zamknij

Wiadomości

Niedzielna fikcja zakończona. Od jutra więcej ograniczeń

2022-01-31, Autor: 

Od wtorku 1 lutego 2022 roku zaczną obowiązywać przepisy ograniczające zakaz handlu w niedziele. Sklepy, które dotychczas działały w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, już się nie otworzą, jeśli ich przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów placówki.

Reklama

O tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał 19 października 2021 r. ustawę zmieniającą przepisy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, już pisaliśmy. Na mocy tej ustawy sklepy, które funkcjonowały w niedzielę jako placówki pocztowe, już się nie otworzą.

Przypomnijmy: ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje też w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Pocztowy wyjątek uszczelniony

Ustawę zaostrzającą zasady niedzielnego handlu przegłosował sejm 14 października 2021 r. Autorzy zmiany – grupa posłów PiS z Januszem Śniadkiem na czele – argumentowali potrzebę zmian „wyeliminowaniem nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta.” Głównie chodziło o pocztowy wyjątek, na bazie którego działały w niedzielę już niemal wszystkie sieci spożywcze, a ostatnio do tego grona dołączył ogólnobudowlany Leroy Merlin.

Wprowadzone zmiany przewidują wyłączenie placówek pocztowych spod zakazu handlu od pocztowego charakteru przeważającej działalności placówki. Pod pojęciem „przeważająca działalność” rozumie się rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o którym mowa w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955 i 1641), jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1293).

Działać w niedzielę dalej będą mogły sklepy prowadzone przez osoby fizycznie o ile obsługę klientów będzie zapewniał osobiście właściciel, lub małżonek, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo, wnuki i dziadkowie. Ale osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 29

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,niedzielna-fikcja-zakonczona-od-jutra-wiecej-ograniczen,wia5-1-6002.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~moratorek 2022-01-31
  12:34:02

  57 5

  Przyszedł czas, aby placówki handlowe w niedziele i święta otworzyła Poczta Polska.

 • ~baal-zevuv 2022-01-31
  12:34:41

  64 23

  To jest ograniczanie mojej wolności "osobistej".... tak przynajmniej mogłem od żony odpocząć w niedzielę. Teraz będę musiał z nią rozmawiać!

 • ~norton 2022-01-31
  12:42:55

  42 11

  która to próba "uszczelnienia" ?
  Prostej ustawy nie potrafia napisać...

 • ~ 2022-01-31
  14:04:05

  44 25

  ~baal-zevuv oczywiście że jest to ograniczanie. Banda kretynów wyszła z założenia że jak nie do galerii to do kościoła. No niestety ale tak to nie działa. Młodzi mają kościół głęboko w du*ie. A ci co chodzą do kościoła to chodzą z przyzwyczajenia bo tak zostali nauczeni. Widzę w każdą niedzielę jak przejeżdżam obok świątyń. Odwaleni w najlepsze ciuchy stoją przed kościołem po to żeby porozmawiać a nie spotkać się z Bogiem. Jeszcze ze dwa pokolenia i można to burzyć. Dorośli ludzie chodzą do pana ubranego w sukienkę mówić co złego zrobili hahahahah

 • ~silberpunkt 2022-01-31
  14:48:55

  29 19

  @Onyx01

  A co ma do zakazu handlu w niedzielę chodzenie do kościoła?
  Idąc tym tokiem rozumowania w nowoczesnej Europie wszystkie sklepy powinny być w niedzielę otwarte. Biedni Europejczycy... tak im ograniczają wolność osobistą...

 • ~Franek 7 2022-01-31
  16:55:02

  30 25

  Czy ktoś mi wytłumaczy dlaczego jeśli ja chce robić zakupy w niedziele a przedsiębiorca chce mi umożliwić zrobienie zakupów w niedzielę a pracownik chce przyjść do pracy w niedziele ( jest wielu takich ) to państwo nam tego zabrania?

 • ~Franek 7 2022-01-31
  17:02:39

  20 16

  Silberpunkt ano ma sporo. Założenie było takie, że jak zabronimy chodzić w niedziele do galerii handlowej to ludzie z nudów pójdą chociaż do kościoła. No już widać, że to nie zadziałało. Państwo powinno jak najmniej ingerować w wolności obywatelskie a jest to jakaś forma wolności. Tym czasem za PiSuaru małymi kroczkami zrobiono z nas niewolników. Jutro kolejna niewolnicza ustawa nakładająca na nas 6.000 zł za brak maski. Przecież tego nam najbardziej teraz brakuje- dodatkowej drakońskiej kary dla obywateli. Po drakońskim taryfikatorze mandatów drogowych marzyłem o takiej karze za brak maseczki.

 • ~pawlmesten 2022-01-31
  17:09:25

  21 12

  Kretynizm, debilizm i umysłowa degradacja tej władzy nie ma końca. Początkowo kłamali że ludzie nie chcą pracować w niedziele a teraz przy automatycznych kasach prawie nikogo z obsługi już tam nie ma, więc o co chodzi?

 • ~Kwinto 2022-01-31
  17:19:08

  22 13

  Mamy tak dobrą sytuację gospodarczą że trzeba było zamknąć sklepy w niedzielę. Ludzie powinni iść w zamian do kościoła modlić się aby Glapiński chciał pozostać na stanowisku na następną kadencję.
  Śniadek się uparł na wolne niedziele, on całe życie nic nie robił więc stwierdził że Polakom jeden dzień też się należy.

 • ~Franek 7 2022-01-31
  17:32:02

  15 8

  A gdyby ktoś miał wątpliwości jakim jesteśmy krajem mlekiem i miodem płynącym i jaki jest u nas dobrobyt to taką informacje znalazłem w necie:


  Pensjonariusze zakładów karnych mają zapewnione wyżywienie i "zakwaterowanie". A do tego, jeśli przysługują im świadczenia takie jak renta czy emerytura, mają prawo je pobierać. Pieniądze trafiają na konta depozytowe w zakładzie karnym. Część odkładana jest do tzw. żelaznej kasy, która umożliwi osadzonemu powrót do domu i środki na pierwsze tygodnie życia po zakończeniu kary. Resztą może dowolnie dysponować, np. robiąc zakupy w kantynie.

  Jeśli dodać do tego darmową opiekę lekarską i różnego rodzaju programy wsparcia, które uczą, jak odnaleźć się za kratkami, trudno się dziwić, że dla coraz większej liczby osób starszych więzienie brzmi prawie jak emerytura idealna. Nieoficjalnie pracownicy więzień mówią o przypadkach seniorów, którzy mając do wyboru zapłacenie grzywny i głodowanie na wolności, wybrali odsiadkę…

 • ~Arteks 2022-01-31
  18:20:44

  18 12

  @silberpunkt - "biedni Europejczycy" albo wrócili do wolności handlu w niedzielę albo mają o wiele sensowniejsze przepisy. Nawet w konserwatywnej Austrii market może być otwarty w niedzielę jeśli jest czynny na dworcu kolejowym. W ten sposób w każdym większym mieście przynajmniej jeden duży market jest czynny. U nas chyba największymi beneficjentami zakazu są oblegane teraz w niedzielę - stacje benzynowe. Co ciekawe pracownicy stacji benzynowych pracujący w niedziele(!), w święta(!) czy w nocy(!) nie budzą żadnego współczucia i wyruzomiałości wśród rządzących prawicowych radykałów podobnie jak pracownicy restauracji do których tak chętnie politycy chodzą na niedzielne rodzinne obiady...

 • ~Franek 7 2022-01-31
  21:40:24

  18 8

  Arteksie no i gdyby faktycznie chodziło i dobro pracownika to zakazano by pracy w innych branżach i w przemyśle a zabroniono tylko w handlu. Czy pracownik w fabryce to w niedziele nie chce mieć wolnego? W sposób oczywisty i jasny widać, że chodziło nie o do ro pracowników ale o to ze temu nie chodzili do galerii- my wszyscy obywatele tylko zamiast do galerii poszli się pomodlić i przy okazji na tacę rzucili. Tak się żyje w kato-piso-talibanie.

 • ~artefaks 2022-01-31
  21:59:38

  10 9

  Ksiądz nie może być poszkodowany i też nie powinien pracować w niedzielę.

 • ~tomek13 2022-02-01
  08:23:20

  8 5

  Był ktoś kiedyś z was w Niemczech tam nawet małe stacje paliw są zamknięte w niedzielę nie mówiąc o marketach nikt nie protestuje i nie kombinuje

 • ~takiuj 2022-02-01
  11:34:12

  1 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803