W ostatnim czasie WHO zwraca uwagę, na coraz to częstsze zakażenia odrą. Jest to zakaźna choroba wirusowa wywołana przez paramyxowirusy, której zakażalność jest bliska stu procent u osób podatnych. Szczepienia ochronne radykalnie zmniejszyły zachorowalność na odrę w Europie. W ostatnich latach poziom zaszczepień spada, a za tym idzie wyraźny wzrost zachorowalności. Jak sytuacja wygląda w Rybniku?
Sytuacja zachorowań na odrę zdaje się coraz bardziej pogarszać. Narodowy Instytut Zdrowia opublikował ważny komunikat, dotyczący wzrostu przypadków zakażenia odrą.
- W kwietniu 2024 r. odnotowano 88 kolejnych przypadków odry, od początku roku jest ich już 128 - to ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2023 r. — ogłasza Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — Państwowy Instytut Badawczy.
Zgodnie z najnowszym meldunkiem epidemiologicznym, od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. zanotowano już 128 przypadków odry, z czego 25 w samym marcu, a 88 - w kwietniu. To więcej niż w całym 2023 roku, kiedy odnotowano w naszym kraju 36 potwierdzonych przypadków tej zakaźnej choroby. W całym 2022 r. z kolei było w kraju jedynie 28 zachorowań.
Wzrost zakażeń odrą odnotowano nie tylko w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje o ponad 30-krotnym zwiększeniu liczby zachorowań na odrę w Europejskim Regionie WHO. Tylko w okresie od stycznia do października 2023 roku zgłoszono ponad 30 000 przypadków odry, podczas gdy w 2022 roku miało miejsce 941 zachorowań.
Co niepokojące, nie tylko wystąpiła zwiększona liczba zachorowań na odrę, ale również duża liczba hospitalizacji z jej powodu (20 198 w 2023 roku), a także przypadki śmiertelne (5 zgonów zgłoszonych w 2 krajach).
- Główną przyczyną powrotu odry jest zmniejszenie wskaźników wyszczepialności dzieci przeciwko odrze w latach 2020–2022, do czego przyczyniła się również pandemia COVID-19. W Europejskim Regionie WHO odsetek dzieci zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciwko odrze zmniejszył się do 93% w 2022 roku, a drugą dawką do 91% — podaje WHO.
Szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem zapobiegającym zachorowaniu na odrę, co podkreśla rybnicki sanepid, który w 2023 roku nie odnotował ani jednego przypadku zachorowania na odrę, a w zaledwie czterech miesiącach 2024 roku (od stycznia do końca kwietnia) wykazano już jedno zachorowanie.
- Problem wzrostu zachorowań na odrę w Polsce, to brak szczepień przeciwko odrze niemowląt oraz przypadki importowane z innych krajów. Z powodu malejącej wyszczepialności nie mamy już odporności populacyjnej wobec wirusa odry. Każde opóźnienie w zaszczepieniu powoduje zagrożenie zdrowia dla osoby niezaszczepionej, a ponadto może stwarzać ryzyko powstawania ognisk epidemicznych. W takich sytuacjach powinno podejmować się działania mające na celu zaszczepienie przeciwko odrze nieszczepionych osób ze styczności z chorym lub podejrzanym o zachorowanie – mówi Wioletta Lubańska-Samborska, rzecznik prasowa PSSE w Rybniku.
Warto pamiętać, że w Polsce obowiązkowe szczepienia przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku, początkowo podawano jedną dawkę szczepionki. Schemat dwudawkowy wprowadzono w 1991 roku. Początkowo szczepiono 8-latków. Od 2004 roku druga dawka podawana jest dzieciom w wieku 10 lat. Natomiast w 2019 roku drugą dawkę uzupełniającą szczepionki zalecono podawać w 6 roku życia.
- Na oddziale nie mamy pacjentów zakażonych odrą. Należałoby pytać lekarzy pediatrów w przychodniach, ponieważ odra najczęściej nie ma na tyle agresywnego przebiegu, aby wymagała hospitalizacji. W naszym kraju jest obowiązek szczepień m.in. przeciwko odrze i to nas jeszcze jakoś zabezpiecza – zauważa dr Katarzyna Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii.
Ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie lub jej wcześniej nie przechorowała. Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę i ze względu na wysoką zakażalność choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzno-pyłową, nie może być zastąpione żadnym innym środkiem ochrony. Dotychczas nie opracowano leku antywirusowego, który zwalczałby skutecznie wirusa odry. W przebiegu odry można tylko leczyć jej objawy, dlatego tak ważne zapobieganie zachorowaniom poprzez szczepienia ochronne.
Charakterystycznymi objawami dla odry są:
• pojawienie się gorączki, zapalenia spojówek, kataru, kaszlu i zapalenia oskrzelików. U prawie wszystkich podatnych zarażonych osób rozwija się postać kliniczna choroby
• Plamki Koplika, uważane za swoisty objaw odry, pojawiają się na błonie śluzowej policzka 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki
• Grudkowo-plamista wysypka pojawia się 2-4 dni po wystąpieniu gorączki. Przez kolejne 3 dni, rozprzestrzenia się (zstępuje) ona z głowy na tułów, a następnie na ręce i nogi. Wysypka utrzymuje się przez 3 do 7 dni, potem ustępuje, pozostawiając brunatne przebarwienia i delikatne złuszczanie naskórka.
Tagi: Odra, PSSE Rybnik, zachorowania na odrę, szczepienia przeciwko odrze, pediatra, leczenie odry, objawy odry, WHO, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
40298Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25762Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25752Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
22699Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
21410Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+356 / -62Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+239 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+150 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+307 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
21Ul. Kominka. Mieszkańcy kontra miasto. Znów zabrakło rozmów?
13Pracowali, by postawić wiaty. Zniszczyli je wandale. Sołtys i rada sołecka nie przebierają w słowach (zdjęcia)
10„Gravel to wolność, przygoda, kontakt z naturą” – o Szutrach Śląskich, pasji i trasach
10Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~tuptyś 2024-05-16
21:18:58
takie choroby to przychodzą ze wschodu, południowego wschodu, sporo się tego u nas zadekowało
~Marek1979 2024-05-16
22:42:35
Co rok o tej samej porze ta sama śpiewka. Czemu? Bo kończy się termin przydatności szczepionek w lodówkach, sanepid prosi przychodnie o raporty więc mamy nagonkę na szczepienia. Przewrażliwione madki zaraz pobiegną zaszczepić swoje smarki i mamy bilans na plus. Rok temu było to samo. Dwa lata temu było to samo.
~Chudy324 2024-05-17
05:42:45
Przyjechała z ukraińcami...
~Jedynie Prawdziwy Polak 2024-05-17
08:26:35
~Chudy324
Lecz się psychiatrycznie
Ludzie po prostu głupieją, szczepić się nie chcę, ruch kenfederacyjno-antyszczepionkowy zbiera żniwo powoli....
~wolf67 2024-05-17
11:21:51
karać za nie szczepienie dzieci za komuny ludzie nawet nie pomyśleli by unikac szczepień a potem ktos z rodziny zachoruje i się dzieje tragedia