zamknij

Wiadomości

Część sklepów nie otworzy się już w niedzielę. Prezydent podpisał ustawę

2021-10-20, Autor: 

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 października ustawę zmieniającą przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Na mocy tej ustawy sklepy, które funkcjonowały w niedzielę jako placówki pocztowe, już się nie otworzą.

Reklama

Ustawę zaostrzającą zasady niedzielnego handlu przegłosował sejm 14 października 2021 r. Autorzy zmiany – grupa posłów PiS z Januszem Śniadkiem na czele – argumentowali potrzebę zmian „wyeliminowaniem nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta.” Głównie chodziło o pocztowy wyjątek, na bazie którego działały w niedzielę już niemal wszystkie sieci spożywcze, a ostatnio do tego grona dołączył ogólnobudowlany Leroy Merlin.

Ustawa wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. Zmiany przewidują wyłączenie placówek pocztowych spod zakazu handlu od pocztowego charakteru przeważającej działalności placówki. Pod pojęciem „przeważająca działalność” rozumie się rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o którym mowa w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955 i 1641), jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1293).

Spod niedzielnego zakazu ustawodawca usunął handel „w centrach pierwszej sprzedaży ryb oraz zawężenie możliwości handlu rybami do sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych, zajmujących się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych”.

Autorzy zmian wyłączyli też spod zakazu „handel w placówkach handlowych prowadzących handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych (w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego)” oraz o „handel w placówkach handlowych, w których jest prowadzony wyłącznie skup produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.”

Działać w niedzielę dalej będą mogły sklepy prowadzone przez osoby fizycznie o ile obsługę klientów będzie zapewniał osobiście właściciel, lub małżonek, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Ale osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Placówki, które będą korzystać z wyłączeń z zakazu handlu, będą zobowiązane do „prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży (minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji, wzór tej ewidencji oraz szczegółową treść wpisów w tej ewidencji, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia prawidłowego prowadzenia ewidencji oraz przejrzystości, kompletności i dostępności zawartych w niej danych).” Sklepy będą też musiały liczyć się z kontrolą ewidencji przeprowadzoną przez inspektora pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości kontroler będzie mógł ukarać sklep pieniężnie, uporczywe łamanie zakazu może skutkować ograniczeniem wolności.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Gdyby więc została ogłoszona w październiku, wejdzie w życie 1 lutego. Załóżmy, ukaże się w Dzienniku Ustaw 21 października, zatem trzy miesiące miną 21 stycznia. A pierwszy dzień miesiąca po upływie trzech miesięcy to 1 luty.

Zmiany nie podobają się handlowcom. POHiD, PRCH, KRGiC oraz Konfederacja Lewiatan podnoszą, że prawa pracownicze w handlu najlepiej będą chronione poprzez szczególną regulację ustawową, gwarantującą, zarówno pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę, jak i na umowy cywilnoprawne, przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niedziel handlowych. Zakaz wprowadza nierówności między pracownikami – ci ze sklepów objętych zakazem mają dzień wolny, a ci z placówek wyłączonych – muszą w niedzielę pracować wg grafiku.

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 23

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,czesc-sklepow-nie-otworzy-sie-juz-w-niedziele-prezydent-podpisal-ustawe,wia5-1-5490.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Franek 7 2021-10-20
  08:51:20

  77 48

  W niedziele to naród ma chodzić do kościoła a nie po galeriach handlowych. Mafia z PiS i czarna mafia grają do tej samej bramki.

 • ~zxr9 2021-10-20
  09:04:46

  72 92

  Jakim trzeba być ograniczonym człowiekiem żeby nie zdążyć kupić jedzenie bądź innych dóbr w ciągu tygodnia. Mimo iż regulacji nakładanych przez Państwo nie pochwalam to jednak w tym wypadku jest to dobry przepis. Niedziela to czas dla rodziny, wypoczynku a nie wypadów do marketu.

  Ok a teraz mnie minusujcie :) ale zauważcie że będziecie mieć wiecej czasu na protesty kobiet lub tęczowe spacery po ulicach miast.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-10-20
  09:10:53

  86 50

  Jakim trzeba być człowiekiem, żeby mówić drugiemu co ma robić i dysponować jego czasem wolnym?

  Mam ochotę iść w niedzielę do sklepu, to idę.

  Ty chcesz chodzić do instytucji pod nawą kościół, proszę bardzo., wolny wybór.

 • ~tesla 2021-10-20
  09:11:37

  65 35

  @zxr9

  "Mimo iż regulacji nakładanych przez Państwo nie pochwalam to jednak w tym wypadku jest to dobry przepis. Niedziela to czas dla rodziny, wypoczynku a nie wypadów do marketu."

  Może pozwól mi zamordysto decydować samodzielnie w jaki sposób chcę spędzić niedzielę czy każdy inny czas, ok? Kolejny odklejony. Niech jeszcze poregulują kiedy masz chodzić szczać, bo wieczór to czas kontemplacji, a nie wypróżniania.

 • ~Longina b 2021-10-20
  09:17:09

  17 29

  Dobrze że poPiSał.Nareszcie użył odpowiedniego długoPiSu.

 • ~zxr9 2021-10-20
  09:22:47

  33 29

  Przypominam że będą jeszcze otwarte małe sklepy osiedlowe tak więc spokojnie, kto nie zdąży nić kupić do jedzenia w tygodniu lub będzie miał ogromną potrzebę pójścia do sklepu, będzie miał taką możliwość.

 • ~Hunter 2021-10-20
  09:23:04

  52 20

  @zxr9 teraz masz czas aby przysiąc że w niedziele nie będziesz:
  Chodzić do restauracji, kina itp.
  Tankować samochodu
  Wzywać pogotowia, straży, policji
  Wyobraź sobie ze w niedziele pracuje wiele grup zawodowych które tez mają rodziny

 • ~Longina b 2021-10-20
  09:25:38

  36 45

  Dobrze że nie będą rodziny chodzić po galeriach handlowych.Niech spędzają ten czas w gronie rodzinnym.Wspólne obiady,wycieczki,i niech rozmawiają ze sobą.W tygodniu,praca,szkoła,odrabianie lekcji.

 • ~zxr9 2021-10-20
  09:29:22

  24 26

  ~Hunter wymieniłeś zawody które są służbą (ludzie wstępujący do niej wiedzieli że będzie to praca 24h przez /7 dni w tygodniu) albo biznesy które akurat najwięcej zarabiają w niedziele więc i ludzie pracujący w nich mają 10 dnia miesiąca wypłatę :)

 • ~Hunter 2021-10-20
  09:32:56

  40 25

  Jeszcze wypadało by zapytać samych pracowników sklepu czy wolą przyjść do pracy w niedzielę na w miarę luźniejszą zmianę czy piątek, sobotę gdzie nie wiedzą gdzie ręce włożyć?

 • ~zxr9 2021-10-20
  10:06:39

  34 13

  ~Hunter myślisz ze pracownik miałby pełną dowolność w tym temacie? Jedna z duzych sieci która się otworzyła jako paczkomat w ndz, na początku dała wolnośc wyboru a tydzien temu czytałem że już pracownik nie ma nic do gadania i MUSI przyjść w niedziele do pracy. Korporacje mają w dupie pracowników - tylko kasa się liczy.

 • ~Franek 7 2021-10-20
  10:26:50

  32 30

  W usługach i handlu najważniejsze ma być dobro konsumenta a nie pracownika. I tyle. Pracownik nie musi zatrudniać się w handlu jeśli mu to koliduje z życiem rodzinnym. Pieprzenie o tym, że w tej sprawie chodzi o dobro pracownika i jego rodziny to bzdety dla ciemniaków. Państwo jakoś nie zabrania pracować w niedziele górnikowi, budowlańcowi czy na produkcji przy taśmie. Tylko o handlowców tak się „martwi”? Bzdury. Oni chcą mieć wpływ na nasze życie. Chcą nam narzucać co mamy robić i jak żyć. A jeśli nawet nie pójdziemy do kościoła to będą czerpać satysfakcję z tego, że nas wku**ili i zmusili do siedzenia w domu i odebrania przyjemności jaką była niedziela spędzona w galerii handlowej. Trzeba to powiedzieć jasno i bez owijania w bawełnę.
  PiS to banda zamordystów…

 • ~Franek 7 2021-10-20
  10:31:20

  23 27

  Dodam tylko, że cała ta ustawa to bubel prawny jak wszystkie wprowadzone przez PiS i już słyszałem, że są tam luki jak możliwość handlu dla sklepów, które maja w ofercie świeże ryby. I w ten sposób będziemy mieć świeże ryby nawet w kiosku ruchu o dużych marketach nie wspominając. Wiec g**no wam dadzą te nowelizacje z podpisem Adriana bo zawsze się znajdzie sposób na ominięcie tych bzdur. I dobrze bo ja mam ochotę robić zakupy w niedziele i gó**o wam do tego.

 • ~Lahcim 2021-10-20
  13:45:10

  19 11

  w niedziele:
  stacje benzynowe pracują
  kopanie pracują
  szpitale pracują
  służby pracują
  restauracje pracują
  w rozrywce pracują
  itd.

  tyle z niedzieli "dla rodziny" w tych branżach, bzdurne prawo wprowadzone pod dyktando panów w sukienkach

 • ~Franek 7 2021-10-20
  14:10:04

  10 12

  Jak wyglada zarządzanie w stylu PiS:

  Stadnina w Janowie Podlaskim prosi o kolejne publiczne pieniądze - pisze w środę "Rzeczpospolita". Nieoficjalnie wiadomo, że może być to znów około siedmiu milionów złotych. - To symbol nieudolności PiS - komentuje opozycja.
  7,4 mln zł – to kwota, jaką w styczniu Stadnina Koni Janów Podlaski została dokapitalizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Mimo to, jak podaje gazeta, oczekuje jeszcze jednego zastrzyku publicznych pieniędzy i wystąpiła do KOWR o następne dokapitalizowanie, co potwierdza "Rzeczpospolitej" p.o. prezesa spółki Lucjan Cichosz.”

  Przez wiele lat ta stadnina przynosiła zyski i była chlubą tego kraju na arenie międzynarodowej. A później nastał PiS…

 • ~Krzysztof Agnieszka Michalczyk 2021-10-20
  17:28:44

  12 5

  Jeśli ktoś chce pracować w niedzielę powinien mieć taką możliwość. Studenci chętnie dorabiali w niedzielę w marketach i galeriach. wiele innych osób w różnych sytuacjach życiowych też. wiadomo jednak jak to w rzeczywistości jest niektórzy mimo iż nie chcą wtedy muszą bo musi być otwarte ...nie ma złotego środka na to,
  oczywiście nie wierzę aby każdy spędzał każdą niedziele w sklepie ale jak na prawdę ma taką potrzebę i tylko wtedy dysponuje kilkoma godzinami czasu w synchronizacji z resztą rodziny z którą w tygodniu mija się tylko w drzwiach domu wymieniając się opieką nad dziećmi np.- powinien móc do sklepu w tym dniu iść. Każdy powinien robić według własnego sumienia stosując się do norm społecznych i prawnych.

 • ~kurier 2021-10-20
  21:23:22

  8 7

  Byłem w niedzielę w Kauflandzie. W środku pełno ludzi. Kolejki do kas. Ludzie wyraźnie potrze bo uja otwartych sklepów w niedziele. Tak jak na całym świecie.

 • ~ 2021-10-20
  21:45:01

  8 9

  Panie kurier,pan robil zakupy w niedziele na Całym Świecie???
  Chyba że ten pana caly świat leży w pana ziemiance?
  Sorry ale dawno takiej głupoty nie czytałem.
  Do wszystkich KRWIOPIJCÓW tęskniących za XIXwiecznym wyzyskiem pracownikow,mam propozycję -OTWÓRZCIE sobie sklep i stójcie za ladą nawet 24/7 NIKT Wam nie broni,a od wolnej niedzieli Wam PO prostu-WARA!!!hej:-)

 • ~artefaks 2021-10-20
  22:59:13

  5 7

  @zxr9. Jakim trzeba być ograniczonym by swoje fanaberie w sposób arogancki narzucać innym ? Jako nudzący się emeryt nie musisz chodzić na zakupy w niedzielę i nikt Ci tego nie chce narzucać. Lecz musisz zrozumieć że inni muszą tyrać od rana do wieczora na to by wystarczyło Ci na wszystkie beneficjenta typu 13 ,14 emerytury itp.
  Człowiek wymęczony pracą jest tu dodatkowo dyskryminowany , Gdyż nie może w spokoju zrobić zakupu w czasie wolnym.
  A gdyby cię ktoś próbował zmusić do zamknięcia sklepów np. w piątki i soboty ? Byłoby Ci miło? Bo dni te sa dniami świetymi w innych religiach
  A w piśmie jest napisane ,, nie czyń innemu tego co tobie nie miłe "
  Dlatego się zastanów. Jesteś katolikiem , czy też nie?
  Bo z twoich przekonań wynika że nie jesteś

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767