Tytuł obroniony

2004-06-17, Autor:
Po raz drugi z rzędu drużyna K&K Rybnik Szkolna zdobyła tytuł mistrza Śląska w koszykówce amatorów.

Tym razem gospodarzem mistrzostw był Rybnik. Niemal dwa tygodnie temu odbyły się rozgrywki w grupach, a podczas minionego weekendu rozegrano finały. Zakwalifikowały się do nich aż dwie rybnickie drużyny – JaworK&K Szkolna, a ponadto AS Figlo z Wodzisławia i Wind Telekom Kamikadze Bielsko Biała.
   W pierwszym meczu półfinałowym AS Figlo zmierzyło się z zespołem z Bielska. Wygrali wodzisławianie 91:86. Z drugiego spotkania półfinałowego zwycięsko wyszła z kolei drużyna K&K, która pokonała koszykarzy Jawora 84:75. Przegrani walczyli o trzecie miejsce. Brązowy medal wywalczyli rybniczanie. Drużyna Jawora pokonała bielszczan 79:72.
    W meczu finałowym VII Mistrzostw Śląska spotkały się dwie drużyny z RALK-u: wodzisławski Figlo i obrońca tytułu – K&K Szkolna Rybnik. Zdecydowanym faworytem spotkania była drużyna z Wodzisławia, która w fazie grupowej wysoko pokonała zespół ze Szkolnej (92:78).
    Przebieg meczu finałowego był niezwykle dramatyczny. Świadczy o tym jego wynik 96:93. Żadnej z drużyn nie udawało się odskoczyć na bezpieczną odległość. Najwyższe, ośmiopunktowe, prowadzenie uzyskała drużyna AS Figlo w trzeciej kwarcie. Szybko jednak zostało ono zniwelowane przez koszykarzy K&K. W tej właśnie kwarcie mecz zaczął się na dobre. W drużynie K&K po cztery faule na swoim koncie mieli decydujący zawodnicy: Przemysław Bednarek i Przemysław Strzebińczyk. Niestety ten drugi nie dograł spotkania do końca i w czwartej kwarcie musiał opuścić ostatecznie parkiet. W tym momencie drużyna pokazała jednak charakter. Strzebińczyka doskonale zastąpił Karol Bednarski, który w samej końcówce spotkania zdobył bardzo ważne punkty. Na 21 sekund przed końcowym gwizdkiem drużyna Figlo prowadziła czterema punktami (87:83). Jednakże jej zawodnicy popełnili kilka błędów, które natychmiast wykorzystali gracze z K&K doprowadzając na 13 sekund przed końcem meczu do remisu (87:87). O zwycięstwie musiała zdecydować dogrywka, podczas której w drużynie AS Figlo za 5 przewinień z boiska zeszli Krzysztof Sandecki, Krzysztof Zieliński i Artur Kobacki, co jak się okazało miało kluczowe znaczenie. Na prowadzenie drużyna K&K wyszła dopiero kilka sekund przed końcem meczu po dobitce niecelnego rzutu Karola Bednarskiego przez kapitana drużyny K&K – Rafała Schinske. Gracze Figlo nie byli już w stanie stworzyć akcji, która dałaby im mistrzostwo. Przemysław Bednarek z K&K w końcówce spotkania „dobił” wodzisławian trafiając dwa rzuty wolne. W ten sposób drużyna K&K Rybnik Szkolna obroniła tytuł mistrza Śląska.
   Najlepszym zawodnikiem mistrzostw jednogłośnie został wybrany Przemysław Bednarek.