zamknij

Wiadomości

W czym palą rybniczanie? Złóż deklarację w CEEB, bo będzie kara

2022-01-13, Autor: bf

Niby pozostało jeszcze dużo czasu, ale po co czekać do ostatniego dnia? Magistrat w Rybniku przypomina, że do 30 czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy nieruchomości mają czas na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przeciwnym razie narażamy się na kary.

Reklama

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma na celu zebranie informacji o źródłach ciepła wykorzystywanych na potrzeby ogrzewania budynków, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Obowiązek składania deklaracji spoczywa na właścicielu lub zarządcy budynku, w którym znajduje się źródło ciepła i spalania paliw.

Według naszych danych, w Rybniku powinno zostać złożonych 25 421 deklaracji. Do tej pory złożono ich zaledwie 3616. Zachęcam, by nie zostawiać tego na ostatni moment – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Dane, jakie uzyskamy za pośrednictwem CEEB, pozwolą mam na poznanie realnego stanu jakości ogrzewania na terenie naszego miasta, co znacznie usprawni walkę o czyste powietrze. Co ważne, dane te będą też ułatwiały pracę strażnikom miejskim, którzy w trakcie kontroli będą od razu wiedzieli z czym mają do czynienia – przekonuje prezydent.

Termin złożenia deklaracji:

- dla istniejących budynków - 12 miesięcy (liczone od 1.07.2021 r.)

- dla nowo powstałych budynków oraz nowo instalowanych źródeł ogrzewania – 14 dni.

Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel/zarządca budynku, w którym źródła ciepła lub spalania paliw zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W przypadku budynku, w którym źródło ciepła lub spalania paliw zostało uruchomione po dniu 1 lipca 2021 r. - termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni od momentu jego uruchomienia.

Jak przypomina magistrat, niezłożenie deklaracji w ustawowym terminie zagrożone będzie grzywną, wymierzaną na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zgłaszający zreflektuje się, że nie złożył deklaracji zanim organ „poweźmie o tym informację”, może uniknąć kary, przesyłając wymagane informacje w ramach tzw. czynnego żalu.

Jak złożyć deklarację? Są dwa sposoby:

- w formie elektronicznej – poprzez stronę www.zone.gunb.gov.pl za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu,

- w formie papierowej – bezpośrednio w urzędzie właściwym dla umiejscowienia budynku bądź wysyłając pocztą.

W deklaracji powinno się oznaczyć wszystkie źródła ogrzewania w budynku, eksploatowane oraz zainstalowane, ale również nieużywane, oraz wskazać rodzaj wykorzystywanego paliwa.

Pobierz deklarację:

- Formularz A - budynki i lokale mieszkalne

- Formularz B - budynki i lokale niemieszkalne

Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z punktu obsługi klienta

Punkt, w którym można uzyskać pomoc w wypełnieniu deklaracji do CEEB mieści się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Rzecznej 8 (na parterze po prawej stronie) i działa w godzinach obsługi klientów UM:

- poniedziałek – środa w godz. 8.00 – 15.00;

- czwartek: 8.00 – 17.30;

- piątek: 8.00 – 12.30.

W tych samych godzinach czynny jest też telefon do punktu: 32 43 92 398.

Więcej informacji:

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące CEEB można odnaleźć na stronie > Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

--

Jak egzekwowana jest w naszym regionie uchwała antysmogowa będą też sprawdzać działacze akcji Karny Kopciuch. Przypominamy, że zgłoszenia trucicieli możecie dokonywać poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 77

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Arteks 2022-01-13
  11:44:24

  Można powiedzieć, że ci którzy palą w piecach, "nie palą" się do wpisu na "listę wstydu". ;)

 • ~Maksymilian Popeć 2022-01-13
  12:05:50

  92 15

  Arteks, zdajesz sobie sprawę, że Twoje ciągłe uszczypliwości są przeciwskuteczne jeśli chodzi o jakąkolwiek poprawę jakości naszego powietrza?

 • ~Arteks 2022-01-13
  12:28:27

  14 97

  @Maksymilian - odnoszę inne wrażenie. Nic tak jak obśmiewanie nie pomogło przełamać muru piecowego zaścianka. Prześmiewcza ulotka "Gańba" wydana przez UM zrobiła więcej szumu i reakcji niż wieloletnie edukowanie i apele.

 • ~jojo 2022-01-13
  12:29:08

  81 12

  Artek a ty masz ogrzewanie z elektrowni jądrowej?

 • ~Arteks 2022-01-13
  12:44:41

  11 88

  @jojo - nie ale też nigdy nie musiałem się babrać węglem czy popiołami. A ty też w tej grupie która "nie pali się" do spisania swojego wstydliwego dymiącego wyposażenia?

 • ~halupczok1 2022-01-13
  13:02:08

  69 13

  po pierwsze na postawione pytanie -czym palą w Rybniku, można odpowiedzieć - w czym? te tytułu powalają, po drugie -za chwilę np. CESJi S- CENTRALANA EWIDENCJA SPOŻYWANIA, JEDZENIA I SEKSU - będzie chciała aby obywatel oczywiście pod groźba kary finansowej( bo pieniądze na rozdawnictwo muszą być) ma dobrowolnie wskazać co w lodówce ,a może nawet jak i co robi w sypialni tak trochę na wesoło do tematu trzeba podejść bo inaczej nie da rady.

 • ~Fischer 2022-01-13
  13:35:52

  45 6

  Roztrząsamy temat ekologicznego ogrzewania w tym kotłowni na gaz ziemny a tu pojawia się info o wstrzymaniu podłączeń do sieci.
  Jakoś to wszystko niespójne.

 • ~hub381 2022-01-13
  13:38:31

  29 21

  Ciągle jakieś tam deklaracje,ponoć latają drony a wyjdziesz za mury domu, to trza założyć maskę p.gazową. Dot. Rybnika Połnoc. ????

 • ~artefaks 2022-01-13
  18:02:15

  22 3

  Czyli półgębkiem powiedzieli tym co nie chcą wymienić starego kotła. Że wystarczy napisać wniosek do PSG o podłączenie do sieci gazowej i pokazywać SM pismo z odpowiedzią PSG. Przypominam że borsigi mają resursy do końca 2022 i one również mają być niby ,,podłączane do gazu". Ciemno wszędzie , głucho wszędzie. Arteks było ekologiczne ciepełko , a teraz zimno w blokhauzie będzie....

 • ~Kwinto 2022-01-13
  19:47:54

  15 0

  Magistrat niepotrzebnie się błaźni tymi przypomnieniami, trzeba było dać termin do konca 2021r i też spokojnie wszyscy by zdążyli. Wy liczycie że ci co mają kopciucha będą się pchać do złożenia deklaracji? Naprawdę czasami mi ręce opadają jak czytam o wyczynach urzędu miasta.

 • ~boroczek2 2022-01-13
  19:52:16

  23 2

  Arteksy i inni: otóż złożyłem deklarację poprzez www.zone.gunb.gov.pl, ale deklaracja ta ZMUSZA do zaznaczenia opcji "węgiel i paliwa węglopodobne"!!! Zmusza, bo bez zaznaczenia deklaracja NIE PRZEJDZIE!! Drugę część opcji czyli "paliwa węglopodobne" musiały wykombinować wyjątkowi dyletanci w Warszawie, którzy NIE ZNAJĄ rozporządzeń, bo zmuszanie mnie do zaznaczania opcji spalania w zasadzie wszelakich śmieci jest wrednym nadużyciem i wg mnie żaden z tych bawiących się w karne kopciuchowanie nie wypełniał takiej deklaracji, a niby mają tak wiele do pyskowania. Aha przemądrzały arteksie i inni smogowi hipokryci....jak czekam na odpowiedź z GNUB, bo RPO do nich odbił piłeczkę....żeby nie było, że nic nie zrobiłem. Taka podpowiedź na koniec: tak PALĘ CERTYFIKOWANYM(ALE GÓWNIANYM) WĘGLEM jednej z tyskich kopalń i TYLKO WĘGLEM w PIECU Z TERMINEM WAŻNOŚCI NA 2023 ROK

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2650