zamknij

Wiadomości

Uroczystość w bazylice. Upamiętnili 100. rocznicę urodzin ks. Blachnickiego

Wczoraj w Bazylice św. Antoniego w Rybniku miała miejsce niecodzienna uroczystość – 24 marca 1921 roku urodził się znany rybniczanin - ks. Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie. Mszy świętej przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc.

Reklama

Gdyby nie sytuacja pandemiczna – świątynia w Rybniku byłaby pewnie wypełniona po brzegi. Wczoraj wieczorem odbyła się uroczysta msza święta w 100. rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego.

- W tej modlitwie jednoczy nas szczególna intencja – 100. rocznica urodzin czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – syna tej ziemi, ochrzczonego 500 metrów dalej w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Prosimy o rychłą beatyfikację, powierzamy Bogu światło życia. Powierzamy Ci świat w dobie pandemii – mówił na rozpoczęciu mszy ks. Marek Bernacki, proboszcz parafii św. Antoniego w Rybniku.

Podczas homilii abp Wiktor Skworc przypomniał, że wierni spotykają się w bazylice w wigilię Zwiastowania Pańskiego, aby przypominać i świętować 100. rocznicę urodzin ks. Blachnickiego.

- Naszą modlitwą chcemy chronić każdy początek życia, którego źródłem jest Bóg – zaznaczył duchowny.

Metropolita katowicki przypomniał życiorys ks. Franciszka Blachnickiego, jego konspiracyjną działalność podczas II wojny światowej i moment, kiedy w 1942 roku przeżył nawrócenie w celi śmierci. Przywołał też lata formacji seminaryjnej i trudny okres pracy duszpasterskiej, okres studiów i wykładów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w tym zaangażowanie w realizowanie postanowień Soboru Watykańskiego II, którego owocem jest dzieło Ruchu Światło-Życie. Wspominał też ostatnie lata życia ks. Blachnickiego przeżyte na obczyźnie w Carlsbergu.

- Kościół jest jak żywy organizm, krąży w nim krew, odżywia się i oddycha, żyje dzięki włączeniu się w tę pracę wewnętrzną wszystkich jego cząstek, od biskupów i kapłanów po dzieci. Całe Ciało, stosownie do otrzymanych darów i możliwości, umacnia i buduje miłość w Kościele. Świadectwo, służba i liturgia to trzy działania, które składają się na żywy Kościół – abp Skworc cytował słowa ks. Blachnickiego.

Z kolei Ruch Światło-Życie miał prowadzić wiernych do prawdy, co było najważniejszą sprawą rybniczanina.

Metropolita zastanawiał się też nad kondycją Ruchu. Odniósł wrażenie, że ostatnio i nie tylko z powodu pandemii – mniej ukazuje piękno i wielkość Kościoła.

– Jakby za mało było ruchu w „Ruchu”. Stał się jakby bardziej „wsobny”, mniej wychodzący do, a przecież oczekiwany jest jego głos „pośrodku współczesnego świata”, aby był zrównoważeniem dla często uproszczonej, a nawet krzywdzącej oceny rzeczywistości Kościoła, jaką słyszymy – zauważył Skworc.

By posłużyć analogią, przypomniał biblijną historię z Księgi Daniela, wg której trzej hebrajscy młodzieńcy byli wezwani przez króla Nabuchodonozora do oddania czci złotemu bożkowi. Zdecydowanie odmówili. Zostali ukarani i wrzuceni do pieca ognistego. Bóg jednak ich uratował.

– Ktoś powie, że dziś jako wspólnota Kościoła, jako pasterze, duszpasterze i wierni zostaliśmy wrzuceni w ogień krytyki. Od trzech młodzieńców możemy się uczyć zajęcia w tej sytuacji właściwej postawy, a jest nią postawa modlitwy i pełnienia swojego powołania, swojej misji. Dlatego reanimujcie wszystkie wspólnoty; modlitwą wspierajcie waszych pasterzy i duszpasterzy; dajcie o nich zgodne świadectwo, zgodne z waszym doświadczeniem – zaapelował arcybiskup.

Zwracając się do oazowiczów, zachęcił ich, by przeczytali życiorys Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. To ma im dać nowe motywy i impulsy do działania. Wskazywał, że kiedyś pandemia się skończy.

– Nie możecie się zamknąć na zawsze w sferze wirtualnej. Musicie być gotowi „w realu”, by osobistym świadectwem przedstawić przekonującą ofertę dla ludzi szczerze szukających wartości i zrobić z nimi coś wspólnie dla jedności Kościoła – zachęcał abp Skworc.

Hierarcha podkreślał, że przyszłość Kościoła to niezmiennie parafie i małe, żywe grupy, czyli oazy niosące w sobie prawdę (Światło) Ewangelii i Życie dynamiki wspólnoty ludzi zgromadzonych wokół Jezusa. Zachęcił, by wzorem założyciela oazowicze nieśli w nowe stulecie ciągle aktualne przesłanie Ruchu Światło-Życie. – Jesteście posłani. Macie misję do spełnienia! – dodał na koniec.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-03-25 09:50:55

  W setną rocznicę , stu zarażonych. Doskonały materiał zdjęciowy na potrzeby dochodzenia epidemiologicznego.

  71 12
 • ~ 2021-03-25 11:31:02

  Ja cie krece:
  Wierni rozstawieni, w maseczkach, dystans spoleczny.
  Kler: nagromadzony siedzi na zicach kolo siebie, o malo sobie na kolana nie wskocza- zero dystansu. I po co tych ksiezy tam TYLU? czy slyszeli o home office? nie mogl tego biskup z pomocnikiem odprawic?
  Podwojne standardy...

  51 6
 • ~cyd 2021-03-25 11:33:25

  Psy szczekają, karawana idzie dalej w prawicowej Polsce.

  25 15
 • ~siarzewski 2021-03-25 12:02:24

  Ludzi jak w kolejce do kasy w biedronce....

  25 7
 • ~karowd 2021-03-25 12:09:22

  Bardzo przykro mi to pisać, ale w czasie tej mszy nie były przestrzegane środki ostrożności, nie był przestrzegany limit osób, odstępy między ludźmi, itd. Szkoda, bo akurat było to miejsce i czas, żeby dać przykład odpowiedzialnego podejścia w sytuacji olbrzymiego wzrostu zachorowań.

  39 7
 • ~ 2021-03-25 12:18:02

  Ci nasi hierarchowie chyba nigdy nie zmadrzeją. Nie wiem , co na nich w końcu podziała , całkowicie puste kościoły , czy brak kasy ?

  33 3
 • ~Jan R. 2021-03-25 13:26:07

  Nie wiem czy hierarchowie kościoła i cały chrześcijański lud Boży zdają sobie sprawę z tego że wszyscy pójdziemy do piekła - muzułmańskiego, a muzułmanie pójdą do piekła chrześcijańskiego. Do jakiego piekła pójdą pozostali - nie wiem.

  11 7
 • ~Dintojra 2021-03-25 13:46:11

  Kaz/Zak... czasem potrafisz napisać z sensem... chyba, że ktoś Ci przejął konto

  16 4
 • ~Adam72 2021-03-25 14:45:42

  Brawo @zak. Każdy ma sumienie i wielu chce żyć zgodnie z nim. Do tego dochodzi wiara i kościół. Ale jak to się ma do aktualnej sytuacji? W jakiej sytuacji stawia nas kościół? " Nie zabijaj" A może to polityka? A może wiara nas wybawi z pandemii? Nikt z wielkich chierarchów nie próbuje podjąć tematu i namówić do ograniczenia spotkań kościelnych. Mam dużo wątpliwości mimo że praktykuję i wierzę. A może chodzi o kasę? Pozdrawiam Wszystkich wierzących i pomału wątpiących...

  26 1
 • ~ 2021-03-25 17:56:00

  Zdjęcia TW Dąbrowskiego, odznaczonego (O, ironio!) odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia" bez maseczki oraz uczestników liturgii, którzy nie przestrzegają obostrzeń i łamią nakaz zachowania dystansu. Toż to gotowy materiał do wszczęcia postępowania. Halo, czy służby to widzą !?

  15 1
 • ~Fenrir 2021-03-25 20:09:31

  Czy proboszczowi zostały już postawione zarzuty? Czy policja użyła gazu wobec uczestników ? A swoją drogą gdyby zwykły człowiek wyszedł na ulicę i zaczął opowiadać o jakichś zmartwychwstaniach, wskrzeszeniach, historyjki o gadających krzakach, chodzeniu po wodzie, podróżowaniu niejakiego Jonasza w brzuchu ryby przez 3 dni to pewno szybko zostałby złapany w kaftan i wylądował u czubków. Dodatkowo gdyby trzepał na tym kasę to zaraz by go dosiadł US, ZUS i prokuratura. A tu się już ponad 2000 lat zarabia na ludzkiej naiwności ( a nawet bardziej głupocie) i nawet w sytuacji gdy stwarza się zagrożenie dla zdrowia i życia wielu ludzi i służby udają że są niewidome. Pal diabli tych co łażą do kościółków gdyby tylko oni padli w wyniku zarażenia covid byłoby to nawet z zyskiem dla społeczeństwa ale oni pójdą dalej zarażać w marketach, komunikacji itd

  13 5
 • ~ARTBR 2021-03-25 22:18:21

  Witam.
  Jestem osobą wierzącą i praktykującą.
  Zastanawiam się dlaczego taki człowiek jak abp. Skworc, który jest podejrzewany, o tuszowanie pedofilii w kościele i przenoszenie księży pedofilów przyjmowany jest z takimi honorami w kościele?

  Zachowuje się tak jakby nie się nie stało, a co za tym idzie przyzwalał na pedofilię w kościele.

  Wstyd dla Bazyliki i księży tam posługujących, za przyklask dla tego człowieka!!!

  15 2
 • ~Hari Derner 2021-03-26 09:13:19

  No"... a którz jest bez winy ?" Smutne lecz prawdziwe, widzi to cały Świat-a ty śmiertelniku masz go słuchać. Średniowiecze mamy dawno za nami a erze cyfryzacji nic pod "dywan"nie ukkryjesz.

  1 1
 • ~Woziwoda 2021-03-27 22:20:10

  Oglądałem dzisiaj jakąś skróconą relację z tego wydarzenia w telewizji TVT. W pewnej chwili nieoczekiwanie pojawił się na wizji komentarz bp. Dziwisza. Jestem zdumiony, że ta telewizja ma czelność pokazywać wizerunek tego zakłamanego księdza, kryjącego pedofilię księży! Przecież ten facet jest kompletnie skompromitowany od czasu gdy publicznie łgał jak najęty, że nic mu nie wiadomo o tym obrzydliwym procederze. To się nie mieści w głowie.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 835