnięte osoby zapraszają do wstąpienia do "klubu czytalnika", który pozwala zarówno poczytać, wypożyczyć, jak i kupić książki, czyli tak jak w bibliotece i księgarni. Oczywiście klub - a więc też sklep - jest czynny w każdą niedzielę, w standardowych godzinach działania placówki. Przy okazji można też zrobić wygodne zakupy.

Czytelnia i wypożyczalnia to pomysł bazujący na podpunkcie 10. w art 6 ust. 1 ustawy, na mocy którego z ograniczeń niedzielnych wyłączono: "placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku" bez konieczności uzyskiwania 40 proc. z ww. działalności.

Jak słusznie zauważa Jacek Frączyk z Business Insidera, na podstawie tego podpunktu, z obejściem ograniczenia - nawet bez konieczności jakichkolwiek inwestycji typu regał z książkami - nie będą miały problemu takie sklepy jak Decathlon, czy hipermarkety, w których testowanie sprzętu sportowego jest dozwolone.

Wystarczy ze sklepu przekształcić się w zakład prowadzący działalność w zakresie sportu - choćby tylko w niedziele - i karty lojalnościowe rozszerzyć o opcję "sportową". No i sieć Empik z marszu może też właściwie otwierać sklepy w niedziele - czytamy.

Metoda "na czytelnię", metoda "na dworzec"

Jak poinformował Business Insider, to nie jedyna metoda obejścia ustawy. Jeszcze przed pomysłem stworzenia czytelni, cieszyński sklep - również sieci Intermarche - wykorzystał fakt, że przy budynku znajduje się przystanek komunikacji miejskiej. Przedstawiciele marketu ogłosili więc, że to dworzec autobusowy, przygotowali nawet poczekalnię "dworcową". Można zapewne spodziewać się, że kreatywnych przedsiębiorców będzie więcej, co przełoży się na ilość sposobów omijania zakazu niedzielnego handlu.

Niedziela? Żabka otwarta. Nic się nie zmieniło

Wydawałoby się, że największy problem z zaostrzonymi przepisami będą mieli właściele sklepów Żabka, którzy - co tu ukrywać - duże obroty odnotowują właśnie w niedziele. To tylko na pierwszy rzut oka, bo okazuje się, że problemu nie ma.

Po pierwsze, franczyzobiorcy korzystają nadal z wyłączenia dla przedsiębiorców działających na własny rachunek. Nie ma więc znaczenia czy sklep jest placówką pocztową, czy nie. Właściciel Żabki oraz jego rodzina nadal może sprzedawać w niehandlową niedzielę. A jeśli sklepów jest więcej i przydałby się pracownik? I na to sieć znalazła wytrych.

Wszystko za sprawą zapisów w ustawie, która obowiązuje w okresie stanu epidemii. Przepisy te pozwalają pracownikom handlu pracować przy wykładaniu towaru nawet w niedziele niehandlowe - czytamy w branżowym portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Ustawa dziurawa jak sito

Okazuje się, że rządzący, uszczelniając zakaz handlu, zapomnieli o furtce, którą... sami otworzyli wiosną 2020 r. w specustawie covidowej. Znajdują się w niej zapisy, pozwalające na legalne delegowanie do pracy w niedzielę także szeregowego pracownika, pod warunkiem, że nie stoi on za kasą. Nie mają więc problemu właściciele sklepów z kasą samoobsługową oraz ci, którzy pracownika potrzebują do pomocy, np. przy wykładaniu towaru.

Co sądziecie o sytuacji? Czy "kreatywne omijanie przepisów" ma sens? Czy może sklepy powinny być otwarte w niedzielę?

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 23

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,w-niedziele-juz-nie-na-poczte-teraz-do-czytelni-ustawa-uszczelniajaca-niedzielny-handel-nadal-dziurawa,wia5-1-6045.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~pawlmesten 2022-02-07
  13:45:26

  83 20

  Czy "kreatywne omijanie przepisów" ma sens? Uważam, że jeżeli przepisy są idiotyczne i wymierzone w wolność ludzi, omijanie ich ma jak najbardziej sens. Pierwotnie miało to zapobiegać pracy w niedziele, dzisiaj jeżeli kasy są samoobsługowe i jest tam jedna osoba, ten zakaz nie ma żadnego sensu.

 • ~piotruos 2022-02-07
  13:58:19

  49 30

  Jedna wielka żenada, gdyby tak naprade chcieli zamknąć te sklepy to by to zrobili. Tak samo jak za granicą traktują nas jako tanią siłę roboczą tak samo robią to z nami u nas. Polak zawsze będzie wykorzystywany przez zachododnich pracodawców. Tak już mamy, ale co się dziwić jak nasz naród zawsze był jest i będzie podzielony a to : lepszy - gorszy sort, a to PIS - PO a to szczepionki ZA - PRZECIW a to SKLEPY OTWARTE - ZAMKNIĘTE. Jak inni mają nas szanować jak my sami siebie nie szanujemy !

 • ~Stasek 2022-02-07
  14:28:21

  46 9

  Gdzie się można dowiedzieć czy można swoje ksiażki przynieść i poczytać, bo szwagier też wiersze i eseje pisze, moglibyśmy poczęstować, tzn, poczytać na głos...

 • ~Karolina# 2022-02-07
  14:43:32

  43 18

  oczywiście, że każdy popiera omijanie bzdurnych przepisów, wielokrotnie niepotrzebnie poprawianych, Te przepisy powinny być już dawno usunięte, kto chce, to pracuje, kto chce, ten robi zakupy, na szczęście dla Rybniczan to nie jest problem, mamy wspaniałą drogę do Ostrawy, bliżej niż do Katowic. Szkoda tylko, że nasi przedsiębiorcy upadają, ale może takie jest założenie? Nikt obecnie tych przepisów nie wycofa, bo do własnych błędów ciężko się przyznać.

 • ~artefaks 2022-02-07
  17:30:02

  12 6

  Fundusz CVC Capital Partners podpisał umowę o współpracy z jednym z wielkich dzieł jego świątobliwości don tadeosa. Więc frog może sobie dalej kumkać

 • ~artefaks 2022-02-07
  17:34:22

  7 14

  W niedzielę jest trudno o kupno dobrego makaronu. Więc widzę niszę w rynku do zagospodarowania dla postafarianów w ramach pełnienia posług religijnych . Którzy to przecież się znają na pastach makaronowych jak nikt inny.

 • ~artefaks 2022-02-07
  17:40:13

  10 14

  @Stasek. Zapraszam Cię :) do przeczytania w markiecie fascynującej książki ,,Dobre intencje ,demokracja i kobiety. Pełnej historii Jarosława K. "

 • ~Arteks 2022-02-07
  17:56:09

  33 26

  W Cieszynie korzystając z tego, że przy markecie jest przystanek autobusowy zrobiono... "dworzec autobusowy" z poczekalnią w markecie. ;) Sprytny ruch spowodował, że market może być czynny w niedzielę. Czym prędzej upadną rządy PiS tym szybciej pozbędziemy się szkodzenia gospodarce i handlowi.

 • ~Arteks 2022-02-08
  11:32:17

  7 6

  Dla naszych prawicowych hipokrytów praca w niedzielę w handlu jest czymś niedopuszczalnym, a tymczasem nie przeszkadza im praca w niedziele w strefach przemysłowych na taśmach... W pierwszym przypadku to była kwestia rodziny, w drugim rodzina nie ma żadnego znaczenia.

 • ~ 2022-02-08
  12:12:50

  10 0

  Arteks skoro jesteś tak za niedzielnym handlem, to dlaczego firma której jesteś właścicielem jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, nawet nie w soboty (info ze strony), tym bardziej że akurat ty masz idealne warunki do otwarcia czytelni i to specjalistycznej z racji profilu firmy, byłby to pierwszy taki obiekt w kraju, daj przykład
  ot taka mała hipokryzja portalowego mitomana

 • ~Arteks 2022-02-08
  12:30:37

  1 14

  @pasażer - prawo szefa i właściciela do tego co ustala z czego ty też korzystasz w ogóle nie podając godzin otwarcia swojej firmy... ;)
  W twojej czy mojej branży nikt nam niczego nie narzuca, a w przypadku handlu marketowego narzucono im pewne zasady które są dyskryminujące względem handlu np. na stacjach benzynowych. Pod płaszczykiem ideologii utrudniono też wielu ludziom robiono zakupy, szkodząc też np. lokalom gastronomicznym czy placówkom kultury które były odwiedzane przy okazji zakupów.

 • ~ 2022-02-08
  13:50:32

  11 0

  Arteks wyjaśnij w końcu swoje łgarstwa o tej rzekomo mojej firmie, to kolejne brednie wynikające z twoich urojeń skierowane pod moim adresem, tylko tyle potrafisz ?

 • ~Arteks 2022-02-08
  13:56:48

  0 15

  @pasażer - zaczepiasz, a potem się obrażasz. Tylko tyle potrafisz... Trochę jak dorosłe dziecko. Ktoś mógłby się po tobie spodziewać nieco większego intelektu i kultury.

 • ~ 2022-02-08
  17:21:12

  12 0

  Arteks z twojej strony wpis o kulturze i intelekcie brzmi co najmniej groteskowo
  przecież sam zachowujesz się jak dziecko, a ja w którym miejscu się obrażam ?
  napisz w końcu o co ci chodzi, bo od dawna wypisujesz swoje urojenia i brednie na mój temat, a jak masz przejść do konkretów, to nabierasz wody w usta i starasz się obrócić kota ogonem i wypisujesz tylko kolejne brednie pod moim adresem bez konkretów
  swoimi powyższymi wpisami kolejny raz potwierdzasz tylko że nie należy brać poważnie ani ciebie ani twoich wpisów

 • ~Arteks 2022-02-08
  20:14:10

  1 11

  @pasażer - a ty potwierdzasz, że prostak od pieca, kominów i spalin zupełnie nie odnajduje się w portalowych dyskusjach. Przykro mi ale nasze światy są kompletnie odmienne.

 • ~ 2022-02-08
  22:05:39

  10 0

  tak Arteks w jednym temacie się zgodzimy, nasze światy są zupełnie różne, bo ja w odróżnieniu od ciebie nie żyję w swoim odmiennym od rzeczywistości świecie, w którym skupiasz się na wypisywaniu urojonych kłamstw ( o co ci chodzi z ta firmą, napisz w końcu a nie bredź jak dotychczas), i prymitywnych zaczepnych hasełek które nazywasz "portalową dyskusją"a które świadczą tylko o prostocie ich autora
  masz rację ja się w tym nie odnajduję, nie tak jak ty który jesteś w swoim żywiole

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1637