zamknij

Wiadomości

W środę setna rocznica urodzin ks. Blachnickiego. Przyjedzie abp Wiktor Skworc

2021-03-23, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Gdyby ks. Franciszek Blachnicki żył, świętowałby jutro (24 marca) 100. rocznicę urodzin. Z tej okazji do Rybnika przyjedzie abp Wiktor Skworc. Będzie przewodniczył mszy świętej w Bazylice św. Antoniego.

Reklama

Jutro ważny dzień dla Rybnika. Sto lat temu - 24 marca 1921 roku w naszym mieście urodził się ks. Franciszek Blachnicki.

Z tej okazji abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył o godz. 18.00 Mszy świętej w Bazylice św. Antoniego w Rybniku.

- Wraz z zaproszonymi delegacjami metropolita katowicki będzie dziękował za dar życia i powołania ks. Franciszka Blachnickiego i prosił o jego rychłą beatyfikację. Liturgia będzie ona transmitowana przez na kanale YouTube Bazyliki św. Antoniego – czytamy w komunikacie Archidiecezji Katowickiej.

Następnego dnia czwartek, 25 marca, w Kościele Akademickim w Katowicach (krypta katedry Chrystusa Króla), wykładowcy, studenci i absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają na 18.30 do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar życia i posługi Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, duszpasterza młodzieży i rodzin, profesora, wykładowcy. zabudowań zrealizowany w patio Wydziału.

Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. Zmarł 27 lutego 1987 w Carlsbergu, w Niemczech.

Ksiądz katolicki, kandydat na ołtarze, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Walczył z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, więzień KL Auschwitz.

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie – święcenia przyjął w 1950 r.; inicjator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

- Swoje liczne talenty umysłu i serca, jakiś szczególny charyzmat, jakim obdarzył Go Bóg, oddał sprawie budowy Królestwa Bożego. Budował je modlitwą, apostolstwem, cierpieniem i budował z taką determinacją, że słusznie myślimy o Nim jako o ,,gwałtowniku tego Królestwa (por. Mt 11, 12) – tak o ks. Blachnickim mówił papież Jan Paweł II.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2021-03-23 09:07:31

  Uważam że, abp W.Skworc powinen do czasu wyjaśnienia okoliczności związanych z przeniesieniem księdza pedofila nawet nie do innej swojej parafii innej diecezji a za granicę, (!, chyba na Ukrainę) albo zaprzestać pełnić swoje obowiązki (zredukować je do minimum) albo wystąpić publicznie przed członkami Kościoła w swojej diecezji (może być list) że nie postąpił tak więcej razy. W innym wypadku nie mamy pewności czy takie sytuacje nie miały również miejsca w Rybniku i nie dotyczyły naszych dzieci.

  39 24
 • ~Franek7 2021-03-23 09:50:54

  Chrześcijaństwo to największe oszustwo w historii ludzkości. Istnienie Jezusa jako postaci historycznej jest mocno wątpliwe i nie wykazane. Boga wymyślili ludzie.
  Jak powiedział Mark Twain: pierwsza religia powstała kiedy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca. Amen.

  22 48
 • ~orient 2021-03-23 10:08:58

  Warto pamiętać o szlachetnych ludziach. @Franek7 przesadzasz w swoim radykalizmie ateistycznym. Źródeł historycznych potwierdzających istnienie Jezusa i chrześcijan w I wieku n. e. nie brakuje. Jakiś czas temu znaleziono pierścień Piłata (postać wspomniana tylko w Ewangeliach). Warto oddzielić swoją niechęć do religii czy kościoła od podważania istnienia postaci historycznych ważnych dla religii. Obawiam się, że o Mieszku I jest dużo mniej zachowanych źródeł niż o Jezusie.

  33 9
 • ~Piotr Czaja 2021-03-23 10:27:15

  "lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim,niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości"Mark Twain.To tak ad vocem postu Franka.

  27 8
 • ~Piotr Czaja 2021-03-23 10:49:26

  Niektórym wydaje się że są ateistami,a są tylko agnostykami.Zaprzeczyją wszystkiemu co ich umysł nie potrafi ogarnąć.Twierdzą żeBóg nie istnieje bo nie mogą Go zobaczyć i dotknąć.Niech więc udowodnią że Boga nie ma.

  26 7
 • ~ 2021-03-23 11:01:31

  @orient
  Warto pamietac o szlachetnych ludziach, ale jesli ta pamiec ma celebrowac biskup, ktory ma na sumieniu wysylanie pedofila na zer do niczego nie podejrzewajacych parafi za granice, plus serie samobojstw ksiezy (wiele wskazuje na to ze po kontaktach z nim samym) w swojej poprzedniej diecezji to jest to troche nie na miejscu.

  Mnie irytuje osobiscie, niedawne przemianowanie Muzeum w Rybniku na muzeum im ksiedza Drobnego (werbista, ktory "pelnil posluge" - czytaj nawracal/kolonizowal w Rodezji, zwanej dzisiaj Zimbabwe. Tak tej od przyjemniaczka - mordercy Roberta Mugabe, ktory tez byl katolikiem - wychowanek Jezuitow - i byl na pogrzebie JP2 gosciem honorowym (siedzial obok ksiecia Karola) i byl na beatyfikacji tegoz). Zobaczymy jak sie zabiora za lustracje zakonow w Afryce, zakladam, ze skandale pedofilskie w krajach pierwszego swiata to maly pikus.)

  Tak, Franek 7 troche przesadza - nie chrzescijanstwo a wszystkie religie to oszustwo. Najsmieszniejsze, ze te religie to nieustanny recykling. Stworzenie Swiata, czlwoieka i potop judaizm wzial od Sumerow - cywilizacji starszej o 1000 lat. Chrzescijanie celebruja narodziny swojego boga w grudniu a nawet biblisci sa zgodni, ze nie mogl sie urodzic w grudniu, tylko wiosna lub latem (wynika to z opisow przyrody w NT) - ale bylo im potrzebne, zeby przykryc rzymskie Saturnalia.

  Cala nadzieja w bogaceniu sie spoleczenstw. Im bardziej zamozne, tym ,mniej podatne na manipulacje wszelkich "dobrodziejow".

  15 20
 • ~mewa74 2021-03-23 12:31:47

  Tak z ciekawości, na którym budynku w Rybniku umieszczona jest ta tablica pamiątkowa, czyli gdzie dokładnie urodził się ksiądz Blachnicki?

  11 1
 • ~Franek7 2021-03-23 12:51:40

  Orient polecam wpisać w Google hasło „ historyczność Jezusa”

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Historyczność_Jezusa

  W myśl aktualnych standardów naukowych nie ma dowodów na istnienie Jezusa bo wszelkie źródła historyczne na ten temat sporządzone zostały, przez kościół katolicki. Czyli kościół wymyślił Jezusa a później sporządził dokumenty potwierdzające jego istnienie. Innych źródeł niż kościelne nie ma.

  9 21
 • ~Franek7 2021-03-23 13:02:31

  10 lat więzienia, 88 tys. zł odszkodowania dla 13 ofiar wraz z 15-letnim zakazem zbliżania się do nich i dożywotni zakaz jakiejkolwiek pracy z dziećmi za gwałt, pedofilię, molestowanie seksualne, nakłanianie do aborcji oraz nielegalne posiadanie broni palnej - taki wyrok 19 marca 2014 roku wymierzono Jackowi S. Były kapelan za kratkami przebywa od początku 2012 roku. Od ohydnych czynów księdza Jacka S. minęło już kilka lat, mimo tego opinia publiczna do tej pory dość niewiele wiedziała o tym, co tak naprawdę spotkało nieletnie uczennice i chórzystki z Legionowa. Do tej historii powrócili dziennikarze "Gazety Wyborczej", którzy dotarli do zeznań ofiar, z ich treści wyłania się ponury obraz - w Legionowie bardzo długo ukrywano, że ksiądz Jacek molestuje dzieci. Jak to możliwe i jak duchowny skrzywdził swoje ofiary?

  9 12
 • ~cyd 2021-03-23 14:06:23

  Francik- wiosna idzie, znowu wezmą Cię na spacer, odkurzą Ci pokój bez klamek, wytrzymają jeszcze, wspieramy Cię.

  11 6
 • ~orient 2021-03-23 20:42:33

  @Franek7 trochę się ośmieszyłeś polecaniem wikipedii - strony tworzonej przez każdego, nawet niepełnoletnich gimnazjalistów.
  Podaj jakie standardy unieważniają historyczność Jezusa? Wspomina o nim np. Tacyt, Pliniusz Młodszy i Swetoniusz. W żadnym innym przypadku, żaden badacz nie kwestionuje dat i zdarzeń jakie podają.
  Jezus nie był dla nich kimś ważnym bo nie był ani władcą, ani przeciwnikiem Rzymian - więc nie poświęcają mu dużo miejsca ale odnotowują fakt, że był i założył ruch religijny. Wierz sobie jak chcesz i w co chcesz ale porzuć bujdy jakimi karmili ludzi stalinowcy i nie ekscytuj się wikipedią gdzie można umieścić wszystko co się chce. Myślałem, że masz większą wiedzę ale chyba opierasz się tylko na kopiowaniu i... wikipedii.

  4 2
 • ~ 2021-03-23 22:35:16

  @Orient
  Ja mysle, ze wikipedia jest rownie cennym zrodlem, jak artykul primaaprilisowy w gazecie, ktory cytowal jako zrodlo naukowe tytan intelektu Jedraszewski. "kronika Kpinomira" Piesciwoja i Biustyna jako jedne z zon Mieszka - to przebija bajki o zmartwychwstaniu, potopie i gadajacym wezu.

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 728