zamknij

Wiadomości

Koniec ze sklepami otwartymi w niedzielę jak poczty. Sejm zaostrzył ustawę ograniczającą handel

2021-09-18, Autor: 

Kończy się fikcja ze sklepami działającymi w niedzielę jako placówki handlowe. W piątek 17 września wieczorem posłowie uszczelnili ustawę ograniczającą handel w niedziele wprowadzając zapis, że w niedziele będą mogły działać jedynie te placówki pocztowe, których przychody z usług pocztowych stanowią ponad 50 proc. ogólnych przychodów. Teraz nowelizacją zajmie się senat.

Reklama

Zaostrzenie handlu w niedzielę - tak głosował sejm

Za nowelizacją prawa opowiedziało się 272 posłów, głównie PiS, Lewicy, Porozumienia, Kukiz 15, przeciw był 135 posłów, głównie Koalicji Obywatelskiej, a 37 (m.in. Koalicja Polska) wstrzymało się od głosu. Niemal po połowie rozłożyły się głosy Konfederacji. 5 posłów było za zaostrzeniem zakazu, a 4 przeciwko.

Nowy katalog osób, które mogą stanąć za ladą w niedzielę

Jak podają Wiadomości Handlowehttps://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/sejmu-znowelizowal-ustawe-o-zakazie-handlu-w-niedziele-jakie-sklepy-beda-mogly-wtedy-dzialac, „znowelizowana ustawa przewiduje uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, aby sklepy nie omijały go poprzez uzyskanie statusu placówki pocztowej, np. dzięki nawiązaniu współpracy z Pocztą Polską.”

„Inna ważna zmiana to wprowadzenie katalogu sób, które będą mogły nieodpłatnie pomagać w niedziele właścicielom sklepów. Obejmie on: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, rodzeństwo, wnuków i dziadków.” czytamy w WH.

Zgodnie z procesem legislacyjnym ustawą w ciągu 30 dni zajmie się Senat, który może nowelizację przyjąć, wprowadzić poprawki, lub odrzucić. Potem dokument wróci do sejmu, a następnie, w razie uchwalenia trafi na biurko prezydenta do podpisu.

Skala omijania prawa urągała powadze państwa

Głównym orędownikiem, zarazem inicjatorem zmiany przepisów jest poseł PiS Janusz Śniadek. Mówił, że skala przypadków korzystania z wyjątku pocztowego urąga powadze państwa. Kręgom rządzącym nie przeszkadzało, kiedy z furtki zdecydowały się korzystać sklepy Żabki. Kiedy jednak wprowadziły je kolejne sieci jak Kaufland, Dino, Lidl czy Biedronka (w sumie mówi się nawet o 20 sieciach), powszechnie mówiło się już, że niedzielny zakaz handlu jest fikcją.

W rządzie długo nie było zgody na zaostrzenie ustawy. Głównie z uwagi na spadki dochodów handlu wywołane pandemią. Jednak w czerwcu Janusz Śniadek mówił, że dostał zielone światło na pracę nad przepisami. Ustawa została przygotowana i trafiła do sejmu.

Według nowych przepisów podmioty chcące korzystać ze zwolnienia z niedzielnego zakazu handlu mają mieć obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów z podziałem na działalność uprawniającą do zwolnienia i pozostałe.

Branża handlowa krytykuje zaostrzenie prawa

Jak nietrudno się domyślić, temat zaostrzenia zakazu nie wzbudza entuzjazmu branży handlowej.

Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, podkreślał przy okazji prac nad zaostrzeniem przepisów, iż nie ma mowy o żadnym obchodzeniu zakazu. Placówki, które otwierają się na podstawie tzw. wyjątku pocztowego, działają w granicach prawa. I to jest potwierdzone rozbudowaną linią orzeczniczą sądów. Ekspert podkreśla, że Polacy cenią możliwość pozostawienia bądź odbioru paczki ze sklepu.

Jego zdaniem to zrozumiałe, że klienci obawiają się braku możliwości zrobienia zakupów lub odebrania przesyłek w dni wolne w znajdujących się blisko ich domów małych sklepach, prowadzonych przez  polskich przedsiębiorców. Zgodnie z badaniami Izby, konsumenci wykorzystują je do przyjmowania paczek równie często jak oddziały Poczty Polskiej. A możliwość sprawnego działania e-commerce podczas pandemii jest niezwykle ważna. Natomiast, według danych Izby, większość ww. placówek handlowych otwiera się w niedziele na podstawie wyjątku od ustawy, pozwalającego w tym dniu stanąć właścicielowi za ladą.

– Polacy dostrzegają mankamenty i fikcyjność rozwiązania, które ogranicza ich wolność i prawo do wyboru, w jaki sposób chcą spędzać czas w niedziele. Ponadto nie możemy mówić o obchodzeniu przepisów, jeśli sklepy mające status placówki pocztowej działają w niedziele, gdyż jest to zgodne z obowiązującym prawem – dodaje Renata Juszkiewicz, prezes POHiD.

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 49

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,koniec-ze-sklepami-otwartymi-w-niedziele-jak-poczty-sejm-zaostrzyl-ustawe-ograniczajaca-handel,wia5-1-5328.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~Franek 7 2021-09-18
    14:39:30

    86 57

    PiSowski kato-talibami w akcji. A co do ustawy to już czytałem, że jest tam tyle bubli i możliwych furtek, że każdy znajdzie sposób żeby ją obejść.

  • ~1floyd 2021-09-18
    15:39:18

    Kombinują jak koń pod górę. Czy tylko handlowcy, pracują w niedziele i święta? Jest spora grupa zawodów, w których ludzie pracują w te dni, nie mają z tego powodu żadnych dodatkowych gratyfikacji. W kodeksie pracy, ładnie nazywają to pracą w/g harmonogramu. Idziesz do pracy w te dni to masz wolne w środku tygodnia. To że, reszta rodziny w tym czasie, jest w pracy lub szkole nikogo to nie obchodzi. I tak w/g przepisów, można mieć spieprzone 3 weekendy w miesiącu. A wystarczył by jeden prosty przepis. Za pracę w niedziele czy święta pracodawca wypłaca obowiązkowo 200% stawki godzinowej lub dniówki. Te proste rozwiązanie, szybko by zweryfikowało, czy komuś się opłaca zatrudniać w te dni. A tym pracownikom, których praca jest niezbędna dałoby jakąś rekompensatę za brak wolnych dni z rodziną.

  • ~Fenrir 2021-09-18
    18:39:44

    26 21

    ~Franek 7
    Na pewno jest obejście które może zastosowywać Żabka wszak 18 stycznia 2019 prezes polskiego oddziału międzynarodowego funduszu CVC Capital Partners, właściciela firm Żabka Polska i PKP Energetyka Krzysztof Krawczyk podpisał list intencyjny o współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej Tadeusza Rydzyka.

  • ~romcost 2021-09-18
    20:11:26

    32 21

    Coś mi się wydaje, że teraz dużo nowych świątyń powstanie...

  • ~dzideq 2021-09-18
    21:48:32

    25 38

    ~Franek 7 - Ty putinowsko platfusowy trolu . jedyne co czytałeś to ile od niego dostałeś .

  • ~Dador 2021-09-18
    22:02:34

    47 14

    ~1floyd 2021-09-18 15:39:18
    Jestem podobnego zdania. Z resztą sam stosowałem i stosuje zasadę - w soboty 150% , w niedzielę 200% tygodniowej dniówki. Bardzo jasne zasady dla obu stron. Przecież na grubie to się zabijają o pracę w weekendy, właśnie przez ww. schemat.

  • ~ 2021-09-18
    23:19:00

    19 39

    Panie fenrir,ani "Żabka",ani PKP Energetyka NIE są polskimi firmami,więc ze swoją kasą mogą robić co chcą i chwała im za to że wspomagają zbożne dzieła o.Tadeusza!
    Przynajmniej będzie lepiej od Ciebie wykształcona polska młodzież,hej.:)

  • ~polk 2021-09-19
    00:25:27

    46 16

    Kazimierzu to jak to jest, że pomimo wprowadzonej ustawy w 2018roku nikogo z rządzących nie bolało, że czynna jest żabka jako placówka pocztowa a nagle zaczęło ich boleć, że czynne są biedronki, lidle czy dina?

  • ~ 2021-09-19
    00:30:57

    20 23

    Panie polk,bo "Żabka"jest franczyzą,a i wielkością i liczbą pracownikow chyba też się różni,nie?
    Pozdrawiam.

  • ~polk 2021-09-19
    03:16:30

    18 14

    Kazik a to jest twoja interpretacja prawa czy może istnieje jakaś wykładnia? Przy ilu zatrudnionych pracownikach nie można sprzedawać w niedzielę i być placówką pocztową? Przytocz konkretny paragraf

  • ~Hunter 2021-09-19
    09:56:57

    27 5

    Ma ktoś dane ile prawdziwych placówek pocztowych jest otwarte w niedziele? Moja już w sobotę ma święto i jakoś nikt od tego nie umarł. Śmieszna ustawa z jakimiś furtkami powinien być albo całkowity zakaz albo wszystko otwarte, bez kombinowania.

  • ~ 2021-09-19
    10:36:13

    15 12

    Panie polk-odnośnie franczyz,czyli "Żabek"wyjaśnienie masz tu-
    "Objęcie wyłączeniem z art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy wspólników spółki cywilnej będzie możliwe, przy założeniu, że osoby te będą prowadzić handel osobiście, bez pomocy pracowników lub zatrudnionych. Jednocześnie, ponieważ wspólnik spółki cywilnej nie jest ani pracownikiem ani zatrudnionym, kwestia ta pozostaje poza zakresem kompetencji PIP.

    Franczyzobiorca zgodnie z przeważającą opinią działa we własnym imieniu i na własny rachunek, a łącząca go umowa franczyzy z franczyzodawcą jest jedynie formą prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem jeżeli franczyzobiorca zatrudniający pracowników lub zatrudnionych, chce otworzyć swój sklep w niedzielę lub święto, to jest to możliwe pod warunkiem prowadzenia przez niego handlu WYŁĄCZNIE OSOBIŚCIE."
    Pozdrawiam.

  • ~ 2021-09-19
    19:05:44

    13 14

    Ustawa pisana pod potrzeby episkopatu. Niespójna, nielogiczna i niesprawiedliwa nie tylko dla handlowców ale także pracowników. Pracownica na kasie marketu ma mieć ustawowo wolną niedzielę, a o pracownicę kasy stacji benzynowej ci sami posłowie nie dbają. A może tak jak się powszechnie mówi, nie chodziło tu wcale o pracowników. Raczej chyba na uniemożliwieniu spędzania czasu na oglądaniu, przymierzaniu, kupowaniu czyli wtrącanie się w to co każdy chce robić ze swoim czasem wolnym.

  • ~ 2021-09-19
    20:13:19

    8 7

    Panie Orient w/w ustawa istnieje prawie 3lata,toś pan dłuuugo spał:))

  • ~artefaks 2021-09-19
    21:00:46

    4 13

    Oprócz służb koniecznych do utrzymania infrastruktury nikt nie powinien w niedzielę pracować. Dlatego kościoły też należy w niedzielę pozamykać . Nie będzie smołkaidiot przemocą narzucać nam swojej woli

  • ~ 2021-09-19
    21:18:21

    11 7

    Oj panie Artefaks,tego nie wiedziałem że pan w pampersach siedzi na kasie i żeś się pan tak do tego stołka przykleił że chciałbyś na nim siedzieć 24/7:)
    PiS jest tak wielkoduszny że Cię "niestety" musi oderwać od tego stołka przynajmniej w Dzień Święty,bo być może przyjdzie czas że i pan się kiedyś nawróci.
    Pozdrawiam.

  • ~ 2021-09-19
    21:43:01

    10 5

    Aaa jeszcze muszę wytłumaczyć tutejszym lemingom dlaczego w całej Europie stacje benzynowe są otwarte?
    Gdyż żarcia możecie sobie zrobić zapasy i na rok,a inna sytuacja jest z paliwem,gdyż legalnie przez granicę można przewieźć pełen bak +10l paliwa!
    Jeśli np celnik w DE lub FR stwierdzi że w kanistrze macie 11l,to wtedy już ma prawo Was oskarżyć o przemyt.hej.

  • ~Arteks 2021-09-20
    11:31:43

    4 7

    @franca77 - w większości Europy otwarte jest wszystko to na co ma ochotę właściciel i personel. W przypadku Polski mamy do czynienia tylko z ideologią kościelną i antymarketową. Nie stoją za tym żadne inne przesłanki. Sam się zdziwisz co proponują posłowie PiS związani z rolnictwem - legalną sprzedaż przez rolników w niedzielę(!): https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/pis-chce-ulatwic-handel-w-niedziele-jest-projekt-ustawy/709ntpc

  • ~ 2021-09-20
    16:35:22

    5 2

    Panie Arteks,chyba bardziej skompromitować to się pan już nie potrafi!!!:)
    Niekiedy czytając pana wywody mam wrażenie że czytam "pieprz i wanilia"niestety BEZ wanili:)))
    Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5086