zamknij

Wiadomości

Ulica Prosta pobiegnie naokoło

2012-06-28, Autor:  Beata Matuszek
Szkody górnicze sprawiły, że ulica Prosta systematycznie, z roku na rok się zapada. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o planach budowy nowej drogi, przebiegającej w pobliżu aktualnie istniejącej. Projekt biegu drogi już istnieje. Przetarg na wykonanie prac zostanie przeprowadzony prawdopodobnie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Reklama

Przypomnijmy, przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że ulicy Prostej nie opłaca się remontować. Właśnie dlatego władze Rybnika w porozumieniu z Kompanią Węglową wybudują zupełnie nową ulicę, przebiegającą w pobliżu już istniejącej drogi. Wykonany jest już projekt drogi. - Nowa droga będzie zaczynać się rondem za hurtownią chemiczną Lakma, poprowadzi do skrzyżowania z ulicą Drzymały, gdzie będzie rondo, przebudowywany fragment połączy się z rondem przy Makro - mówi naczelnik Wydziału Dróg UM, Jacek Hawel.

- W tej chwili w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwa procedura związana z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji. Równolegle prowadzone są rozmowy co do treści ugody pomiędzy miastem, a KWK Chwałowice, w zakresie realizacji i finansowania tego zadania. Dopiero po zakończeniu spraw formalnych możliwe będzie wszczęcie procedur przetargowych. Może to nastąpić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku – mówi rzecznik rybnickiego magistratu, Lucyna Tyl.

 

Nie znany jest jeszcze koszt inwestycji. - KWK będzie finansować tą część inwestycji, która wynika z potrzeby przebudowy związanej ze szkodami górniczymi. Ostatecznych szacunków finansowych jeszcze nie mamy – mówi Jacek Kubina z KWK Chwałowice.

 

Zanim inwestycja ruszy, miasto będzie musiało wykupić działki położone na trasie nowego biegu drogi. - Jeśli chodzi o negocjacje przy wykupie działek pod planowaną budowę ul. Prostej (po nowym śladzie) nie przewiduje się takiej procedury, ponieważ podobnie jak z innymi inwestycjami tego typu, uzyskanie pozwolenia na realizację będzie prowadzone w trybie spec-ustawy drogowej, która nie przewiduje negocjacji – tłumaczy Lucyna Tyl. - Odszkodowania za zajęte tereny będą wypłacane po oszacowaniu wartości nieruchomosci przez niezależnego rzeczoznawcę oraz wydaniu przez Wojewodę decyzji określającej jego wysokość – dodaje rzecznik magistratu.

 

Obecna ulica Prosta ma stanowić już tylko dojazd do położonych przy niej posesji.  

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~zxr9 2012-06-28
  07:17:57

  1 1

  Fudali i tak już nie naprawisz tego miasta! Zepsułeś je!!!!!!! Prosta jest właśnie odzwierciedleniem twoich rządów

 • ~ 2012-06-28
  08:22:02

  0 3

  a potrzebna jest w ogóle ta nowa ulica? kapkę ludzie podjadą , po co budować, wywalać miliony

 • ~Maniak 2012-06-28
  09:04:56

  1 0

  Wg ekspertyzy taniej wybudowac nowa droge, a to ciekawe :) Pozniej okazuje sie ze jednak koszty wzrastaja bo przetarg wygrala firma ktora jednak nie daje rady, albo nagle okazuje sie ze nowo wytyczona droga jest nad np. jakims magazynem broni z czasow wojny, albo ktos sie uprze i nie bedzie chcial sprzedac za bezcen dzialki miastu itp itd. Dziwnie sie zarzadza tym miastem, najgorsza jest ignorancja wladzy i totalny brak odpowiedzialnosci. Jakby tak za glupie decyzje pojechac jednemu czy drugiemu urzedasowi po wyplacie to by kazdy 10x pomyslal a pozniej robil. Ale Panstwo placi czyli pieniadze sa niczyje, masakra...

 • ~Margin 2012-06-28
  09:15:45

  4 0

  Co za bzdury wypisujecie? Droga jest bardzo potrzebna, a to co mamy obecnie (i mieliśmy przez ostatnie lata) to ruina. Pomysł popieram, bo ta droga jest ważniejsza, niż jakaś tam "obwodnica" w Orzepowicach.

 • ~idasmw 2012-06-28
  09:36:38

  1 0

  @Margin - Obwodnica w Orzepowicach jest niepotrzebna ? chyba tylko tym którzy tam nie mieszkają. Ruch na niej zacznie się za pół roku jak elektrownia zacznie budowę nowego bloku. To jeszcze podziękujemy za to, że ona została wybudowana i za remont ul.Podmiejskiej, etc.
  Jeszcze zatęsknimy za "dzisiejszymi" problemami drogowymi.

 • ~idasmw 2012-06-28
  09:45:53

  0 0

  @Margin - Obwodnica w Orzepowicach jest niepotrzebna ? chyba tylko tym którzy tam nie mieszkają. Ruch na niej zacznie się za pół roku jak elektrownia zacznie budowę nowego bloku. To jeszcze podziękujemy za to, że ona została wybudowana i za remont ul.Podmiejskiej, etc.
  Jeszcze zatęsknimy za "dzisiejszymi" problemami drogowymi.

 • ~Bialy Rekin_1 2012-06-28
  14:29:43

  4 0

  Oczywiście, że ta droga jest potrzebna. Przecież teraz jest tam całkiem duży ruch. Dodatkowo po zmianie przebiegu ul. Prostej, zostanie do niej doprowadzony wyjazd z parkingów Tesco/Praktiker. Więc na Żorskiej zrobi się trochę luźniej.

 • ~KeRim 2012-06-28
  14:53:41

  3 0

  Ile my mamy w Rybniku specjalistów od wszystkiego... no niesamowite wręcz. Budują drogi nowe - źle, nie budują - źle... Jakby zaczęli remontować Prostą - byłoby źle...

 • ~figop 2012-06-28
  17:26:09

  0 1

  najbardziej wkurza mnie jak urzędasy maja ludzi za bydło i robią z nimi co im sie podoba -- " uzyskanie pozwolenia na realizację będzie prowadzone w trybie spec-ustawy drogowej, która nie przewiduje negocjacji "

 • ~Eddy 2012-06-28
  17:30:07

  0 0

  ~Bialy Rekin_1 skąd masz taką informacje że po zmianie przebiegu ul. Prostej, zostanie do niej doprowadzony wyjazd z parkingów Tesco/Praktiker ??

 • ~Tomek_81 2012-06-28
  18:14:52

  0 0

  Jaśnie nam panujący próbuje po latach naprawić swoja decyzję o pozwoleniu na budowę dla Tesco bez zmuszenia inwestora do budowy drugiego wyjazdu. Po latach korków na Żorskiej, powstanie nareszcie drugi wjazd tyle że za publiczne pieniądze. W Gliwicach Auchan przebudował za ciężka kasę ul. Rybnicką, u nas trzeba po latach kombinować jak uzasadnić taka budowę z publicznej kasy. Na szczęścicie trafiły się szkody....

 • ~Bialy Rekin_1 2012-06-28
  18:16:13

  0 0

  W ostatnim czasie wielokrotnie były informacje o tym nowym dojeździe do Tesco, np. tutaj:
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,ulica-prosta-biec-bedzie-nowym-sladem,wia5-3266-13717.html

 • ~ 2012-06-28
  18:33:12

  0 0

  A co na to Pan Koper (pełnomocnik prezydenta d/s dróg) ? Nie poznaliśmy jeszcze jego opinii. Pewnie będzie zgodna z myślą przewodnią. Wpadnie niezła premia, bo przyklepie ten pomysł.

 • ~ 2012-06-28
  21:10:44

  0 2

  Tomek_81 bo gliwice to miasto, a rybnik to nie wiem co to jest, 17 dzielnic, z których większość to osobne miasteczka praktycznie

 • ~saggio 2012-06-28
  21:44:01

  2 0

  No jasne, Gliwice to szczyt miejskości, np. Auchan znajduje się pośród super miejskiej zabudowy tzn. otoczony polami kukurydzy :D

 • ~eloo 2012-06-28
  23:01:23

  0 0

  nowa droga bedzie tak samo rozj... jak dzisiejsza, popytajcie kogos kto robil 10-15 lat temu na KWK Chwalowice to opowie na czym stoi Makro Agata i Prosta

 • ~Arteks 2012-06-28
  23:23:15

  0 2

  @jan_karolewski - nie wiem na ile poważnie to napisałeś bo jeśli dla jaj to spoko. Ale jeśli na poważnie to zastanów się następnym razem bo nie dość, że w Gliwicach niektóre dzielnice są bardziej rozintegrowane z centrum niż w Rybniku (np. Bojków czy Ostropa) to są i takie które rozważają odłączenie się od Gliwic np. Łabędy bo czują się zapomniane i niedoinwestowane. Nie wiem czy ty też ale ja mam wrażenie, że Rybnik bardzo mocno inwestuje w dzielnice dalekie od centrum i jest miastem o wiele bardziej zgranym i zsynchronizowanym jeśli chodzi o projekty dotyczące całego miasta. No i chyba łatwiej spotkać w południowych dzielnicach Gliwic kombajn niż w Rybniku ;)

 • ~superelektro 2012-06-29
  11:57:30

  0 0

  Wszystko pięknie. Będzie nowa ulica na nowych ( czytaj wykupionych ) terenach. A przewiduje się rekultywację terenu po obecnej ? Jakoś nic o tym nie słychać. Czy nasypanie w celu wyrównania poziomu na obecną Prostą materiału nie było by tańsze niż wykup terenu i budowa od zera. ? Przecież obecna Prosta leży na terenie należącym do miasta. Co tam będzie po wybudowaniu nowej ulicy ? Nie jestem fachowcem ale może wypowiedzą się w temacie ludzie którzy mają o tym pojęcie.

 • ~pako 2012-07-01
  01:50:05

  1 0

  "uperelektro" czy przeczytałeś artykuł ze zrozumieniem ? Bo w nim są chyba odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. No chyba ze zakładasz, że we wszystkich urzedach pracują wyłącznie absolutni niefachowcy, z fachowców można wyłącznie znaleźć wśród komentujacych internautów. Jeżeli tak to szczerzeCi współczuję.

 • ~ 2013-04-05
  14:50:33

  0 0

  Powiem tak-kawałek nowej ulicy Prostej jest byc może potrzebny ale lepiej by było gdyby miasto przemyslało odnowienie całej ulicy do Świerklańskiej i kawałek Świerklańskiej do byłego Kamyczka. Przecież to tam właśnie jest gęsta zabudowa domków jednorodzinnych a tam gdzie ma byc zrobiona od podstaw nowa droga nie ma prawie zadnej zabudowy.Gorzej przedstawia się sytuacja z żabim oczkiem po drugiej stronie ulicy Prostej. Tutaj miasto wspólnie z KWK Chwałowice chcą nam zafundować bombę ekologiczną w postaci zasypania całego ekosystemu wodnego ,który istnieje już prawie 50 lat, kamieniem kopalnianym. Z tego co podaje Gazeta Rybnicka KWK Chwałowice chce tam ulokować ok.11 milionów ton kamienia. Przy tej ilości kamienia to po pierwsze mało co tam już urośnie,po drugie zlikwidowany zostanie ładny akwen wodny,który przecież mógłby by być zagospodarowany w lepszy sposób-tym bardziej ,że parę lat temu juz były do tego przymiarki,po trzecie zwiezienie takiej ilosci kamienia zajmie ładnych parę lat a może i dłużej /kopalnia wydobywa na powierznię szacunkowo z nadwyzką ok.1 miliona kamienia rocznie/no chyba że zacznie zwozic kamien z już istniejących zwałowisk ale nawet gdyby tak było to jest jakiś przerób powyzej ,którego szybciej się nie da zasypac tego miejsca,po czwarte przez całe te lata mieszkańcy będą musieli znosic uciążliwość tych prac a po piąte i ostatnie odtworzenie ekosystemu na tym terenie potrwa dziesiątki lat. Zapewne jeszcze by się coś znalazło.
  Rajmund Kłosek

 • ~hub381 2013-10-17
  11:57:16

  1 0

  Tak czytam wszystkie"wywody"dot.ul.Prostej i tzw.Żabiego Oczka. Niekktórzy i to radni chcieli by z"Zabiego Oczka"zrobić Morskie Oko.
  Pytam:czy tym"Żabiem oczkiem"zainteresowali się Ekolodzy ?
  Oj Internauci-piszecie ciu....a ! Jak miasto wspólnie z KWK Cwałowice chcą wybudować nową obwodnicę,to im nie przeszkadzajcie.
  Zaś obwodnica płd.p.Orzepowice po wybudowaniu mostu(rondo już się buduje),będzie ważnym odciążeniem dla miasta.
  Pozdrawiam-(-) b.saper ...

 • ~szychu 2013-11-06
  23:42:38

  0 0

  Aktualne zdjęcia z placu budowy!

  http://budowadrog.blogspot.com/2013/10/ul-prosta-rybnik.html

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak wypadnie reprezentacja Polski na Mistrzostwach Europy w Niemczech?

Oddanych głosów: 491