zamknij

Wiadomości

Karny Kopciuch sprawdzi jak samorządy egzekwują uchwałę antysmogową

2022-01-01, Autor: red

1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Teoretycznie, od dziś, na Śląsku nie powinno już być bezklasowych i najstarszych kotłów na węgiel. Czy tak jest faktycznie? Oczywiście, że nie. Teraz przyszłość uchwały antysmogowej leży w rękach samorządów, które mają odpowiednie instrumenty, by ją egzekwować. Działacze Karnego Kopciucha zamierzają uważnie sprawdzać, jak samorządy wywiązują się z tego obowiązku.

Reklama

Na ten moment czekali wszyscy, którym zależy na jakości powietrza na Śląsku. 1 stycznia 2022 roku w województwie śląskim wchodzi w życie kolejny, ważny etap tzw. uchwały antysmogowej. Od dziś nie mogą już być eksploatowane kotły bezklasowe (bez tabliczki znamionowej) oraz te wyprodukowane przed 2007 rokiem.

Czy mieszkańcy Śląska wzięli sobie do serca nowe przepisy i wymienili najstarsze kotły kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła? Wystarczy wyjrzeć za okno, by stwierdzić, że nie wszyscy.

Czy ci, którzy nie wymienili kotłów, mają się czego obawiać? Znowu: teoretycznie tak. Od dziś urzędnicy oraz strażnicy miejscy czy gminni będą mogli między innymi:

 • złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, która może wynieść od 20 do 5000 złotych
 • nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych
 • nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej.

A jak to będzie w praktyce?

Teraz los uchwały antysmogowej leży w rękach samorządów. Miasta i gminy mają wszelkie niezbędne narzędzia, by zmobilizować mieszkańców do stosowania obowiązujących przepisów. Śląski Związek Gmin i Powiatów wypracował bardzo sensowne i życiowe rekomendacje. Przewidują one między innymi, by nie karać tych, którzy nie zdążyli z wymianą kotła nie ze swojej winy – przewiduje Wacław Wrana – koordynator akcji Karny Kopciuch.

Co dokładnie przewidują rekomendacje Śląskiego Związku Gmin i Powiatów? Podczas kontroli strażnika lub urzędnika na taryfę ulgową w postaci pouczenia czy zwrócenia uwagi mogą liczyć osoby, które:

 • odpowiednio wcześniej zawarły umowę przyłączeniową do sieci gazowej lub ciepłowniczej, ale nie ze swojej winy nie zostały jeszcze podłączone
 • wpłaciły już zadatek na zakup nowego źródła ciepła, bądź zakupiły już nowe źródło ciepła, ale oczekują na jego zainstalowanie. W takim przypadku będzie trzeba udokumentować zobowiązania na linii inwestor – wykonawca
 • nie wymieniły kotła z powodu opóźnień we wdrażaniu programów dedykowanych osobom ubogim energetycznie czy niezaradnym życiowo, wynikających z przyczyn od nich niezależnych.

I teraz najważniejsze: bez względu na to, czy przeprowadzona kontrola zakończy się kara finansową, czy pouczeniem, kontrolerzy będą sporządzać protokół pokontrolny. W protokole zostaną dokładnie określone działania, jakie musi podjąć osoba kontrolowana. Strażnik bądź urzędnik wyznaczy również datę następnej kontroli, podczas której te działania zostaną zweryfikowane. Taki protokół może też być w przyszłości podstawą do wniosku o ukaranie sądu.

Jaką mamy gwarancję, że śląskie samorządy będą przeprowadzać kontrole nadal dymiących budynków i że będą stosować rekomendacje Śląskiego Związku Gmin i Powiatów?

Niestety żadne. Jak dotąd w naszym regionie tylko Rybnik zapowiedział konkretne kontrole. Przewidujemy, że włodarze zwłaszcza mniejszych gmin, 2 lata przed wyborami nie będą chcieli wchodzić w konflikt ze swoimi mieszkańcami i nie będzie im zależało na egzekwowaniu uchwały antysmogowej – zauważa Wacław Wrana.

Dlatego działacze akcji Karny Kopciuch zapowiadają, że będą patrzeć na ręce samorządom z subregionu zachodniego województwa śląskiego.

Od dziś każde zgłoszenie kopcącego budynku otrzymane przez stronę www.karnykopciuch.pl będziemy zgłaszali straży miejskiej lub gminnej danego miejsca bądź do właściwego urzędu gminy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli. Następnie, będziemy prosić o udostępnienie protokołu pokontrolnego, by sprawdzić, w jaki sposób strażnicy i urzędnicy reagują na zgłoszenia kopciuchów – tłumaczy Paulina Nowak – wolontariuszka akcji Karny Kopciuch.

Na tym nie koniec działań Karnego Kopciucha.

Na zakończenie każdego miesiąca zbierzemy dane ze wszystkich gmin, sprawdzimy ile dokładnie strażnicy i urzędnicy przeprowadzili kontroli oraz jaki był ich efekt. Dane przedstawimy opinii publicznej w formie comiesięcznego raportu – dodaje Paulina Nowak.

Przypominamy, że zgłoszenia trucicieli możecie dokonywać poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 79

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~rudobrody 2022-01-01
  22:26:49

  13 15

  "Od dziś nie mogą już być eksploatowane kotły bezklasowe (bez tabliczki znamionowej) oraz te wyprodukowane przed 2007 rokiem.

  Czy mieszkańcy Śląska wzięli sobie do serca nowe przepisy i wymienili najstarsze kotły kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła? Wystarczy wyjrzeć za okno, by stwierdzić, że nie wszyscy."

  Wy tak na serio?

  Skoro sami na swoim portalu piszecie:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,kup-czas-i-zlikwiduj-kopciuch-w-2022-roku-bez-5-tysiecy-zl-mandatu,wia5-3321-50417.html

 • ~boroczek2 2022-01-02
  10:16:51

  42 20

  "Przypominamy, że zgłoszenia trucicieli..." skoro wg waszej infantylnej definicji kopciucha jest zauważony dym, to zajmijcie się każdym(oprócz elektryków) pojazdem z rurą wydechową, bo nie zmienicie faktu, że kopci, "proponuję także takie ubeckie antysmogowe trójki, dwójki społeczne na chodnikach, w parkach i zwracanie uwagi na dym wydobywający się z ust palaczy papierosów, bo też kopcą i też są trucicielami....

 • ~rudobrody 2022-01-02
  11:22:05

  17 15

  @boroczek2,
  i jeszcze parą wodną z chłodni kominowych! :-D

 • ~drewnopol2 2022-01-02
  14:35:57

  17 10

  Następna kara dla ludzi. Za chwilę będzie strach wyjść z domu , żeby za coś nie zostać ukaranym..

 • ~Arteks 2022-01-02
  16:11:46

  15 27

  Dobry pomysł! Jest uchwała, która - jak przypomnę - powstała z udziałem ekspertów od ochrony środowiska i prawników. Zaakceptował ją jednomyślnie sejmik wojewódzki. Teraz samorządy mają możliwość realnego karania za niewymienione śmieciuchy.

 • ~rudobrody 2022-01-02
  17:26:43

  12 12

  @Arteks,
  Oczywiście że uchwała była przygotowana i opublikowana dawno temu. Było mnóstwo czasu na dostosowanie się do niej.
  Ale jak znam życie to podejście bylo takie: a może to tylko taka ściema? A jeszcze poczekam to może przesuna terminy, a bo ja się dopiero miesiąc temu za to zabrałem (dodać można a na wniosek czeka się pół roku), a co ja mam zrobić jak instalatorzy mają terminy na czerwiec 2022, a bo na montaż licznika czekam od pół roku, itd itd

  Ale osobiście jestem za karaniem bezwzględnym. Czasu było na tyle dużo że można było zdążyć.

  Tyle że jesteśmy w Polsce i pewnie skończy się na usprawiedliwieniu za wszelką cenę i tłumaczeniu tych którzy nie zdążyli...

 • ~boroczek2 2022-01-02
  17:34:47

  14 5

  Nie wiem, czy ktoś z komentujących wypełniał deklarację "Źrodło ciepła", ale tam wręcz ZMUSZAJĄ do zaznaczenia opcji: węgiel i paliwa węglopodobne". Ja po interwencji otrzymałem od nich taką odpowiedź: " W formularzu deklaracji jest możliwość wskazania węgla: poz. B03 rodzaje stosowanych w kotłach paliw stałych poz. 01: węgiel i paliwa węglopodobne". Pozdrawiamy, Zespół CEEB"
  Ja palę suchym drewnem(na rozpałkę jak trzeba) i certyfikowanym węglem i tylko węglem(Wesoła) i MUSIAŁEM zaznaczyć te wyroby węglopodobne, bo deklaracja by nie wyszła(a jest obowiązek jej złożenia). Wychodzi na to, że W Warszawie jeszcze nie wiedzą, że miał, czy flot na Górnym Śląsku są ZDECYDOWANIE ZAKAZANE. Czyli jest to takie pseudodziałanie ze strony państwa jak i rodzimych pseudodziałaczy antysmogowych, tak byle zaistnieć i tyle!! Z faktycznym działaniem antysmogowym ma to tyle wspólnego co ubeckie zastraszanie ludzi. Niech ci karni kopciuszkowie zabiorą się za tych, którzy faktycznie spalają śmieci, a nie za każdego u kogo zobaczą lekki dymek z komina....
  Ponadto "antysmogowcy" jeśli naprawdę chcecie walczyć o dobre powietrze i dobry klimat, to odpowiedzcie mi na pytanie co ludzie mają zrobić w maju z elektrośmieciami w postaci telewizorów, które nie będą spełniały norm do odbioru nowoczesnego sygnału? Co z płaceniem abonamentu za elektrośmieci, które albo sobie unowocześnimy dopłacając sporo, alby wywalimy do kontenerów?

 • ~rudobrody 2022-01-02
  19:37:12

  3 9

  @boroczek2,
  "to odpowiedzcie mi na pytanie co ludzie mają zrobić w maju z elektrośmieciami w postaci telewizorów, które nie będą spełniały norm do odbioru nowoczesnego sygnału? "
  Dokupią dekoder dvb-t2

  "Co z płaceniem abonamentu za elektrośmieci, które albo sobie unowocześnimy dopłacając sporo, alby wywalimy do kontenerów?"
  Dekoder dvb-t2 kupisz za 90PLN.
  Nie przesadzajmy że to sporo...

 • ~artefaks 2022-01-02
  20:06:00

  11 9

  Czy wymieniony posiada jakieś uprawnienia do przeprowadzenia kontroli ? To będzie jakieś ORMO ? czy raczej Inspekcja Robotniczo-Chłopska ?.
  Przypomnijcie sobie jak były liczone i weryfikowane listy składających podpisy o likwidacji SM. Składający wniosek nie zostali wpuszczeni do pomieszczenia gdzie się odbywało się liczenie i weryfikacja. Inną sprawą jest że potencjalni ,,sprawdzający " są w konflikcie z Państwem Polskim ( wyrok o odszkodowaniu za smog). Czyli kontrolujący w trakcie przeprowadzenia kontroli mogliby uzyskać wiedzę którą mogliby w przyszłości wykorzystać przeciwko Polsce , Polakom i Organom Samorządowym. Nie jestem prawnikiem . Ale widzę tu wyraźny konflikt interesów

 • ~dzideq 2022-01-02
  22:54:43

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~reformatorski 2022-01-03
  13:40:00

  2 3

  ----artefaks kiedyś zupełna ignorancja, a teraz przerażenie zagląda do kopciuchowych umysłów. Było wymienić piec to teraz nie byłoby strachu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 434